İstanbulda Yaşayanların Dikkatine

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Aynen katılıyorum ...ama bunda kameraların payı çok olur ben şahsen kırmızı ışıkta geçmedim sadece çizgiyi 15 cm geçmişim ama resimli olarak 115 tl birkerede duramadım süratliydim son anda farkettim geçmek zorunda kaldım 140 da öyle şimdi daha dikkatliyim valla ışık gördümmü hemen frene asılıyorum....Oyüzden kameraların caydırıcılığı inanılmaz....

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
zaten bu tezimi yapılan istatislikler doğruluyor....İstanbulda mobese kameraları takıldığından beri trafik kazaları %37 kırmızı ışık ihlalleri %47 azalmış.....

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Benim eski işim bu kamera güvenlik sistemleri bu iş için yapılmış çok değişik amaçlı kameralar var gece görüşlü ki biz bunu lüx olarak adlandırıyoruz...Hala boş vakitlerimde eşe dosta kurarım...Yani zifir karanlıkta gündüz gibi ama biz black night diyoruz Türkçesi siyah beyaz olarak gayet net olarak gösterir öyleki çeşitli yazılımlarla plaka yakalama sistemleri var ....Kalabalık sitelere otoyollara kullanılır sitelerde tanıtılmış plakalara bariyer açar otobanlarda kaçak geçişleri çalıntı arabaları yakalar vs vs...Emniyetimizde b u teknolojiden faydalanıyor....Birde speed dome dediğimiz kameralar varki ..Bu mobeselerde gördüğünüz siyah yuvarlak olanlar bunlar yüksek çözünürlüklü hızlı ve 360 derece dönebilen zoom u çok kuvvetli kameralar..Bunlarda Harekete duyarlı yazılıma bağlı adresleme emirli özel kameralar...Görmüş olduğunuz her direk devlete 25000 tl ye maloluyor....

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin trafikte kırmızı ışık ve emniyet şeridi ihlallerini takip etmek için bir yıl önce devreye soktuğu Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) sayesinde, kuralları ihlal eden 128 bin sürücüye 10,6 milyon YTL para cezası kesildi.

EDS'nin devreye girmesiyle bir şeritte tek yönde 800 ihlal olurken bu rakam yüzde 94'lük azalışla 50 ihlale kadar düştü. Sistemin kullanılmaya başlanmasıyla trafik ihlalleri de yüzde 94 oranında azaldı.

Büyükşehir, EDS sistemini 12 Nisan 2007 tarihinde uygulamaya başladı. EDS iki sistem üzerine kuruldu. İlki 'Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi'. Bu sistem kavşaklarda kırmızı ışık ihlallerinden kaynaklanan kazaların önlenerek, can ve mal güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak amacı ile geliştirildi. Sistemin işleyişinde; kavşak noktalarında trafiği gözleyen kameralar, kırmızı ışık ihlali yapan araçları tespit edip fotoğraflayarak, verileri Trafik Kontrol Merkezi'ne iletiyor. Ardından, ihlali yapan araç sürücüsü hakkında yasal cezai işlem yapılıyor. Bir diğeri ise arıza durumu dışında emniyet şeridinin kullanılmasını önlemek amacı ile faaliyete geçirilen Emniyet Şeridi İhlal Tespit Sistemi. Bu sistemde de yolun farklı noktalarına yerleştirilen sensörler aracılığıyla şeridi gereksiz şekilde işgal eden araçlar görüntüleniyor. Büyükşehir, EDS sistemiyle büyük oranda amacına ulaştı. Trafik ihlalleri yüzde 94'lere varan oranlarda azaldı.

Sistem 4 kamera ile başladı. Büyükşehir, projenin devamı kapsamında İstanbul genelinde 90'ı Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi ve 10'u Emniyet Şeridi İhlal Tespit Sistemi için olmak üzere 100 kamera daha yerleştirdi. Sistem yaklaşık 3,5 milyon YTL'ye mal oldu. İstanbul'da pilot olarak uygulanan sistemin yasal düzenlemeler tamamlandıktan sonra tüm yurt genelinde yaygınlaşması bekleniyor. Tamamen Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü ve Belediye iştiraklerinden İstanbul Belediyeler Bakım Ulaşım Sanayi ve Ticaret AŞ'nin mühendisleri tarafından geliştirilen sistemle birlikte bir yılda 128 bin 710 sürücüye 10 milyon 665 bin 507 YTL ceza kesildi.

İstanbul Fahri Trafik Müfettişleri Dernek Başkanı Avukat Sami Güleçyüz, kameraların birer trafik müfettişi gibi çalıştığını söyledi. Güleçyüz, "Mümkün olduğu kadar trafikte elektronik sistemi tüm İstanbul'a yaygınlaştırmak gerek." diye konuştu. Trafik Mağdurları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Yarar ise sistemin Avrupa'da yıllardır uygulandığına değindi. Yarar, "EDS zaman içinde caydırıcı olacak. Londra'da yaklaşık 70 bin kamera var." açıklamasında bulundu.

BUYRUN BUDA EN TAZE HABER..................SON YAPILAN İSTATİSLİKLER

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Şu an haber izliyorum...Kıvırcık Ali nin Rahmetli olduğu haberini..Ya yok böyle birşey....Peşinden de şimdi 5 sporcunun ölümü anlatılıyor Allahım ne bu yaaaa

yildiz mavisi

Daimi Üye
evet abi haklısın bu eds sistemi tam caydırıyor. bu güne kadar hiç kırmızı ışıkta geçmedim ama aşırı süratten ceza yedim.

kıvırcık aliye bende üzüldüm ençokta askerdeki komutanım üzülmüştür çok severdi. bütün gün dinlerdim kıvırcık aliyi. bi de üstüne dün gece düşen helikopter kazası 5 şehit bugün kara bir gün oldu :(

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Bazen lanet olsun diyorum çıkmıcam direksiyona diyorum...Ama tutku işte buda dayanamıyorum ........Anasını satayım......

yildiz mavisi

Daimi Üye
vallah bu gün senin gibi düşündüm bir anda kızdımm satıyorum arabayı bi daha da binmiyorum geçmiyorum direksiyon başına dedim ama yinede tutku zevkle yapılan bir iş öyle kolay kolay bırakılmıyor abi