Doblo'ların bilinmeyen özellikleri

geremy

Onursal Kurucu
buraya doblolarımızda keşif ettiğimiz yada bilinmeyen özellikleri yazabiliriz.
mesala:
-iç aydıtlamalar bagajda dahil olmak üzere açık bırakılırsa 20 dakika sonra sönüyor.
-özel sistem sayesinde farları ve parkları açık unutma gibi bir sıkıntınız yok.
-aracı stop ettikden sonra kapıları açmaz iseniz 3 dakika boyunca camları indirip kaldırabilirsiniz.

aklıma geldikçe bu başlık altında yazacağım sizlerde ekleyiniz lütfen.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
dostum bilgiler için teşekkürler. Benim arabada kontağı kapattığımızda teypte otomatik olarak kapanıyordu. Ne olduysa, ne yaptıysam artık kontağı kapatınca teyp kapanmıyor. Bunu nasıl eski hale getireceğim bilen var mı acaba?*hmm*

geremy

Onursal Kurucu
ilk aldığım sıralar bagaj çarpmadan kapanmıyordu servise sordum kapılardan biri veya cam hafif açıkca sorun olmuyor.
içerde hava sıkıştığı için böyle oluyormuş.

ERCAN

Daimi Üye
geremy tarafından yazılan metin:
ilk aldığım sıralar bagaj çarpmadan kapanmıyordu servise sordum kapılardan biri veya cam hafif açıkca sorun olmuyor.
dobloların bagaj kapağının kapatılması ile ilgili sorunu ben fabrikaya kadar ilettim..expertizyapıldı..garanti sonrası bölge müdürü geldii..düzeltilmesi olmayan sonuçlardandı ..sonuçta tasarım hatası olduğunu bizzat görüşmeler sonucu keşfettim..yani anlatmak istediğim şuydu...bagajımı benim ailemden benden başka hiç kimse kapatamıyordu..4 sene geçti benden başka hiç kimse kapatamıyor..arkadaşlarımda bu duruma dahil..inşallah 263 serisinde bu durum göz önüne alınmıştır..

geremy

Onursal Kurucu
benimkinde bir tek bagaj açık ise sert çarpmam gerekiyor eğer açık cam kapı varsa şak örtülüyor.
aslında içerdeki havayı tahliyen eden sistem var çekvalf gibi çalışıyor sanırım doblolarda yok.bazı otoların arka tamponunda bu valf var.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
valla ben doğandan dobloya geçtiğim için çarpma normal geliyor? Peki bu yolda giderken bagajın orada ses geliyor gıcırtı gibi bunu nasıl halledebiliriz?

geremy

Onursal Kurucu
eğer arka çift kapılı bagaj ise
menteşe
kilit
fitil kontrolü yapın
gerekirse fitilere koli bantı çekin

neska20

Yeni Üye
kardelenkurt tarafından yazılan metin:
valla ben doğandan dobloya geçtiğim için çarpma normal geliyor? Peki bu yolda giderken bagajın orada ses geliyor gıcırtı gibi bunu nasıl halledebiliriz?

mutlaka istepne nin bulunduğu yuvayı kontrol edin oradan da olabilir benim başıma gelmişti.

izmirlidoblo

Daimi Üye

aynı sorun tofaş kartallarda da var

geremy

Onursal Kurucu
mesala:
-iç aydıtlamalar bagajda dahil olmak üzere açık bırakılırsa 20 dakika sonra sönüyor.
-aracı stop ettikden sonra kapıları açmaz iseniz 3 dakika boyunca camları indirip kaldırabilirsiniz.

***kapıların otomatik olarak kilitlenme özelliği bazı modellerde (premio) yapılabiliyor.
***yeni alanların bir türlü çözemediği stop halinde parkların yakılması kontak anahtarının yanındaki siyah düğmeye basılıp anahtar geri çevrilirse oluyor.
***dış ampüllerinizden biri patlarsa veya temassızlık sonucu yanmassa göstergedeki lamba şeklinde uyarı lambası yanar

DOBLO PREMIO

Yeni Üye
mesala:

***kapıların otomatik olarak kilitlenme özelliği bazı modellerde (premio) yapılabiliyor.
***yeni alanların bir türlü çözemediği stop halinde parkların yakılması kontak anahtarının yanındaki siyah düğmeye basılıp anahtar geri çevrilirse oluyor.
***dış ampüllerinizden biri patlarsa veya temassızlık sonucu yanmassa göstergedeki lamba şeklinde uyarı lambası yanar

Mustafa benim arac premio biliyorsun;ama otomatik kilitlenme özelliği yok bildiğim kadarı ile,demek istediğini anlayamadım??

geremy

Onursal Kurucu
abi otomatik kilitlenme bazı premiolarda var diye biliyorum.yanlışım olabilir

hatta emniyet kemer ikaz sesi ve el freni sesli uyarısı avrupya ihraç edilenlerde kesin standart donanımda ama bazen rastlıyouz yurt içine verilen modellerdede bu özelikkler olabiliyor.

