Şanzıman degistim 1 ve 2. Vites yine sert

Eren tic

Azimli Üye
Doblo
Adı
Murat
Kan Grubu
0 +
Meslek
Toptanci
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Renk
Metalik gri
Merhaba arkadaslar. Birkac hafta once konu acmistim 1 ve 2. vitesler cok sert geciyor diye . Baski balata degistim duzelmedi . Şanzimanda biraz ugultu da vardi servise goturdum kullandi baktilar . Sanzimanin acilmasi gerek dediler ama onarim pahali olur dediler cikma sanziman tavsiye ederiz bu durumda dediler . Tamam dedim cikma sanzimam aldim 2013 model 55 binde bir doblodan cikma . Sanziman takildi ugultu yoktur tamam lakin 1 ve 2 yine sert eskisi gibi olmasada hala baya sert . Ama motor isininca baya rahatliyor vitesler . Bakin dedim sorun devam ediyor servisteki usta abi bunlarda birinci vites boyle dedi .Tamam ama ikinci de sert halatlarda sikinti olmasin dedim yok dediler . Aracimi seviyorum ama bu is cok canimi sıktı. Bu isin cozumunu bilen varsa Allah askina yardimci olsun . Sizlerde de boyle mi ? Aracim 2010 model 1.6 102 binde .
Baskı balata yi düzgün yerine montaj yapılmamıştır onun bağlantıda sente ayarı var onu her usta tutturamaz

atacan38

Aktif Üye
Adı
turgay
S.A Benim kendi yorumum ;
Bu araçlarda vitesler sorunsuz geçiyor , 1 den 2 ye , 2 den 3 vs.. yani bu araçlarda vites geçişi sorunu yok . - 'Bunlar zaten böyle' gibi söylemlere ben inanmıyorum !
3 nesil doblo kullandım böyle değildi , kendi doblomda keza böyle değildi.

Ne zamana kadar : ) 100 bin i geçene kadar ( istisna veya farklılıklar olabilir) ama ben 100 bin geçtim bu dert hasıl oldu.
Şanzıman yağını değiştim düzelmedi , halatları temizledim yağladım düzelmedi.

Sordum bir kaç kişiye şanzımanın içinde prinç den yapılmış parçaların zamanla ömrünü doldurması / yitirmesi diyelim ( fren balatası gibi bitiyor) , gidebildiğin kadar git , en sonunda değişmesi gerekiyor.

Çıkma şanzıman takmışsınız belki şu olabilir takılan şanzımanın içindeki parçaların durumu nasıl-dı ?

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
S.A Benim kendi yorumum ;
Bu araçlarda vitesler sorunsuz geçiyor , 1 den 2 ye , 2 den 3 vs.. yani bu araçlarda vites geçişi sorunu yok . - 'Bunlar zaten böyle' gibi söylemlere ben inanmıyorum !
3 nesil doblo kullandım böyle değildi , kendi doblomda keza böyle değildi.

Ne zamana kadar : ) 100 bin i geçene kadar ( istisna veya farklılıklar olabilir) ama ben 100 bin geçtim bu dert hasıl oldu.
Şanzıman yağını değiştim düzelmedi , halatları temizledim yağladım düzelmedi.

Sordum bir kaç kişiye şanzımanın içinde prinç den yapılmış parçaların zamanla ömrünü doldurması / yitirmesi diyelim ( fren balatası gibi bitiyor) , gidebildiğin kadar git , en sonunda değişmesi gerekiyor.

Çıkma şanzıman takmışsınız belki şu olabilir takılan şanzımanın içindeki parçaların durumu nasıl-dı ?
Bende sizin gibi düşünüyorum hocam. YouTube da video da izledim balatali senkromeçler kullanılmış ve ömrü dolunca değişmesi gerekiyor. Servise sadece 1-2-3 vites senkromeç ve karşılığındaki dişlilere 2700 lira fiyat çıkardı işçilik hariç.

263dbl

Azimli Üye
Başka Araç
Adı
Hakan
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
baskıyla felan alakası yok olayın benimde 67 binde aldığım 1.3 d4 üm de var aynı şikayet anlayan adam çözdü tabi vites halatları uzun çıktı aracın kesildi güzelce takıldı burçta aşırı sertti o da söküldü taşlandı mis gibi oldu aylardır kullanıyorum vitesler yağ gibi şuan hiç bir sorun yok.

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
baskıyla felan alakası yok olayın benimde 67 binde aldığım 1.3 d4 üm de var aynı şikayet anlayan adam çözdü tabi vites halatları uzun çıktı aracın kesildi güzelce takıldı burçta aşırı sertti o da söküldü taşlandı mis gibi oldu aylardır kullanıyorum vitesler yağ gibi şuan hiç bir sorun yok.
Ben vites halatlarını değiştim hocam hafif düzelme oldu ama vitesler aynı hala. Halatları nasıl kesti anlayamadım. Halatların üzeri kaplı. Burç dediğiniz nedir?

