Fiat mı ? Özel servis mi ?

SerCan

Saygın Üye
Arkdaslar dobloma genel bakım yaptırmayı düşünüyorum ilk defa fiat marka arac kullanıyorum sizce fiat servisi nasıl görüslerinizi almak isterim fiyat konusunda makul mu yoksa özel servisde mi yaptırmalıyım tecrubeleriniz ve bilgileriniz benim için önemli ilgiilenen arkdaslar simdiden tesekkür ederim ...... saygılar

tLqA

Daimi Üye
yetkili serviste yaptırmanız aracın garantisi ve satarken yararınıza olur. fiyatlar nerdeyse serviste 2 katı. özel servisler tabiki ucuz ama yarın bigün aracı satarken adam yetkili servisten fatura ister. özel servislere pek güvenmiyorlar. halbuki özel servislerdeki ustalar fiata taş çıkarır :D

SerCan

Saygın Üye
evet kardes bende biliyorum özel servisdeki yapılan işleri ...fiat servisini bilmediğim için daha bilgi almayı uygun gördüm serviscilerden belki bilmediğim seyler vardır düşüncesi ile :)

geremy

Onursal Kurucu
garanti bitene kadar yetkili garanti bitince etkili servis yani sanayi

SerCan

Saygın Üye
Hepinize çok tşk ederim ilgilendiğiniz için sayglar arkadaslar....

saNTANA

Azimli Üye
özel serviste tanıdığın güvendiğin adam yoksa kesinlikle gitme. servis her zaman daha iyi ve garantilidir. özel servislerde garanti veriyor ama çoku zaman sıkıntı çıkartıyor üstüne para istiyo filan problemli biraz.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
yetkili servis...fiyatlarıda yaptıkları işe ve kaliteye göre uygun...

örn.malum benim tosun komple boyanacak...servistede 2000 tl özelde de 2000 tl.serviste 3 yıl garati veriyor...şimdi sen olsan kime boyatırsın?

ben servisten şaşmam!

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
1 Senelik garantimi öldürdüm ve özel servise gidiyorum. 30 bin bakımda 170 TL işçilik de nedir ? Yılda 30 bin km yapıyorum ve yetkili servise fazladan 550 - 600 TL ödemek zorunda değilim.Bu da yıllak vergisine tekabül ediyor. Yılda 10 bin km yapan dobloya keyfi binen birisi için önemli değil ama ben yetkili servise asla gitmem. özel servisde tamamen orjinal parçalar ile Bakımı 125 TL ye yaptırıyorum. Yetkili servisin canı Cehenneme. inek gibi sağarlar adamı.

Servislik anlayışları da farklıdır. bir parçanın tırnağı , bilyası , basit bir parçası değiştirilebilirken komple parça değilecek derler.

Mesela benim ön silecek motoru ses yapmaya başladı. 75 tl motor en az 50 tL işçilik isterler. oysa arızalı olan parça 3 TL lik bir bilya. ve söktüm kendim aldım değiştirdim. bu yüzden diyorum inek gibi sağarlar adamı..

Bakım bitince faturaya Bakıyorsun Cam suyu sabunu 2 Adet 10 TL ? Diyorum cam suyum ağzına kadar doluyduı sabun da katmıştım neden eklendi? içnden biraz çekip sabunları ekledik deniyor. ve piyasada 2 - 2,5 TL servisde 5 TL. Paranız var dobloya feda olsun diyorsanız Yetkili servise devam. Ama benim çöpe atacak param yok.

2.JPG

3.JPG

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
doblonun her bakımda rot balans ayarları yapılıyor sadece 50 tl özel serviste bunun için ödersiniz.

tüm kapı ayar ve kontrolleri yapılıyor özel servisler kapı menteşeleri boşalana kadar bakmaz,boşaldımı değişir,ne anladım ben sein yaptığın bakımdan.

benzili bi araç için bakım boyunca servise git sen demeden bi allahın kulu açıp bujinin durumuna bakmaz,oysa o buji en geç 20.000 km de bir değiştirilmelidir.

sen söylemedikten sonra Allahın kulu v kayışının km sini kontrol etmez,kimse akünü ölçmez,kimse karbon clean sormaz kimse değişecek parçaların kmsini takip etmez!

git özele hadi bakalım yağı filtreleri değiş güle güle,böyle bakımmı olur arkadaş!

