Fiat mı ? Özel servis mi ?

cnkshn

Saygın Üye
2008 yılında amcam kaza yaptı. kamyonetin kasasına doblonun kaputu sürttü. sadece kaput sacında yırtılma ve panjurun sağ üst köşesinde az bi ezilme vardı. farlar felan sağlam.

araç 2-3 saat kullanıldıktan sonra hasarın kaskodan karşılanması üzere fiat yetkili servise bırakıldı.

değişen parçalardan hatırladıklarım

sağ-sol far ( sol tarafta hiç bir hasar yoktu, sağ farda sadece vida yeri kırılmıştı)
ön tampon ( 2 sene sonra yan sanayi olduğunu öğrendim)
kaput
panel
panjur
silecek su deposu
radyatör-fan
yani kısacası komple ön tarafda ne var ne yok değişmiş.

boyanan parçalar kaput ve sağ çamurluk ön tarafında 2-3 parmak kalınlığında bi yer.

sağ çamurluğu söküp yerine takmışlar. vidalarını takarken zedelemişler galiba sonra fırçalayla damlatır gibi vidaların üstünde boya vardı ve o iç kısıma boya akıtmışlar.
kaput yerine oturmuş gibi durmuyordu hiç. takozları sonuna kadar açmama rağmen genede uç tarafları aşağıda duruyodu.

şimdi gelelim işin can alıcı kısmına. 1 buçuk ay kadar önce aracı takasa verdik ve ducato aldık. yetkili servis aracı kontrol etti. motor durumunun çok iyi olduğunu, kaporta kısmındada sadece sağ çamurluğun ön tarafında lokal boya olduğunu tespit etti.

eee biz hangi arabanın kaputunu değişip boyattık ?

hadi değiştini göremedi, o kadar ustalığı yoktu ama 2 farklı yetkili servisde aynı şeyi söyledi.

bütün servislerde bilgisayar var, kayıt tutuluyo yapılan işlemler. o zaman niye kendi markalarına ait aracın geçmişine bakmıyorlar ?

ben güvenmiyorum servise. yetkili olsun yetkisiz olsun. orda faturaya yazıyor bu bu değişti, bu konuldu kapı ayarı yapıldı onun ayarı yapıldı bunun kontrolü yapıldı. gözümle görmeden inanasım gelmiyor.

ama el mecbur, dışarıya göre 2 katı fiyatlara gelene kadar ilk 2-3 kere yetkili servise gidiyoruz.

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
geremy tarafından yazılan metin:
garanti bitene kadar yetkili garanti bitince etkili servis yani sanayi
Tam tespit doğru tespit..............Doğru bilgi...............

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
kapı eşiklerine sıkılan bir civata yüzünden ABS arızası veriyordu. servis 2 ayda çözemedi. ABS beynine kadr değiştirdiler. tecrübeli daha önce başından geçmiş özel servisin çözmesi 2 dk sürdü. Yetkili servis de tecrübe ne arar. filtre sök filtre tak. 5 para etmez elemanlar. ustalık ve tecrübe özel servislerde gizlidir.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Ekrem tarafından yazılan metin:
kapı eşiklerine sıkılan bir civata yüzünden ABS arızası veriyordu. servis 2 ayda çözemedi. ABS beynine kadr değiştirdiler. tecrübeli daha önce başından geçmiş özel servisin çözmesi 2 dk sürdü. Yetkili servis de tecrübe ne arar. filtre sök filtre tak. 5 para etmez elemanlar. ustalık ve tesrübe özel servislerde gizlidir.
Ekrem kardeşim sana katılıyorum ama garanti kapsamında yapılacak fazla birşey yok.......seve seve veya s... s... servise gidecez ....Tabiiki herkezin kendi özel bildiği güvendiği ustası vardır......Ancak konu garantinin bozulması olunca mevzu değişiyor.....................

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
RAPTOR tarafından yazılan metin:
hem bu özel servis işi çok gitmez haberiniz olsun firmalar yeni bir sisteme geçiyor.artık arabaların fren balataları bile chipli,serviste bilgisayar desteğiyle takılacak.aksi taktirde bilgisayar aracı çalıtırmayacak!

2011 caravellede bu uygulama başlamış!gerisinin gelmesi çok sürmez!

bu mesajınızdan sonra " aaaaaaaaa tühh yarın hemen yetkili servise gitmeliyim çabuk olmam lazımmmm "" mı demeliyim? konuyu saptırmayın lütfen. buna sadece gülüyorum :))) Biziim dobloları da toplayıp çip mi takacaklr :))) konuyu nerelere taşıyorsunuz ya şaşıyorum size. Yetkili servisin bilgisayarı bozulunca kendisi beni kenara çekip özel servise yönlendiriyor. " abi bilgisayar elimizden düştü kırıldı şu arkadaşlara bir gösterin ona göre müdahele edelim " diye. Bilgisayar desteği özel servisde yokmu ? Türk insanı herşeyin çözümünü bulur. varsın chip taksınlar biz onu chipi modifiye eder içine neler neler sokarız daha. :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Ekrem tarafından yazılan metin:
hem bu özel servis işi çok gitmez haberiniz olsun firmalar yeni bir sisteme geçiyor.artık arabaların fren balataları bile chipli,serviste bilgisayar desteğiyle takılacak.aksi taktirde bilgisayar aracı çalıtırmayacak!

