Doblolara Periyodik Bakımda Neler Yapılır?

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
bende de aynı sorun var 2010 1,6 benimki de. debriyaj üst ve alt merkezleri kontrol etmenizi öneririm.
ayrıca tirger kesinlikle değişirin artık ses ihtiyaç yok 180.000 olmuş. riske girmeyin.

MultijetSayko

Azimli Üye
Adı
Yavuz
arkadaşlar merhaba,

1.3mjet motorlu olan araçlar her 10 binde yağ ve filtresi değişecek, 20 binde mazot, polen vs filtreleri değişecek diye okudum internette. Ama bazı kaynaklarda hepsi 10 binde diyor. Araç şuanda 70 binde, 60'da hepsi değişmişti.

şimdi 70 bin için neleri değiştirmem gerekir. 100-200 lira fazla aramam genelde ama şimdi düğün arefesi olduğu için ehemmiyet kazandı gözü kör olasıca 100 lira.

unal karadas 37

Fenomen Üye
Adı
unal karadas
Kan Grubu
A RH +
Meslek
kaynakcı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
(Turk) kahverengi
@Doblopower
Hosgeldin aileye keyifli forumlar

ufukeser

Daimi Üye
Adı
ufuk
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Tekstil
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
@hafiftenalemci
Merhabalar 'arscım 2012 maylife.80bin bakıma girecem kitapçığımda yok garanti bitti sanayi de yaptıracağım tavsiyeniz ne olur .80 bin bakımda neleri yapmam gerekiyor.teşekkürler.

ufukeser

Daimi Üye
Adı
ufuk
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Tekstil
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
@izmirlidoblomerhabalar sevgili doblocu'aracım maylife 1.6 80 bin bakıma girecem neler yapmam gerek bilgilendirirseniz memnun olurum.selamlar iyi çalışmalar.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@ufukeser
yağ,hava,mazot,polen filtrelerinin hepsi ve yağı değişecek.

ufukeser

Daimi Üye
Adı
ufuk
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Tekstil
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
@MEHMET78
Çok teşekkür ederim.20 binde bir yağ değişimi oluyor 1.6 olanlarda bana tavsiyeniz ne olur.aile için kullandığım bir araçtır ondan dolayı pek km yapamıyorum yılda on bin civarı her on binde değiştirmemin mahsuru yok inşallah.selamlar iyi çalışmalar.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
@ufukeser
Yağ 20 bin km dayanmaz.Sadece diğer markalardan daha uzun km bakım aralığı ile araç satışını artırma amacı var zaten 150 bin km ye kadar sorun olmaz sorun bu km den sonra başlayacaktır.Benim aracın bakım km si 1.3 olduğu için kitapçıkta 10 bin yazıyor ben maksimum 8 binde yağını değiştiriyorum.Turbo dizel arraçlarda motor yağı ve filitreler aracın canıdır.Ne turboya ne enjektöre ne de yedek parçaya güç yetmiyor motor yağı 100 TL filitrelerle 150-160 civarı anca tutar hadi 200 lira olsun.Bir turbo 1500 liradan başlıyor.Turbo da motor yağı ile yağlanıyor.Yaptırsanız bile fabrikanın koyduğu gibi olmama ihtimali çok yüksek fabrikada mm hassasiyetle çalışan robotla insanın montaj yaptığı aynı mı olacak?Erken yağ değişimi aracınızın uzun vadede daha az sorun çıkarmasını sağlayacaktır.

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
@ufukeser
Yılda bir standart bakım yap

Mesut_173

Azimli Üye
Adı
Mesut
Selamın aleyküm beyler. 2011 1.6 premio var. 75. binde aldım aracı şuan 90 binde. Bakıma fiat yetkili servise gitsem ne kadar tutar ve neler yaparlar. Kendi ustama gitsem ne kadar tutar. Cevaplarınız için tesekur eddrim.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@ufukeser
artısı olur eksisi olmaz.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@Mesut_173
fiyat alırsanız daha net olur.servisler arasındada fark oluyor. ortalama 500 civarı tutar serviste. filtreler ve yağ değişir. balatalar kontrol edilir.değişirse fiyat artar.dışarıda 300 civarı hallolur.balatalar hariç.

atacan38

Aktif Üye
Adı
turgay
Selam arkadaşlar geçen hafta bende 2014 _ 1,6_105 hb panoroma doblo 60 bin bakımı için teklif aldım .

Bakım 850 tl ( motor yağ + tüm filitreler )

Ek olarak 60 bin bakımına

Fren hidrolik yağ değişimi 200 tl
Direksiyon hidrolik yağ değişimi 100 tl
Şanzıman yağ değişimi 200 tl
V kayışı değişimi 300 tl

Toplamda 1600 tl fiyat verdiler . Ve ortalık karıştı :)

1 - Ben geçen sene 40 bin bakımını garantisi devam etsin diye 900 tl serviste bakım yaptırdım . Bana 60 de gel dediler .
dedim 10 bin olmasın yok 20 bin (opar yağ ) dediler nitekim 20 bin de oldu .
DİZEL ARAÇLARDA YAĞ 20 bin gidermi ? piyasa gitmez diyor servis gider diyor . Bu noktada kafam karışık şayet 20 bin gider ise bu gün ben piyasada yağ değiş sem ortalama 300 tl mal oluyor ve 10 bin gidiyor . 20 bin 600 tl yapar . 200 daha veririm . serviste yaparım .

2- Garanti bitti bundan sonra servisle devam etmelimi ? Bu noktadada kafam karışık arkadaşım aracına piyasada yanlış yağ koymuşlar ve turboyu bozmuş .

