Doblo Doblo Lastik Önerisi

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
38 bastirdim binek olarak kullaniliyor yuk tasinmiyor.Yetersiz gelirse 40 a cikaracagim.Lastikci 32 vuracakti 38 yap hepsini dedim.C sinifi lastik bu araca ve biz kullanicilara eziyetten baska birsey degilmis 205/60/16 lastigi takinca anladim.Tereddut eden varsa 500-1000 kg yuk tasimiyorsaniz C sinifindan uzak durun.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
38 suanlik yeterli gibi uzun uola cikacagim yarin Elaziga gidecegim naspise uzun yol deneyimimide paylasirim insaALLAH.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Ben 215/55 r16 taktım. Önlere 40 arkalara 42 basıyorum lakin benim lastik XL (daha mukavemetli daha doğrusu suv lastiği olarakda geçen bir) lastik. Üzerinden 50 psi max yazıyor zaten o yüzden bastığımdan birşey olmaz. Lastiğinizin üzerinde max psi veya bar değeri varsa onu aşmadan lastiklerin ezilmediği bir hava aralığı bulup basın derim. Az basmakta dobloya gitmiyor yanakları eziliyor hemen.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
205/60/R16 92 H sava lastik icin max psi 51 olarak yaziyor.Simdi ki gibi olacagini bilseydim arabayi bayiden cikmadan chorono lari sokturup bu lastiklerden taktirirdim.Bir lastik bu kadar fark eder mi hayret dogrusu.Lasyik degistirecekler sakin ticari lastik almayin gerekirse xl yanak binek lastik alin hem yuk hem konfor saglarsiniz.

Ayredin1982

Azimli Üye
Doblo
Adı
Ahmet
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Bende 205 55 16 falken as210 dört mevsim lastik aldım.Şimdilik çok memnunum. yapılan testlerde de ilk sıralarda yer alıyor.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Bugün yetkili serviste yağ değişimi yaptırdım orada 205/55/16 lastik takılı doblo görünce bizim doblolara en ideal lastiğin 205/60/16 olduğunu net bir şekilde görmüş oldum.Teşekkürler Eyüp abi doğru tercih yapmama vesile olduğun için.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
C sınıfı lastik bu arabaya ve kullanana eziyet.0 km alan varsa bayiden arabayı çıkarmadan lastiği değiştirsin.Yol tutuş,sessizlik,fren mesafesi konfor olarak 205/60/16 biçilmiş kaftan sava marka aldım yaklaşık 370 TL ye mal ettim kampanyalarla.Goodyear ın ürünü.

saltinto

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serdar
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Orjinal ebadla arada 12 mm çap farkı var. Yüksek hızlarda km saatinde sapma yapacaktır. 205/60 lastiğin çapı daha büyük olduğu için atacağı 1 tur, orijinal ebaddan biraz daha uzun sürecek. Bu da km saatinde olması gerekenden daha düşük hız göstermesine sebep olacak. Radarlı yollarda ceza yememek için km saatinin gösterdiği hıza bakarak limitlerin üstünde seyahat etmemenizi tavsiye ederim.
60 yanak aracın orjinal yanak ölçüsüdür, dolayısıyla km saatinde göreceğiniz hız gerçek hızdır. 60 yanak yerine 55 yanak lastik takarsanız tekerleğin tam tur sayısı daha erken biteceğinden gerçek hızınızı km saatinden daha düşük olacaktır. Tire size hesaplama aracı ile bu bilgiyi doğrulayabirsiniz. Fotoğrafta verdiğim örnekte 100km hız için gerçekte 98,67 km hız ile gidildiğini hesaplamaktadır.
Speedometer Calibration

