Motordan gelen garip ses...

Doblo89

Daimi Üye
Tepki
7
Raptor Abi triger değişmedi. Burdaki dostlar ya motor takozu ya baskı balata dedi. Bende acaba triger mi diye tahmin ettim o da değilmiş. Arabadan acayip bir şekilde ses geliyordu halloldu şimdi hayrılısıyla. Şu an arabam 155.090 kmde yakında triger seti ve ağır bakımı var acaba onlar ne kadar tutar bunu öğrenmek isriyorum abim :)

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Bakim ile birlikte 500 600tl tutar

Doblo89

Daimi Üye
Tepki
7
Oğuz adaşım hayırlı akşamlar. Zonguldak Çaycumada fiat yetkili servis bana 1350 tl masraf çıkar dedi. Başka bir yere sordum yani özel servise usta 700e hallederiz dedi. Kardeşim yetkili servis niye bu kadar masraf çıkarıyor. Senin dediğin rakam çok makul. Sence özel serviste yaptırsam sıkıntı çıkar mı kardeşim. Teşekkür ettim.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Hayirli aksamlar

Bence sorun cikarmaz eger bildigin guvendigin usta var ise yaptir servis te hersey iki kati iscilikte oyle disarda dedigin gibi maksimum 700tl tutar servis abartmis ama kesinlikle orjinal parca kullqn asla yan sanayi alma

Doblo89

Daimi Üye
Tepki
7
Tamam kardeşim bakıma gittiğim zaman nasip olursa ustaya söylerim orjinal parça kullanmasını. Allah razı olsun kardeşim çok sağol. Orjinal parça kullanırsa ve güvenilir biriyse sorun çıkmaz dimi inşAllah kardeşim. Yetkili servis uçuk rakam verdi kardeşim. Bir de 160.000 neler yapılıyor arabaya kardeşim aşağı yukarı ne kadar tutar toplam da?

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
Selamun Aleykum Can Dostlar Hayırlı Akşamlar. Aracımdan gelen ses üzerine özel servise gittim. Servisteki abi arabadan gelen sesin triger ve motor takozu olmadığını sarj dinamosu ve ona bağlı tüm parçalardan geldiğini söyledi. Elektrikçiye gidersem yapacaklarını arızanın hallolacağını söyledi. Abi elektrikçi ismi söyledi Zonguldak Çaycuma sanayisinde bende hayırlısıyla vardım oraya. Gittiğim yer park sensorüm bir ara bozuktu onu yapan Abiymis. Sağolsun ilgilendi arabamla. Arıza önceki ustanın dediği gibi şarj dinamosundanmış. Kasnak kömürler gergiler ve bilyeler arızalı çıktı. Öğleden önce verdim arabayı öğleden sonra 4 buçuk gibi aldım. Ustanın eline sağlık gerçekten güzelce halletmiş arızayi. Masraf 220 TL tuttu. Arabanın marşına basarken farketti arızanın halloldugu. Araba ne düşük devirde ne de kalkarken hırlamıyor titremiyor artık. Bu arada km 155.090 oldu hayırlısıyla 5.000 km sonra triger ve ağır bakim var inşAllah. Sizce ne kadar masraf çıkar Can Dostlar. Hayırlı Geceler Hayırlı Kandiller.

doğrudur.dinamo rulmanları bozuksa aracı zorlar.

160 bin bakımını serviste yaptırman menfaatinedir.

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
160 bin bakımı:

motor yağı
yağ filtresi
hava filtresi
polen filtresi
mazot filtresi
arka fren balataları
triger seti (en sevdiğim)
fren hidrolik yağı
direksiyon hidrolik yağı
carbon clean
ön takım ve yürür aksam kontrol ve ayarları
klima kontrolü ve tahliye temizliği
kayar kapı rayları bakımı,temizliği ve ayarı
diğer kontroller.

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
ben olsam 3'e 5'e bakmam yetkili servise giderim.o triger seti değişirken sente kaçırırlarsa arabanın tadı kaçar.

özel serviste mesela hidrolik değişimlerini yapmazlar.yaparlar,yanlış yağ kullanırlar,başına iş alırısn.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Raptor abi bence sanayide servislerden cok daha kaliteli ustalar var ama tabi cok beceriksizlerde var servislerde verilen egitimler bence hic yeterli degil

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
Raptor abi bence sanayide servislerden cok daha kaliteli ustalar var ama tabi cok beceriksizlerde var servislerde verilen egitimler bence hic yeterli degil

kardeşim vardır.mutlaka adam bişeye güvendiki sanayide dükkan açtı.ama disiplin yok,düzen yok,lakaid lakaid hareketler,tuhaf tuhaf tavırlar.adamlarda sürekli bir "hallederiz hulya" havası var.

yani hergün bu işlerin yeni bir örneğiyle karşılaşıyoruz.bir arıza sanayide 40 farklı ustayı dolaşınca tam olarak çözülüyor.orası olmadı burası,burası olmadı öbür tarafı...ya kardeşim o kadar ustalığı ben burada internetten de yapıyorum.söktüğün takamaz,taktığını kırar...bıktım artık boşver.bunları tartışa tartışa bi hal olduk artık.servis tamam pahalıdır,fiat servisinde bazen sorunlar çıkabilir.heryerde çıkar ama yetkili servis bu işi belli bir disiplin içerisinde yürütür.ustalık meselesi tartışılır tabi,el elden üstündür.ama fiat servisinde bir motor ustası ayda 40-50 fiat motoru sökerken sanayi ustası,hani abartarak söylüyorum,10-15 anca söker.tabi normal olarak yetkili servisteki adamın eli motora daha yatkın oluyor.

ya bak ben askerde g3 kullandım.g3'60 sn de gözü kapalı söker,60 sn de gözü kapalı toplarım.

mp5 in mekanizması g3 le neredeyse aynıdır ama mp5 i bu kadar rahat söküp toplayamam.

tabancam var.kendi silahımı 2 dakikada söker toplarım,askerde komutan aynı markanın farklı bir modelini temizlemem için verdi.söküp toplarken zorlandım.komutana rezil olduk.

