Doblo Şanzıman Yağı Değişmeli Mi Yada Hangi Km Değişmeli

ATAKAN YAVUZ

HAMDİ BÜKLÜ
Doblo
Adı
HAMDİ BÜKLÜ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Basın Mensubu(ALTAŞ TV)
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
GRİ (GRANİT)
Merhaba Arkadaşlar, Polemik Olan Şanzıman Yağı Değişimi Neye Göre Yapılmalı ve Hangi Yağ Kullanılmalı. Mevcut Doblo'muzda(2002 -2020) Vites Geçişinde Her Hangi Bir Sıkıntı Olmadığı Halde Sadece Km Olarak Değişim Yapılmalı Mıdır? Değişim Avantaj Mı Yoksa Dezavantaj Mı? Teşekkürler.

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Simdi kapali devre olan bazi sanzimanlar var yani yagi istesen de degistirilemeyen ve omurlu yag kullanan, oyle bir sanziman olmadikca -ki doblolarda oyle degil- kilavuzlarda belirtildigi sekilde belli km'lerde ve/veya zamanlarda kontrol ve gene kilavuzlarda belirtilen ozelliklere sahip orijinal yaglarla degisim yapilmali.

Çarşambalı MUHARREM

Aktif Üye
Doblo
Adı
muharrem
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Azur mavisi
Merhaba Arkadaşlar, Polemik Olan Şanzıman Yağı Değişimi Neye Göre Yapılmalı ve Hangi Yağ Kullanılmalı. Mevcut Doblo'muzda(2002 -2020) Vites Geçişinde Her Hangi Bir Sıkıntı Olmadığı Halde Sadece Km Olarak Değişim Yapılmalı Mıdır? Değişim Avantaj Mı Yoksa Dezavantaj Mı? Teşekkürler.
Tabiki de değişmeli hidrolik yağıyla beraber değiştirdim her 60.000 km diye biliyorum 2014 1.6 multijet 105 bg premio black DOBLO mu 100.000 km de aldım 18 ay oldu iki sefer şanzıman yağı 3 seferde yağ bakımına soktum şu an 135.000 km de en azından kafan rahat oluyor şimdi ALLAHIMA ŞÜKÜR SAAT gibi en ufak bi sıkıntısı yok DOBLOYA BİNİYORSAN BAKACAN ABİ DOBLO CANDIR
1.6 105 Lik heyecandır 😉😉

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Ayrica kullanilacak yaglarin raf omurlerine de cok dikkat etmek gerekiyor. Son kullanma tarihi gelen yaglar viskositelerini kaybettigi icin hic bir ise yaramiyorlar.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Simdi kapali devre olan bazi sanzimanlar var yani yagi istesen de degistirilemeyen ve omurlu yag kullanan, oyle bir sanziman olmadikca -ki doblolarda oyle degil- kilavuzlarda belirtildigi sekilde belli km'lerde ve/veya zamanlarda kontrol ve gene kilavuzlarda belirtilen ozelliklere sahip orijinal yaglarla degisim yapilmali.
Öyle bir yağ yok hele organikse ki öyle ondan pahalılar raf ömrü var hiç kullanamasanda 5 yıl maksimum biçiliyor.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Yapın siz fark etmesenizde özelliği kayboluyor sürtünmeden dolayı çapaklanmalar oluşuyor değişmeniz yerinde olur.

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Öyle bir yağ yok hele organikse ki öyle ondan pahalılar raf ömrü var hiç kullanamasanda 5 yıl maksimum biçiliyor.
Zaten o yag satilmiyor, ozellikle bazi japon sanzimanlarinda zannediyorum, sanziman omru kadar gidecek, icinde yagi ile kapali kutu bakimsiz sanzimanlar var. E yagi degistirilemedigi icin de piyasada yok haliyle.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Değişmeli kesinlikle. Fren hidroliğie bile 2 yıl koymuş fiat artık.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Değişmeli kesinlikle. Fren hidroliğie bile 2 yıl koymuş fiat artık.
Aynen benim hidroliği değiştiğimde arabayı arkadaştan alalı 2 yıl olmuştu o ne zaman değişti bilmiyordum yağ temiz görünüyor ama su gibi oluyor bir müddet sonra özelliği kayboluyor dolayısıyla frenlere yeterli basıncı iletememeye başlıyor değiştikten sonra fren performansı artmış ve debriyaj pedalı çok rahatlamıştı