Dosyalar

• tire size.jpg
    tire size.jpg
    24,8 KB · Okunma: 14

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
60 yanak aracın orjinal yanak ölçüsüdür, dolayısıyla km saatinde göreceğiniz hız gerçek hızdır. 60 yanak yerine 55 yanak lastik takarsanız tekerleğin tam tur sayısı daha erken biteceğinden gerçek hızınızı km saatinden daha düşük olacaktır. Tire size hesaplama aracı ile bu bilgiyi doğrulayabirsiniz. Fotoğrafta verdiğim örnekte 100km hız için gerçekte 98,67 km hız ile gidildiğini hesaplamaktadır.
Speedometer Calibration
Fakat hesap etmediğiniz bir şey var. 60 veya 55 yanak standart ölçüler değildir. Yani 195 lastikteki 60 yanak ile 205 lastikteki 60 yanak arasında fark vardır. 60 dediğimiz kesit oranıdır. Yani 195mm in yüzde 60 i demektir bu da yanak yüksekliği 117mm eder. 205mm de de 123 mm eder 60 yanak. Bu da lastiğin çapında fark oluşturuyor her iki 60 yanak lastik arasında.
Lastik denklik hesaplama araçları vardır. Onlarda karşılaştırma yapınca sanırım orijinale en uygun lastik ebatı 215 55 16 çıkıyor. Aralarında binde 3.8 lik bir fark var ki bu da izin verilen yüzde 3 un çok çok altında ama taban genişleyeceği için yakıt sarfiyatı olumsuz etkilenecek bu seferde.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Fakat hesap etmediğiniz bir şey var. 60 veya 55 yanak standart ölçüler değildir. Yani 195 lastikteki 60 yanak ile 205 lastikteki 60 yanak arasında fark vardır. 60 dediğimiz kesit oranıdır. Yani 195mm in yüzde 60 i demektir bu da yanak yüksekliği 117mm eder. 205mm de de 123 mm eder 60 yanak. Bu da lastiğin çapında fark oluşturuyor her iki 60 yanak lastik arasında.
Lastik denklik hesaplama araçları vardır. Onlarda karşılaştırma yapınca sanırım orijinale en uygun lastik ebatı 215 55 16 çıkıyor. Aralarında binde 3.8 lik bir fark var ki bu da izin verilen yüzde 3 un çok çok altında ama taban genişleyeceği için yakıt sarfiyatı olumsuz etkilenecek bu seferde.
Evet bende bu durumdan bahsetmiştim. 55 veya 60 sayısı sandığımız gibi standart değil sizin dediğiniz gibi farklı bir hesabı var.

Ben 215/55 R16 lastik aldım dediğiniz gibi tabanı eskine göre geniş 4 çizgi var benim yeni aldığım lastikte ama geniş çizgiler bayağı geniş 1 cmden fazla çizgilerin genişliği. Bu yüzden tabanı daha geniş. Karşılaştırmak için eski pirelli chrono’larla olan resmini atarım tekrar.

Bende yakın sarfiyatı yarım litre kadar düştü. Bunun sebebi yakıt sarfiyatı etiketi A sınıfı. Üstüne virajlarda çok iyi tutunuyor araç eskisine göre daha az yana yatıyor. Virajlara daha hızlı girebiliyorum. Fren mesafesi daha kısa. Islak yolda daha iyi tutunuyor. Su birikitisinde neredeyse savurma yok gibi birşey. Bununda sebebi o geniş kanallar ıslak yolda tutuna etiketi de A sınıfı. Seside az 68 db.

Eğer iş için kullanılmayacaksa kesinlikle sıfır aldığınız gibi lastiklerini değiştirin yük lastikleri normal kullanımda hiç kullanışlı değil.

Dosyalar

• 8123AFF4-69AE-4EC9-9008-7B658E541E7C.jpeg
    8123AFF4-69AE-4EC9-9008-7B658E541E7C.jpeg
    276,3 KB · Okunma: 17
  • 9D66DFFE-F788-44C4-8868-45A5C4B90E4F.jpeg
    9D66DFFE-F788-44C4-8868-45A5C4B90E4F.jpeg
    279,9 KB · Okunma: 17
  • E6210317-2DCE-47F9-93E2-CA98C3EF1B9C.jpeg
    E6210317-2DCE-47F9-93E2-CA98C3EF1B9C.jpeg
    219,7 KB · Okunma: 18

