Hangi Yağı Kullanmalıyız

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Castrol kaliteli bgi yag ama her 10 bgin kmde degistigi icin gerek yok tabi bu yag ile degisim kmside uzayabilir

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
20,000 e uzasa ne olur oğuz.o ne biçim fiyat öyle.norrmal yağ koy yarı km de değiştir.araca daha faydalı olur.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
öyle tabi mehmet abi

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
burada da 100 tl ucuz.bu ne biçim piyasa kardeşim be yahu.

http://www.724tikla.com/product/castrol-edge-turbo-dizel-5w40-4-litre-85c059-72036?ref=akakce&v=1.13.3

samco54

Yeni Üye
Selamlar,

Aracımın önceki sahibi 60 bin bakımını serviste yaptırmıştı. Bende servis kitapçığına göre 80 bin km de yapılması gereken bakım için bekliyordum lakin o kadar beklemek istemedim ülkemiz yol şartlarının durumu malum.

76 bin km de aracımı servise götürdüm. Garantisi bittiğinden yetkili servise götürmek istemedim tanıdık sayılabilecek bir servise götürdüm.

Aracıma Mobil 1 marka 5/30 yağ koydu, yağ filtresini değiştirdi, hava filtresi değişti ki filtrenin hali içler acısıydı. Bu durumda 15 bin km bile beklemek bence fazla filtre takımları çok pahalı sayılmaz, ben artık 10 bin km de bir yağ ve filtre takımlarını değiştireceğim çünkü verdiğim para yetkili serviste vereceğim bakım parasının yarısından daha azdı. Aklıma takılan bir kaç şey oldu şöyle ki:

Ustam yağı boşaltmak için contayı sökmeye çalışırken oldukça zaman harcadı kendi kendine söylenmeye başlayınca bende sordum "ne oldu" diye.

Bana bu contanın daha önce hiç sökülmediğini yağın makina ile üstten pompa suretiyle çekildiğini belirtti. Çünkü daha önce sökülen parça bu kadar zor açılmazmış, servislerin zaman harcamamak adına bu şekilde yağ boşalttıklarını söyledi. Bu iyi bir şey değil alttan akıtarak boşaltılmadı ve böylece tüm pis kalıntılar daha rahat boşalır dedi. Açıkcası bilemedim aracım hep yetkili servise girmişti, olabilir de olmayabilir de...

Bunun dışında yağ bidonundaki tüm yağı boşalttı yani tam 5 LT yağ koydu, kitapçığa bakamadım bizim araçlar ne kadar yağ alıyor acaba?

Mazot filtresini değiştirmedi. 15 bin km önce değişmiş filtre için erken dedi. Bi daha ki bakıma değiştirirsin, Üç bakımda bir ideal dedi ( 10 binde bir bakıma gireceğini hesaplayarak tabi )

Tüm bunlar için yetkili servisten aldığım en uygun fiyat 480 TL idi ben pahalı bulup, dışarıda yaptırdım ve extra bir durum olmadıktan sonra da böyle devam edeceğim inşallah.

Saygılar...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Bakiminiz hayirli olsun bakim icin tanidik ve gercekten tecrubeli usta ile calismak servisten daha yararli ama yeno arabalara serviste yazilim atiyorlar yeni guncellemeler falan atiliyor o yuzden bakimlarda servis sart ama bende servise goturmek istemiorum cunku isinin ehli usta cok nadir oluyor servislerde

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
bakımınız hayırlı olsun.ben 10 yıldır doblo kullanıyorum.çok servisede gittim üstten yağ çekip bakım yapan hiç duymadım da görmedim de.ne özelde ne serviste.(kendim üstten şırınga il çektim fazla olan yağı)bakım için 10,000 tercihiniz iyi olur fazla km yapmazsanız.kitapçıkta 4,9 yazıyor.4,5 koyup üstünü çubuktan ayarlamak daha mantıklı.mazot filtresi 10,000 aralık bile olsa 3 seferde değil her 20,000 de değişmesi lazım. bakıma dışarıda ne kadar verdiniz.mobilin 5 30 hangi ürününü koydu.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bakımınız hayırlı olsun.ben 10 yıldır doblo kullanıyorum.çok servisede gittim üstten yağ çekip bakım yapan hiç duymadım da görmedim de.ne özelde ne serviste.(kendim üstten şırınga il çektim fazla olan yağı)bakım için 10,000 tercihiniz iyi olur fazla km yapmazsanız.kitapçıkta 4,9 yazıyor.4,5 koyup üstünü çubuktan ayarlamak daha mantıklı.mazot filtresi 10,000 aralık bile olsa 3 seferde değil her 20,000 de değişmesi lazım. bakıma dışarıda ne kadar verdiniz.mobilin 5 30 hangi ürününü koydu.

söylenecek bişey bırakmamış.teşekkürler.

samco54

Yeni Üye

Açıkcası bende çok ihtimal vermedin üstten yağ çekme işine ama yok %100 olmaz da diyemiyorum zira yetkili serviste yaşanmış ibretlik ve trajik hikayeler mevcut neyse çok üstünde durmadım zaten.

