Motorda dalgalanma ve çiğ yakıt kokusu

muharremkılıç

Yeni Üye
Adı
muharrem
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2006
Herkese Merhaba,

Bir süredir aracımdaki problemi halletmeye çalışıyorum. Bir çok parçasını değişmeme rağmen hala bir çözüm yolu bulamadım. Şimdi gerçekten usta olan arkadaşlarımızın yönlendirmelerine ihtiyacım var. Sırf bu sorunu halletmek için olmadık para harcadım. Yazımın başlığında da belirttiğim gibi. Doblo Cargo 1.2 actual benzinli aracım var 2006 model daha doğrusu 2005 model 2006 trafik çıkışlı. aracın motorunda videoda'da görüldüğü üzere dalgalanma oluyor ve çiğ yakıt kokusu veriyor. Araç bilgisayara takıldığında zengin yakıt karışımı hatası veriyor.
Araçta tüp yok
1- enjektör memeleri değişti.
2- oksijen sensörü değişti.
3-buji ve buji kabloları değişti.
4-2 adet çıkma gaz kelebeği ile deneme yapıldı.
5-eksantrik mili ve dişlisi değişti.
6-subaplar değişti ve subap ayarları yapıldı
7- sente ayarları yapıldı.
8- krank mili ( kama ) kontrol edildi.
9- debriyaj seti değişti.

Son düzenleme:

NevşehirliDoblocu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Arda Tekinay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Mistik Gri
Beyler Ben Pek Anlamadım Ama yardımcı Olacakları Sahneye Davet ediyorum

ERDEM3850

Azimli Üye
Adı
erdem
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2004
abi eğer dalgalanma dediğin motorun kendini sallaması hatta arabayı sallamasıysa bende de oluyor. aracım 1.9 2004 model. biraz bekliyorum ilk çalıştırdığımda sonra devam ediyorum ısınınca geçiyor. ama çiğ yakıt kokusu genelde motor sıcakken de soğukkende geliyor. üstelik arabanın içinde seyahat ederken bile geldiği oluyor. var mı çözümü

NUHOĞLU

Azimli Üye
Doblo
Adı
NUHOĞLU
Kan Grubu
A RH +
Meslek
MEMUR
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
ÇÖL GRİ 261
Katalitik konvertör varmı ona bakın

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Araçta LPG var mı?

tuncer4343

Yeni Üye
Adı
Ali
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2005
Bendeki lpg li. Aynı dertten muzdaribim ve ayni seyleri yaptim. Bujiler kablolari bobinler kraank sensoru degisti. şu an 1100 tl gitti ve halen bulamadık. Sorunu nasıl cozdugunuzu soylermisiniz? Şimdiden teşekkürler

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
@Dobloo46
Bu zamana kadar hiç LPG takılmamış mı?Bazı araç sahipleri sıralı LPG biraz pahalı olduğu için aracı satmadan sökebiliyor ondan dolayı sordum.Benim zamanında marea aracım vardı 2004 model yarım parça boyalı tertemiz aracımı LPG yüzünden sattım.Marea dan sonra ya az yakan benzinli ya da dizel araç dedim.

muharremkılıç

Yeni Üye
Adı
muharrem
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2006
Merhaba,
Yeni bir durum tespit ettim onu sizlerle paylaşmak istiyorum. Daha öncede söylediğim üzere motor rolantideyken titreme ( dalgalanma ) oluyor. direksiyonu tam sağ yada tam sol yaptığımda bu dalgalanma oldukça artıyor. Direksiyonu tam sağ yada tam sol yapmamız neye baskı yapar ki bu titremeyi arttırsın. vede çiğ yakıt kokusuna neden olsun.? Bir fikri olan var mı?

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
merhaba, araç durur vaziyette direksiyonu bir kaç saniyeden fazla direksiyonu tam tur çevirme.

Direksiyon pompası zarar görür. Bu ses direksiyon pompasının zorlanıp, kasmasının sesidir. Hele ki frene basıp tam tur çevirirsen aracın durduğu yerde kasıldığına şahit olursun.

Belli miktar ses normaldir. Fazlası tamir veya değişim gerektirebilir. Yağ eksilmesi ve hidrolik direksiynun pompa bakımsızlığı yapabilir.

Çiğ yakıt konusunu bilemiyeceğim. Aracın benzinli olduğu için ateşleme sistemi bujiler, ateşleme ünitesi,hava filtresi avans ayarı vs. elektrnoik beyin kontrolleri gerekebilir.

Direksiyon pompaso kayış ile motordan güç aldığı için rölanti düşmesine sebep olabilr. Yakıt yanımı dengesizleşir. Belki de rölanti ayarın yüksektir. boşta 800-900 ün üzerinde mi ?. Yani 0 ile 1X1000rpm devir arasında nerelerde gibi gözüyor.

muharremkılıç

Yeni Üye
Adı
muharrem
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2006
Devir saatinde ibre 10' un hemen altındaki çizgide sabit duruyor rölantideyken.

Dosyalar

• 27992920_1737013029695927_4228700815610447543_o.jpg
    27992920_1737013029695927_4228700815610447543_o.jpg
    62,6 KB · Okunma: 7

fikret2828

Daimi Üye
Adı
fikret
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
bordo
Hocam subablar değişti demişsinşz silindir blok kapağı taşlandımı vr daha önce daşlanmışmı buna bakmak gerek arızayı yanlış yerde arıyorsunuz kompresyon testi yapıldımı sonuçlar normalden yüksek çıktı ise motorun düzenli çalışmasını beklemeyin
Benzin enjektör memelerin değiştiğini ilk defa sizden duydum .
Oksijen sensörü zengin karşım arızası vermesi normal sizin dediğimiz gibi benzin kokusu var diyorsunuz
Silindir üst kapağı torkunda sıkıldımı ve araç normal ısısına ulaştıktan sonra herşey sabit bilgisayardan avans değerlerine ateşleme bobini şarj sürelerine bakmak gerekir direksiyonu çevirdiğiniz titreme normal çünkü motor güçsüz çalışıyor
Birde aracı yapan usta ne diyor buna bakmak lazım

muharremkılıç

Yeni Üye
Adı
muharrem
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2006
- Üst kapağı 2 defa söktürdüm. Ayarlama yapan kimseler iyi ustalar fakat genede kitabı açıp ayarlamalarını ona göre yaptılar.
- 2 defa farklı yerlerden kompresyon testi yapıldı. Herşeyin normal olduğu söylendi.
- Değiştirdiğim 4 adet. enjektör memelerinin resmi yazımın ekinde dir.

Dosyalar

• enjektör.jpg
    enjektör.jpg
    126,7 KB · Okunma: 3