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Bugünkü tecrübemi paylaşayım şanzıman yağını değiştim 75w 80 Petrol ofisi maxigear open-gl4 yağ kullandım çok güzel yağ tavsiye ederim. 1.3 Motorun şanzımanı 1.8lt yağ alıyor şanzımanın muazzam derecede rahatladığını,motorun rahat çalışması,viteslerin kaymak gibi yerine geçmesi ara sıra geri vitese takarken gacırtı yapıyordu eser kalmadı yani değişmekte fayda var ben biraz geciktirmiştim 100 bin km çoktan aşmıştı çok az bir çapak vardı şanzımanın temiz olmasına sevindim doğrusu.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Bugünkü tecrübemi paylaşayım şanzıman yağını değiştim 75w 80 Petrol ofisi maxigear open-gl4 yağ kullandım çok güzel yağ tavsiye ederim. 1.3 Motorun şanzımanı 1.8lt yağ alıyor şanzımanın muazzam derecede rahatladığını,motorun rahat çalışması,viteslerin kaymak gibi yerine geçmesi ara sıra geri vitese takarken gacırtı yapıyordu eser kalmadı yani değişmekte fayda var ben biraz geciktirmiştim 100 bin km çoktan aşmıştı çok az bir çapak vardı şanzımanın temiz olmasına sevindim doğrusu.
Bende nisan gibi değiştiricem şanzımanı, freni, direksiyonu bide yapabilirsem antifirizi. Faydası vardır tabikide bizim araçlarda bozulmaz yağ yok. Belli bir aralıkta hepsi değişmeli.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Bende nisan gibi değiştiricem şanzımanı, freni, direksiyonu bide yapabilirsem antifirizi. Faydası vardır tabikide bizim araçlarda bozulmaz yağ yok. Belli bir aralıkta hepsi değişmeli.
Antifiriz en basit olanı şanzıman yağını değişirken fren hidroliği ve antifirizide değiştim direksiyona gerek duymadım yağın ve direksiyonun durumu iyiydi.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Antifiriz en basit olanı şanzıman yağını değişirken fren hidroliği ve antifirizide değiştim direksiyona gerek duymadım yağın ve direksiyonun durumu iyiydi.
Bende de en zor olanı çünkü radyatörde tahliye musluğu yok :confused:

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Bende de en zor olanı çünkü radyatörde tahliye musluğu yok :confused:
Bende de yok,hava alma tıpasını açıyorum oradan hava basarak genleşme kabının ağzından üfledin mi bir şey kalmaz nefes kuvvetli olması lazım kompresör olsa daha iyi boşaltılıyor yada hava basma makinesi v.s ,ustalar şebeke suyu da kullanıyorlar temizlemek için bu şekilde de yapabilirsin antifiriz döktüğünde yoğun olduğu için sistemdeki şebeke suyunu hava deliğinin oradan dışarı itiyor orası antifirize döndüğünde tıpayı kapatır sıvısını tamamlarsın

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Bende de yok,hava alma tıpasını açıyorum oradan hava basarak genleşme kabının ağzından üfledin mi bir şey kalmaz nefes kuvvetli olması lazım kompresör olsa daha iyi boşaltılıyor yada hava basma makinesi v.s ,ustalar şebeke suyu da kullanıyorlar temizlemek için bu şekilde de yapabilirsin antifiriz döktüğünde yoğun olduğu için sistemdeki şebeke suyunu hava deliğinin oradan dışarı itiyor orası antifirize döndüğünde tıpayı kapatır sıvısını tamamlarsın
Termostat kapalıyken atar mı hocam? Birde ben musluk suyu kullanmam kireçli burda su.

Elimde 30 litre saf su var sadece. Amacım bir kez boşaltıp safsu doldurup motoru ısıtıp tüm su kanallarında saf suyu döndürüp tekrar boşaltıp antfirizle karışmış suyu eklemek amacım bunuda mümkün olduğunca suyu motora dökmeden motoru kirletmeden yapmam lazım. En kötü alttan bir hortum çıkartıcam artık. Bozuk krikolar vardı elimde onları tamire verdim. Onların sayesinde bayağı kaldırırım altını arabanın.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Termostat kapalıyken atar mı hocam? Birde ben musluk suyu kullanmam kireçli burda su.

Elimde 30 litre saf su var sadece. Amacım bir kez boşaltıp safsu doldurup motoru ısıtıp tüm su kanallarında saf suyu döndürüp tekrar boşaltıp antfirizle karışmış suyu eklemek amacım bunuda mümkün olduğunca suyu motora dökmeden motoru kirletmeden yapmam lazım. En kötü alttan bir hortum çıkartıcam artık. Bozuk krikolar vardı elimde onları tamire verdim. Onların sayesinde bayağı kaldırırım altını arabanın.
Çeşme suyu ile temizleyin saf su ile antifiriz karışımını sonra koyabilirsiniz. Temizlerken saf su boşa gitmemiş olur.

cengaver53

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej

Termostatta sorun olmaz.alttan radyatör hortumunu sökebilirsen o şekilde de yapabilirsin.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Çeşme suyu ile temizleyin saf su ile antifiriz karışımını sonra koyabilirsiniz. Temizlerken saf su boşa gitmemiş olur.
Bu sudan koymam hocam kireçli hiç içine karışmasın. Bir kere safsuyla çalkalasam yeter zaten. Hortum sökmekten başka çarem yok anlaşılan. Eski araçlarda ne güzel radyatörlerde musluk oluyordu. Neden koymamışlarsa artık.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo