Hangi Yağı Kullanmalıyız

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
Merhaba arkadaşlar aracım d2 kasa 1.3 multijet safeline sizce hangi yağı kullanmalıyım önerilere baktığımda forumda 5 40 yağı kullanmam gerekiyor yazıyor çünkü 10 40 turbolu araçlara zarar verirmiş önerileriniz nelerdir ? Birde kaç km aralıklarda yağ bakımı yaptırmam gerekiyor ?

EAB53

Onursal Üye
Adı
Ekrem Bal
Modeli
Renk
Beyaz
Servisin kullandığından şaşmayın.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
servis 5w40 selenia koyacaktır uygundur, dışarıdan bakımı yaptıracaksanız yada yağı alacaksanız, 5w30 mobil alabilirsiniz yada 5w40 mobil, 0w40 mobil de kullanabilirsiniz hepsi uyar.

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
benim dışarıdan bakım yaptırdığım tamircim kore markası yağ ve 10 40 koyduğunu söyledi güvendiğim tamircim umarım sıkıntı değildir

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
aman diyim ben bundan önceki yağım 10w40 dı hiç memnun değildim
*araç soğukta marşı zor alıyor tek marşta çalışıyor ama motor isteksiz dönüyor
*gaza basıp dikkatle dinlerseniz motordan çıtırtılar duyarsınız, bunun nedeni multijet motorlar zincir ayarını yağın basıncına göre ayarlıyor ve yağ kalın geldiği için zincirden ses geliyor
*yağ lambası geç söner soğukken
*turbo verimli çalışmaz.

10w40 yağ 30 tl bizim araçlara kullanmamız gereken yağ 100 tl civarı. tabi ustalarda bizi kekliyor bu durumda, araç turbosuz olsaydı hertürlü 10w40 olurdu ama koydurmayın derim.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/heavydutyoils_which-oil.aspx

buradan herkes bulabillr sanırım.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
biz slenia kullanıyoruz bazı servisler opar olioda kullanıyor ama ben selenia koydum

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
bir kere elf marka motor yağı kullandık hiç memnun kalmadık seleniadan sasmam bundan sonra :)

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
ben bu sefer mobil 5 30 esp koymayı düşünüyorum.birde onu deneyecem hoşuma gitmezse selenıa ya devam d1 im de sürekli selenıa kullanmıştım ve hiçbir sıkıntı yaşamamıştım.

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
aman diyim ben bundan önceki yağım 10w40 dı hiç memnun değildim
*araç soğukta marşı zor alıyor tek marşta çalışıyor ama motor isteksiz dönüyor
*gaza basıp dikkatle dinlerseniz motordan çıtırtılar duyarsınız, bunun nedeni multijet motorlar zincir ayarını yağın basıncına göre ayarlıyor ve yağ kalın geldiği için zincirden ses geliyor
*yağ lambası geç söner soğukken
*turbo verimli çalışmaz.

10w40 yağ 30 tl bizim araçlara kullanmamız gereken yağ 100 tl civarı. tabi ustalarda bizi kekliyor bu durumda, araç turbosuz olsaydı hertürlü 10w40 olurdu ama koydurmayın derim.

peki bundan sonra 10 40 koydurmam zaten az bi zaman kaldı yağ değişimine evet bende farkındayım turbo çok verimli olmuyor araç hızda kesinti yaşıyor 100 den sonra kıl kıl yükseliyor hız çok zorlanıyor hangi yağı kullanayım tavsiyeniz nedir ?

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
ben mobil 1 0w40 new life koydurdum. mobilin sitesinde bizim araçlar için tavsiye edilen bir yağ bu. motor ciddi anlamda sessizleşti araç kendine geldi gerçekten

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
ayrıca az önce fiat çağrı merkezini aradım kesinlikle turbolu araçlara 10 40 yağ koydurmayın dediler benzinli devirli arabalarda 10 40 kullanılır dediler tavsiye ettikleri ise 5-30 yada 5-40 castro dediler

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
doğru söylemişler 5w30, 5w40 bu araçların standardıdır, bu sene testler sonucu fiatın önerdiği yağlar arasına 0w40 mobil yağıda girdi ama servisler maliyet bakımından size söylenen yağları kullanıyor :)

AHMETOGUZEFE

Daimi Üye
şu anda internetten yağ siparişi vericem de ama iki ürün arasında kararsız kaldım bunlardan ilki CASTROL EDGE 5W40 MOTOR YAĞI, ikincisi ise Castrol Magnatec 5w40 Turbo Diesel, şimdi bizim araçlar turbo dizel benim bunlardan ikincisini almam daha mı mantıklı olur lütfen acil cevap verirseniz çok iyi olur çünkü sipariş vereceğim

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
2 yağ içinden turbo diesel olanı tercih etseniiz daha iyi, ama marka olarak castrol sadece piyada ün yapmış durumda castrol kendi yağlarını üretmiyor bp nin yağlarını alıp kendisi kutulayıp satıyor ama mobil 1 alsanız çok daha iyi olur piyasanın lideri

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Sakın 10.40 koymayın.

10.40 diyen tamirci kusura bakmayın biraz eski kafalıdır.

Multijet motorlar için 5.40 ideal.

Ben Selina 5.40 koydurdum 2 tane aldık 80 lira tuttu galiba.

biraz pahalı ama iyi bir yağ.

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
mobil1 den şaşmayın...bölge müdürü arkadaşım,dost tavsiyesidir...

samco54

Yeni Üye
Selamlar,
Aracımın servis faturalarına baktım en son bakımda opar marka 5 30 yağ koymuşlar. Dün kontrol ettim bir miktar eksilme olmuş lakin elimde sıfır kutuda 5 40 yağ var eksilen kısmını bu yağ ile tamamlasam bir sorun olur mu acaba?

Malum özellikleri farklı olabileceğinden bir sıkıntı çıkarır mı merak ettim? İlgilenen arkadaşların cevaplarını bekliyorum.
Saygılar...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bi sorun olmaz ama yağ çubuğuna eğer motor belli bir süre durmuş şekilde bktı iseniz yanıltır