geremy

Onursal Kurucu
topaloglu tarafından yazılan metin:
kardelenkurt tarafından yazılan metin:

Murat stepneyi tutan ve arka kapı kilit mekanizmasının oradaki küçük kapak açılarak ulaşılan vidayı kontrol et bende sorun olmuştu onu tam sıkmazsan ( sabitleme sorunu genelde var ) stepnede oluşan boşluk rahatsız edici boyutta ses veriyor. bir önlem olarak stepneyide lastikçiden alacağın iç lastik parçası ile bağlayarak sarabilirsin ben bu şekilde sesi kestim *tup*

şimdi yeri gelmişken yazayım
ben stepneyi 1 yılı aşkın süre hiç sökmedim fabrikanın koyduğu gibi duruyordu.temizlik için söktüğümde 3 demir izi lastiğe çıkmıştı.bende paslanmaz saçdan stepne büyüklüğünde kestim ve stepne havuzunun altına koydum.şimdi hem stepne temiz hemde tel izi olmuyor.sanırım selçuk abinin stepnesi bu yüzden mundar olmuşdu.

geremy

Onursal Kurucu
topaloglu tarafından yazılan metin:
eğer arka çift kapılı bagaj ise
menteşe
kilit
fitil kontrolü yapın
gerekirse fitilere koli bantı çekin

mustafa burayı anlayamadım fitillere koli bantı çekilmesi nasıl oluyor.Koli bantı sert değil mi..?
Bu arada bir fikirde ben yazayım benim başımdan geçti çünkü sağ ve sol hoparlörlerin döşeme kapakları var ve onları tutan dübeller .. eğer o dübellerden birinin ayakları kırılmış ise boşluk yapıyor ve zırlama şeklinde ses veriyor. Plastik olan dübellerden her yerde bulabilirsiniz oralarıda kontrol edin rahatsız edici ses hususunda..

diğer forumdan bir arkadaş sesi böyle kesmişdi diye hatırlıyorum.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ARKADAŞLAR BAGAJ KAPATMA SORUNU YAŞAYANLAR İÇİN BİR TAVSİYE;

EĞER ARACINIZIN HAVALANDIRMASINI DIŞARIDAN GELEN HAVAYI ARACIN İÇİNE ALACAK ŞEKİLDE AYARLAR,İÇ YÖNLENDİRİCİLERDEN 2 SİNİ AÇIK BIRAKIR YADA YÖNLENDİRİCİYİ ÖN CAM RESİSTANSI KONUMUNA GETİRİRSENİZ HAVA SIKIŞMASI PROBLEMİ YAŞAMAZSINIZ BAGAJ KAPATMADA SORUN YAŞAMAZSINIZ...

YUKARIDA AÇIKLANAN ÇÖZÜM BAGAJ KİLİDİNDE SORUN OLMAYIP HAVA SIKIŞMASINDAN SORUN YAŞAYAN ARKADAŞLARA KESİN ÇÖZÜMDÜR.ARAÇ İÇİ-ARAÇ DIŞI SİRKÜLASYONU SAĞLAR,ARAÇ İÇERİSİNDE KÖTÜ KOKU OLUŞUMUNU ENGELLER

geremy

Onursal Kurucu
RAPTOR tarafından yazılan metin:
ARKADAŞLAR BAGAJ KAPATMA SORUNU YAŞAYANLAR İÇİN BİR TAVSİYE;

EĞER ARACINIZIN HAVALANDIRMASINI DIŞARIDAN GELEN HAVAYI ARACIN İÇİNE ALACAK ŞEKİLDE AYARLAR,İÇ YÖNLENDİRİCİLERDEN 2 SİNİ AÇIK BIRAKIR YADA YÖNLENDİRİCİYİ ÖN CAM RESİSTANSI KONUMUNA GETİRİRSENİZ HAVA SIKIŞMASI PROBLEMİ YAŞAMAZSINIZ BAGAJ KAPATMADA SORUN YAŞAMAZSINIZ...

YUKARIDA AÇIKLANAN ÇÖZÜM BAGAJ KİLİDİNDE SORUN OLMAYIP HAVA SIKIŞMASINDAN SORUN YAŞAYAN ARKADAŞLARA KESİN ÇÖZÜMDÜR.ARAÇ İÇİ-ARAÇ DIŞI SİRKÜLASYONU SAĞLAR,ARAÇ İÇERİSİNDE KÖTÜ KOKU OLUŞUMUNU ENGELLER

bu problem bende aldığımdan beri mevcut ve çare bulamamışdım valla sağol.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
eğer sorun kesinlikle hava sıkışması ise bu yöntem sıkıntınızı çözecektir.yarın gerekli havalandırma ayarının fotoğrafını çekip yayınlarım.

geremy

Onursal Kurucu
RAPTOR tarafından yazılan metin:
eğer sorun kesinlikle hava sıkışması ise bu yöntem sıkıntınızı çözecektir.yarın gerekli havalandırma ayarının fotoğrafını çekip yayınlarım.

kilit sisteminde bir problem gözükmüyor.
zaten cam veya kapı açıkken bagaj kolay örtülüyor.