FİAT STİLO SABAH ZOR ÇALIŞMA SORUNU

yavuz

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım benim aracım 2006 Fiat Stilo 1.4 Active 6 vites BRC sıralı sistem ( 10 ekim 2009' da takıldı) Son 3 haftadır arabam sabahları çok zor çalışmaya başladı o kadar zor ki bazen 20 denemeyi aşıyorum ancak çalışıyor. Ustalara götürdüm benzin pompası dediler baktılar sorun yok:( Isı sensörü dediler yine baktılar sorun yok:( iki gün sanayide kaldı 3 kez bilgisayara girdi ve sonuç yok. Şuan için sadece servise götür dediler yakında götürcem ama servistede ne olacağını bilmiyorum.

Sizlerden bu şekilde şikayeti olan ve sorunu çözebilen varsa yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ankara:)

UmitKaraburun

Daimi Üye
Merhaba hoşgeldiniz ailemize Bence bu tür bulunamayan sorunlarda servise gidilmeli servise gitmeni sadece tavsiye ederim böyle bir sorun hakkında ne yapılacagını bilmediğim için arkadaslar size yardımcı olacaktırlar tekrardan hoşgeldiniz...

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
geçmiş olsun arkadaşım servis de artık ne var yok deyiştirir.allah kolaylık versin

undabah

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
HKN
Kan Grubu
0 +
Meslek
Şoför
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2001
Renk
Mor
benzin pompasının basıncını ölçmek lazım.
Ayrıca lpgden sonra benzin pompasını susturmak için röle bağladılar mı ?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
yavuz tarafından yazılan metin:
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım benim aracım 2006 Fiat Stilo 1.4 Active 6 vites BRC sıralı sistem ( 10 ekim 2009' da takıldı) Son 3 haftadır arabam sabahları çok zor çalışmaya başladı o kadar zor ki bazen 20 denemeyi aşıyorum ancak çalışıyor. Ustalara götürdüm benzin pompası dediler baktılar sorun yok:( Isı sensörü dediler yine baktılar sorun yok:( iki gün sanayide kaldı 3 kez bilgisayara girdi ve sonuç yok. Şuan için sadece servise götür dediler yakında götürcem ama servistede ne olacağını bilmiyorum.

Sizlerden bu şekilde şikayeti olan ve sorunu çözebilen varsa yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ankara:)

arkadaşım benim benzinli aracımda var ama enjeksiyonlu değil,karbiratörlü.aracınız sıralı sistem LPG li olduğuna göre sabah ilk çalışmada otomatik olarak benzin ile çalışıyor.demekki sorun benzinde çalışırken baş gösteriyor.aracı tüplü değilmiş gibi değerlendirmek lazım.benzin-enjeksiyon sistemini çok iyi bilmiyorum.ama benzinli araçların sabah zor çalışmasında en etkili faktör ateşleme bujisidir.akünüz zayıf,bujileriniz bakımsız yada eski ise aracınız zor çalışır.hatta bir süre sonra akü tamamen biteceği için hiç çalışmayacaktır.

benzinli araçların çalışmasını zorlaştıran diğer bir neden ise marş motorunun kömürlerinin bitmesi ve marş motorunun bakımsız olmasıdır.

ayrıca eskimiş oksitlenmiş akü ve buji kabloları yine aracın çalışmasını engeller.tıkalı hava filtresi,bozuk benzin otomatiği de çalışmayı zorlaştırır.

benzin otomatiğinin(benzin pompası) çalışmayı zorlaştırması sözkonusu olabilir.ancak benzin otomatiğindeki bir arıza normal seyir halinde de kendini gösterir.aracınız çekişten düşer,tekler,seyirde düzensizlikler olur,benzin otomatiği çevresinde yağ ve yakıt sızıntısı gözlenir.bunlardan herhangi birini yaşamıyorsanız doğrudan benzin otomatiği bozuk demek sorununuza doğrudan bir çözüm getirmeyebilir.

20 kez marş vurmayı deneyebildiğinize göre akünüzün şarzı ve şarz dinamonuz düzgün çalışıyor.

bujileriniz,buji kablolarınızı,akü kablolarınız ve marş motorunuzu kontrol ettiriniz.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
tüpü yeni taktırmış olmanız buji ihtimalini güçlendiriyor.bujilerinizi söktürün,kurunlanma varsa temizletip ayarlatın.eğer bujilerin değiştirilmesi gerekiyorsa değiştirin.aşağıdaki yazı benzin-enjeksiyonlu araçlarda bujilerin daha çabuk yıprandığını savunmaktadır

Doğrudan yakıt enjeksiyonlu benzin motorların bujileri

Benzin motoru yapımındaki en yeni gelişmelerden birisi direkt enjeksiyonlu motorlardır. Bu motorlarda yakıt alışılagelmiş enjeksiyon sistemlerinde olduğu gibi emme borusuna değil, doğrudan yanma odasına püskürtülür. Yanma odası ve hava beslemesi, yüksek yakıt oranlı (zengin karışım) ve düşük yakıt oranlı (fakir karışım) bölgeler elde edilecek şekilde düzenlenmiştir. Bu çalışma bölgesi “katmanlı yükleme” olarak adlandırılır.

Bu koşullar buji için olağanüstü ağır şartlar getirir. Çeşitli çalışma noktalarında buji bölgesindeki koşullar değişir. Kimi zaman görece fakir, kimi zaman görece zengin bir karışım ateşlenmek zorundadır. NGK bu yüzden ateşleme güvenliği iyileştirilmiş bujiler geliştirdi. Bunlar, örn. birer asil metal olan platin ya da iridyumdan üretilen, çok ince uygulanmış bir orta tırnağa sahiptir.

Yakıt/hava karışımını güvenli olarak tutuşturabilmek için, bujinin yeterince zengin bir karışımın bulunduğu bir bölgede bulunması sağlanmak zorundadır. Bu pek çok durumda, kıvılcım noktası çok öne alınmış buji tasarımları gerektirir, bu da elektrotların yanma odasının epey içlerine kadar uzatılmış olması anlamına gelir. Aşırı ısınma, elektrotların içindeki bakır çekirdekler sayesinde önlenir.

Benzin direkt enjeksiyon sistemli motorlarında özel bir problem, bujinin kurumlanması tehlikesidir. Burada da NGK, ateşleme kesikliklerinin önüne geçebilmek üzere pek çok fikir geliştirdi. NGK bujileri geometrik özellikleri sayesinde, kurum parçacıklarının sökülmesini ve böylelikle istikrarlı kıvılcımlar sağlayan bir kendi kendini temizleme etkisine sahiptir. Bu teknik avantajları sayesine NGK, hepsi de fabrikadan NGK bujileriyle donatılmış olan Mitsubishi, Nissan ve Toyota’nın GDI motorlarının geliştirilmesine önemli ölçüde katkı sağlamıştır.

www.tr.ngk.de 'den Alıntıdır.