Hararet göstergesi durmadan oynuyor ve araba basınçla su boşalttı

mali1957

Aktif Üye
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
Bu gün burhaniye de oto sanayinde tamirci bakacağız,. Edremitte kadar gitmeye korkuyorum.. Bu araba beni sinir etti. Hararet göstergesi bazan aniden dibe düşüyor bir müddet sonra geri ortaya geliyor ama sürekli oynuyor. Özellikle de gaza basınca aşağıya iniyor. Dün park ettim bir pat sesi geldi ve aniden arabadan 1 litre kadar antifirizli su aktı. Kaputu açtım yedek su deposunun kapağını fırlatmış. Belki su fazladır dedim 7 km mesafede eve geldiğimde kaputu açtım ve yedek depo kapağını açıp rölantide bıraktım ve fanın çalışıp çalışmadığını kontrol için devreye girmesini bekledim. Devreye girdi ama bu ara yavaş yavaş depodaki su kabardı ve dışarı vermeye başladı. Önce hava var galiba onu veriyor derken su Fokurdamaya başlayınca hemen stop ettim. Hava kabarcığı değil resmen hararet yapıyor ama ibre ortada duruyor.fan devreye giriyor. Anlamadım gitti. Ustalar devirdaim pompası gitmiş olabilir mi? Başka bir şey aklıma gelmiyor. Araba su kaynatıyor ama gösterge normal gösteriyor. Hararet müşiri arızalı olsa hiç göstermez herhalde?Tahminin su dolaşımı tam olmadığı için temas ettiği suyun sıcaklığını görüyor. Ama fan müşiri bu durumda nasıl çalışıyor ve neden sürekli çalışmıyor onu anlamadım. Yarın sorusturup bir usta bulup gideceğim sanayiye. İnsallah anlayan iyi bir ustaya denk gelirim.Edremitte ki servise kadar gitmeye cesaret edemiyorum Bir de yatak sararız diye. Zaten İstanbul daki servisin 2005 model gariban 1.2 Doblo actualle,e eskiymiş deyip bakmak istememesi zaten beni servisten soğuttu. Resmen arabadan sogudum.oysa balikesire kadar ne güzel sorunsuz gelmişti..

Son düzenleme:

asaglam

Onursal Üye
Adı
Ahmet
Meslek
Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Siyah
devir-daim de sıkıntı var muhtemelen kardeşim.neden dersen termostat devreye giriyo ama kapaktan su fokurduyorsa muhtemelen devirdaimde sıkıntı

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
daha önce araca hiç hareret yaptırdınmı ?
davirdaimdan sıkıntı olabilir ama ondan once hareret müşürünü değiştir D2 dobloda benimde başıma gelmişti hareret bi ortaya geliyor bi aşaği ınıyordu müşürü değiştirdim düzeldi önce müşürü değiştir sonra radyotor havasını al dene derim olmadı davirdaima baktır diyorum...

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun.

mali1957

Aktif Üye
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@MEHMET78
Sagolun mehmet bey.

mali1957

Aktif Üye
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@Gemlikforum
Tesekkur ederim ilginize.Aracı alalım 15 gün oldu. Hararet göstergesine inanırsak hararet yaptırmadım .Bakalım ustalar bayramdan sonra getir iş uzun dediler. Suyu kabartma olayına conta yanmış dediler. Servis gene bırak git 3-4 gün sonra bilgi veririz diye çok rahatlatıcı bir şey söyleyince gene ustaya döndüm. Servise conta yanıksa neden yağ köpürmüyor dedim.yağa baktı ve yağ çubuğunu oturmadan bırakmışlar. Eve gelip bakınca gördüm. En son gittiğim Usta üst kapak su kanalları zarar görmüş ise yağa su karışmadan da suya basınç verip suyu kabartabilir dedi.vel hasıl bayram sonrası ust kapak sökülecek conta mı, devirdaim mi,termostat mı, bir de şimdi sizin bahsettiğiniz hararet müşiri ve ayrıca belki fan müşirine bakılır. Usta insaflıysa test eder bakar yoksa değiştirip değiştirip durur. bakalım hayırlısı.ayrıca çok haklısın.bundan önceki nissan vanette'min göstergesi böyle gaza basmamla beraber oynuyordu.ve meğer müşir arızalı imiş.üst kapağı çatlamış ve yarım motor yaptırmıştım.Doblomda inşallah üst kapak gitmemiştir.yoksa masraf büyür

Son düzenleme:

satelcom

Aktif Üye
Adı
Mehmet
Meslek
Em.Asb./Elektronik teknisyeni/Siyasetci
Modeli
Renk
Beyaz
Burhaniye çevre yolunda solda benzinlikteSPEEDY servis Tamer Ustaya gitmelisin.Kendisi zaten Tofaş'tan ayrılmadır.Sorununu en iyi şekilde çözer.

satelcom

Aktif Üye
Adı
Mehmet
Meslek
Em.Asb./Elektronik teknisyeni/Siyasetci
Modeli
Renk
Beyaz
İlave not:Yedek parça için sakın Burhaniye sanayisine gitme.En uygun yedek parça için Edremit'te Üsküplü Ticareti öneririm.

