Doblo Motor Arıza Işığı Yanıyor

jerikho

Aktif Üye
Adı
CİHAN
Meslek
öğrenci
Modeli
Renk
BAROK KIRMIZI
2 gündür araba motor arıza ışığı yakıyor ve çalışmıyor. akşam parK ettim sabah kontağı açtığımda lamba sönmedi bende bir iki aç kapa gene sönmedi marşa bastığımda ise çalışmadı araba . aküde bitti tabi . şarj yapınca çalıştı ama motor lambası sönmedi ve araç kendi kendine gaz verip bırakmaya başladı. ben gaza bastığımda ise tepki vermiyordu araç ve stop ettim.

sizce sorun ne olabilir yardımlarınızı bekliyorum . bu arada araba 1.9 D

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
Günaydın. Aracı görmeden arıza tespiti yapmak zordur nihayetinde ancak, iki gündür soğuk havalara bağlı mazot akışkanlığını yitirmiş dolayısıyla pompanıza yeterli basınç gelmemiş olabilir. Daha sıcak bir saatte deneme yapıp akabinde yakıt filtresini kontrol edin derim.

jerikho

Aktif Üye
Adı
CİHAN
Meslek
öğrenci
Modeli
Renk
BAROK KIRMIZI
aracı bugün bilgisayara bağlattım pompa arızası veriyormuş en az 700-800 tl pompa tamiri dediler .
ama bugün araba 1 defa çalıştımı gün boyu hiç bir sıkıntı olmuyor . ne bir motor arıza lambası yanıyor nede pompadan kaynaklı bir sorun oluyor.
sabah gene arıza veriyor ve motor ikaz lambası yandığı için çalışmıyor araba
sizcede pompadan kaynaklımı yoksa bu işte başaka bir şeymi var :D boşuna 800 tl vermeyelim

cengiz522

Fenomen Üye
Adı
Cengiz ertürk
Kan Grubu
0 +
Meslek
Gsm teknik servis
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
aytozu gri
@jerikho
Senin aracın çalışmıyormuş benimkinin marşta çalışmada sıkıntı yok bana elektrik arızası gibi geldi esp devre dışı hillholder devre dışı olarak yazıp gaz pedalı hiç çalışmıyor

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
pompada sensör değişiyordu sanırım.benim d1 de de benzer olmuştu.araç ilk önce çalışmıyor çalışınca sıkıntı yapmıyordu.bu arada mazot filtresini değiştirin ilk önce. mutlaka orjinal olsun.

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
Sabah aracınızı çalıştırmadan önce muhtemelen yakıt filtresinin orada el pompası vardır. Birkaç kez sertleşinceye kadar pompalayıp marşa öyle basın. Bu şekilde çalışıp çalışmadığını paylaşırsanız sevinirim.
Hani derler ya hayatta çekmedim hiçbirşeyden pompacıdan çektiğim kadar diye....:)

Son düzenleme:

jerikho

Aktif Üye
Adı
CİHAN
Meslek
öğrenci
Modeli
Renk
BAROK KIRMIZI
öncelikle ilginiz için teşekkür ederim . aracın bakımları yeni yapıldı bütün filtreler de değişti ( orjinaliyle) ondan olacağını zannetmem.
filtrenin orada el pompası ( vak vak ) yok . yada ben görmedim.
sensör ile kurtarırsak iyi ustalar direk pompayı değişelim diyor bakmadan. ( bilgisayarda yazan pompa arızasına dayanarak )

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@jerikho
benim sensörle kurtarmıştı.inşaallah fazla bir şey çıkmaz. geçmiş olsun.

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
@jerikho

Sizin aracınızı bilgisayara bağlayıp pompa arızası okumaları pompanın arıza durumunu hakkında bilgi vermez. Bir pompacıya gidip pompanızı araçtan söktürüp test makinesine bağlamak suretiyle pompa değerlerine baktırarak pompa yenişeltirmesine karar verilir.

Sizdeki muhtemelen basit bir sensör yada immo arızası olabilir. El pompası yoksa...marşa basmadan önce birkaç kez kontağı açıp kapatarak akabinde çalıştırmayı deneyebilirsiniz.
Bunu şu sebeple önerdim....Pompanız uzun süre bekleme sonunda bu arızayı veriyorsa, genellikle pompa içerisindeki geri dönüş valfi arıza veriyor olabilir. Siz motoru çalıştırdıktan sonra kısa süreli çalıştırmalarda bu arızayı görmüyorsunuz. Bu durumda pompa içerisindeki yakıtın geri dönüş valfinden depoya gitmesi sonucu pompanın yetersiz yakıt algılaması sorunu ile karşılamasına sebep olabilir.

