Traction + kalkışa etkisi

Berkanergenn

Yeni Üye
Doblo
Adı
Berkan
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Merhabalar herkese.1.6 105hp trekking doblo kullanıyorum.Başka bir araçla drag yapmayı düşünüyorum.Kalkışta traction + sistemini devreye alayım mı? Kalkış hızıma + yönde etkisi olurmu? TEŞEKKÜRLER .

zuhtuakinci

Gerçek Trekking Doblo
Doblo
Adı
zühtü
Kan Grubu
0 +
Meslek
Endüstriyel soğutma
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Gri
Öncelikle müsait boş bir yolda dediğini denedin mi

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Merhabalar herkese.1.6 105hp trekking doblo kullanıyorum.Başka bir araçla drag yapmayı düşünüyorum.Kalkışta traction + sistemini devreye alayım mı? Kalkış hızıma + yönde etkisi olurmu? TEŞEKKÜRLER .
Sistem çamurda, kumda , kar ve buzda kolay dönen tekerden gücü alıp diğerine vermek uzerine çalışır. Belirli km sonrasında devre dışı kalır. Asfaltta kalkış yapılacak ise sistemin çok etkisi olmaz. Patinaj önleme fonksiyonunu kapatırsanız daha iyi olur.
Birde aracın vites hız aralıklarını iyi tespit edin. Çok düşük devirde veya gereksiz yüksek devire bırakmayın. Lastik havalarına bakın.
Yakıtı Shellden alın. Gereksiz yükleri indirin.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
O bozuk yolda patinajı azaltmak için zaten belli bir hıza kadar devrede duruyor.

Eğer hiçbir elektronik devre etkisi istemiyorsan asr’yi kapatıp dene hangisinde daha hızlı kalkarsa onu kullan çünkü patinaja düşünce gaz kesecek otomatik olarak motor. Birde bu araçla kalkış yarışı olmaz birinci vitesi çok kötü kalkabiliyorsan turbo doluyken 2. Viteste kalk.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Ayrıca karşıdaki aracın marka model ve motor gücü nedir ?

zuhtuakinci

Gerçek Trekking Doblo
Doblo
Adı
zühtü
Kan Grubu
0 +
Meslek
Endüstriyel soğutma
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Gri
Traction kontrol dediğin sistem nasıl çalışır önce onu anlaman lazım
Patinaj yapan tekerleğe FREN YAPTIRARAK MOTORUN DEVRİNİ DÜŞÜREREK TORKUNU AZALTARAK diğer tekerle devrini eşitler. Bunu da 30 km/h hıza kadar yapar. Yani senin en son isteyeceğin şey.
Peki ne yapman lazım ?

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Bütün yardımcı asistanları kapat. ASR falan ne varsa. Kalkışta aracı sabit devir bandında tut 1. Vites örnek veriyorum 4000devirde kalk. Birde tek diyebileceğim ayağını vites harici gazdan bi gıdım dahi olsun geri çekme. Birçok kez yaptık benim doblo 2003 model ve su kaçırmaya başladı 😂 deviri redline ye dayama yeter kesiciye girmeye çalışıcaktır 😂 ayrıyetten hava debimetre varsa onunda soketini çıkar ki püskürtme sonlara gelsin. Debimetre çok işe yarıyor takıyorum nazlı nazlı devirleniyor çıkarıyorum maşşallah şimşrk gibi devirleniyor. Bunları denemeni tavsiye ederim 👍

Berkanergenn

Yeni Üye
Doblo
Adı
Berkan
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Arkadaşlar aracı soran olmuş 2017 1.6 105hp Trekking

Berkanergenn

Yeni Üye
Doblo
Adı
Berkan
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Bütün yardımcı asistanları kapat. ASR falan ne varsa. Kalkışta aracı sabit devir bandında tut 1. Vites örnek veriyorum 4000devirde kalk. Birde tek diyebileceğim ayağını vites harici gazdan bi gıdım dahi olsun geri çekme. Birçok kez yaptık benim doblo 2003 model ve su kaçırmaya başladı 😂 deviri redline ye dayama yeter kesiciye girmeye çalışıcaktır 😂 ayrıyetten hava debimetre varsa onunda soketini çıkar ki püskürtme sonlara gelsin. Debimetre çok işe yarıyor takıyorum nazlı nazlı devirleniyor çıkarıyorum maşşallah şimşrk gibi devirleniyor. Bunları denemeni tavsiye ederim 👍
Araçta asr düğmesi yok :D Nasıl kapatıcam?

