Motor koruma plastik

selcukan43

Daimi Üye
Arkadaşlar abiler, motoru koruyan plastik muhafaza yere çok yakın oldugundan en ufak bi tümsekte bile garç gurç altını sürtüyor ve bu canımı çok sıkıyor.. bizim diğer araba (lada) nın bile altı yere yakın oldugu halde bu kadar sürtmüyordu buna bi çözüm varmı? amortisörleri kaldırtsammı acaba biraz? merak ettiğim bişey daha var acaba tüm dobloların mı böyle ? motor'un en altına eğilip bakarsanız tam ortada ufak bişey sarkıyor aşağı doğru bir plastik.. sizde de varmı böyle bir çıkıntı ?

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
selcukan 43 bizim dolodada plastik muhafaza var ama hiç deymiyor yere bir sorun yok şikayetimde acaba senin muhafazan kırılmış olmasın ?

geremy

Onursal Kurucu
ladanın altı doblodan oldukça düşük.
sizn muhafada bir problem olmasın sakın.

selcukan43

Daimi Üye
Ya hiçbir sorun yok bu koruma muhafazası bir kaç yerinden somunlu.. onların da hepsi tam ve sıkılı.. kırığı falan da yok.. ama aldığımdan beridir var bu.. yere çok yakın..

ayintap

Aktif Üye
mrb.
aynen bendede aynı sorun baya bir can sıkıyor bu durum ben altınada girdim baktım baktırdım birtürlü çözemedim orta kısımda sarkma var tahminim herhalde zamanla deforme oluyor ve sarkıyor valla hazır kaskoda varken değiştirmeyi düşünüyorum bir kaç güne kadar servise gideceğim tamponda ve ön camda kırık var değiştireceğim gidince korumayıda bir elden geçirtirim artık olmadı değiştirsinler!!*helpless*
çünkü sürtünce aşırı ses çıkıyor arabadakiler özellikle babam yanımdaysa ne oluyor yaw diyor buda canımı sıkıyor.:mad:

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
arkadaşlar benimkide kırık olduğu için sarkma oluştu ve yere sürtüyordu arada bi kasislerde filan. Ben değiştirdim yenisi ile. Şuan bi sıkıntı. Koruması sürten arkadaşlar imkanlı varsa foto çekebilrise iyi olur.

selcukan43

Daimi Üye
ayintap tarafından yazılan metin:
mrb.
aynen bendede aynı sorun baya bir can sıkıyor bu durum ben altınada girdim baktım baktırdım birtürlü çözemedim orta kısımda sarkma var tahminim herhalde zamanla deforme oluyor ve sarkıyor valla hazır kaskoda varken değiştirmeyi düşünüyorum bir kaç güne kadar servise gideceğim tamponda ve ön camda kırık var değiştireceğim gidince korumayıda bir elden geçirtirim artık olmadı değiştirsinler!!*helpless*
çünkü sürtünce aşırı ses çıkıyor arabadakiler özellikle babam yanımdaysa ne oluyor yaw diyor buda canımı sıkıyor.:mad:

Aynen xD babam ne oluyor diyince benimde sinirlerim tepeme geliyor :) ama ben baktırdım deforme olan, sarkan, kırılan vs. herhangi bişey yok yaw..

munurkavalci

Daimi Üye
Adı
münür
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Aşçı
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2011
Renk
siyah
benim hiç yok aldığımda yoktu kopartmışlar sorun olmaz herhalde ben de saç kesip oraya göre monte etmeyi düşünüyorum .

kolega20

Azimli Üye
Doblo
Adı
Mustafa ÖZDEN
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
benim doblonunda alt koruması sürtüyor.
motora ve eksoz çıkışına yakın olduğu için zamanla ısınıp plastik olduğu için sarkma yapıyor daha sonra araç soğuduğunda öyle sarkık kalıyor ve yere sürttükçe çiziliyor çatlıyor vs..

