doblo süspansiyon modifiyesi..?

ERCAN

Daimi Üye
2005 in 10.ayında 1.3 doblo multijet dinamyc aldım..kısaca aracımdan çok memnundum..ancak süspansiyon çok sertti..arka koltukta şehirler arası yollarda dahi oturmak bi sorundu..araç bir kasisten geçerken sanki deprem oluyordu .neyse aracımın ön ve arka süpansiyonunu komple değiştirttim..şimdi ise aracim sanki normal bir otomobil oldu.bu nedenle doblomu satmam artık..allaha çok şükür şimdi çok memnunum..DOBLOMDAN MEMNUNUM AMA SÜSPANSİYON ÇOK KÖTÜ DİYENLERE.....

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Ercan kardeş bize neler yaptığını, neyi neyle hangi marka taktığını anlatırsan sevnirim. Süspansiyon Doblo da çok büyük sorun. Peki bi zararı oluyor mu sürüşte? Allah kaza bela vermesin.

ERCAN

Daimi Üye
aracımı aldığımda farkına vardım ki..arcın imalatı ticari ..yani yük taşımaya göre hesaplanmış..ortalama 750 kg. yük taşıma için..benim kullanım tarzım aile kullanamı olduğu için çok sorun yaşadım..çok araştırdım..ilk çıkan 1.6 malibu dobloların süspansiyonunun uygulanarak çözümleneceği belli oldu..tabi ki..orjinal fiat süspansiyon malzemeleri takıldı..bu sistemin uygulanmasındaki en önemli olan arkanın değiştirilmesi yeterli değildi...önemli olan ön takımdaki süspansiyonun da değiştirilmesiydi..nedeni ise hem konforun sağlanması..hemde aracın fren ve dengesiydi..eğerki bu işlem yapılacaksa komple süspansiyon değişmesi gerekiyor..bu olmazsa olmaz yanii..bu uygulama için çok araştırdım orjinal parçalar ile en iyi sonuç alınıyordu...bodrum paşalı otomotiv yetkili servisinde bu uygulamayı yaptırdım...toplam maliyeti ise biraz ağır oldu....2500 tl....ama ilk önce şunda karar kılmak gerekiyor..kullandığın araça bu masraf değermi. . .bana göre değer..ben öyle düşündüm..zaten satmayı hiç düşünmedim..düşünmüyorum...zaten mali durumlarda malüm ...dahası araç değiştirmeyi hiç ama hiç düşünmüyorum artık..birde şöyle bi durum var..eski durumda araçta altı kişi olsa üzerine bagaj yüküde olsa aracın salınımı bir türlü devreye girmiyordu..şimdi ise ortalama 250, 300 kg. yüklemede ..yada 4,5 kşi ile araç normal salınıma başlıyor....yani eskiden arabama binen arkadaşlarım hayret diyorlar nasıl bu kadar değişiklik oldu diyerek hemen sistemin oturduğunun farkına varıyorlar......

ERCAN

Daimi Üye
arkadaşlar şunuda belirteyim...arcım 2005 te alındı ama 2006 model yani yeni kasa ... orjinal parça numaraları.. 51848221 arka makas 2 adet 51755255 arka amartisör 2 adet 51759794 arka takoz 2 adet 51756353 ön amasör 2 adet 46801827 ön yay 2 adet 46804120 ön takoz 2 adet .........verdiğim parça numaraları orjinal olmakla beraber uygulamada arka makas parça kodu deiştirilmişti..nedeni ise üretici firma makastaki parça kodumu güncellemiş serviste öyle söylediler..

neska20

Yeni Üye
Malibu değil de panorama nınkinden alınsa acaba daha mı ucuz yollu olur ne dersiniz???
Bende süspansiyonun sertliğine takmış durumdayım(yoldaki her şey arabanın içinde sanki)
Hangisi daha uygun olur acabaa?
benim araç 1.3 active ac modeli

