O km alınan bir araç sizce kaç yıl sonra veya kaç km sonra değiştirilmeli?

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Ben 200.000 kilometreye gelmeden değiştiririm

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi

meren

Azimli Üye
Fiorino
Adı
Eren
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Elektrik Yüksek Mühendisi
Aracınız
Fiorino
Modeli
Pop
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Cümleten selamün aleyküm arkadaşlar. Sanayi ve tamir ile çok uğraşmak istemeyen bir kullanıcı olarak, ticari değil hususi kullanımda, bir dobloyu kaç yıl sonra değiştirmek uygun olur? Bakımlar zamanında yapılıyor. Tecrübe eden arkadaşlar oldu mu? Tavsiyeleriniz için tesekkür ederim.
(Aracım 2015 1.3 multijet ilk sahibiyim. 55000 km de.)
Çok güzel bir konu başlığı olmuş. Ben de bu başlıktan görüş almak isterim. Aracım 2017 (2018 çıkışlı) fiorino 1.3 Mjet E5 Pop, yarı otomatik şanzımanlardan. 50000 km'de. 2. sahibiyim (arada 2 arkadaş galeri arasında 1-2 aylığına el değiştirmiş 1000 km yapmış yapmamış), temiz kazasız boyasız bir araç. İlk sahibi Antalya'da günlük kullanmış. Araç 1.5 yıldır bende. 26000'de almıştım. Genelde yarı otomatik analizi yaptığımda özellikle alırken 70-80000 km civarlarında satılıyordu. Tam olarak anlam veremedim. Bildiğim bu km'lerde baskı balata değişimi gerekiyor genelde. Genel anlamda mekanik arıza durumları oluyor mu? Rutin bakımlar dışında. Robot mekanizması ortalama ne kadar sorunsuz kullanılıyor? (Bu arada bakımların tamamını serviste yaptırıyorum).

Aklımdaki bir diğer soru, fiat özellikle ticari grubunda bir çok trim ve kauçuk elemanının ömrü 3 yıl olacak şekilde tasarlıyor. 3 yıldan sonra trim sesleri, kauçuklarda fitillerde sertleşme gibi sorunlar oluşuyor. Piyasayı da göz önünde bulundurduğumuzda temiz araca binmeli mi yoksa 100 000'den sonra yine 20-30k ile değiştirmeli mi?

APAK1907

Azimli Üye
Adı
Ahmet
Meslek
Fırın opr.
Modeli
Renk
Beyaz
Olaya , masraf açma zamanı geldiğinde değiştirilmeli diye bakarsak açtığı masraf ve arıza tipine göre davranmak lazım. Aracim ilk sahibiylim.2016 hususî kullanıyorum. 20.000 Ön amartisor bilyeleri değişti. 30.000 binde saçma bi amartisor içine takılan 70 TL'lik takoz yüzünden 2500 tl maaraf yaptım. Araçtan beni soğuttu ama yine de değiştirmeyi düşünmedim. Hele şu aralar sıfır araç fiyatları düşünülürse konu tamamen sizin maddiyata ve düşüncenize bakar

Ayredin1982

Azimli Üye
Doblo
Adı
Ahmet
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Aracın sorunu yoksa 200.000-250.000 km ye kadar binilmelidir. Tabikii sıfır almaya gücü olmayanlar için. Piyasadan düşük km temiz diye araç almak bile riskli olmaya başladı.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Bakımlarını zamanında yetkili servisinde yaptırıp hor kullanmadığınız taktirde torunlarınız bile biner aracınıza inşaALLAH.