Çözüm:
1. Yenisi ile değiştirmek :)
2. Üzerindeki bağlantılar sökülerek parça araçtan ayrılacak, parçanın iç veya dışına enlemesine 1 parmak genişliğinde lama monte edilecek bir kaç yerinden vidalayarak.Daha sonra bu lamaları motora doğru haifif kambur yapılıp tekrar plastik parça yerine mone edilecek.
Bu şekilde aracın altı birasdaha yükselmiş olucak..

geremy

Onursal Kurucu
daha önce başka model araçların alt koruması için bu tür konular konuşulmuştu.
yeni nesil araçlarda ve fiat araçlarında önden kaza sırasında motor aracın altına doğru giriyor yani yaşam kabinine gelmiyor.
bunun için alt muhafaza plastikden yapılıyor.
lama saç gibi şeylerin kullanılması bu sistemi devre dışı bırakabilir.
alt muhafaza kırık veya yoksa yenisi taktirip yolunuza devam edin bence.

kolega20

Azimli Üye
Doblo
Adı
Mustafa ÖZDEN
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
geremy tarafından yazılan metin:
daha önce başka model araçların alt koruması için bu tür konular konuşulmuştu.
yeni nesil araçlarda ve fiat araçlarında önden kaza sırasında motor aracın altına doğru giriyor yani yaşam kabinine gelmiyor.
bunun için alt muhafaza plastikden yapılıyor.
lama saç gibi şeylerin kullanılması bu sistemi devre dışı bırakabilir.
alt muhafaza kırık veya yoksa yenisi taktirip yolunuza devam edin bence.

evet.bunu bende duymuştum.çarpışma anında motor göğüse gelmemesi için alta kıvrılıyor şase bağlantılarından.Yanlış hatırlamıyorsam ilk tipo larda çıkmıştı bu.
Yanlız benim anlatmak istediğim yöntemde kısa lama parçalar sadece plastik koruyucuya monte edilecek ve aşağı yukarı 40-50cm uzunluğunda olucak.Kaza anında alt koruyucu koptuğunda koruyucuyla beraber onlarda düşüyor..

volki77

Yeni Üye
kardes o sürten egzost koruma bilastigi aynı sorun benım araçtada vardı sanayı de kanala çekıp kestim ...:))))) sımdı sutrmuyor.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Kaza anını yaşamamaya gayret edelim. :) Tırstım okurken hee :D

kokplot

Onursal Üye
öyle diyorsunuz arkadaşlar gerçekten geremy doğru diyor. ama bir nokta yok burda , bir şu olay var, alt motor koruması olayı aracı neye karşı koruyor ve korumalı.. darbelere karşımı?suya sabuna karşımı ? neye karşı. bence sadece motor içine girebiecek çer çöp küçük taş gibi şeylerin imotora ve kartere zarar vermemesi için.

selcukan43

Daimi Üye
Ya ben bugün yine kontrol ettim ne gevşeyen yeri var ne de deforme olan bi yeri.. herşey normal ama altı çok yakın yere.. inanırmısınız virajı alırken asfalt yola toplanır ya orada dahi gırç gırç sürtüyor yaw..

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Bende dönerken hep çamurluğa tekerleği sürttürüyorum. :)

Yatacak birgün ama ne zaman bilmirem. :)

geremy

Onursal Kurucu
geçenlerde radyatörü önden yıkıyordum dolayısı ile motorun altına su gitmiş korumanın üstü su dolmuş.düzgün bir tahliye yeride yok hareket edince altında epey su aktı arkadan gelenler uyarıp duruyordu.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Herhangi bir zararı yok dimi Abi bu su toplanmasının?

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Abi bende bu su toplama işinde kalan birikmiş sulardan yana rahatsız oluyorum.

Aracı yıkatmaya götürdüğümde, bide güzelce siliyorlar.

Eve geldiğim de bi bakıyorum, kapı aralıklarından, bagaj kapağının plastiğinin altından dünya su akmış oluyor.