d3 dobloculara sorular

arsenlupen

Daimi Üye
Modeli
Renk
beyaz
arkadaşlar 2011 model 1,3 m.jet panorama doblo aldım 3 gün önce
araç normalmidir bilmiyorum ama bana göre sıkıntıları var.
-birden ikiye hangi devirde geçersem geçeyim ara gazı kullanmadımmı debriyajı bırakınca araçta felaket bir yığılma oluyor sonra topluyor. motor sesi hızının önünde oldu hep :)
ben devirli kullanırım ve hepte devirli arabalar kullandım o yüzden dobloyuda çok olmasada sıkıştırıyorum. ortalama yakıt 10lt civarlarında geziyor. ama sakin kullanımdada o civarlarda seyrediyor(8-10 arası) uzun yola çıktığımda veriyi sıfırladımmı 5.5-6.5 gibi görüyor ama veriyi sıfırladıktan sonra o anki kullanımdan itibaren veriyi baz alıyo. mesela 500km hiç sıfırlamadan gideyim ortalama 9-10 un altına düşmez.
birde şuvar forumlarda okuyorum ben 4,5 ları bilmem kaçları gördüm diyenler var. doblodan bahsetmiyorum bu değer için her araç için böyle az yakan kahramanlar çıkar her yerde. adamların sürüş teknikleri ayağı gaz pedalına basmak değil pedala dokunduğunu hissettirmek. 0-100 13sn. olan bir araçla 0-100 neredeyse 10-25sn. gören insanlar ve utanmasalar neredeyse 2000rpm de vites değiştirecekler. böyle araç sürerek o değerleri görüyorlar. ama ben böyle araç kullanıp o değeri görmektense hakkını vererek 10ları hatta 15 leri görmeye razıyım.
bunları niyemi yazdım. araç ve yakıt hakkında sorularımı değerlendirirken şoföründe nasıl bir araç kullanıcısı olduğunu göze alarak yorum yaparsınız diye.

Saygılar...

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
dediğiniz kullanıma göre yakıtınız normal.aracınız kaç km de.diğer 1,3 kullanan arkadaşlardan öyle bir yığılma problemi duymadık ama gelince bir değerlendirirler.aracınız hayırlı olsun.

iissoo

Onursal Üye
Adı
İsmail
Meslek
iklimlendirme
Modeli
Renk
Beyaz
transporterden sonra doblo size yavaş gelmiş olablir.. 1.3 ten fazla performans beklemeyin bence ma gayet yeterli bi performansıda var 1.3 olması rahmen
keşke 1.6 veya 2.0 tercih etseydiniz

arsenlupen

Daimi Üye
Modeli
Renk
beyaz
sanırım dediğiniz gibi wv den sonra bu hissi yasadığımı düşünmüştüm bende ilk başta ama yığılma bununla alakalı değil.
araba 77binde. beni otomobil ruhsatlı olması cezbetti açıkcası. muayene derdide yok. ticarinin sıkıntısı o arabaya bişeyler yapmak istiyorsun en basiti cam filmi folyo falan ama muayene hemen geliyo sökmek zorundasın. bunda öyle bi derdin yok en azından iki yıl.

iissoo

Onursal Üye
Adı
İsmail
Meslek
iklimlendirme
Modeli
Renk
Beyaz
inşallh sorununuz düzelir tecrubeli arkadaşlar yardımcı olacaklardır

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
sanırım dediğiniz gibi wv den sonra bu hissi yasadığımı düşünmüştüm bende ilk başta ama yığılma bununla alakalı değil.
araba 77binde. beni otomobil ruhsatlı olması cezbetti açıkcası. muayene derdide yok. ticarinin sıkıntısı o arabaya bişeyler yapmak istiyorsun en basiti cam filmi folyo falan ama muayene hemen geliyo sökmek zorundasın. bunda öyle bi derdin yok en azından iki yıl.

vergisi de daha ucuz aracınızın.1,3 kullanan arkadaşlar bir gelsinler bakalım.onlarda da var mı?yoksa çözüm yolları aranır.aracınız kaça geldi.

arsenlupen

Daimi Üye
Modeli
Renk
beyaz
biraz sıkıntılar yaşadık aldığım gün muayenesi bitti aldıktan sonra farkettim :)
ön takım elden geçti muayene için rutin kontrol ve muayeneyide sayarsak 32binlirayı buldu.
ve bir sorunum daha var eksozdaki Co oranı fazla muayeneden kılıf uydurarak geçtik diyeyim :)

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
biraz sıkıntılar yaşadık aldığım gün muayenesi bitti aldıktan sonra farkettim :)
ön takım elden geçti muayene için rutin kontrol ve muayeneyide sayarsak 32binlirayı buldu.
ve bir sorunum daha var eksozdaki Co oranı fazla muayeneden kılıf uydurarak geçtik diyeyim :)

bence CO yu yanlış ölçüyorlar.ölçerken gaza bastılar mı?

