Doblo Şanzıman Yağı Değişmeli Mi Yada Hangi Km Değişmeli

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Bu sudan koymam hocam kireçli hiç içine karışmasın. Bir kere safsuyla çalkalasam yeter zaten. Hortum sökmekten başka çarem yok anlaşılan. Eski araçlarda ne güzel radyatörlerde musluk oluyordu. Neden koymamışlarsa artık.
Aslında var mesela linea'larda var otomotiv segmentinde var bildiğim kadarıyla bunlara koymamışlar.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Aslında var mesela linea'larda var otomotiv segmentinde var bildiğim kadarıyla bunlara koymamışlar.
Evet bende bir linea gördüm öyle youtubeda ama bizimkilerde yok kötü oldu. Daha kolayı varken işi yokuşa sürdüler. Umarım şanzıman yağı da işi çok zora sokmaz.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Bu sudan koymam hocam kireçli hiç içine karışmasın. Bir kere safsuyla çalkalasam yeter zaten. Hortum sökmekten başka çarem yok anlaşılan. Eski araçlarda ne güzel radyatörlerde musluk oluyordu. Neden koymamışlarsa artık.
Ustalar ne yapacak sonra.Musluk olsa herkes kendisi yapar. Keleçeleri bile cins cins yapıyorlar artık.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Evet bende bir linea gördüm öyle youtubeda ama bizimkilerde yok kötü oldu. Daha kolayı varken işi yokuşa sürdüler. Umarım şanzıman yağı da işi çok zora sokmaz.
Şanzıman yağı değişmek kolay ama boşatma tıpasını açmak zor oluyor bayağı yükseltmen lazım büyük alyan gerek 18 yada 19 du doldurma yeride aynıdır.Yağı doldurmak için 1.5 metrelik bir su hortumu işini görür yukardan motorun oradan aşağıya vereceksin huniyle dolduracaksın seninki 1.6 2.5 ile 2.7 arası alıyor 3lt lik bir yağ işini görür

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Şanzıman yağı değişmek kolay ama boşatma tıpasını açmak zor oluyor bayağı yükseltmen lazım büyük alyan gerek 18 yada 19 du doldurma yeride aynıdır.Yağı doldurmak için 1.5 metrelik bir su hortumu işini görür yukardan motorun oradan aşağıya vereceksin huniyle dolduracaksın seninki 1.6 2.5 ile 2.7 arası alıyor 3lt lik bir yağ işini görür
Evet aküyü filanda sökmem gerekecek. İzledim biraz yapılanları. Arabanın altını kaldırmak için krikolarımı tamire verdim bu iş için. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Ustalar ne yapacak sonra.Musluk olsa herkes kendisi yapar. Keleçeleri bile cins cins yapıyorlar artık.
Ustalar bile bu yüzden değişmek istemiyor işte hocam. Bu kadar zorlaştırmanın manasını nedir çok merak ediyorum.

edipk

Aktif Üye
Adı
Edip KURTULUŞ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Okul Müdür Yardımcısı
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Gümüş Gri
Dün 2008 model doblo 2'nin (190 bin kilometrede) baskı balatasını valeo güçlendirilmiş ile değiştirttim. Ustama söylememe rağmen şanzuman yağını değiştirmemiş, iyiydi diyor. Doğru mu

Çarşambalı MUHARREM

Aktif Üye
Doblo
Adı
muharrem
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Azur mavisi
Dün 2008 model doblo 2'nin (190 bin kilometrede) baskı balatasını valeo güçlendirilmiş ile değiştirttim. Ustama söylememe rağmen şanzuman yağını değiştirmemiş, iyiydi diyor. Doğru mu
Ustanı

Çarşambalı MUHARREM

Aktif Üye
Doblo
Adı
muharrem
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Azur mavisi
Şanzıman yağını değişmemiş usta
Bence ustanın değişmesi gerek
Yeni yağ herzaman daha iyidir 😉

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Koklamış mı?böyle ustalar deli eder adamı.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Değiştittir

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
10 bin bakımını yaparken ustaya şanzıman yağını kontrol etmesini istedim doldurma tıpasını söktü baktı rengi iyi değişmesine gerek yok dedi sen değiş dedim çünkü uzun süredir araç bende değiştirmemişim biliyorum 100 bini devirmişti istediğim yağı aldım öbür günü değiştik.Değiştirin 190 bin yapmış arabada eğer değişmemişse motor yağından farkı yoktur o şanzıman yağının emin olun