emre yldrm

Yeni Üye
Doblo
Adı
emre yıldırım
Kan Grubu
A RH +
Meslek
oto motor teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Renk
granit gri
baski ile veyada vaska birseyle alakasi yok 1. ihtimal vites halatlarini sanziman uzerinden bosa cikarip bakicaksin eger rahatliyosa sorun sanziman uzerindeki komuta kollari ara bulucu bu araclarda kroniktir kollar oksit ve pastan dolayi sıkısma yapiyor disari alip guzelce yaglabdiktan sonra sorun ortadan kalkacaktir baski balata vitese sertlik yapmaz peral tas gibi olur sadece

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
baski ile veyada vaska birseyle alakasi yok 1. ihtimal vites halatlarini sanziman uzerinden bosa cikarip bakicaksin eger rahatliyosa sorun sanziman uzerindeki komuta kollari ara bulucu bu araclarda kroniktir kollar oksit ve pastan dolayi sıkısma yapiyor disari alip guzelce yaglabdiktan sonra sorun ortadan kalkacaktir baski balata vitese sertlik yapmaz peral tas gibi olur sadece
Vites halatları daha yeni ve orjinal hocam.

emre yldrm

Yeni Üye
Doblo
Adı
emre yıldırım
Kan Grubu
A RH +
Meslek
oto motor teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Renk
granit gri
o zmn sanziman uzerindeki mekanizmaya baktiracaksin baska sebebi olamaz bunun

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Servisin baş ustası ısrarla senkromeçler değişecek diyor gacirti gucurtu yoktur bazen çok rahat bazen çok zor geçiyor anlam veremiyorum.
Serviste yaptırıyorsaniz garanti isteyin. Sorun devam ederse ücretsiz yapacaksınız diyebilirsiniz. Konuyu takip ediyorum yapmadığınız şey kalmadı araçta. Umarım bu sefer çözülür.

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
Serviste yaptırıyorsaniz garanti isteyin. Sorun devam ederse ücretsiz yapacaksınız diyebilirsiniz. Konuyu takip ediyorum yapmadığınız şey kalmadı araçta. Umarım bu sefer çözülür.
Valla hocam baskı balata bilya değiştim halatları değiştim üzerine komple sanziman değiştim 2013 doblo şanzımanı ile hala aynı. Arabamı seviyorum ama şu 1. Ve 2 deki arada olan zorluk üzüyor beni. Servisteki usta diyor ki yenilenmiş senkromeçlerin olduğu şanzıman 2014 de konuldu doblolara diyor parçacı arkadaşa sordum 2012 nin ikinci yarısında yenilendi sanzimanlar senin getittirdiğin şanzıman yenilenmiş senkromeçler olan şanzıman zaten senkromeç yenilemene gerek yoktur diyor. Kafayı yiyip birine patlayacagim ama bakalım ne zaman. Kullanıma engel mi değil ama o vitesler rahatça geçecek abi bu paraya. 2003 model alfa romeo sattım 1.9 jtd bundan önce vitesler kaymak gibi kendi kendine geçiyordu tabiri caizse. 2007 2006 1.9 multijet ve jtd doblolarim oldu böyle birsey görmedim ben.

Tezer Kuzu

Azimli Üye
Doblo
Adı
Tezer Kuzu
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
S.a hayırli aksamlar 2012 doblomun vites kolu vites bosta iken ortalamıyor neden olabilir bilgisi olan varmı

263dbl

Azimli Üye
Başka Araç
Adı
Hakan
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Başka Araç
Ben vites halatlarını değiştim hocam hafif düzelme oldu ama vitesler aynı hala. Halatları nasıl kesti anlayamadım. Halatların üzeri kaplı. Burç dediğiniz nedir?
bende de ortaya gelmeme ve zor geçme olayı vardı özellikle ısınınca zor geçiyordu çünkü halat ısındıkça salıyor kendisini açtı baktı usta halat olması gerekenden uzun çıktı burç dediğim vitesin aşık kısmı kolun altındaki kolun oturduğu oval yer

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
bende de ortaya gelmeme ve zor geçme olayı vardı özellikle ısınınca zor geçiyordu çünkü halat ısındıkça salıyor kendisini açtı baktı usta halat olması gerekenden uzun çıktı burç dediğim vitesin aşık kısmı kolun altındaki kolun oturduğu oval yer
Valla hocam eski şanzıman da aynıydı yeni şanzıman da yine aynı.

Tezer Kuzu

Azimli Üye
Doblo
Adı
Tezer Kuzu
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Halatlardan olabilir ortaya gelmiyorsa boşluk varsa.
Halatları degistirdim ama gene sıkınti devam ediyo usta şanzimanı acacam dedi nende kalsin dedim baski değistirince yaparız artik

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
Halatları degistirdim ama gene sıkınti devam ediyo usta şanzimanı acacam dedi nende kalsin dedim baski değistirince yaparız artik
Aynen sizi sıkıntıya sokmuyorsa acele etmeyin. Baskı balata değişiminde şanzıman inmișken baktırırsınız.

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
Motorsilk şanzıman katkısı koydum şanzımana arkadaşlar 1500 km felan oldu bütün vitesler kaymak gibi oldu 1. Vites hariç. 1 vitese de alıştım artık araba hafif oynarsa kolay geçiyor. Servis senkromeç dişli ve manşon değişimine 6500 TL istemişti işçilik dahil. 70 TL ye motorsilk şanzıman katkısı şanzımanı çok rahatlattı. Kendi tecrübem sonucu herkese tavsiye ederim.