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
arabanız hayırlı olsun

co oranı yanlış ölcülmüştür

yığılma olayını hiç yaşlamadım aracınızın hava debimetresini kontrol ettirin bakımı yapılmış mı bu yığılmaya hava filitresi bile neden olabilir

önceden bakımları önceden yapılmış mı buda önemli

bizimkide 1.3 ben hiç yığılma hissetmedim hatta artık 1 den 2 ye atarken sıkıştırınca pati bile çekiyor ve 160 km ye kadar kesintisiz hızlanıyor 170 180 km biraz nazlanıyor ama ben düzde 180 gördüm

kullanımınza göre yakıtı normal ben şuan performansl kullanımda maksimum 8.0litre gibi gördüm ama şuan şehir içi ortalama 6.5 7 arası

mystan45

Daimi Üye
Adı
Mehmet
Modeli
Renk
Siyah
Sorununuzu yığılma değilde vites değiştirdikten sonra arabanın kendini öne atması olarak anladım motor sesi hızının önünde oldu hep dediğinizde.Arkadaşımında caddy var benim dobloyu ilk kullandığında o da sizin dediğiniz gibi birşey yaşadı.Arabayı biraz devirli kullanırken vites değiştirip debriyajı çekince araba kendini öne atıyor.Motor devri hemen düşmediği için böyle birşey yapıyor.Motor devrinin hemen düşmemesinin sebebi motorun torkunun yüksek olması.

arsenlupen

Daimi Üye
Modeli
Renk
beyaz
Sorununuzu yığılma değilde vites değiştirdikten sonra arabanın kendini öne atması olarak anladım motor sesi hızının önünde oldu hep dediğinizde.Arkadaşımında caddy var benim dobloyu ilk kullandığında o da sizin dediğiniz gibi birşey yaşadı.Arabayı biraz devirli kullanırken vites değiştirip debriyajı çekince araba kendini öne atıyor.Motor devri hemen düşmediği için böyle birşey yapıyor.Motor devrinin hemen düşmemesinin sebebi motorun torkunun yüksek olması.

işte benim sorunum bu olayın tam tersi arabayı sanki arkadan çekiyorlar yüksek devirlerde geçiş yapıyorum normalde dediğin gibi pati çekmesi gereken araba ikinci vitese alıp debriyajı bıraktığım an arabayı arkadan biri tutuyor sanki aşırı devir düşmesi oluyor arabada.

bu arada CO ölçümünde gaz pedalına basıldı yoksa okumuyor cihaz.
normalde üst değer 1.5 ken benim araç 5.5 - 6 ları gördü.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Dpf de bi problem olabilir gorevini yapmiyordur

arsenlupen

Daimi Üye
Modeli
Renk
beyaz
olabilir şimdi baktımda motorda güç kaybı ve performans düşüklüğünede yol açıyormuş. herhangibir arıza veya ikaz lambası yakmıyor. temizliği nasıl oluyor doblolarda bende iki sene önce E60 bmw vardı onda katalizör temizliği olayı vardı yüksek devirlerde belirli süre kullanıp temizleniyordu bundada aynı şekilmi ?

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
doblolarda da otomatik ama işlem başladıktan sonra yarıda kesilmemesi gerekiyor.hepsinde de dpf yok diye biliyorum.öncelikle var mı yok mu onu belirlemek lazım.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
serviste temizliği yapılıyor ama aslında değişmesi gerekebilir

arsenlupen

Daimi Üye
Modeli
Renk
beyaz
fiat serviste tanıdık var onlara bi vereyim arabayı ben en iyisi.
zaten onlara güvenerek aldım bu arabayı bişey olursa direk seni tanırım diye ;)

arsenlupen

Daimi Üye
Modeli
Renk
beyaz
araç sadece ikinci viteste yığılma yapıyor. bu dpf sorunu olsa diğer viteslerdede bunu hissettirmesi gerekmezmi?

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Ozaman bi baktirin servise

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aracınızı hafif meyilli bir yolda durur halden boşa bıraktınız mı?

aracın fren ayarı sıkı ise bu dediğiniz durum ortaya çıkabilir.bunu anlamak için aracınızı hafif meyilli bir yolda durur halden boşa bırakın.eğer aracınız hareket etmiyorsa fren ayarınız sıkı olabilir.sıkı fren ayarı yüksek hızlarda çok kendini belli etmezken düşük hızlarda "biri arabayı arkadan çekiyormuş" hissi uyandırabilir.

aksi halde sadece 2. viteste yığılma yapan aracın şanzımanında sorun var demektir.

arsenlupen

Daimi Üye
Modeli
Renk
beyaz
fiat servisine 10 yılını vermiş bir tanıdık ustaya gösterdim balatalarım yeni arka balatalar orjinal değil ve sertmiş frene dokunduğumda araba çakıyo arka oturuyor arka tekerler hemen kilitliyor. balatalar sert olduğu için disklerde kayma yapmayıp yapışıyormuş.
ikinci viteste çekme olayındada arkadaş arabayı kullandı normal olduğunu söyledi sonuç olarak 1,3 motor bir araba fazla bir performans vermesini beklemememi söyledi.
ama arka balataları değiştirecem.