neska20

Yeni Üye
ERCAN tarafından yazılan metin:
aracımı aldığımda farkına vardım ki..arcın imalatı ticari ..yani yük taşımaya göre hesaplanmış..ortalama 750 kg. yük taşıma için..benim kullanım tarzım aile kullanamı olduğu için çok sorun yaşadım..çok araştırdım..ilk çıkan 1.6 malibu dobloların süspansiyonunun uygulanarak çözümleneceği belli oldu..tabi ki..orjinal fiat süspansiyon malzemeleri takıldı..bu sistemin uygulanmasındaki en önemli olan arkanın değiştirilmesi yeterli değildi...önemli olan ön takımdaki süspansiyonun da değiştirilmesiydi..nedeni ise hem konforun sağlanması..hemde aracın fren ve dengesiydi..eğerki bu işlem yapılacaksa komple süspansiyon değişmesi gerekiyor..bu olmazsa olmaz yanii..bu uygulama için çok araştırdım orjinal parçalar ile en iyi sonuç alınıyordu...bodrum paşalı otomotiv yetkili servisinde bu uygulamayı yaptırdım...toplam maliyeti ise biraz ağır oldu....2500 tl....ama ilk önce şunda karar kılmak gerekiyor..kullandığın araça bu masraf değermi. . .bana göre değer..ben öyle düşündüm..zaten satmayı hiç düşünmedim..düşünmüyorum...zaten mali durumlarda malüm ...dahası araç değiştirmeyi hiç ama hiç düşünmüyorum artık..birde şöyle bi durum var..eski durumda araçta altı kişi olsa üzerine bagaj yüküde olsa aracın salınımı bir türlü devreye girmiyordu..şimdi ise ortalama 250, 300 kg. yüklemede ..yada 4,5 kşi ile araç normal salınıma başlıyor....yani eskiden arabama binen arkadaşlarım hayret diyorlar nasıl bu kadar değişiklik oldu diyerek hemen sistemin oturduğunun farkına varıyorlar......

çok pahalıymışşş *eek*

ERCAN

Daimi Üye
eğer aracını uzunca bir süre yani 10..15 yıl gibi kullanacaksan...yaptığın masrafa değer...çünki süspansiyon farkı açıkça ön plana çıkyor..

ERCAN

Daimi Üye
birde şöyle bir durum var panoroma dediğininde fiyat farkı 6000..7000 tl fark atıyor..zaten süspansiyonun dışında kalan herşey aynı ..yada başka markaya yönelsek süper konforlu araçlar var fakat rakamlar 2,ye,3,e katlanıyor..segmentinde bana göre doblo aracım bana fazlasıyla yeterlilik sağlıyor..

ERCAN

Daimi Üye
______________________________________________________________________________________________________________________________

süspansiyonum sert diyenlere...öneririm...

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
______________________________________________________________________________________________________________________________

süspansiyonum sert diyenlere...öneririm...

aga fiyatta güzel ama.. Çıkma bulamazmıyız acep :D

BARIS

Yeni Üye
arkadaşlar şunuda belirteyim...arcım 2005 te alındı ama 2006 model yani yeni kasa ... orjinal parça numaraları.. 51848221 arka makas 2 adet 51755255 arka amartisör 2 adet 51759794 arka takoz 2 adet 51756353 ön amasör 2 adet 46801827 ön yay 2 adet 46804120 ön takoz 2 adet .........verdiğim parça numaraları orjinal olmakla beraber uygulamada arka makas parça kodu deiştirilmişti..nedeni ise üretici firma makastaki parça kodumu güncellemiş serviste öyle söylediler..

Paylaşım için tşklr. Dediğiniz gibi gülü seven dikenine katlanır. bendede 2009 safeline var yaptırmayı düşünüyorum.

fth

Azimli Üye
iyi güzel de o paraya biraz daha katıp model yüksltildiğinde hem konfora hemde yüksek modelli dobloya binmek daha iyi olurdu derim benn ..

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
d1 dobloda malibu ve premioların süspansiyonun diğer d1 e d2lerden farklı

cangunduz

Yeni Üye
Öncelikle herkese iyi forumlar Ercan abi yazdıklarını okudum 6 senedir doblo sürücüsüyüm ve benim sorunlarımda aynı dediğin ki gibi kasisler korkulu rüyam arabada yolcu varken. benim doblom d2 ve Benim aklıma hep d2 panoramalar da onların da süspansiyonu otomobillerdeki gibi olduğunu okumuştum çünkü malibu d1 değil mi süspansiyonu tam uyumluluk gösteriyor mu? Eğer dediğin gibi oluyorsa abi ekonomimi ayarlyıp bi servise götürebilirim arabamdam baya bi süre vazgeçmem çünkü doblo candır :)

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
d1 malibunun süspansiyonu d2 ye olur ama fiyat süsansiyonun nasıl olacağını d3 te gösterdi konfor olarak 10 üzerinden 10 konfor harika

bi servisle görüşün malibudaki parçları aktarabilirsiniz

cangunduz

Yeni Üye
Hemen cevapladığınız için soulun . ozaman servise gdip konuşıyım , bilgileri aktarırım.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
d1 de ben yük takozlarını çıkarmıştım konfor arttı ama sert çukurda tak diye ses geldi takozları değiştirdim çok kötü oldu son takozları kesmiştik bir bakla kadar bi nebze iyi olmuştu