Yağ olayı basit gibi gözüksede bence teknik bi olay bizim aracın YAĞ modeli nedir mesela kitapcıkta 5w30 yazıyor bu mudur . 5 w 30 sentetik yağ . Çünkü piyasada 70 tl yede yağ var 150 tl yede illaki bi farkı vardır
Ziraaa Servis Euro 4 de farklı Euro 5 de farklı DPF varsa farklı yoksa farklı dedi bizimi yedi anlamadım . 500 tl kar edicem derken 1 kaç bin km sonra turboyu katalizörü vs . kucaklamayalım 35 ay lık araba sonuçta :)

3- 60 bin bakımının içeriği ben şöför olarak bu yağ ların değiştini ne duydum ne de gördüm anca eksilirse tamamlanır . Ama teknik bi eleman olarak evet bexce değişmeli bir nem den etkileniyor bir çalışmadan biri sıcak soğuktan He ücreeti tartışılır .

4- Servis ücretleri diğer firmalardada böylemi biz fiat yurdun malı diye tercih ettik volkswagen , ford , renualt ?

sizin yorumlarınız nedir

ulas

Azimli Üye
Adı
ULAŞ
Kan Grubu
AB RH -
Meslek
Öğrenci ve çalışan
Modeli
Araç Yılı
2007
Renk
ÇELİK GRİ
Servislerde
-10,000 ve katları bakımlarda kesin değişenler:Yağ,yağ filtresi,hava filtresi,polen filtresidir.
-20,000 ve katları bakımlarda kesin değişenler:10.000'de değişenler ve yakıt filtresi.
-60.000 ve katları bakımlarda kesin değişenler:20.000'de değişenler ve fren hidrolik yağı,direksiyon hidrolik yağı,şanzıman yağı,V kayışı
-120.00 ve katları bakımlarda kesin değişenler:60.000'de değişenler ve direksiyon pompası kayışı,alternoter gergi rulmandır.
-200.000 enjektör bakımı ve değişimi.
-Tüm bakımlarda,fren sistemi,elektrik sistemi motor aksamı,enjektör ve buji kontrolü,baskı balata durumu,triger zinciri kontrolü,mekanik(ön takım,arka takım) kısımların ve sıvı seviye kontrolü yapılır.
-Normal şartlarda kullanılan araçlarda,triger zinciri olanlarda 150.000km(8-10 yıl) ,triger kayışı olanlara 70.000km (5yıl),baskı balata 80.000-120.000 km,
-Araç bakımını uzun ömürlü olması, bizi yarı yolda bırakmaması ve aşırı masraf çıkmasını önlemek için yaptırmalıyız.
-Fiat aracını kullanmamızın sebepleri neredeyse herkes için aynı.
Bazı servisler yaptığı bakımın hakkını verse de bazıları maalesef bunu yapamıyor. Servislerden beklentimiz,kesin değişecekler haricinde kontroller sonucunda değişmesi gerekli olan parçaları faiş olmayan fiyatlarda değiştirmeleridir.Beklentilerimizi karşılamadıkları için sanayileri yöneliyoruz ve risk alıyoruz işin ehli olmayan ustaya denk gelip iş yaptırıyoruz buda maddi açıdan ileri ki zamanlarda karşımıza çıkıyor.İşin ehli ustaya denk gelirsek işçilikte 3'ün , 5'in lafını yapmaz.Zengin olsaydık hiç uğraşmazdık verirdik servise A'dan Z'ye her şeyi yaptırır parasını verirdik.Ne yazık ki zengin değilliz. Biz team doblo ailesi olarak, sıkıntılarımızı yazıp çözüm bulursak bizi çakal olan usta ve servisler ütmez(kazıklayamazlar).Sizlerden ricam aracınızdaki yaşadığınız sorunları buraya yazdıktan sonra çözümlerini yazmayı unutmayınız.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
@atacan38
WV nin bakım ücreti fiatla aynı bir fark yok(tecrübe ile sabit).10-20-30 bin bakımları(1.3 mjet) için olarak yaptırdığınızda çok pahalı sadece yağ filitre değişimi yapıldığında daha uygun tutuyor.20 bin bakımı yazılan faturada yazılanların birçoğu kontrol ve kontrol yapılmıyor.Yağ olarak hepsine mobil 1 ESP 5W30 kullanılıyor bu yağ DPF li araçlar için çıkarılmıştır.Dışarda yağ değişimi yapılacaksa yağ distrübör dışında yerlerden yağ almayın.Sahte yağ olayı bir hayli fazla.Filitreleri de servisten alabilirsiniz.Serviste işçilik çok pahalı yedek parça çok pahalı değil.Diğer hidrolik,direksiyon yağı gibi sıvıları ile yağ bakımını fiat servisten ayrılma işin ehli usta bulup değiştirebilirsiniz.Ayrıca opel cdti ile multijet motorlar aynıdır fiattan ayrılma usta bulamazsanız opel'den ayrılma sağlam usta bulursanız orada da yaptırabilirsiniz.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
20 bin km boyunca bizim yollarda yağ dayanmaz.Çünkü toz vs.çok fazla.Servis 20 bin km demesi 20 bin km dayanacağı anlamına gelmiyor.10 binde yağ değişimi var aracımın maximum 7500 km de yağını(değiştiririm genellikle.Yağ ve filitreler aracın herşeyidir.

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
Bakımları aşırı pahalı ben passatı bakıma soktum doğuş oto 850 aldı fiat doblo için 800 istedi dışarıda 250 TL'ye yapılıyor ben servise gitmemeye karar verdim 250 ye yaptırırım aradaki farkları toplasam kendi garantim kendim olurum

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
@Dobloo46