Doblo Turbo

Ahmet Gurer

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ahmet Hamza Gürer
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Herkese merhaba 1.6 165 binde 2013 model doblo araç 1. 2. 3. Viteste 2bin deviri geçince ıslık sesi çıkarmaya başlıyor 4. Vitesten sonra ses kesiliyor sebebi nedir acaba

Doblolara fısıldayan adam

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Manifold contası patlamış turbonun kendisinden gelmiyor turbo ile manifold arasında çelik conta çürümüştür

alikan35

Aktif Üye
Doblo
Adı
ALİ KILIÇ
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Manifold contası patlamış turbonun kendisinden gelmiyor turbo ile manifold arasında çelik conta çürümüştür
Dostum s.a bende de bir kaç gündür araç soğukken ilk çalıştırmadan bir kaç dakika ıslık sesi veriyo sonra kayboluyo sıcakken yapmıyo. Acaba aynı problem midir.? Böyle bi tecrüben oldu mu

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Dostum s.a bende de bir kaç gündür araç soğukken ilk çalıştırmadan bir kaç dakika ıslık sesi veriyo sonra kayboluyo sıcakken yapmıyo. Acaba aynı problem midir.? Böyle bi tecrüben oldu mu
Değil ıslık sesi ayrı conta dövmesi ayrı turbo geç yağlama yapıyodur normal bi turbocuya gidersen hava girişinden turbo çarkını el ile muayene eder çarkta boşluk varsa duruma göre müdahale etmeni yada idare edeceğini söyler size

Ahmet Gurer

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ahmet Hamza Gürer
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Ustam dediğin gibi çıktı manifold contası değişmesi lazım usta yarın gel dedi ama değişmesi uzun sürer mi araç servis aracida

Ahmet Gurer

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ahmet Hamza Gürer
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Birde araçta partikül iptali var ondan yaparmi acaba

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Partikül filtresi iptal edildiğinde kazan boşaltıldığı için buradan geçen debili egzoz gazının ıslık sesi çıkarmasına sebep olabilir, dpf kesilerek çıkartıldıysa belirgin bir ses olmaması gerekir, çünkü buna göre içine susturucu ya da daha düşük çapta ara boru kaynatılıyor.

Yukarıdaki sebepler dışında turbo basınç hattında kaçak olabilir, kaçak olduğu halde aracın çekişinin düşmesi ve yakıtının artması gerekir, aynı zamanda Afr ayarı bozulacağı için zengin karışım sebebiyle siyah duman da atması lazım, araçta egzoz dumanı var mı?

Aracın turbosunda boşluk da olabilir, turbonun kötü durumda olduğu halde de ıslık sesinin bir çeşit ambulans sesine benzer şekilde ses vermesi lazım bu tip bir ses var mı? Yani sadece ıslık değil de ötme gibi, basınç geldikten sonra artarak ses yapması gerekir.

alikan35

Aktif Üye
Doblo
Adı
ALİ KILIÇ
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Partikül filtresi iptal edildiğinde kazan boşaltıldığı için buradan geçen debili egzoz gazının ıslık sesi çıkarmasına sebep olabilir, dpf kesilerek çıkartıldıysa belirgin bir ses olmaması gerekir, çünkü buna göre içine susturucu ya da daha düşük çapta ara boru kaynatılıyor.

Yukarıdaki sebepler dışında turbo basınç hattında kaçak olabilir, kaçak olduğu halde aracın çekişinin düşmesi ve yakıtının artması gerekir, aynı zamanda Afr ayarı bozulacağı için zengin karışım sebebiyle siyah duman da atması lazım, araçta egzoz dumanı var mı?

