Su dobloya hız sabitleyici eklettiremez miyiz ?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
UmitKaraburun tarafından yazılan metin:
uzun yola giderken cok sorun oluyor ayagım resmen uyuşuyor 2006 premio ya taktıramaz mıyız ?
[ekolayvideo][/ekolayvideo]

tebrikler süper konu.bende bi araştırayım bakalım varsa beraber taktıralım.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Otomobile sonradan hız sabitleyici takılır mı?

Hız kontrol sistemi, özellikle şehirlerarası yolculuklarda, aracın sabit bir hızda seyrini mümkün kılan yardımcı bir sistemdir. Trafiğin yoğun olmadığı otoyol vb. yollarda sürücü, izin verilen azami hızı geçmemek için bir gözü hız göstergesinde, sürekli olarak araç hızını sabit tutmaya çalışır. Sürücü, yol eğiminin değişmesiyle araç hızını düzeltmek için gaz pedalına müdahale etme ihtiyacı duyar. Hız sabitleyici (cruise control), sayesinde sürücü hız göstergesini sürekli kontrol etmekten kurtulurken ayağını gaz pedalından tamamen çekerek daha rahat ve konforlu bir sürüş şansına sahip olur. Sabit hız kontrol sistemi (yani hız regülatörü; cruise control, speed limiter, speed regulation); trafi k yoğun olduğunda, virajlı veya kaygan (buzlanmış, ıslak, çakıllı) yollarda ve hava şartları (sis, yağmur, yandan esen rüzgar…) uygun olmadığında kullanılmamalıdır. Aksi takdirde aracın kontrolü kaybedebilir ve ciddi kazalara sebebiyet verebilirsiniz. Hız sabitleyicinin otomobile sonradan takılma işlemi, otomobilin modeline veya yılına göre değişir. Bunu bir örnekle açıklarsak, 1990 model BMW 3 Serisi’ne aynı aracın Amerikan versiyonunun hız sabitleyicisi takıldığında bu sistem çalışmaz veya sürekli arıza verir. Üretim yılı 1995 model olan Volvo 850’de ise çalışma ihtimali daha yüksek. Aracın opsiyon listesinde hız sabitleyici varsa bunu otomobile takmak kolaydır ancak çalışıp çalışmaması veya diğer parçaları etkilemesi konusunda kesin bir yargı yoktur. Sonuçta aracın marka modeli bilinmeden yorum yapmak mümkün değil. Ancak hiçbir alt yapısı olmayan araçlara hız kontrol sistemi uygulamak çok güçtür. Ayrıca montaj sırasında yapılacak küçük bir hata bu sistemin çalışmaması için yeterlidir. Yani otomobil ne olursa olsun sonradan hız sabitleyici takmamak gerekir.

otohaberden alıntıdır

UmitKaraburun

Daimi Üye
RAPTOR tarafından yazılan metin:
Otomobile sonradan hız sabitleyici takılır mı?

Hız kontrol sistemi, özellikle şehirlerarası yolculuklarda, aracın sabit bir hızda seyrini mümkün kılan yardımcı bir sistemdir. Trafiğin yoğun olmadığı otoyol vb. yollarda sürücü, izin verilen azami hızı geçmemek için bir gözü hız göstergesinde, sürekli olarak araç hızını sabit tutmaya çalışır. Sürücü, yol eğiminin değişmesiyle araç hızını düzeltmek için gaz pedalına müdahale etme ihtiyacı duyar. Hız sabitleyici (cruise control), sayesinde sürücü hız göstergesini sürekli kontrol etmekten kurtulurken ayağını gaz pedalından tamamen çekerek daha rahat ve konforlu bir sürüş şansına sahip olur. Sabit hız kontrol sistemi (yani hız regülatörü; cruise control, speed limiter, speed regulation); trafi k yoğun olduğunda, virajlı veya kaygan (buzlanmış, ıslak, çakıllı) yollarda ve hava şartları (sis, yağmur, yandan esen rüzgar…) uygun olmadığında kullanılmamalıdır. Aksi takdirde aracın kontrolü kaybedebilir ve ciddi kazalara sebebiyet verebilirsiniz. Hız sabitleyicinin otomobile sonradan takılma işlemi, otomobilin modeline veya yılına göre değişir. Bunu bir örnekle açıklarsak, 1990 model BMW 3 Serisi’ne aynı aracın Amerikan versiyonunun hız sabitleyicisi takıldığında bu sistem çalışmaz veya sürekli arıza verir. Üretim yılı 1995 model olan Volvo 850’de ise çalışma ihtimali daha yüksek. Aracın opsiyon listesinde hız sabitleyici varsa bunu otomobile takmak kolaydır ancak çalışıp çalışmaması veya diğer parçaları etkilemesi konusunda kesin bir yargı yoktur. Sonuçta aracın marka modeli bilinmeden yorum yapmak mümkün değil. Ancak hiçbir alt yapısı olmayan araçlara hız kontrol sistemi uygulamak çok güçtür. Ayrıca montaj sırasında yapılacak küçük bir hata bu sistemin çalışmaması için yeterlidir. Yani otomobil ne olursa olsun sonradan hız sabitleyici takmamak gerekir.

otohaberden alıntıdır

Ya peki servisten araca baktırsak ve oradan bilgi alsak hiç taktıran yok mu acaba sonradan ?