saltinto

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serdar
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Ben DOBLO araçlarda 60 diye standart ölçü (fabrikasyon) demek istemiştim. Bahsettiğiniz Lastik yanak kesit hesaplamasını hakkında bilgim var. Bu yüzden Lastik ile ilgili tüm hesaplamaları yapabileceğiniz site önerisinde bulundum. TireSize.com - Compare Tire Sizes, Specs, Prices & more Bu siteyi inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan sorulara hesaplama yaparak cevap bulabilirsiniz.
Araç üzerinde gelen (Orjinal diye yazmayayım :)) Lastik ölçüsü olan 195/60 R16 en uygun lastik seçimini hesaplama aracı (Tire Size Calculator)
205/55R16 olarak daha uygun olduğunu belirtmekte, 215/55 R16 için de kullanabilirliği var fakat en yakın değerde değil. Belirttiğim site üzerinde diğer karşılaştırmaları kullanarak hangi lastiği seçmek bu yazıyı okuyan kullanıcılara kalmış. Lastik tabanı genişledikçe ;
Yere sürtünme artacağından yakıt sarfiyatı bir miktar yükselecek, buna takiben kazanç olarak Frenleme, yere tutunma da bir o kadarda artacak olmasıdır. Bu benim Kişisel fikrimdir çünkü 215 taban lastik kullanmadım,

Dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    66,7 KB · Okunma: 12

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Ben DOBLO araçlarda 60 diye standart ölçü (fabrikasyon) demek istemiştim. Bahsettiğiniz Lastik yanak kesit hesaplamasını hakkında bilgim var. Bu yüzden Lastik ile ilgili tüm hesaplamaları yapabileceğiniz site önerisinde bulundum. TireSize.com - Compare Tire Sizes, Specs, Prices & more Bu siteyi inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan sorulara hesaplama yaparak cevap bulabilirsiniz.
Araç üzerinde gelen (Orjinal diye yazmayayım :)) Lastik ölçüsü olan 195/60 R16 en uygun lastik seçimini hesaplama aracı (Tire Size Calculator)
205/55R16 olarak daha uygun olduğunu belirtmekte, 215/55 R16 için de kullanabilirliği var fakat en yakın değerde değil. Belirttiğim site üzerinde diğer karşılaştırmaları kullanarak hangi lastiği seçmek bu yazıyı okuyan kullanıcılara kalmış. Lastik tabanı genişledikçe ;
Yere sürtünme artacağından yakıt sarfiyatı bir miktar yükselecek, buna takiben kazanç olarak Frenleme, yere tutunma da bir o kadarda artacak olmasıdır. Bu benim Kişisel fikrimdir çünkü 215 taban lastik kullanmadım,
Paylaştığınız görselde de görüldüğü üzere aslında çap olarak en uygun ölçü 215.
Doblo, Amerika da RAM Promaster city olarak da satılıyor ve orijinal lastiği 215. Tabi o araç çok daha güçlü bizimkilere göre ama diğer her şey aynı. O aracı geniş tabanlı lastik yormaz ama bizim araçların motorları uzun vadede yorulacaklardır.
Kısacası bence Amerika'daki adam 215 almalı, buradakiler 205.
Ben de zaten bu sebeple 2 ay önce değiştirdiğim lastiklerimde 205i tercih ettim.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
185 65 r14 86 h lassa greenways kullanıyorum. 2017 imalat. 2019 da aracı aldım. Ben şuan 25 bin km yaptım. Dişleri var ama çatlaklar var. Değişmek istiyorum.

Ilk tercihim yine greenways lakin 6 ay 1 sene sonra yumusakliigi gidiyor diyorlar. Karasız kaldım. Ne öneririsiniz. Arac 2005 1.9 jtd. Lassa multiways var 185 65 r14 90xl 4 mevsim lastik başı 100 tl fark. Birde nokian iline var aklimda. Kararsizim.

Lassa greenways 2021 480 500 tanesi yaklaşık. Varmı aklında fikir olan ? Tesekkurler

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
185 65 r14 86 h lassa greenways kullanıyorum. 2017 imalat. 2019 da aracı aldım. Ben şuan 25 bin km yaptım. Dişleri var ama çatlaklar var. Değişmek istiyorum.

Ilk tercihim yine greenways lakin 6 ay 1 sene sonra yumusakliigi gidiyor diyorlar. Karasız kaldım. Ne öneririsiniz. Arac 2005 1.9 jtd. Lassa multiways var 185 65 r14 90xl 4 mevsim lastik başı 100 tl fark. Birde nokian iline var aklimda. Kararsizim.