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
önce hareret müşüründen başla sonra devirdaim filan dewam et direk kapağa contaya girersen masraf artar benim düşüncem en son kapak sokulmesi

mali1957

Aktif Üye
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@satelcom
Çevre yolu dediğiniz normal ızmir yolu değil mi?edremit tarafından gelirken mi yoksa edremite giderken mi solda ? Kipanın yanlarında mı yoksa trafik tescilin oradaki petrol ,ün orada mı? Şu Tamer ustanın yerini bir netleştirelim inşaallah yeri değişmemiştir.Ayrıca speedy daha ziyade rutin bakım ve hafif arızalara bakıyormuş benim sorunum onların ilgi ve kapasite alanlarına girer mi ? Olursa ve hallederlerse çok sevinirim.Bayram üstü çok moralim bozuldu eğer tanıdığınız usta varsa edremit sanayiye de gidebilirim.orayı daha iyi biliyorum. Burhaniyenin yenisiyim .edremitte epeydir bulunuyordum . bayramdan sonra arabayı edremit sanayiye de götürebilirim.yeter ki sorun sağlıklı bir şekilde ve makul rakamlara hallolsun.yardım ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

mali1957

Aktif Üye
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@Gemlikforum
Ama 2 defa kısa süreli de olsa şu kaynattı .kaput açıktı hemen stop ettim.Gene de büyük ihtimal contayı yakmıştır sanıyorum.ona rağmen mi kapağa bakmayalım?suyu kabartmasını nasıl engelleriz ?

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
2006 model 1.3 multijet motorlarin fabrikadan celik conta takili ciktigini zamaninda hareret yaptirdigimda ustam soylemisti hatta ayni ustam celik contaya bise olmaz 1.3 motor da oyle kolay kolay kapak catlatmaz demisti aracin 1.9 motor olsaydi hemen sokerdim kapagi demisti senin arac 2005 model 1.2 eger celik contaliysa oyle kolay kolayda kapak catlatmaz diye dusunuyorum benim aracim o zaman bi davirdaim bide hareret musuru ile hallolmustu bir dahada sikinti yasamamistim

mali1957

Aktif Üye
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@Gemlikforum
İnşallah dediğiniz gibi olur.ben ilk defa doblo kullanıyorum.bakalım bayram sonrası göreceğiz. Ben bu araçla istanbuldan burhaniyeye nasıl geldim onu anlamadım.tamire girene kadar uzun yol yapmadan böyle kullanabilirmiyim acaba onu bilmiyorum?

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
Zorlayıp riske atmanın bir anlamı yok daha büyük bir sorun çıkabilir

mali1957

Aktif Üye
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@volkan guney
Haklısınız... Edremit e kadar gitmeye bile cesaret edemiyorum. Bayramda kullanmıyorum idare edelim bakalım

mali1957

Aktif Üye
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@satelcom
Bu gün keşif için gittim.speedy servis gulf petrol tarafından işletiliyor ve maalesef Tamer usta ayrılmış balikesir,e gitmiş.Usta olarak ta Tamer ustanın kardeşi oradaymış bilmiyorum ki nasıl olacak. Yokmu edremit,te iyi bir usta adı verecek bir arkadaş?Sanırım bu iş burhaniye de olmayacak. Edremit sanayi daha büyük ve kapakla ilgili taşlama,torna vs gerekirse daha geniş imkân sunar diye düşünüyorum

Seloo

Daimi Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektronik teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Ateş kırmızı
Öncelikle geçmiş olsun aracınızda büyük ihtimalle kapak çatlatmış basıncı su kanalına basıyor o şekilde aracı fazla kıpırdatmayın. bundan 8 sene önce renault kangoda başıma geldi su borusu patladı yolda giderken sonra yeni boru taktırdım tekrar yola çıktım bi sıkıntı olmadı ertesi günü yedek depodan su atmaya başladı. Ustaya götürdüm üst kapakta çatlak çıkmıştı. Allah yardımcınız olsun.

mali1957

Aktif Üye
Adı
mehmet ali
Meslek
Emekli
Modeli
Renk
Beyaz
@Seloo
Yalnız bunda suyu normal atmıyor kaynattı ve kabartip suyu attı iki defa.depo suyunda hareket bence zayıf. Eski araclarımda sanki depo suyundaki dolaşma hareketi daha güçlüydü. Hararet ibresi gaza basınca aşağı düsüyor,fan bazan geç devreye giriyor vs.Bakalım Hayırlısı. Pazartesi götüreceğim.Edremit te tamirci ile konustum.peki kapak çatlaksa tamir ediliyor mu yoksa çıkma ya da sıfır bir üst kapak mı gerekir?

Seloo

Daimi Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektronik teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Ateş kırmızı
Aynı bnim aracımdaki sıkıntı hararet ibresinin oynaması basıncı soğutma sistemine bastığı için hava yapıyormuş. Eğer çatlak küçükse onarılıyor ilerlemişse yenisiyle değişmesi gerekiyormuş birde araç kaç km de şu an.