2011 caravellede bu uygulama başlamış!gerisinin gelmesi çok sürmez!

bu mesajınızdan sonra " aaaaaaaaa tühh yarın hemen yetkili servise gitmeliyim çabuk olmam lazımmmm "" mı demeliyim? konuyu saptırmayın lütfen. buna sadece gülüyorum :))) Biziim dobloları da toplayıp çip mi takacaklr :))) konuyu nerelere taşıyorsunuz ya şaşıyorum size. Yetkili servisin bilgisayarı bozulunca kendisi beni kenara çekip özel servise yönlendiriyor. " abi bilgisayar elimizden düştü kırıldı şu arkadaşlara bir gösterin ona göre müdahele edelim " diye. Bilgisayar desteği özel servisde yokmu ? Türk insanı herşeyin çözümünü bulur. varsın chip taksınlar biz onu chipi modifiye eder içine neler neler sokarız daha. :)

benim anlatmak istediğim 4. nesil dobloda bu tip bi uygulama olursa şok olmayın!olan olay bu!ha bi çözüm bulunur mu?neden blunmasın...ama ortada bir gerçek var,teknoloji ilerledikçe özel servisler geri kalıyor.çünkü teknolojiyi takip edecek ekonomik güç bir çoğunda yok!

yav ekrem sen beni yanlış anlıyorsun.servsinizden memnunsanız ,eğer arabanızı eksiksik yapıyorlarsa,adamlara güveniyorsanız,ya işin esası nereye güveniyorsanız oraya yaptırmanız gerek.ben sadece özele güvenemiyorum.çok iş açtılar başıma!bunlardan biri tofaşı trabzona sokan servisti,o adamlara yaptırdığım hiç bir iş tam olmadı!adam viraj denge kolunun somununu tam sıkmadı.Allah şahidim aylarca arabanın altından nereden tak tak sesi geliyor diye aradım.gaza her basışımda tak küt arabanın altına vuruyordu.yeminle söylüyorum arabayı satacaktım azdaha.

doğan slx i becerip toplayamayan adama dobloyu ben nasıl emanet edeyim?

bak koca eskişehirde bi servise güvenebiliyorsun.ben koca trabzonda (ki trabzon oto sanayisinde zor yoktur,imkansız zaman alır)bir tek özel servise güvenebiliyorum.onuda kendim kontrol edip aracın takibini kendim yapıyorum.demek istediğim en iyi özel servisler bile zamana ayak uyduramıyor.

misal olsun diye söylüyorum.trabzonda opel vardallar hem bayii hem servis hem parça ana bayisidir ve orijinal parçayı dışarı vermez!başımıza geleni anlatıyorum arkadaşlarım emanet aldıkları vektranın debriyaj balatasını sıyırdılar.böyle bi durumda özele giderseniz seçenekleriniz ya yan sanayi parça kullanmak ya çakma-onarma yapmak ya da 24 saat istanbuldan orijinal parçanın gelmesini beklemek!

bizimkiler sormadan gidip bi özelde arabanın balatasını çaktırıp çıkıyorlar 290 TL yi de nakit bayılıyorlar!ama sıkıntı düzelmiyor.araba 1-2 hatta 3 de bile salama yapıyor,özellikle kalkarken arabada yer yerinden oynuyor.

beni aradılar servise gittik.adamlar bize gayet net olarak şunu anlattlar.

1-bu arabaya çakma balata olmaz
2-bu arabaya orijinal balata takılmadan önce volan sökülüp taşlanmalıdır
3-serviste bu işlem 540-%15 iskontodur!(459 TL)

aynı işi opelin en büyük özel servisi olan opel aktife de sorduk aynı cevabı aldık.serviste değiştirdik,volanıda taşlattık,öceden verilen 290 lira da akıl parası oldu!

ha bak yine söylüyorum.arabanızı 4 4 lük takip edecek özel servisiniz varsa,fiyatlarıda uygunsa özelden çıkmayın.ama ben bu şartlar altında dobloyu özele veremem!bak doğanla yaklaşık 1 yıldır uğraşıyorum anca anca toplayabildim.hep özeller yüzünden!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ama bi konudan eminim ,yazıcının kartuşunu bile kandıran bi millet olarak caravelleyide kandırıp toros balatasını bile orijinal balata gibi yuttururlar!

:D:D:D aga israile kızıp kendi insansız hava aracını bir ayda yapan milletten her türlü sıradışı buluşu beklerim!:D:D:D

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bu özel servis kavun değil ki dibini koklayasın...hem özel servisin dibinin kavun gibi koktuğundan emin değilim!:D:D:D

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
ama bi konudan eminim ,yazıcının kartuşunu bile kandıran bi millet olarak caravelleyide kandırıp toros balatasını bile orijinal balata gibi yuttururlar!

:D:D:D aga israile kızıp kendi insansız hava aracını bir ayda yapan milletten her türlü sıradışı buluşu beklerim!:D:D:D
:D :D

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
:D:D:D:D:D

geremy

Onursal Kurucu
arkadaşlar unutmayın sanayide iyi bir usta kesinlikle 3 kuruş için servisi tercih etmez.
iyi ustanın çevresi olur ve daha fazlasını kazanır.

geremy

Onursal Kurucu
chip uygulaması ileri yıllarda uygulamaya geçebilir.
peki yan sanayi üretici ne olacak.
bunların parçacıları ne olacak
bunları takan sanayici ne olacak.
rakamları üst üste toplarsak binlerce kişi eder.

geremy

Onursal Kurucu
sanayide aracınızdan anlayan uzmanlaşmış güvenebileceğiniz usta varsa yetkili servise gerek yok bence.
ama vaktiniz yoksa
aracı sık yeniliyorsanız
bütçeniz uygunsa
satarken kaydı küreği olsun istiyorsanız
durum başka.