Lassa greenways 2021 480 500 tanesi yaklaşık. Varmı aklında fikir olan ? Tesekkurler
Ben Hankook Kinergy 4s2 lerden yaz için memnun kaldım, ķışı henüz deneyimleyemedim. Greenways ten daha iyi olduğunu zannediyorum çünkü testlerde good year efficient grip yazlık ve yine good year ultra grip kışlık ile kıyaslandı. Tabi ki her ikisinden de iyi değil ama performans olarak çok yakındı, ilk 3te.
Bir inceleyin derim.

TarsusiSeLo33

Tarsusun Doblo Beyaz 2017 Doblosunun sahibinin Oğl
Doblo
Adı
Eyup Bey
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Öğrenci Mühendis
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
white
31 Mart 2021 de dört lastik değiştirdim.Pirelli carrier aldım 195/60/R (Radikal lastik demek)16 C .Daha önceki lastiklerimde Pirelli orijinal fabrika çıkışında takılı olandı.7 yıla yakın kullandım.Ön lastikler bitik arkalar ise yüzde 70 oranında dişe sahipti.buna rağmen tümünü değiştirdim.Sizin gibi çok araştırma yaptım.Daha önce birçok arabam oldu binek.Onlarda Michelin lastik kullanmıştım.Kalitesini tartismam.üc dört iyi lastik markası var bunların kaliteleri birbirine yakın.Yalnız size burada tavsiyem arabayı nasıl ve ne amaçla kullanacağınıza bağlı lastik seçimini yapmanız gerektiği.Sessiz sürüşü yumuşak olsun fazla yük taşımıyorum diyorsanız ve birde hava şartları göz önünde bulunduğunda size lazım gelen lastik ile yükte taşıyorum yaz kış ayrı lastik tercihim var yani kışın kış lastiği kullanıyorum diyorsanız en önemlisi de emniyeti göz önüne aliyorsaniz ona göre lastik tercihi yapmanızda fayda var derim. Bu arada fayda fiyat analizide tercihinize etkili olacaktır.Son olarak radiyal lastik en sağlam ve dayanıklı lastik biraz sert olsada..Bol şanslar..
Hepsi radyal zaten R radyal demek PiR² formüllü 2PiR. Radyal çapının anlamı orada. Silindirik olduğu için lastikler hani. :)

TarsusiSeLo33

Doblo
Adı
Eyup Bey
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Öğrenci Mühendis
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
white
205 60 16 en ideal ölçü doblo için. 195 60 16 söktüm 205 60 16 taktım konfor arttı virajlarda da hissettiriyor. Tavsiye ederim.
hangi marka Alıp Taktınız 195 yerine Fatih Ağabey? Birde yanakta 60tan 55e düşüş olsa biz 60 olanı şu an piyasa da bulamadık siz hangi marka taktınız araştırmalara devam ediyoruz.55 olsa arabanın yükseltisi yere mesafesi düşer mi daha alçakta gider öyle diye düşünüyoruz? O 60 yı 65-70 yapsak tam tersi neler değişir olur mu kötü etkisi var mı dezavantajı gibi bunları merak ediyoruz abi 4 lastik değişecez yardımcı olursanız çok mutlu olurum?🤗☺️

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Ben Hankook Kinergy 4s2 lerden yaz için memnun kaldım, ķışı henüz deneyimleyemedim. Greenways ten daha iyi olduğunu zannediyorum çünkü testlerde good year efficient grip yazlık ve yine good year ultra grip kışlık ile kıyaslandı. Tabi ki her ikisinden de iyi değil ama performans olarak çok yakındı, ilk 3te.
Bir inceleyin derim.
Teşekkürler bir bakayım. :)

TarsusiSeLo33

Doblo
Adı
Eyup Bey
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Öğrenci Mühendis
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
white
Cep yakı
Bir inceleyin derim.
Cep yakıyorlar şu an yardımcı olabilir misiniz?

TarsusiSeLo33

Doblo
Adı
Eyup Bey
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Öğrenci Mühendis
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
white
215/60a 16 kullanan arkadaşlar yorum yapabilir mi acaba bugün yarın alacağız haziran fiyatlarından etkilenmemek için yardımcı olursanız memnun oluruz.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor