geç calışma sorunu

sucu58

Azimli Üye
Doblo
Adı
bayram
Kan Grubu
0 +
Meslek
sıhhı tesisatcı
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
arkadaşlar merhaba öncelikle 2006 1.3 multijet doblom var 2 yıldır geç calışma sorunumvar yaz kış fark etmiyor araç sogukken ilk calıştırmada var bu sorunum sivasta yaşıyorum yakıt pompası saglam turbo saglam aku sıfır ısıtma bujilerim sıfır sağlam enjektörler 2 sıfır ikisi bakım yapıldı hava akış metre sıfırr regl sensörü deişti usta ne dediyse hep yaptım dediklerini bunları yaptıktan sonra da dğzelmedi arabam arabayı satıp deiştirmeyi düşünsem sattıgım arakadaşa yazık bu sekilde ne masraff verir alan bilmiyorum arabamdan da memnunum genel olarak ama millete rezil olmaktan bıktım artık başına gelen bu sorunum hakkındfa bi fikri olan varmı allah için yardımcı olacak bi babayiğit?

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Krank sensörünü kontrol ettirdin mi?

alkin

Azimli Üye
Doblo
Adı
Alkin
Kan Grubu
0 +
Meslek
emekli şoför,halen çalışıyor
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 D Sx
Araç Yılı
2001
Renk
Gri
ilk çalıştırmada'mı geç çalışıyor,araç ısındıktan sonra da yapıyor'mu.

sucu58

Azimli Üye
Doblo
Adı
bayram
Kan Grubu
0 +
Meslek
sıhhı tesisatcı
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Krank sensörünü kontrol ettirdin mi?
kran sensörü ? anlamadım ama bircok yerine baktılar surdan olabilr dediler deiştirin dedim yaklaşık saydıgım seylere 5 6 bin tl harcadım

sucu58

Azimli Üye
Doblo
Adı
bayram
Kan Grubu
0 +
Meslek
sıhhı tesisatcı
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
ilk çalıştırmada'mı geç çalışıyor,araç ısındıktan sonra da yapıyor'mu.
yaz kış ffark etmiyor ilk calıştırmada oluyor isindiktan sonra problem yokk

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
kran sensörü ? anlamadım ama bircok yerine baktılar surdan olabilr dediler deiştirin dedim yaklaşık saydıgım seylere 5 6 bin tl harcadım
Krank sensörü geç çalışmaya sebep olabilir. Yüksek basınç sensörü ve basınç regülatörüde yapabilir. Bunlar kontrol edilerek ihtimal listesinden elenmeli

sucu58

Azimli Üye
Doblo
Adı
bayram
Kan Grubu
0 +
Meslek
sıhhı tesisatcı
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Krank sensörü geç çalışmaya sebep olabilir. Yüksek basınç sensörü ve basınç regülatörüde yapabilir. Bunlar kontrol edilerek ihtimal listesinden elenmeli
krank sensörü ne nerde bilmiyorum basınç sensörü regülatör de sağlam yzmayı unutmuşsum :)

mihl

Aktif Üye
Doblo
Adı
Muhammet AKSAKAL
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
krank sensörü ne nerde bilmiyorum basınç sensörü regülatör de sağlam yzmayı unutmuşsum :)
Bi deneme yaparsan arızanın çözümüne biraz daha yaklaşırız diye düşünüyorum.
Aracını aksam uzun ve dik bir rampanın başına bırak sabah hiç kontak çevirmeden(kontağı aç fakat mars basma) aracını o rampadan aşağı 3.viteste vurdur. Burada dikkat edeceğin şey debriyajdan ayağını birden değil yavaş yavaş çekmen bu sayede dönme hareketini motora birden değil yavaş yavaş vererek olası vurdurma zararlarının önüne geçeceksin. Araç çalışmasa dahi rampa bitene dek motorun dönmesine müsade et yani işlemi yarıda kesme. Bu test sonucu aracın çalışmama problemine yakıt sistemi +marş dinamosu + elektronik sensör ve devrelerin mi sebep olduğu noktasında daha net teşhis koyabiliriz. Vurdurma yöntemi ile aracın sorunsuz çalışıp çalışmamasına göre tekrar değerlendiririz durumu.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Aracını aksam uzun ve dik bir rampanın başına bırak sabah hiç kontak çevirmeden(kontağı aç fakat mars basma) aracını o rampadan aşağı 3.viteste vurdur. Burada dikkat edeceğin şey debriyajdan ayağını birden değil yavaş yavaş çekmen bu sayede dönme hareketini motora birden değil yavaş yavaş vererek olası vurdurma zararlarının önüne geçeceksin. Araç çalışmasa dahi rampa bitene dek motorun dönmesine müsade et yani işlemi yarıda kesme. Bu test sonucu aracın çalışmama problemine yakıt sistemi +marş dinamosu + elektronik sensör ve devrelerin mi sebep olduğu noktasında daha net teşhis koyabiliriz. Vurdurma yöntemi ile aracın sorunsuz çalışıp çalışmamasına göre tekrar değerlendiririz durumu.
Doblo vurdurma ile çalışıyor mu ? Marş motoru kömürü bitmişti ne kadar denediysek çalışmamıştı

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
1.9 Jtd çalışmıyor. Diğerlerini bilmiyorum ?

sucu58

Azimli Üye
Doblo
Adı
bayram
Kan Grubu
0 +
Meslek
sıhhı tesisatcı
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
ilgi ve alakan için tesekkur ederim ama sivasta kırsalda yasıyorum
bu dediğini şuamda yapma imkanım yok dediğin sekilde dik rampa cok ama kar ve buz :) vurdurma şansım yok ama daha önce aküyü deiştirmeden önce calışmayınca vurdurup caalıştırmak zorunda kalıyordum.(baska bi arabayla cekerek 3 5 kez vurdurduktan sonra calışıyordu.) bu arada marş motorunu ve komurune baktırmıştım ve sıkıntı yok demişlerdi.
sabah ilk caliştirmada uzun mars yapıyorum ilk marsta almıyor tabi ikinci marsta alıp geri birakıyor kontagı ac kapa yapıp uzun bi marsa daha yapıyorum yine alır gibi yapıyor geri birakıyor kontagı bırakmadan marşa devam ediyorum ve calışıyor calıştıktan sonra garajda egzoz gazından durulmuyor ama bu duman cok kısa suruyor ve kesiliyor

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Vurdurmayın diyor klavuzda.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Daha önce hiç denemedim ama bizim araçların vurdurmayla çalışmadığını ilk defa duydum :rolleyes:
Benim Araç Tuvtürk de randevuyu aldım tam muayeneye girecem marş motoru kömürü bitmiş. Ordan güvenlikçi dahil üç beş kişi toplandık başladık itelemeye. Dene dene olmadı ? benim derdim de görevlilere çaktırmadan sıraya sokmak belki orda şans yardım eder geçer diye umdum. Görevliler gördü kesinlikle olmaz geçemezsiniz dedi ?
Sanayi yolu göründü artık ?
Ya biz beceremedik epey denedik ama ya çalışmıyor.
Kitapçıkda vurdurmayın katalitik konvertöre mazot dolar ağır hasar açar gibi birşey okumuştum sanıyorum.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Şans toprağım gelmiş geçmiş olsun. Geçmiş zaman .. bende şahsen çok zorda ölüm kalım allah korusun olmadıkça vurdurmak istemem..bizim araçlara ağır hasar. Daha yeni amcam triger kayış kopardı... kulaklara.. şanzımana.. katalik konvertör ağır hasar verir

m_sancakli

Azimli Üye
Adı
Mustafa
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2011
bunu bir seyret umarim faydasi olur