Mobil 1 super 3000 5/30 yağ koydu ama bunun dışında kutunun üstünde yazan extra bir yazı görmedim zira dediğiniz gibi mobil 1 'in çok çeşitli 5/30 yağı var. Mazot filtresi olayı doğrudur 20 bin km yi geçirmemek lazım mümkün olduğunca. Bunun dışında yakıt filtresi hariç diğer filtreler yağ ve işçilik dahil 170 TL verdim.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Samet abi 170 tl uygun fiyat

15 haziranda team doblo bulusmamiz var katiliminizi beklibyoruz detaylar bulusma konusunda

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Bende değiştireceğim yakında. Selenia 5.40 kullandım geçen seneden beri. Son zamanlarda havalar ısınsa da geç sönmeye başladı yağ şambası (3 saniye) belki bakım geldiyse ondandır RAPTOR abimiz sorun yok dedi ama Selenia dan soğudum belki mobil alırız *helpless*

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

söylenecek bişey bırakmamış.teşekkürler.

ne demek raptor.sen gelene kadar elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

Açıkcası bende çok ihtimal vermedin üstten yağ çekme işine ama yok %100 olmaz da diyemiyorum zira yetkili serviste yaşanmış ibretlik ve trajik hikayeler mevcut neyse çok üstünde durmadım zaten.

Mobil 1 super 3000 5/30 yağ koydu ama bunun dışında kutunun üstünde yazan extra bir yazı görmedim zira dediğiniz gibi mobil 1 'in çok çeşitli 5/30 yağı var. Mazot filtresi olayı doğrudur 20 bin km yi geçirmemek lazım mümkün olduğunca. Bunun dışında yakıt filtresi hariç diğer filtreler yağ ve işçilik dahil 170 TL verdim.

bir dahaki sefere esp modelini koydurun yağın.bizim araçlara en uygunu o.

onrsn

Azimli Üye
SELENİA WR 5W-40
064247_WR.jpg

murat58

Daimi Üye
Adı
murat
Modeli
Renk
Kahverengi
Castrol varken gerisi hikayedir selenia hic kullanmadim castrol en kaliteli bence 10 bin km de bir değiştir bence.

ersenyilmaz18

Azimli Üye
Adı
ersen
önemli olan numarasıdır araç 5 40 sa 5 40 alınır 10 40 sa 10 40 alınır marka o kadar da önemli değil neticede oto.fabrikası o dönem hangi yağ markasıyla anlaşıyorsa o konuluyor. bilindik markalardan kesenize en uygunu hangisi ise o alınıp kullanılır. iyi yağ kötü yağ diyenler genelde çevreden aldığı telkinler nedeniyle psikolojik olarak o kanıya varıyorlar. aralarında ki farklar ancak labaratuvar ortamında anca anlaşılır

efsane05

Onursal Üye
Adı
Ahmet KELEŞ
Modeli
Renk
SİYAH-VİP
abi yıllık 1000 lira vergi+300 tl muayene +300 tl trafik sigortası+500 tl bakım masrafı toplam 2100 tl gibi bi masrafı oluyor.En uygun yağ ve motora hasar vermeyecek şekilde 2 yılda bir bakım planlanırsa en azından yıllık masraflardan kar etmiş oluruz.tabiki yapılan km ye bağlı olarak söylüyorumki benimkisi 10000 km ye 1 yılda tamamlayamadı.
Yani şöyleki şimdi bakımını yaptırdın yağın ucuzunu koydun 10000km sonra bakıma alacan ee filtreler yağ derken 450-500 tl ödeme yapacan.tabiiki yıllık masraf bu 2 yılda 1000 tl yapar.
Şöyle yapsak
1)Yakıt filtresini 20.000 de değiştirecen eurodizel kullanıyoruzki problem olacağını sanmam buda yaklaşık 2 yıl yapar benim gibi hususi kullananlar için
kaliteli yağ kullanırsan olur gibi 35000 de bile değişebilen yağ varmış.en azında değişim periyodunu uzatarak masrafı düşürebiliriz diye düşünüyorum.
çünkü her bakımda 500 tl versen 2 yılda 1000 yapar kaliteli yağ kaliteli bakımı en fazla 600 650 ye çıkar ki 350-400 tl cebe kalır buda 1,5 kez depo doldurur.
eee herşeye rağmen doblomu seviyorum....

Son düzenleme:

onrsn

Azimli Üye
ersenyilmaz18 a katılıyorum. yağın görevi hep aynıdır. Markalar hep bir şeyle uğraştıklarından yağın özelliğiyle oynuyorlar.
Castrol katkı maddesinin türevi bittiğinde standart bir yağdır.
yağ ne olursa olsun değişime 1000km kala değiştirilmeli.

yenidoblocu

Daimi Üye
Adı
Berkay
Modeli
Renk
siyah
Çokta teknik bilgim yok ama bu yağ işi yakıt işi gibi geliyor bana da.Sonuçta yağın işlemi motoru korumak yok motorun ömrünü uzatmış vs vs işin hikaye kısımları...ama hepsi aynıdır deyipte sahte mazot gibi sahte yağ koyarsan heralde arabaya çok zarar verirsin..