şimdi aradaki farkı anladın mı?bide bunlar motora göre çok basit mekanizmalar.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Dediginde haklisin abi

benim tanidigim usta multijet ustasi adam artik sesini duysun soyluyor ne oldugunu ama tabi ben suam bu adama guveniyorum isciliginide biliyorum d3 surekli servise gitti bakimlari yine yetkili serviste yapilacak ama isciliklerini begenmiyorum adamlari uyarmaam stajere bqkim yaptiriyorlar stajerde kirip bozacak ki ogrensin bi nebze aranbayi kobay olarak kullaniyorlar d1 doblonun multijet hava filitre kapaginin vidalarini yalama yaptilar adam daha vida sikma teorisini bilmiyor adam en bastan baslayip sonuna kadar sikiyor digerlerinin boslugunu almiyor sonra kapaga yeni dis yaptik plastik malzemeden daha sonra yine d1 dobloya bi balans yaptilar araba yolda titriyordu janti yamulttular ve birbiromize girdik d3 suan kmsi az bakimlari kolay ama is8n icine ince iscilikler girince is degisiyor d3 servise gitmesi zorunlu bi araba cunku bakimlarda guncellemeler yapiliyor

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.367
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
serviste de dışarıda da ustasına düşmek çok önemli.serviste de deneme yanılma ile çözüyorlar işi.ama raptorun dediği gibi servis daha fazla söktüğü için en azından sökerken başka sıkıntı çıkarma şansı azalıyor.normal bakımlar için ben garanti bittiğinden karabükte serviste yok özelde (akraba var) orada yaptıracağım ama başka sıkıntı olursa fazla kurcalatmadan servise devam.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Mehmet abi bakimlari bence serviste yaptir cunku servis bakimda guncelleme yapiyor bilgin olsun birde servis gecmisi belli olmasida avantaj oluyor

RAPTOR

Fenomen Üye
Tepki
950
Modeli
Renk
Beyaz
ya ben şimdi usta usta isim yazamam,şu usta iyidir bu usta iyidir diye ama genel olarak servise yönlendiriyoruz.servisin resmi bir niteliği var.adamlar kurumsal çalışıyor.

Doblo89

Daimi Üye
Tepki
7
Hepinizden Allah razı olsun Abilerim kardeşlerim.. Hayırlısıyla 160.000 bakımı için 3e 5e bakmadan fiat yetkili servisine götüreyim arabamı. 160.000 bakımı baya teferruatlı o zaman yani göz ardı edilmeyecek bakımlar var. Servis bana 1300 ile 1500 arasında masraf çıkar dedi. Kredi kartına da taksit yapıyorlarmış. Hayırlısıyla götüreyim dimi nasip olursa ne kadar tuttuğunu paylaşırım inşAllah. Hayırlı geceler hayırlı kandiller dostlar. :)

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Hayirlisi olsun

savas003

Yeni Üye
Tepki
0
Merhaba;
Bende 2004 model 1.9 jtd motor doblo var, 3 yıldır sorunsuz kullanıyorum fakat şuan arabanın motorundan değişik bi ses geliyor ve hiçbir usta şuan bunu çözemedi. yardımcı olursanız sevinirim.
geçen yıl 1 ağustos ta arabanın trigeri ni ve baskı balatasını set olarak orijinal parçalarla değişti, fakat değiştiği günden bugüne motorda sanki koyunun boynundaki çan sesi geliyor, gurg gurg gurg diye geliyor, bildiğin telefon melodisi gibi çalıyor , tabi bu ses araba çalışınca hemen gelmiyor, ısınınca artıyor, ustama sordum normal dedi, sonra bu sesten sıkıldığım için ustama tekrar gittim krank kasnağından dedi, krank kasnağı, gergi bilyası, v kayışı değişti yine geldi, trigerden düşünülerek set olarak tekrar değiştirdik yine ses devam etti, başka bir ustaya sordum normal dedi, daha başka bir ustaya sordum pompanın içinden geliyor dedi. sizce bu nerden geliyordur, çoğu kişi normal diyor ama gerçekten motor sesini bilen ve duyan kişilerde sorunu çözemiyorlar. yardımcı olursanız sevinirim.

erhan34

Daimi Üye
Tepki
34
Adı
erhan
Meslek
klima sogutma
Modeli
Renk
beyaz
merhaba savas, bendede senın aracın aynısından var aynı ıslemlerı bende yakın zamanda yaptırdım ama boyle bır ses ıle karsılasmadım . su olabılırmı acaba sarj dınamosunun bılyaları yada aracın klımalı ıse klıma kompresorunun plakaları ses yapıyordur. yada devırdaım pompası arızalıdır ses yapar kı yuksek ıhtımaldır her marka ve her model aracta arızalandıgında bahsettıgın turden sesler cıkarır.. bır baktır derım tekrar gecmıs olsun..

savas003

Yeni Üye
Tepki
0
Merhaba erhan abi, aracım klimalı değil, şarj dinamosuna da baktırdım ondada bi sıkıntı çıkmadı, geçen hafta da devirdayim ile ilgili bi tane parça değiştirdiler, parça 65 tl falan idi ama tam olarak ne değişti şuan hatırlamıyorum ama o değiştikten sonra da sorun düzelmedi. Bilmiyorum artık sorun nerede olduğunu, bikaç ustaya daha bi baktıracağım bakalım.