İstanbulda Yaşayanların Dikkatine

cnkshn

Saygın Üye
İstanbul'da hız koridorlarına dikkat!

İstanbul içinde 50 kilometreyi geçen sürücüler artık kameralar önünde yavaşlayınca cezadan kurtulamayacak.

EDS, hız koridorunda iki nokta arasındaki sürati hesaplayıp cezayı adrese gönderiyor.

İstanbul'da uygulamaya geçilen hız koridoruyla trafiğe çıkan sürücüler daha dikkatli olmak zorunda.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İSBAK A.Ş. tarafından uygulanan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS), daha önce sadece kameranın bulunduğu noktadaki hızı baz alarak ceza kesiyordu.

Yeni sistemle EDS noktasına gelen sürücülerin hızlarını düşürmeleri yeterli olmayacak. A noktası ile B noktasına yerleştirilmiş EDS'ler, aradaki mesafede aracın geçiş süresini ölçerek ortalama hızı buluyor.

İki nokta arasında, şehir içindeki hız sınırı olan 50 kilometre yerine 65 kilometreye kadar bir hızla geçilirse 130 lira ceza kesiliyor. 65 kilometrenin üzerine çıkıldığında ise ceza 270 liraya yükseliyor.

Yeni uygulama, İstanbul'da pilot bölge olarak seçilen Ataköy sahilyolu ve Sarıyer Çayırbaşı'nda hayata geçti. Kentin birçok bölgesinde ise test çalışmaları sürüyor. Test çalışmaları süren yerler arasında Bağdat Caddesi de var.

Alıntıdır.
http://haber.mynet.com/detay/guncel/istanbulda-hiz-koridorlarina-dikkat/549779?utm_source=mynet&utm_medium=www&utm_campaign=home_haber_thumbnail_4

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
olsun kardeşim sıkıntı yok canlar gitmesin Ataköy sahilyolunda gün geçmiyorki kaza haberi gelmesin masum biri ölmesin ...O yol özellikle gece baba barası ile altına lüx araç çekmiş piçlerin yarış pisti keza Bağdat caddesi....İyi olmuş iyi olmuş tebrik ediyorum....Zaten bu mobeselerden dolayı beğeniyordum bu herifleri buda iyi olmuş.....Genç bir polis memuru kardeşimiz var burda Gayrettepe oto masasında... geçenlede konuşuyorduk ne oluyor ne bitiyor diye.....abi ya hiç heyecan yok diyor ...Benden kıdemli abilerim bundan birkaç sene önce günlük 30 35 ila 90 100 çalıntı oto ihbarına gidiyorlarmış ...bu mobeselerden sonra günlük 3 ila 5 bazende boş boş oturuyoruz abi diye sızlanıyor....Dişimizden tırnağımızdan biriktirerek aldığımız arabalarımız bir şerefsiz tarafından çalınması insanı üzer....Şahsen ben 1990 senesinden beri araç sahibiyim benim sahip olduğum araçlara 7 8 defa hırsız girdi teyiplerim çalındı....Camları kırdılar ...Torpidoyu kestiler....Cam fitilini kestiler mutlaka sizlerede olmuştur veya vurup kaçmalar...Bunlar mutlak yaşanmıştır...

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
bilgiler için teşekkürler :) :)

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:
Oh ne güzel emniyete yeni ekmek kapısı çıktı demek :)
aynen valla doğru söyledin :) :)

Dark Knight

Fenomen Üye
Ya arkadaş akıl var mantık var istanbul gibi bir ilde ortalama 50 ile gitmek ne demek yaa. Tamam kurallar konulsun ve uygulansın ama böyle saçma sapan işlerle değil. Ataköy sahilyolunda, Sarıyer'de 50 ile git bak bakalım trafik ne oluyo.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Sevgiliarkadaşlarım nasıl böyle yorumlarda bulunabiliyorsunuz ....Benim yaşım 41 ama Buralarda lakabım RÜZGR zannetmeyin ben başmıyorum süratinde yeri var...Bende gerktiği yerde limitleri zorlamayı seviyorum ama gerektiği yerde ve zamanda...Bakın 24 senelik istanbulda trafikten ehliyet almış Yurt içi yurt dişı araç kullanmış uzun yol tecrübesi olan biriyim...Ama Allahıma şükürler olsun ufak tefek tıklamaların dışında kazam yok...Hız benimde hobim ama yerinde ...Ne olur yapmayın insanın yedek parçası yok...zaten bahsi geçen yollarda 50 nin üzerine çıkabilme gibi şansın yok çoğu zaman kaldı ki bu limitler yapılan hesaplamaların ve yapılan ölçümlerin sonucunda konulmuştur...Bana inanın eğer buna bozuluyorsanız inanın Avrupada trafik kuralları sizi katil eder...Ben Almanyada araç kullanırken deli olurum yaya geçidi olsun olmasın bir canlı ayağını yola attığı anda katti surette durmanız gerekir...Biz burda bunu göz kordinasyonu ile silme geçme usulü ile yaya sürücü anlaşması sistemi ile hissel çözmüşüz...Yakında bu kurallarda gelecek o zaman ne yapacaksınız....Adamlar kural kuraldır diyiyor....Ben ağlıyor diye kucağıma aldığım oğlumdan dolayı ceza yedim ...Bebek koltuğunda ve arkada olacak diyor polis ...ağlıyor senin çocuğun yokmu diyorum...Var benim çocuğum kural kural dır diyor hem ağlasın ciğerleri genişler diyiyor.....Durum böyle...Yokmu bana katılan arkadaşlar yanlışmı konuşuyorum ....İnsan hayatı bu kadar ucuzmu...