Samed003

Yeni Üye
Adı
Samed
Aynı sorun benim.aracda oldu soguk Hava-da- 10derece soğuktu motoru kontrol ettiğiniz yazısı yazdı motor işareti yandı ama ısınınca araç arza kalkıyor araç premio 2011

cengiz522

Fenomen Üye
Adı
Cengiz ertürk
Kan Grubu
0 +
Meslek
Gsm teknik servis
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
aytozu gri
@Samed003
İnşallah öyledir yarın bakacağım artık

jerikho

Aktif Üye
Adı
CİHAN
Meslek
öğrenci
Modeli
Renk
BAROK KIRMIZI
@tolgakmg
Pazartesi pompayı göstericem inşallah dediğiniz gibi çıkarda fazla masraf açmadan kurtarırım

Ergin

Azimli Üye
Adı
Ergin
Modeli
Renk
Çöl Gri
Motor lambası akü bittiğinde yanar, servisten çıkınca da bir süre yanar söner. Aracınızı vurdurursanız yanar. Bir de yakıtınız bitip stop etmişse yanar.
Bunlardan biri olmuşsa ben arıza olduğunu sanmıyorum. Bir süre sonra söner.

cergul

Azimli Üye
Adı
Tuna
Modeli
Renk
Metalik Gri
Yakıt pompası problemini çözdünüz mü? Maliyeti ne kadar oldu?

Benim araç çalışıyor. Pompa bozuk denildi. Güvendiğim de bir usta. Elektronik bir cihazı da yok ustanın. Kafam karışık. Bakalım nasıl bir çözüm bulacağız.

Daha önce böyle bir durum 2 sene önce başıma gelmişti. Dizel pompa servisinde bakım yaptırarak soruna çözüm bulmuştuk. 300 tl masrafım olmuştu.
------------
@jerikho

jerikho

Aktif Üye
Adı
CİHAN
Meslek
öğrenci
Modeli
Renk
BAROK KIRMIZI
ustam depoya bir katkı attı 20-30 km devirli kullandım ve sorun çözüldü . sanırım mazottan kaynaklı pislikler biyerleri tıkamıştı. ( bazı ustalar direk pompanın değişmesi gerek dediler ama bi katkıyla kurtardık )

cergul

Azimli Üye
Adı
Tuna
Modeli
Renk
Metalik Gri
çok güzel bir haber. Ne katkı konuldu acaba? Bir de yakıt pompasının periyodik kontrolü var mıdır? Ne kadar zamanda bir kontrol ettirilmeli?

jerikho

Aktif Üye
Adı
CİHAN
Meslek
öğrenci
Modeli
Renk
BAROK KIRMIZI
@cergul
katkının adını hatırlamıyorum ama şu enjektör pompa temizliyicilerdendi. periyodik bir bakım yok sanırsam carbon clean yaptırabilirsiniz genel bir yakıt sistemi temizlenmiş olur. mazotuda kaliteli almak lazım .

Tahir01

Yeni Üye
Doblo
Adı
Tahir
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2009
ACİLLLLLL...

Arkadaşlar merhaba. Adana dan gelirken yolda aracımızın arıza ışığı yandı bu şekilde devam ettik. şimdi de haralet tavan yapıyor. az bekliyoruz düşüyor ama çok gitmeden tekrar tavan yapıyor. lütfen acil yardım.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
ACİLLLLLL...

Arkadaşlar merhaba. Adana dan gelirken yolda aracımızın arıza ışığı yandı bu şekilde devam ettik. şimdi de haralet tavan yapıyor. az bekliyoruz düşüyor ama çok gitmeden tekrar tavan yapıyor. lütfen acil yardım.
Termostat müşürü ya da devirdaim pompası olabilir inşaallah halletmişsinizdir. Geçmiş olsun.

Eren07

Yeni Üye
Doblo
Adı
Eren Ekinci
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
1.3 Multijet Doblom var 200 km gittikten sonra hareket halindeyken gaz kesiyor motor lambası yaniyor. Stop edip calistirdigimda lamba sönüyor ve daha sonra aynı arızayı veriyor neden bilgisi olan. Varsa yazabilirim?