Servis - Fren Balata Sorunu

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Arkadaşlar başından geçen bi durumu anlatmak isterim.

2007 1.4 Doblo cargo aracım 15.000 km de Balata sürtme sesi yapıyordu. Bodrum Paşalı yetkili servisine götürdüm Balataları söküp taşlayıp tekrar taktılar. 5.000 km sonra 20.000 Bakımına giderken de yine ses başladı ve tekrar söyledim. Balataların ve Fren Disklerinin değişmesi gerektiğini , Fazla frene basmamdan kaynaklandığını ücret karşılığı olacağını söylediler. Bende 15.000 de geldim , şikayetimi söyledim Taşlamak yerine balataların değişmesi gerektiğini söyleseydiniz en azından balata ücreti öderdim diskler zarar görmezdi dedim. İlgilenmeyip geçiştirmeye çalıştılar üsteleyince Garantiden balataları değiştirdiler. 30.000 km de Aynı ses yine yaptı Bu sefer araştırma yaptım ve Balataların daha kalitelerini aldım. O zaman servis 25 TL ye çiftini değiştirirken Ben balatalara 50 TL verdim herhangi bir fren ustasına değiştirttim. ve 70.000 km ye kadar ne diskten ne balatadan şikayetim olmadı sanıyorum ki Servisin taktığı balatalar da ne kadar orjinal olsa pek kaliteli değil. sonra Araç satıldı akıbetini bilmiyorum :)

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
fazla tozlanma, taşcık gitmesi de bazen yapıyor ses ama devamlı değil tabiki de.

servis kötü balata takacak değil ama sanırım takamamış gibi. ilginç

geremy

Onursal Kurucu
bildiğim kadarı ile en az 3 çeşit balata var dobloya takılabilen.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
geremy tarafından yazılan metin:
bildiğim kadarı ile en az 3 çeşit balata var dobloya takılabilen.

doğrudur bende araştırmıştım zamanında. parçacı 3 marka çıkarmıştı frene bastığım zaman balata bitik gibi acı acı sürtünme sesi geliyordu. aracın üzerindekiler neyse dedik servis değiştirdi yine aynı olay oldu parçacıdan daha kalitelisini alınca sorun çözüldü

geremy

Onursal Kurucu
balatada biraz lastiğe benziyor.
sert olan genelde ses yapıp uzun gidiyor.
yumuşak sesisz ve çabuk bitiyor.
hangisi iyiderseniz orta karar iyidir herzaman.;)

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
geremy tarafından yazılan metin:
balatada biraz lastiğe benziyor.
sert olan genelde ses yapıp uzun gidiyor.
yumuşak sesisz ve çabuk bitiyor.
hangisi iyiderseniz orta karar iyidir herzaman.;)

sert olan ses yapıyor ama diskleri de bi hayli aşındırmıştı. benim sonradan aldığım hem sessiz hem uzun gitti

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
öndeki disklerde böyle bir sorunla karşılaşmadım.20.000 km bakımında arka balatalardan ses geliyordu.temizleyip spreylediler.arka balataların değişmesine gerek olmadığını,30.000 de değiştirilebileceğini söylediler.600 km gitti.bu gün yine ses yapmaya başladı.

sesin asıl sebebi balataların sert olmasıdır.yumuşak balatalar sessiz çalışır ancak çabuk aşınır ve bu yüzden kampana içerisinde çok fazla toz birikir.bu birikme yüzünden yine ses yapmaya başlar.gereğinden yumuşak balatalar sık bakım gerektireceğinden servis aralıklarınız bozulabilir.

servisin tavsiyelerine uyun,beğenmediğiniz uygulamaları tofaş-fiat müşteri hizmetlerine bildirin.

Ceco1427

Yeni Üye
Bende de aynı problem var su an ustaya goturduk balatalar bıtmıs dısklerde tornaya verılcek dedı ama hala yaptırmadık baska bı zararı olur mu yaptırmassak daha ?

Akineton

Azimli Üye
zararı olur tabi. şimdi disklerdeki çizilme azsa toz-pas torna yapılır, disklerin incelmeden kurtarırsın. ama kullanmaya devam edersen disklerdeki aşınma arttıkça tornayla kurtarma ihtimali azalır hatta değişmek gerekir. frenlerin zayıflamasını saymıyorum bile.

Ceco1427

Yeni Üye
Normal bir frende bile hırt sesıyle birlikte kaydırıyo :) ama yarın gıdıcem yaptırmaya tornaya verıcez bakalım ..bide bu servis zamanı asıldı yazısı yapılınca gecer mı ? cunku araba 36.000 de 40.000 bakımına var daha asıldı dıyıp duruyor yol bılgısayarında....