Bulancaklee

Yeni Üye
Doblo
Adı
Haluk
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2002
Renk
ATEŞ KIRMIZI
Öncelikle selamın aleyküm. Forumda daha yeniyim. Konu ile yazdıklarınızı dikkatli bir şekilde okudum. benim aracım doblo 1 2002 jtd. Alalı 7 8 ay oldu fakat bazı şeyleri değişmediği için ben elimden geldiği kadar yapmaya çalışıyorum. Yağ kaçakları var (motor ve şanzıman) ve ayrıca vites geçişlerim sıkıntılı. aracı fazla kullanmıyorum. mayıs ayında tüm yağ bakımlarını ve filtrelerin tümünün değişimini yaptıracağım. sizden ricam şanzıman yağı olarak (orjinal) hangi marka ve değerini kullanmalıyım? Teşekkürler.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Öncelikle selamın aleyküm. Forumda daha yeniyim. Konu ile yazdıklarınızı dikkatli bir şekilde okudum. benim aracım doblo 1 2002 jtd. Alalı 7 8 ay oldu fakat bazı şeyleri değişmediği için ben elimden geldiği kadar yapmaya çalışıyorum. Yağ kaçakları var (motor ve şanzıman) ve ayrıca vites geçişlerim sıkıntılı. aracı fazla kullanmıyorum. mayıs ayında tüm yağ bakımlarını ve filtrelerin tümünün değişimini yaptıracağım. sizden ricam şanzıman yağı olarak (orjinal) hangi marka ve değerini kullanmalıyım? Teşekkürler.
Aleykümselam,75w 80 petrol ofisinin maxigear open gl4 tipi yağını kullandım bazı üst modellerde kitapçıkta 75w 85 yazar.75w 80 tavsiye ederim güzel yağ.Yağı siz alın gerekirse eğer usta 80w 90 veya sadece 90 numara yağlar var bunları önerirse koyma şanzımana zarar verir zamanla ,vites geçişleri de ağırlaşır.Şart name dışı yağlar zamanlar sekromeçlerde ve dişlilerde arızaya neden olabiliyor.

atacan38

Aktif Üye
Adı
turgay
1-Yağı Değişimi Neye Göre Yapılmalı ? _ Kullanım kitapcığında belirtilen km aralığında ( her 60 binde )
2- Hangi Yağ Kullanılmalı ? _ Kullanım kitapcığında verilen değerlere ugun yağ (75w-80)
3- Mevcut Doblo'muzda(2002 -2020) Vites Geçişinde Her Hangi Bir Sıkıntı Olmadığı Halde Sadece Km Olarak Değişim Yapılmalı Mıdır? _ Evet , bakım sıkıntı çıkmasın diye yapılır .Sıkıntı çıktıktan sonra ... ( bakım olmaz , onarım olur )
4- Değişim Avantaj Mı Yoksa Dezavantaj Mı ? _ Bence avantaj ben aracı 40 binde aldığımda hiç sorun yoktu , 60 binde servis değişelim dedi gerek yok dedik . 80 binde 1. ve 2. viteslere geçişlerde zorlanma (kemikli geçiş ) başlandı . Sonra kendim değiştirdim - düzeldimi mi ? _ yook :(

Ustayı ikna edebilirseniz , bence değiştirin dereyi geçtiniz , çay da 'mı boğulacaksınız .

Doblo 1.6 Multijet 2011 Şanzuman Yağ Dolum ve Boşaltam Yerleri

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
1-Yağı Değişimi Neye Göre Yapılmalı ? _ Kullanım kitapcığında belirtilen km aralığında ( her 60 binde )
2- Hangi Yağ Kullanılmalı ? _ Kullanım kitapcığında verilen değerlere ugun yağ (75w-80)
3- Mevcut Doblo'muzda(2002 -2020) Vites Geçişinde Her Hangi Bir Sıkıntı Olmadığı Halde Sadece Km Olarak Değişim Yapılmalı Mıdır? _ Evet , bakım sıkıntı çıkmasın diye yapılır .Sıkıntı çıktıktan sonra ... ( bakım olmaz , onarım olur )
4- Değişim Avantaj Mı Yoksa Dezavantaj Mı ? _ Bence avantaj ben aracı 40 binde aldığımda hiç sorun yoktu , 60 binde servis değişelim dedi gerek yok dedik . 80 binde 1. ve 2. viteslere geçişlerde zorlanma (kemikli geçiş ) başlandı . Sonra kendim değiştirdim - düzeldimi mi ? _ yook :(

Ustayı ikna edebilirseniz , bence değiştirin dereyi geçtiniz , çay da 'mı boğulacaksınız .

Ben gereken takımları boruyu filan ayarladım tek yağ almak kaldı bu ay içinde onuda temin edip ramazandan sonra veya ramazan içinde değiştireceğim. Sizin attığınız fotoğraflar sayesinde kolay geçeceğini umuyorum :)

Bulancaklee

Yeni Üye
Doblo
Adı
Haluk
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2002
Renk
ATEŞ KIRMIZI

Değişmesi mutlaka gerekli :) Ayrıca konu ile alakalı sayfaya baktığımda da litre olarak 2 lt koyulacağıda yazıyor. bilgi için teşekkürler.

Bulancaklee

Yeni Üye
Doblo
Adı
Haluk
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2002
Renk
ATEŞ KIRMIZI
Aleykümselam,75w 80 petrol ofisinin maxigear open gl4 tipi yağını kullandım bazı üst modellerde kitapçıkta 75w 85 yazar.75w 80 tavsiye ederim güzel yağ.Yağı siz alın gerekirse eğer usta 80w 90 veya sadece 90 numara yağlar var bunları önerirse koyma şanzımana zarar verir zamanla ,vites geçişleri de ağırlaşır.Şart name dışı yağlar zamanlar sekromeçlerde ve dişlilerde arızaya neden olabiliyor.
Bu yağı deneyeceğim. :) saolasın

Tasarrufçu.

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ömer Kırçın
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Merhaba Arkadaşlar, Polemik Olan Şanzıman Yağı Değişimi Neye Göre Yapılmalı ve Hangi Yağ Kullanılmalı. Mevcut Doblo'muzda(2002 -2020) Vites Geçişinde Her Hangi Bir Sıkıntı Olmadığı Halde Sadece Km Olarak Değişim Yapılmalı Mıdır? Değişim Avantaj Mı Yoksa Dezavantaj Mı? Teşekkürler.