Doblo'ların bilinmeyen özellikleri

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
geremy tarafından yazılan metin:
abi otomatik kilitlenme bazı premiolarda var diye biliyorum.yanlışım olabilir

hatta emniyet kemer ikaz sesi ve el freni sesli uyarısı avrupya ihraç edilenlerde kesin standart donanımda ama bazen rastlıyouz yurt içine verilen modellerdede bu özelikkler olabiliyor.

benim arabada hem elfreni sesli uyarısı hemde emniyet kemeri sesli uyarısı mevcut ama şu otomatik kapatma işini bi türlü çözemedim!

geremy

Onursal Kurucu
RAPTOR tarafından yazılan metin:
abi otomatik kilitlenme bazı premiolarda var diye biliyorum.yanlışım olabilir

hatta emniyet kemer ikaz sesi ve el freni sesli uyarısı avrupya ihraç edilenlerde kesin standart donanımda ama bazen rastlıyouz yurt içine verilen modellerdede bu özelikkler olabiliyor.

benim arabada hem elfreni sesli uyarısı hemde emniyet kemeri sesli uyarısı mevcut ama şu otomatik kapatma işini bi türlü çözemedim!

menüde gözükmüyorsa yokdur.servise yolun düşerse sorarsın

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
i3010010s.jpg

arkadaşlar resimde görülen ayarlarla hava sıkışması olayını aşabilirsiniz!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bu ayarda önemli olan en alttaki hava akımı giriş koludur.giriş kolu resimde görüldüğü gibi sola yaslı oldukdan sora havayı isterseniz iç yönlendiricilerede aktarabilrisiniz.ancak havayı iç yönlendiricilere aktarırsanız yönlendiricilerden en az 1 yada 2 sini sürekli açık bulundurmanız gerekcektir(hava giriş çıkışının kapaklar tarafından engellenmemesi için).bu durum hava kanallarında tozlanmaya yol açabilir ve bir süre sonra klima yada kalorifer fanını açtığınızda kanaldan yüzünüze doğru ilk etapta bir toz bulutu çarpabilir.

ayrıca kışın ve yazın havalandırmanın doğrudan içerisi yerine cam üzerinden çevrime verilmesi her zaman iyidir.çünkü kışın sıcak havanın direk sürücü ve yolcuya yönlendirilmesi özellikle gece yolculuklarında uykunuzu getirir ve dikkatinizi dağıtır.ayrıca sıcak hava cama vurmadığı için ön camda buğulanma problemi yaşarsınız.

yazın ise klimanın sağladığı soğuk hava direkt vücudunuza vurursa soğuk algınlıkları,kas tutulmaları,baş ağrısı,sinüzit gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olarak sağlığınızı tehdit eder.

havanın ön camdan gelmesi tozlanma durumunda da fanın ilk çalışmasında oluşan toz bulutunu direk solumanızın önüne geçecektir

geremy

Onursal Kurucu
RAPTOR tarafından yazılan metin:
bu ayarda önemli olan en alttaki hava akımı giriş koludur.giriş kolu resimde görüldüğü gibi sola yaslı oldukdan sora havayı isterseniz iç yönlendiricilerede aktarabilrisiniz.ancak havayı iç yönlendiricilere aktarırsanız yönlendiricilerden en az 1 yada 2 sini sürekli açık bulundurmanız gerekcektir(hava giriş çıkışının kapaklar tarafından engellenmemesi için).bu durum hava kanallarında tozlanmaya yol açabilir ve bir süre sonra klima yada kalorifer fanını açtığınızda kanaldan yüzünüze doğru ilk etapta bir toz bulutu çarpabilir.

ayrıca kışın ve yazın havalandırmanın doğrudan içerisi yerine cam üzerinden çevrime verilmesi her zaman iyidir.çünkü kışın sıcak havanın direk sürücü ve yolcuya yönlendirilmesi özellikle gece yolculuklarında uykunuzu getirir ve dikkatinizi dağıtır.ayrıca sıcak hava cama vurmadığı için ön camda buğulanma problemi yaşarsınız.

yazın ise klimanın sağladığı soğuk hava direkt vücudunuza vurursa soğuk algınlıkları,kas tutulmaları,baş ağrısı,sinüzit gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olarak sağlığınızı tehdit eder.

havanın ön camdan gelmesi tozlanma durumunda da fanın ilk çalışmasında oluşan toz bulutunu direk solumanızın önüne geçecektir

bilgi için teşekkürler.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
raptor kardeş bilgi için teşekkürler deneyelim bakalım.

ayintap

Aktif Üye
ayrıca bende bir ekleme yapayım özelliklere aracı park edip araçtan ayrılırken akşam saatlerinde faydalı olabilecek aracın önünü evinize giden yolu aydınlatacak sistem var eve kadar takip sistemi diyor kitapcıkta;
aracı park ettikten sonra direksiyonun solundaki kolu ( sellektör kolu) direksiyona doğru çekilip bırakıldığında siz aracınızı kitleyip giderken 30 saniye ile başlayıp 30 ,30 artarak 210 saniye 'ye kadar farlar açık kalıp yolunuzu aydınlatıyor ve kendiliğinden kapanıyor.köy yeri gibi veya bahçeli aydınlatması zayıf bölgelerde süper bir yöntem.*clap*

geremy

Onursal Kurucu
bilgi için teşekkürler bende ekleme yapayım.
bir kez itelerseniz 30sn daha sonra her itelemede 15sn ekleyerek süreyi uzatabiliyorsunuz.
yol bil.ekranındada follew me diye yazar zaten

geremy

Onursal Kurucu
-aracı stop ettikden sonra kapıları açmaz iseniz 3 dakika boyunca camları indirip kaldırabilirsiniz.