Engin AYDIN

Yeni Üye
Sayın Karaburun, resimde gördüğüm kadarıyla aracınız premio... Aslında tüm araçlara bir şekilde hız sabitleyici takılabilir. Ancak aynı konuyu ben de merak edip 2009 1.3 premio aracım için araştırmıştım. Önce servisle görüştüm ama konu hakkında çok da bilgili olmadıklarını hissettim. Verdikleri cevap "Mümkün değil" idi. Üşenmedim ve fabrika mühendisleri ile irtibata geçtim. Piyasada bunun yapılabildiğini bildiğimi söyledim. Onlar da hız sabitleyicinin müşteri talepleri üzerine Doblo modellerine opsiyornel olarak eklendiğini ancak 2010 öncesi modellerde bunun sonradan eklenemediğini ve dışarıda yaptırmamız halinde aracın garanti kapsamından çıkacağını söylediler. Ben 1.3 multijet motorların ve araçlarımızın elektronik sistemlerinin bu opsiyon için uygun olduğunu biliyorum, ancak teknik garanti vazgeçilmezim olduğu için yaptırmaktan vazgeçtim. 2006 premio için siz piyasada bunu yaklaşık 700-800 TL. maliyetle yaptırabilirsiniz. Saygılarımla...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Engin AYDIN tarafından yazılan metin:
Sayın Karaburun, resimde gördüğüm kadarıyla aracınız premio... Aslında tüm araçlara bir şekilde hız sabitleyici takılabilir. Ancak aynı konuyu ben de merak edip 2009 1.3 premio aracım için araştırmıştım. Önce servisle görüştüm ama konu hakkında çok da bilgili olmadıklarını hissettim. Verdikleri cevap "Mümkün değil" idi. Üşenmedim ve fabrika mühendisleri ile irtibata geçtim. Piyasada bunun yapılabildiğini bildiğimi söyledim. Onlar da hız sabitleyicinin müşteri talepleri üzerine Doblo modellerine opsiyornel olarak eklendiğini ancak 2010 öncesi modellerde bunun sonradan eklenemediğini ve dışarıda yaptırmamız halinde aracın garanti kapsamından çıkacağını söylediler. Ben 1.3 multijet motorların ve araçlarımızın elektronik sistemlerinin bu opsiyon için uygun olduğunu biliyorum, ancak teknik garanti vazgeçilmezim olduğu için yaptırmaktan vazgeçtim. 2006 premio için siz piyasada bunu yaklaşık 700-800 TL. maliyetle yaptırabilirsiniz. Saygılarımla...

bilgi için teşekürler.dikkatimi çeken bişey var.arkadaşlar 700-800 tl maliyet çok yüksek değilmi bu özellik için.bence değmez.hem garantiden çıkacak araç.bencede garanti vazgeçilmez.ayrıca sistemin çalışıp çalışmayacağı ,hatta çalışsa bile düzgün işleyeceği muallak.

en iyisi ben yılsonunda yeni doblo alayım.onda hazır hız sabitleyici var.

UmitKaraburun

Daimi Üye
Engin AYDIN tarafından yazılan metin:

Engin Bey çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için uzun süreli yolculuklarda cok işe yarıyor gerçekten cok aydınlatıcı oldu ellerinize sağlık Saygılarımla...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aslında hız müşüründen alınacak harici bir veri kablosu,debriyaj gaz ve fren pedallerinde takılacak birer sensör (yada üçüne ortak bir sensör)aküden alınacak güç kablosu,ve gaz kelebeğine giden teli yönetecek bir elektrik motoru ile doğana bile hız sabitleyici bir sistem uygulanabilir.(bu sistemi ben bile yapabilirim.)ancak bizim araçların yakıt yönetimini bilgisayar yaptığı için bilgisayara veri girişi yapabilecek bir elektronik sistem lazım.aslında chip tunning gibi bir işlemle yakıt bilgisayarı crouse controle uygun bir modelle değiştirilerek sistemin uygulamasıda yapılabilir.bu çok kısa bir sürede yaygın olarak yapılacaktır diye düşünüyorum.çünkü zor bi işlem değil.