(servisçi arkadaşlar üstüne alınmasın,trabzonda da var istisnai durumlar ama istisnalar kaidei bozmaz,ben 15 senedir gördüğümü söylerim!)

geçe seneye kadar doğandı imini cimini en küçük civatasını biliyoduk,kendimiz takip edip gereğini yapıyoduk.sağolsun burdaki özel servis arkadaşta bize yardımcı oluyor doğanı idare ediyoduk ama doblo gelince işin rengi değişti.sonuçta bu araba komple bilgisayarlı,kaputu kaldırıyosun bi plastik parça...tornavidayı alsan nereye takacağın belli değil.

o yüzden ben bunu serviste yaptırım!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
abi özelde fiyatlar uygun oluyor ama ustayı çok iyi seçmek lazım.ayrıca kendinizde işten anlıyor olmanız lazım.mesela ben doan için bakım dosyaı tutuyorum.her akımda yapılan işleri,değişen parçaları,kontrolleri tek tek yazıyorum.böylece parçaların km ömürlerini tam olarak biliyorum.dobloyla fiat yetkili servisine gittiğimde böyle bi sıkıntım olmuyor.çünkü zaten tüm işlemler kayıtlı ve iş bitiminde ayrıntılı fatura dökümünde yapılan işler görülüyor.parça ve bakım sarfiyatı minimum oluyor!

öte yandan özel serviste kayıtları kendiniz tutmuyorsanız herşey gözkararı oluyor,kmye falan bakılımıyor,usta gözünün tutmadığı parçayı kaldırıp atıyor.belki 10-20 bin km yapacak parça ziyan oluyor.

ben bunları 15 yıllık tecrübemden söylüyorum.

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Yetkili servis fiyatları belli çok fahiş bi şekilde adam düzüyorlar. Bir de özel servis var özel servis var. hayatında doblo görmemiş özel servise gidersen senin ahmaklığın olur. Eskişehirde Çalışkan Fiat özel servisi var. Eski yetkili servis. Eskişehirde 1000 tane doblo var ise 900 tanesinin plakalığında reklamını görebilirsiniz. Hasbelkader özel servise elbet gidilmez.

cnkshn

Saygın Üye
garanti süresince yetkili servis ile özel servis arasında uçurum yoksa yetkili servis tercih edilir.

Gördüğüm tercih edilme süresi ortalama 30 bin kmye kadardır.

2008 de 40 bin bakımına 400 küsür tl fiyatı yetkili servis verdi. dışarda yarı fiyatına carbon cleanda dahil olmak üzere hallettim.

kapı ayarını söylemeden yapan yetkili servis göremedim ben gittiğim yerlerde.

kritik parçaların ömürleri-kontrol zamanları kullanma kılavuzunda yazıyor. isteyenler ordan takip edebilir.

SerCan

Saygın Üye
Ekrem tarafından yazılan metin:
Yetkili servis fiyatları belli çok fahiş bi şekilde adam düzüyorlar. Bir de özel servis var özel servis var. hayatında doblo görmemiş özel servise gidersen senin ahmaklığın olur. Eskişehirde Çalışkan Fiat özel servisi var. Eski yetkili servis. Eskişehirde 1000 tane doblo var ise 900 tanesinin plakalığında reklamını görebilirsiniz. Hasbelkader özel servise elbet gidilmez.

Evet kardes bu konuda cok haklısn fiatla da konustumm 370 tl masraf cektiler özel servise gittimm 130 tl ye hallettim gercekten dedinde cok dogu özel servistden özel servise cok fark var ..

SerCan

Saygın Üye
RAPTOR tarafından yazılan metin:
doblonun her bakımda rot balans ayarları yapılıyor sadece 50 tl özel serviste bunun için ödersiniz.

tüm kapı ayar ve kontrolleri yapılıyor özel servisler kapı menteşeleri boşalana kadar bakmaz,boşaldımı değişir,ne anladım ben sein yaptığın bakımdan.

benzili bi araç için bakım boyunca servise git sen demeden bi allahın kulu açıp bujinin durumuna bakmaz,oysa o buji en geç 20.000 km de bir değiştirilmelidir.

sen söylemedikten sonra Allahın kulu v kayışının km sini kontrol etmez,kimse akünü ölçmez,kimse karbon clean sormaz kimse değişecek parçaların kmsini takip etmez!

git özele hadi bakalım yağı filtreleri değiş güle güle,böyle bakımmı olur arkadaş!

(servisçi arkadaşlar üstüne alınmasın,trabzonda da var istisnai durumlar ama istisnalar kaidei bozmaz,ben 15 senedir gördüğümü söylerim!)

geçe seneye kadar doğandı imini cimini en küçük civatasını biliyoduk,kendimiz takip edip gereğini yapıyoduk.sağolsun burdaki özel servis arkadaşta bize yardımcı oluyor doğanı idare ediyoduk ama doblo gelince işin rengi değişti.sonuçta bu araba komple bilgisayarlı,kaputu kaldırıyosun bi plastik parça...tornavidayı alsan nereye takacağın belli değil.

o yüzden ben bunu serviste yaptırım!

Söylediklerin gercektn üzerinde düşünülmesi gereken seyler ustam tecrübelerini paylastıgın için tsk ler ... saygılar

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
hacı bende eski tofaş servisine gidyordum.adamlar 30 senelik tofaşçı,becerip bir fren hortumunu değişemediler!rekorbaşını boş bıraktılar fren tutmadı.al sana eski yetkili yeni özel servis.