DsQu4ReD

Azimli Üye
Ceco1427 tarafından yazılan metin:
Normal bir frende bile hırt sesıyle birlikte kaydırıyo :) ama yarın gıdıcem yaptırmaya tornaya verıcez bakalım ..bide bu servis zamanı asıldı yazısı yapılınca gecer mı ? cunku araba 36.000 de 40.000 bakımına var daha asıldı dıyıp duruyor yol bılgısayarında....
Bılqısayarla o yazıyı kaldırabılırler eqer qelısmıs bı servıse qıdersen. fıat servıslerı bakımda cok pahalı ben arac qarantıdeyken servısten baska bı yere qıtmıodum qarantı bıttıkten sonrada ustalıqına quvendıqım yerlere qıttım cok onemlı bı durum olursada bosch servısıne qıdıorum bı nevı fıat servısının ustabası qıbı fıat servısınde kullanılan coqu parca bosch. Tavsıyem Bosch servıslerı ıcınde Uraz'ı tercıh etmen yonunde ankaranın en kalıtelı ıscılıqı orada. servıs yazısınıda kaldırabılırler. Garantın varsa eqer bozup bozmadıqını Urazı arayarak oqrenebılırsın.

Dark Knight

Fenomen Üye
Bugün Esenler Gürses'e gittim. Frenlerden zaman zaman ses geliyordu. Araç fazla km yapmadığından balatalar sertleşmiş. Yine de sökerek olası bi çapak temizliğini de yaptılar. Benimki gibi az km yapan araçlarda balatalar sertleşip ses yapabiliyormuş. Aklınızda bulunsun :)

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Aga adam aracini benden kac ay sonra aldi .....km si ...6500 benim arac dokuz ay oldu km 19.000. Gardolap bekliyen gelinlik gibi araclariniz maasallah....

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ya arkadaş ben bu servise bi daha gitmem...50 bin bakımında arabanın başında durdum.balatalar bitmiş dediler.gittim.bi 10 bin daha yapardı ama riskli olurdu.değişin dedim.arabanın üstünden söktükleri orijinal balatanın markası bosch.getirdiler opar kutusunda bi takım balata...bosch marka balata yokmu dedim.abi orijinali bu dediler.daha fazla üstüne gitmedim takın dedim.

ya arkadaş bu ses yapmıyor ama bosch balata gibi bastığın anda arabayı yapıştırmıyor.biraz nazlı tutuyor frenler.hiç memnun değilim.

servisle işim tam olarak bitmiştir.doğanın bakımlarını yaptırdığım yerde yaptıracam bakımları bundan sonra.o özel servise epeydir başka araçlar götürüyorum.herkes memnun.orijinal parça kullanıyorlar.boschsa bosch valeoysa valeo!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Ceco1427 tarafından yazılan metin:
Bende de aynı problem var su an ustaya goturduk balatalar bıtmıs dısklerde tornaya verılcek dedı ama hala yaptırmadık baska bı zararı olur mu yaptırmassak daha ?

aga sen ne yaptın ya...diski yedirene kadar balataları nasıl değişmedin?tornaya mornaya vurdurma direkt git yeni disk taktır.fren diskini tornaya vurdurmak akıl işi değil.yeni diskle tornaya vurdurma arasında en fazla 30-40 lira kurtarırsın.o parada aldığın riske değmez.

tornaya vurulan diskin kesiti küçülüyor.hem frende daha fazla boşluk oluyor hem kesiti küçülen disk daha çabuk ısınıyor.

ayrıca tornalık olan disk artık mukavemetini yitirmiş oluyor.bide tornada hasıllandımı tamam artık...bir iki defa kzıp soğudumu eğilecek,pedale vurmaya başlayacak...o zaman hem diskleri hem balataları tekrar değişmek zorunda kalacaksın.

değmez!git yeni disk al!

serhat

Azimli Üye
merhaba arkadaşlar bendede safeline var haziran 2011,de aldım aracı şuan 10bin km.deyim frenlerimden ses gelıyo 3 kere aynı nedenden götürdüm 15 gün içinde en son bugün götürdüm servise servisin bana söyledigi kelime kullanmadan dolayı fren balataalrınız 5bin km. sonra değişmeli sizce ne yapmalıyım ilk iki kere götürdügüm servisin bana dediği kelime sorunu hallettik bakım yaptık sorun geçdi ? sorunum hala devam edıyo 6 aylık araç 15bin km,de fren diski biten araba hiç görmedim.