nihterida

Azimli Üye
arkadaşlar mevcudunda bulunmayan özelliğin sonradan takma yoluyla ne oranda randuman vereceğini bilmiyorum ama zamanında bende araştırmıştım. size opel örneğini vereyim. opellerde yani benim araştırdığım astra ve corsalarda bu özellik bazı araçlarda opsiyonel olarak sunulduğu ve tek fark sinyal kolundaki bi fazlalık düğme olduğu için sadece hız sabitleyicili bi sinyal kolunun değiştirilmesi ve serviste uygun programın yüklenmesiyle bu özellik araçlara eklenebiliyormuş. fakat bizim araçlarımızdan farkı bu özellik corsalarda zaten opsiyonel olarak var olan bi özellik olduğundan zaten alt yapı hazırmış. sonraları ise corsanın iki modeli arasındaki farkın sadece hız sabitleyici ve sis farları olmasından dolayı yani düşük donanımlı araç sahibinin iki değişiklik ile aracını üst sınıfla aynı donanıma çıkarabildiği için opel firması yazılımı değiştirmiş. yani artık koluda dügmelisiyle değiştirsen hız sabitleyici özelliği eklenmiyormuş.

bizim araçlara gelince ben sırf bu yüzden yeni doblomu premio almak zorunda kaldım. neden mi çünkü fiat bu özelliği konfor paket adı altında sunuyor ve paket içeriği hız sabitleyici ve ön far yıkamadan oluşuyor. opsiyon farkı ise 250 tl. ama kötü olan şey bu özelliği sadece premio modeline ekliyorlar yani daha alt modellere yani dinamik ve elegance modellerine parasını verecem desende eklemiyorlar.

diğer araçlarda nasıldır kullanımı bilmiyorum ama ben şehir içinde bile bazen kullanıyorum. muhteşem bi kolaylık. bizim sınıf araçların koltuk pozisyonları gereği uzun yolda revamlı pedala yarım basma sonucu kaval kemiğinin arkasındaki kas baya bi ağrıyor (tabi tam gaz gidenleri bilemem ben aracı 90 da tutmak için baya bi zorlanıyorumda) o yüzden gayet güzel bi özellik.

tutarlığına gelince aracı tamı tamına ayarladığınız hızda tuttuğunu zannetmeyin eğer 90 a ayarladıysanız bayır aşağıya hızınız 95'e bayır yukarı ise 85'e kadar inip çıkabiliyor o yüzden buna güvenip aracınızı hız limitinin sonuna ayarlamanızı tavsiye etmem. sonra bayır aşağı inerken radara girmenizi istemem ben şehir dışında 85 e ayarlıyorum bayır aşağı artsada 88 i geçmiyor.

mukanna

Yeni Üye
s.a arkadaşlar adım emre ve polisim elimden elektirik işi gelir şöyle söleyim arkadaşın 2004 model opel astra g kasa aracına hız sabitleyici taktım bize servis 1000 tl ye mal olur dediği işi ben 70 tl parça 50 tl aktivasyon ücretine mal ettim işin açıkçası şu aslında kablo tertibatı içinde bütün soketler var ancak fabrika beyinden kapatıyo ve bunu opsiyon olarak takıyo benim aracımda var bi arkdaş doblonun bu oplsiyonu olmayan 2012 premio sunu aldı tesisatı bi kurcalayam bakalım eğer yaparsam fotoları paylaşırım inşallah opel gibi ondada soketler vardır sadece bir kol ile debriyaj müşürü lazım olur eğer soketler varsa

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
hadi hayırlısı bakalım.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
hoşgeldiniz gerçekten güzel bi konuya değinmişsiniz inşallah olur araçlarında olmayanlarada yrdımcı olmuş olursunuz

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
s.a arkadaşlar adım emre ve polisim elimden elektirik işi gelir şöyle söleyim arkadaşın 2004 model opel astra g kasa aracına hız sabitleyici taktım bize servis 1000 tl ye mal olur dediği işi ben 70 tl parça 50 tl aktivasyon ücretine mal ettim işin açıkçası şu aslında kablo tertibatı içinde bütün soketler var ancak fabrika beyinden kapatıyo ve bunu opsiyon olarak takıyo benim aracımda var bi arkdaş doblonun bu oplsiyonu olmayan 2012 premio sunu aldı tesisatı bi kurcalayam bakalım eğer yaparsam fotoları paylaşırım inşallah opel gibi ondada soketler vardır sadece bir kol ile debriyaj müşürü lazım olur eğer soketler varsa

yeni bir yıldız doğuyor!!!

aga bu işi 2007 üstü araçlarada uygulayabiliyorsan zengin olabilirsin.