Hararet göstergesi durmadan oynuyor ve araba basınçla su boşalttı

Seloo

Daimi Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektronik teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Ateş kırmızı
Hayırlısı olur inşallah ama fazla kıpırdatmayın bence aracınızı.

mali1957

Aktif Üye
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
Pazartesi yavaş yavaş 20 km yolu gidip tamirhaneye gideceğim. Sonrası Allah kerim.bilgiler için sagolun. İnşallah korktuğumuz olmaz..

Seloo

Daimi Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektronik teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Ateş kırmızı
İnşallah ufak bi sıkıntı vardır. Kolayca çözülür. Allah yardımcınız olsun.

mali1957

Aktif Üye
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
Bu gün gittim usta önce termostata baktı ve yeni dedi. Devirdaim sağlam,müşirler sağlam dedi sonuçta termostat contasını yeniledik, antifriz koyduk ,radyatör havasını aldık geldik.Ama hararet göstergesi gene dans ediyor veya dibe oturuyor.hararet müşiri sağlam dedi ama nasıl anladı bilemiyorum..dururken zaten ibre uslu duruyor ama yola çıkınca başlıyor oynamaya. Elektrik donanımından olabilir mekanik olarak problem yok Yalnız araçta yağ eksiltme var. Yağ yakıyor dediler. Artık o işe gebzede bakarız dedim. Yağını tamamladık burhaniyeye geldim.Bir elektrikçiye belki ugrarım ama hiç umudum yok

mali1957

Aktif Üye
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
İşinin hakkını veren bilgili ve değerli ustaları tenzih ederek diyorumki böyle ustalık olmaz. Yazık, günah. Demin yolda gelirken hararet hiç kıpırdamaz oldu.dipte kaldı, EOBD Işığı hiç sönmedi.500 metre sonra çektim sağa ve kaputu açtım. Hararet müşiri olduğunu düşündüğüm yeşil muhafazalı parçanın soketini çıkardım sıkıca tekrar taktım.o sırada hava filtre kutusunun sağ arkasında alt kısımda bir sensör olduğunu düşündüğüm sabit bir yuvanın ikili soketinin kilitlenme mekanizması görevi gören plastik tırnağın kırılarak soketin serbest sallandığını gördüm ve kablolar arasında dikkatlice uğraşarak bujilerin sol gerisindeki yuvaya oturttum. Direksiyona geçip çalıştırdım ve her şey yolunda gözüktü ve hararet ibresi hemen ilk çeyreğe çıktı 6 km normal hızla seyredip eve geldim. Ne ibre oynadı ne hararet dibe düştü ortada sabitlendi. Çok az oynadı tekrar yerine çıktı. Sanırım termostat açınca az bir oynadı.. Yani şimdilik her şey normal gözüküyor. Bakalım şu kırık soketi izolebant ile sarayım da bir de Edremit seferi yapıp bakayım. Yani usta termostata bakıyor bir müşirin soketine, oralar elektrikçi işi deyip bakmıyor..yahu bunun elektrikle, donanımla alakası ne?insan şöyle usta gözüyle bir genel kontrol yapar değil mi? Belki de bu basit şey sorunun çözümü idi. O zaman boşu boşuna masraf edip duracaktım. Diğer ustalardan böyle basit olamayacağını düşünüp devirdaim, hararet müşiri daha neler değiştirecekti? Çünkü başka bir ustadan gelen aracın bu kadar basit bir hatasının gözden kaçacağını düşünmeleri elbette zor olacaktır. İnşallah sorun hallolmuştur da ben de huzur için de arabaya binerim..

Seloo

Daimi Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektronik teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Ateş kırmızı
İnşallah sorun budur. Ne yazık ki ülkemizde bu işler kara düzen ilerliyo hepsi için demiyorum yanlış anlaşılmasın. Tamam usta çırak düzeniyle devam ediyo düzen fakat eğtimde şart bence.

mali1957

Aktif Üye
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@Seloo
Bizde bir sistematik kontrol geleneği yok. Bunun yerine leb demeden leblebiyi anlayacak cevval ustalığı ikame ettiriyorlar ve sonuç şansa kalmış bir deneme yanılma süreci. Servisler desen fatura kabartma sevdasındalar. ECU okuyucuya bağlayıp sistem uyarı kodlarını çözümlemektense sanayii ustaları gibi tek tek tecrübe ederek sonuca gideceklerini söylemeleri zaten beni uzaklaştırdı. Kardeşim o cihazı niye koymuşlar oraya. Neden önce aracın ECU mesajlarını okuyup değerlendirmeyi düşünmeyip her gün 1-2 muhtemel sorunlu parçayı test edip neticeye gitmeyi düşünüyorsun? O zaman neden yığınla sensör, müşir,vs elektronik birim ve devre dolu araç yapıyorsun? Toros ve doğan görünümlü şahin neyimize yetmiyor? Bu kafalara broadway,manager,tempra bile fazla...

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@mali1957
bilgisayarda doğru değer veremiyor ya da sonuç diyelim.servislerde bile bilgisayarla bakıyor kesin sonuç vermiyor.en iyisi fazla elektronik olmaması sanırım.olacaksa da en kalitesi onlarda bile çözülemeyen bir dünya sıkıntılar olabiliyor maalesef.