gece cam düğmelerinin ışığı yanık oluyor zaten bu süre zarfında.
ayrıca süre bitiminde tık diye kısık bir ses geliyor.

geremy

Onursal Kurucu
kardelenkurt tarafından yazılan metin:
valla ben doğandan dobloya geçtiğim için çarpma normal geliyor? Peki bu yolda giderken bagajın orada ses geliyor gıcırtı gibi bunu nasıl halledebiliriz?

arka plakandada boşluk olabilir sağlamtır veya plakayı silikonla yapıştır.

geremy

Onursal Kurucu
dış sıcaklık göstergesi sol ayna altında mercimek büyüklüğünde bir sensör.

camları renkli olmayan arkadaşların camlarıda aslında bir miktar renkli yani pencere camı gibi değil.

kül tablası kullanılmadığı zaman çıkarılıp göz olarak kullanılırmış ben baktım pek anlamadım.

uzaktan kumandada açılış ve kapanış sırasında yanan dörtlülerin süresi farklı kilitlerken uzun yanıyor.

ön yolcu tarafında(yanılmıyorsam yakıt kesme valfi var.

DOBLO PREMIO

Yeni Üye
topaloglu tarafından yazılan metin:
kardelenkurt tarafından yazılan metin:
valla ben doğandan dobloya geçtiğim için çarpma normal geliyor? Peki bu yolda giderken bagajın orada ses geliyor gıcırtı gibi bunu nasıl halledebiliriz?

Murat stepneyi tutan ve arka kapı kilit mekanizmasının oradaki küçük kapak açılarak ulaşılan vidayı kontrol et bende sorun olmuştu onu tam sıkmazsan ( sabitleme sorunu genelde var ) stepnede oluşan boşluk rahatsız edici boyutta ses veriyor. bir önlem olarak stepneyide lastikçiden alacağın iç lastik parçası ile bağlayarak sarabilirsin ben bu şekilde sesi kestim *tup*

şimdi yeri gelmişken yazayım
ben stepneyi 1 yılı aşkın süre hiç sökmedim fabrikanın koyduğu gibi duruyordu.temizlik için söktüğümde 3 demir izi lastiğe çıkmıştı.bende paslanmaz saçdan stepne büyüklüğünde kestim ve stepne havuzunun altına koydum.şimdi hem stepne temiz hemde tel izi olmuyor.sanırım selçuk abinin stepnesi bu yüzden mundar olmuşdu.

Mustafa benim stepnede bir sorun olmadı, yanlış hatırladın herhalde:)

Ben aracı aldığım gün stepneyi yerinden söküp bagaja koydum,hırsızlığa karşı bir çözüm;) pırıl pırıl duruyor:D

geremy

Onursal Kurucu
ben sensin diye hatırlıyorum ama belkide murat abininkidir.
kusura bakma

emre16

Azimli Üye
arkadaşlar kusura bakmayın ben yeni doblocu olduğumdan dolayı bilgi veremeyeceğim.Bir sorum olucaktı aracımız 2010 safeline yol bilgisayarında anlık yakıt tüketimini falan gösteriyomu(ör:7.0lt gibi)kitapçığı okudum ama yinede yapamadım bilgi verirsenin çok sevinirim...

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Bir de Yolcu kayar kapı kollarının dizaynı çok kötü. Nefret ediyorum o kollardan. Araca ilk defa binen birisi kesinlikle kapıyı açamıyor. Sürekli kırmızı emniyet kilidine basmaya çalışıyorlar Elimden gelse söküp başka bi kol takacağım. :)

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
aynen arkadaşım araca ilk binenler hemen kırmızı butona basıyor. Aklına hiç gelmiyor, görmüyor nerden açılacağını.

Bu arada avatarına bayıldım arkadaşım :D

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
sorma ya ne yaptıysam yükleyemedim hep hata veriyor :)

.

geremy

Onursal Kurucu
emre16 tarafından yazılan metin:
arkadaşlar kusura bakmayın ben yeni doblocu olduğumdan dolayı bilgi veremeyeceğim.Bir sorum olucaktı aracımız 2010 safeline yol bilgisayarında anlık yakıt tüketimini falan gösteriyomu(ör:7.0lt gibi)kitapçığı okudum ama yinede yapamadım bilgi verirsenin çok sevinirim...

safeline dyn yerine çıkan model muhtemelen yol bilgisayarı detaylı vardır.
trip düğmesine sırayla basacak olursanız seçenekleri görürsünüz
-menzil
-yapılan km
-anlık tüketim
-ort.tüketim
-trib b kısmıda aynı.