Aracın turbosunda boşluk da olabilir, turbonun kötü durumda olduğu halde de ıslık sesinin bir çeşit ambulans sesine benzer şekilde ses vermesi lazım bu tip bir ses var mı? Yani sadece ıslık değil de ötme gibi, basınç geldikten sonra artarak ses yapması gerekir.
Dostum aynı sorunu bende yaşıyorum ancak bende şöyle bi durum var. Araç soğuktayken ilk çalışmada bildiğin ıslık egzoz sesi gibi ıslık sesi çıkarıyor ama bir iki dk sonra araç ısınınca hemen geçiyor bi daha tekrar hiç yapmıyo sadece soğukta ilk çalışmada yapıyor. Bir arkadaş manifold contasından dolayı olabilir dedi daha fırsat olmadı göstermeye gidemedim. Senin bir fikrin var mı?

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Manifolt contası metal olduğu için evet, olabilir ancak kesilmezse turboya baktırmakta fayda var.

Turbo palleri ile mil arasında boşluk oluşmaya başladığında bu ıslık sesi ortaya çıkar.Metaller ısındığında genleştiği için sorunun başında iki parça arasındaki boşluğun az olması sebebiyle ses kesilebilir.
İyi bir usta zaten kontrol ettiğinde size net bir bilgi verebilir bu konuda.Araçta yağ eksiltme, siyah duman, çekişten düşme veya yüksek tüketim gibi sorunlar var mı?

alikan35

Aktif Üye
Doblo
Adı
ALİ KILIÇ
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Manifolt contası metal olduğu için evet, olabilir ancak kesilmezse turboya baktırmakta fayda var.

Turbo palleri ile mil arasında boşluk oluşmaya başladığında bu ıslık sesi ortaya çıkar.Metaller ısındığında genleştiği için sorunun başında iki parça arasındaki boşluğun az olması sebebiyle ses kesilebilir.
İyi bir usta zaten kontrol ettiğinde size net bir bilgi verebilir bu konuda.Araçta yağ eksiltme, siyah duman, çekişten düşme veya yüksek tüketim gibi sorunlar var mı?
Şuan yazdığın sorunlardan hiçbiri yok hocam turbo 2bin devirden sonra gayet iyi devreye giriyo performansta bi kayıp yok ama niyeyse böyle bi durum olmaya başladı. Turbocu yolları gözüküyor bize.

Ahmet Gurer

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ahmet Hamza Gürer
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo

Ustam benim aracın Sorunu çözüldü en son turbocuya gittim adam arabaya bir ayar yaptı Daha ses gelmiyor ayarın Adını unutum hatırlarsam yazarim Ama şöyle bir sorun var Araç çekişten düştü gibi normalde rampalarda araç 5. Vitesle rahat çıkıyor şimdi neredeyse 3 vitese kadar düşiyor ayardan dolayı yaparmi acaba

Son düzenleme:

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Hocam bu ayar mevzusunu ben anlamıyorum turbo pik ayarı doblolarda daha doğrusu multijetlerde sökülerek pc den yapılıyor ısrarla ısrarla söylüyorum forumda bağırıyorum diyorum ki el ile ayar olmaz turbocu da işgüzar cihazı var pik ayarı pc den yapılıyor düşer de şişer de

Doblo 3 pluspack 2012
Doblo
Adı
Aykut
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Beyaz
Fevzi Yılmaz Turbo Center

Saray, No:, Ömer F. Atakan Cd. No:3, 34768 Ümraniye/İstanbul
(0216) 632 05 95 Fevzi Yılmaz Turbo Center - Google'da Ara

Fevzi usta yoğundur suyuna huyuna gidip yakalarsanız bırakmayın araca gelip bakar aracı ona götürdüğünüz zaman yardımcı olur vakti var ise az biraz terstir ama konusunda uzmandır

Zorbey777

Daimi Üye
Adı
Seyfettin Zorbey
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
Gri
Basınç hattı elemanlarına müdahale ederek basınç kısmıştır muhtemelen, normal peak ve cont değerlerinde olmadığı için hem sesi kesilmiş, hem performansı düşmüş olabilir.

Ben turbonun sorunlu olduğunu düşünüyorum ama daha profesyonel birine gidin, egt afr cont-peak basınçları görmeden kafaya göre ayar yapılmaz.