3 kuruş fazla veririm arabam 4 4 lük olur,binerkende sürerkende aklım kalmaz.

fiyatlarıda yapılan işe,kullanılan parçaya göre çok değil.filtre var 5 lira filtre var 20 lira...

ha 10 km de bir 100 lira fazla veririm aklım arabamda kalmaz,şu eksikmi bu gevşekmi diy düşünmem!

özel servislerde herşeye 1 bilemedin 2 kişi bakıyor!haliyle gözden kaçırdığı eksik bıraktığı bi yer olma ihtimali artıyor!

ben onu bunu bilmem,herkesin övdüğü taktir ettiği 4-5 özel servisten sadece bir tanesinden randıman alabildim.geri kalanlar hep yalan dolan.

bence düzülmek servise parayı verdikten sonra arabanın eksiklerinin kalmasıdır!kazığında hası odur!

bu arabaya güvenip 145 vuracaksam 100 liraya 150 liraya bakmam!işin kalitesine bakarım!

hem bakıyorum servisten aldığım lastik ana bayiden tane başına 5 tl ucuz (hemde %15 iskontosu hariç)65 amper akü bayiden 10 tl ucuz!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
özel servise araba verip bide ne yaptı ne yapmadı diye takip edecek halim yok!ustaya ben akıl verdikten sonra lazım değil yapacağı bakım o filtrelerin hepsini ben kendim değişirim en fazla 1 saatimi alır.yağı değiştirme işide bir alyans anahtarına bakar...

usta dedinmi ağzı açık bakmayacak!bu arabaya atıyorum 60 bin bakımı yapılacak dediğin zaman adam ne değişecek ne kontrol edilecek ne skılacak ne temizlenecek hepsini bilmesi lazım!dönüpde bana ne değişecek dedikten sonra onun ustalığının bi anlamı yok!

ayrıca özel servisler araç için dosya tutmuyor parça değişim listeleri yok,çoğu parçaların km ömürlerini bilmiyor,bozuldumu gel mantığıyla servisçilik olmaz!

tabi bazı müşterinin işine geliyor bu tutum.masraf az çıkıyor km bakımlarında,rahat ettiklerini düşünüyorlar.sonra araba bi triger kesiyor,50 tl lik tirger için komple motor indiriliyor,rektefeye gidiyor araba,ben ne anladım bu bakımdan!

her işin kalitesi parasına göre!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
hem bu özel servis işi çok gitmez haberiniz olsun firmalar yeni bir sisteme geçiyor.artık arabaların fren balataları bile chipli,serviste bilgisayar desteğiyle takılacak.aksi taktirde bilgisayar aracı çalıtırmayacak!

2011 caravellede bu uygulama başlamış!gerisinin gelmesi çok sürmez!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bak ben doğanı komple boyatıyorum...sana orijinal parça yan sanayi parça fiyatlarını yazayım bak bakalım niye fiyatlar fazla

ön sis (sağ-sol) 25-45
ön far (sağ sol) 50-80
ön tampon 35-60
ön panjur 20-40
sinyal (ön-sağ so):10-30
ön davlumbaz(sağ sol):30-50
....böyle devam eder...fiyatlar çok günceldir.

şimdi parça yan sanayi olduktan sonra fiyat tabi düşük olacak!onun dışında işçilikte parça toplamının %15 i dir ki bu büyük işler için çok düşük bi rakamdır.

doğanın farlarını geçen bi daha değişmiştim servis 105 liraya değişirim dedi ben gittim opardan parça alıp kedim değiştirttim.70 lira farlar 25 lira işçilik 95 liraya mal oldu.değişen dürzü de panjurun vidasını becerip bağlayamadı pajur 1 santim önde kaldı.taa 200 km sonra ben farkettimde kendim vidaladım yerine ondan sonra düzeldi...

şimdi ben senelerdir öyle böyle dünya kadar özel servis denedim.hepsini bulunduğu yerlerde çok methettiler.1 i hariç hiçbirinden bi verim alamadım.

ucuzdur vardır illeti pahalıdır vardır hikmeti!

orijinal parçanın kalitesini izah etme gereji zaten duymuyorum.

şimdi benim özel serviste ne işim var?

Dark Knight

Fenomen Üye
Bir de şöyle bir durum var. Yetkili servisteki elemanlar belirli dönemlerde eğitimlere gönderiliyor ve zaman zaman ya sınava tabii tutulup ya da yerinde denetleniyor. Tabii her firmada bu uygulama var mı bilmem. Opel'de vardı. Özel serviste ise böyle bir durum sözkonusu değil. Eleman ya da usta kendini yetiştirdiği ya da yetiştirildiği kadar becerisini kullanıyor ve her konuda uzman olması beklenemez.

Altından kalkabilecek durumda iseniz herzaman yetkili servis. Tabii danışıp hangisinin iyi olduğunu öğrendikten sonra. Yetkili servisler içerisinde de şerefsizler var, ismini vermekten çekinmeyecem Hyundai Bayraktar gibi.