Dark Knight

Fenomen Üye
Yazdıklarınıza kısmen katılıyor kısmen de katılmıyorum. Bu hız kontrolünü gerektiği yerlerde yapsınlar, benim söylemek istediğim bu. Mesele 50 nin üzerine çıkmak değil 51 ile bile gitsen 165TL ceza geçirecekler. Tamam trafik yüzünden yeri geliyor 50 nin üzerine çıkmak mümkün değil, ama yersiz yerde 50 sınırlaması getirmek de bana mantıklı gelmiyor. Yurtdışında da kullandım diyorsunuz o zaman bilirsiniz Almanya'da otobanda hız sınırlaması diye birşey yok, ama hiç kaza haberi duymuyoruz. Neden orda kural yok mu, tabii ki var orda altında sıradan bir aracı olan sol şeritte evi varmış gibi oturmuyor, sağdan sağdan gidiyor. Bizde önüne gelen sol şeritte. Tamam kurallar olmalı ve olacak. Ama bizdeki gibi saçma sapan kurallar değil, ben buna itiraz ediyorum. Gereksiz yerde deli gibi sürat yapana ceza versinler ama 50km sınırlaması bence anlamsız. Bunun devamı ve olacağı e5 te de 50 km hız sınırlamasıdır.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Canım kardeşim benim anlatmak istediğim şu bu kurallar avrupada senelerdir kullanılıyor.Babam girilmez ters sokağa girdiği için hemde gece flaşla resim çekilip çalıştığı Benz firmasına gönderilen cezasının otomatik maaşından kesildiğini bana 20 sene önce anlatırdı ...Yani şunu anlatmaya çalışıyorum....Yeni koyulmuş uygulanan kurallar başta sıkıntılı olur...Sigara yasağı yasasını hatırla...Ama sonra sonra alışılır...Bizler senelerce kuralsız yaşadık...Tabiri caizse kafamıza göre takıldık...Zamanla kurallara uymaya alışacağız....Dahada önemlisi birbirimize saygılı sağ duyulu olmaya alışacağız ....Bak dikkat et avrupada şeritler ip gibi akar....Eğer zik zak atan biri varsa ya alkollüdür...Ya italyan ya ispanyol yada TÜRKTÜR...Bizler sıkıntıya gelemeyen insanlarız.....ama zaman en iyi ilaçtır...düzelir ben ümidimi yitirmedim....Bu arada bu EDS ler şu an denemede zaten daha hızlı bir akış gerekiyorsa limitler ayarlanır çok zor birşey değil....Yaşayıp görecez.....Saygılarımla....

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
bugün haberlerde gösterdi valla iyice kötü olmuş ne yapıcaz bittik adamin biri dio 2 defa cezA yedim aklım başıma geldi dio :D :D :D

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
işte bak zorakide olsak uyacağız ....Bir müddet sonra bakacağız ki limit ne ise ayağımız o kadar gaza gidecek ....Bak ben kendimden biliyorum ben Askerliğimi Gölcükte Şoför olarak yaptım ne diyordu oradaki hız limitleri Garnizon içinde 30 Garnizon dışında 50 otobanda 80 km hız limitin var kocaman kartonla arabanın göğsünde yazıyordu....Bizde harfiyen uyuyorduk neden çarpılmamak yani ceza yememek için ....Hayatta bir askerlik ve kuralları var......

geremy

Onursal Kurucu
akşamleyin haberlerde gösterdi.
güzel olmuş bence.başımıza ne geliyorsa hızdan geliyor yok ötesi

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
geremy 10 dakika önce haberlerde izledim artık E5 te de uygulanmaya başlamış kameralı hız kontrolü ama limit 70 km.....İstanbulda yaşayanların dikkatine.....

geremy

Onursal Kurucu
evet gördüm.
sürücüler şikayetçi ama biraz trfik terörünün önünü kesmek gerekli diye düşünüyorum.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
geremy kardeş sanıyorum bu düşünceler biraz oturmuşluklada alakalı olsa gerek bizler sanıyorum biraz kemale erdik ...düşüncelerimiz olgunlaştı diye düşünüyorum....Kanımız eskisi gibi fokurdamıyor sadece kaynıyor... Yani hala delikanlıyız evelallah.....Değerli şair ümit yaşar oğuzcan in dediği gibi....
Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder.
Dante gibi ortasındayız ömrün.
Delikanlı çağımızdaki cevher,
Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,
Gözünün yaşına bakmadan gider.......

geremy

Onursal Kurucu
haklısın yaş ilerleyince hız kesiliyor.
ama kıyıda köşede halen bir kıvılcım oluyor.bazen canımız çekmiyor değil.
ama ben
aracımda
ailem varken
yorgunken
lastiklerime-motoruma-frenlerime-karşıdan gelenlere güvenim yokken riske girmeyi sevmiyorum.

geremy

Onursal Kurucu
doblomu alalı 3 yıl bitti 3 defa 160 yapmışımdır belki 5 defada 120 üzerine çıkmışımdır.
kısa süreli olarak.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Hep rahmetli babamdan duyduğum sözlerle bazı örnekler veriyorum ama ...o hep yine şöyle derdi....korkanın anası ağlamaz .....Aynen kardeşim özellikle ailem varken hız yapmam zamam zaman gaza geldiğim olur ama eski civanlığı bıraktım..

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
geremy tarafından yazılan metin:
doblomu alalı 3 yıl bitti 3 defa 160 yapmışımdır belki 5 defada 120 üzerine çıkmışımdır.
kısa süreli olarak.
bizde arada bir otobanda çorlu istanbul arası basıyoz o kadar :) :)