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Araçta asr düğmesi yok :D Nasıl kapatıcam?
Ozaman çok daha avantajlısın. Sana tavsiyelerim şunlar değerli kardeşim.
Aracı boş arazide burnout yani kalkış tesleri yap sana aracın uygun devir bandını yani tam turboşarjlı durumu bul.(başkası yardımıyla turbo sesinide dinleyebilirsin.
Gaz tepkini iyi ayarla keza çok yardımı olucak. Ufak bi hata drag’ı kaybetmene neden olur. Keza tork kaybedeceğin için.
Start line de viteslerini tek tek debriyajdayken tak 1 2 3 4 5 gibi birkaç kez tekrarla geçişlerini kolaylaştırır bi nebze.
Dediğim gibi debimetrenin fişini sök. (Bunuda önceden dene bazen beyin işi bozabiliyor)
Sökebilirsen yarış öncesi hava filtreni sök bu sana baya artı vericektir.(yarış bitimi takmayı unutma!)
Ayrıyetten fazla bişe dememe gerek yok araştırmızsın diye ümit ediyorum. Ha bu arada altımızdaki araba doblo quickshifter vs yok sakın hızlı vites atmaya çalışma keza geçmeyecektir. Sadece seri ol tam debriyaj vites ve ayağını çek bunların hepsi 1 veya 2 saniyeyi geçmesin. Say demiyorum anlatmak isteiğim hem hızlı vitesi geçirmen hemde hata yapmaman. İnşallah kazanırsın video bekliyorum. Aklına takılan bişe olursa sor. 😂 yaşımız genç olduğu için hep yapıyoruz bunları tecrübemiz ondan yanlışlık olmasın kardeşim. Her kırmızı ışık bizim için bi Drag Start Line ‘si 👍😂

Berkanergenn

Yeni Üye
Doblo
Adı
Berkan
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Ozaman çok daha avantajlısın. Sana tavsiyelerim şunlar değerli kardeşim.
Aracı boş arazide burnout yani kalkış tesleri yap sana aracın uygun devir bandını yani tam turboşarjlı durumu bul.(başkası yardımıyla turbo sesinide dinleyebilirsin.
Gaz tepkini iyi ayarla keza çok yardımı olucak. Ufak bi hata drag’ı kaybetmene neden olur. Keza tork kaybedeceğin için.
Start line de viteslerini tek tek debriyajdayken tak 1 2 3 4 5 gibi birkaç kez tekrarla geçişlerini kolaylaştırır bi nebze.
Dediğim gibi debimetrenin fişini sök. (Bunuda önceden dene bazen beyin işi bozabiliyor)
Sökebilirsen yarış öncesi hava filtreni sök bu sana baya artı vericektir.(yarış bitimi takmayı unutma!)
Ayrıyetten fazla bişe dememe gerek yok araştırmızsın diye ümit ediyorum. Ha bu arada altımızdaki araba doblo quickshifter vs yok sakın hızlı vites atmaya çalışma keza geçmeyecektir. Sadece seri ol tam debriyaj vites ve ayağını çek bunların hepsi 1 veya 2 saniyeyi geçmesin. Say demiyorum anlatmak isteiğim hem hızlı vitesi geçirmen hemde hata yapmaman. İnşallah kazanırsın video bekliyorum. Aklına takılan bişe olursa sor. 😂 yaşımız genç olduğu için hep yapıyoruz bunları tecrübemiz ondan yanlışlık olmasın kardeşim. Her kırmızı ışık bizim için bi Drag Start Line ‘si 👍😂
Reis eyvallah .Courierle çıktım yedim bitirdim 😅😅 videosu var . Busefer baska courierle cikacam.Bakalim inşallah yine içinden geçicem.Video istersen instagramdan ekle ;berkanergen1 gondereyim.

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli