D2 Safeline Karma Yakıt Tüketimi

EAB53

Onursal Üye
Adı
Ekrem Bal
Modeli
Renk
Beyaz
Aracımı satın aldığımda 2300 km.'deydi. Şuan ise 5200 km.'de. Batum'daki LUKOIL'den depoyu fulledim en son. Ne bir tekleme ne de bir sıkıntı yaşadım. Yakıt euro dizel. Litresi 2.38 TL. Bu depo ile resimdeki değeri karma olarak elde ettim. Batum'dan Rize'ye gelirken 110 km. şehirlerarası yol yaptım. Bir kez Rize - Trabzon ( 160 km. ) arası git gel yaptım. Bir kez de 40 km.'si 3. viteste ve tırmanışta olarak Rize - Ayder arası ( 160 km. ) yol yaptım. Kalanı da 2. ve 3. vites ağırlıklı şehiriçi git gel ile katettim. İbreye baktığımızda kırımızı ışığa kadar karmada kaç km. daha gider acaba? Aracın yakıt tüketim değerleri normal midir?

ns15j.jpg

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
güzel bi değer ışık yanana kadar bi 100 km daha gider yakıt biter bence çok iyi değer

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
güzel değerler.

EAB53

Onursal Üye
Adı
Ekrem Bal
Modeli
Renk
Beyaz
Benden uzun süredir kullananlar normal diyorsa sorun yok o zaman. Aslında Temmuz MTV'ni yatırınca ( 413,50 TL ) dönemlik bu kadar vergi çok fazla diye canım sıkılmıştı. Ama bu yakıt endeksini tutturabilecek de pek az araç var. O yüzden yakıtta beni çok rahatlattığı için doblo tam olarak bana göre bir araç.

EAB53

Onursal Üye
Adı
Ekrem Bal
Modeli
Renk
Beyaz
Ağustos ayında km. dolmasa bile senesi dolduğu için 10.000 bakımına girecek aracım. Koçtaş'dan bor power satın aldım. Hyundai aracım varken kısmen de olsa faydasını görmüştüm. Sizce yetkili servis bor power'ı yağa katar mı? Hyundai varken yetkili servisteki usta katmıştı. Çok şeyler söyleniyor bu tip katkılar için ama en doğrusu nedir? Değiştirilen yağın özelliğini bozucu etki yapar mı?

Düzeltme : Firmanın destek hattına mail attım. Bakalım ne cevap verecekler.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
o yakıtla daha 200 km gider ş.içi. belki de daha fazla.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
Depo göstergesi toplam 16 diş. Göstergeye göre 10 diş harcamışsınız. Yanlış toplamadıysam 590 km yapmışsınız biz buna 600 km. diyelim. her bir dişte 60 km gitmişç geriye 6 diş kaldığına göre bu sürüş tarzı ile 6 x 60 = 360 km sonra mazotunuz biter. Fakat gösterge üzerinden gitmek hiç bir zaman doğruyu vermez. Depoyu fullediğinizde trip A yada B yi sıfırlayıp bu yaptığınız km'den sonra yeniden fılleseydiniz daha doğru sonuç alırdınız.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
Ağustos ayında km. dolmasa bile senesi dolduğu için 10.000 bakımına girecek aracım. Koçtaş'dan bor power satın aldım. Hyundai aracım varken kısmen de olsa faydasını görmüştüm. Sizce yetkili servis bor power'ı yağa katar mı? Hyundai varken yetkili servisteki usta katmıştı. Çok şeyler söyleniyor bu tip katkılar için ama en doğrusu nedir? Değiştirilen yağın özelliğini bozucu etki yapar mı?

Düzeltme : Firmanın destek hattına mail attım. Bakalım ne cevap verecekler.
Hocam hiç katma senin aracın daha yeni. Yeni olmasa bile çok bişey değiştirmiyor açıkçası. Zten çok km yapmış motorlara tavsiye ediyorlar. Ben 180.000 km deki 1.9 D doblama koymıştum. 200.000 de satıldı ama bu 20.000 km boyunca hiç bir fark görmedim. Bunun yerine bor katkılı motor yağları kullanabilirsiniz. Mobil 1 New Life 0 w 40 gibi.

EAB53

Onursal Üye
Adı
Ekrem Bal
Modeli
Renk
Beyaz
Abdullah Bey, 590 km. derken tam anlamadım. 430 km. uzun yol sayılabilecek türden km. hesabı olarak yazdım. 648 km. - 430 km. ) 218 km. de kısa ve orta mesafe şehir içi git - gel olarak belirttim. Hepsi 648 km. şuan için. Size de sormak istiyorum. Yakıt tüketim endeksi normal midir? Buarada yetkili satıcıdan gelen mail de aşağıda. Bugün aldım.

Satış Temsilcisinden gelen e-mail,

Ekrem bey,

Bor Power bütün yağlarla uyumlu ve bütün araçlarda mükemmel sonuçlar veriyor. Ancak aracınız yeni ve garanti kapsamında. Ne yazıktır ki bazı Tofaş yetkili servisleri yağ haricinde farklı bir şey kullanıldığında aracı garanti kapsamı dışında tutma hevesindeler. Yağla hiç alakası olmayan arızalarda bile böyle davranabiliyorlar. Bundan dolayı aracınızın garantisi doluncaya kadar yağın haricinde hiç bir şey kullanmamanızı öneririz. Kazasız ve Sağlıkla kullanmanızı dileriz.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
çoğu firma konulmasına karşı çıkıyor ve bencede gerek yok.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
Abdullah Bey, 590 km. derken tam anlamadım. 430 km. uzun yol sayılabilecek türden km. hesabı olarak yazdım. 648 km. - 430 km. ) 218 km. de kısa ve orta mesafe şehir içi git - gel olarak belirttim. Hepsi 648 km. şuan için. Size de sormak istiyorum. Yakıt tüketim endeksi normal midir? Buarada yetkili satıcıdan gelen mail de aşağıda. Bugün aldım.

Ekrem bey,

Bor Power bütün yağlarla uyumlu ve bütün araçlarda mükemmel sonuçlar veriyor. Ancak aracınız yeni ve garanti kapsamında. Ne yazıktır ki bazı Tofaş yetkili servisleri yağ haricinde farklı bir şey kullanıldığında aracı garanti kapsamı dışında tutma hevesindeler. Yağla hiç alakası olmayan arızalarda bile böyle davranabiliyorlar. Bundan dolayı aracınızın garantisi doluncaya kadar yağın haricinde hiç bir şey kullanmamanızı öneririz. Kazasız ve Sağlıkla kullanmanızı dileriz.
yanlış veri pardon. o zaman 590 yerine 650 km olarak alalım , göstergede geriye kalan 6 diş bu sefer 65 km ile çarpılacak buna göre 390 km sonra mazot biter. Böylece bir depo ile (60 Lt) 1040 km yapmış olursunuz ki bu da 5,76 L/100 km yapar. Ama yine de biraz daha kullandıktan sonra fulleyip aldığınız mazotu yapmış olduğunuz yola bölerseniz daha doğru bir sonuç elde edersiniz. Hem yol bilgisyarı da ne kadar doğru gösteriyor ölçmüş olursunuz.
Gelelim yoruma 5,76 bu kütle ve aerodinamiğin doğal olarak düşünülmediği bu sınıf araç için gayet iyi. Mesela aynı sürüş tarzında otomobil kullansaydınız tabiki daha az yakardınız örneğin Linea 1,6 (30.000 km kullandım) yada Focus 1,6 (20.000 km kullandım) ile 4,5-4,8 L civarı yakabilirdiniz. Ama bu karşılaştırma doğru olmaz sınıfları ve amaçları farklı araçlar neticede. Sadece bilgi amaçlı verdim.

immortal

Daimi Üye

Ekrem bey,

yanlış veri pardon. o zaman 590 yerine 650 km olarak alalım , göstergede geriye kalan 6 diş bu sefer 65 km ile çarpılacak buna göre 390 km sonra mazot biter. Böylece bir depo ile (60 Lt) 1040 km yapmış olursunuz ki bu da 5,76 L/100 km yapar. Ama yine de biraz daha kullandıktan sonra fulleyip aldığınız mazotu yapmış olduğunuz yola bölerseniz daha doğru bir sonuç elde edersiniz. Hem yol bilgisyarı da ne kadar doğru gösteriyor ölçmüş olursunuz.
Gelelim yoruma 5,76 bu kütle ve aerodinamiğin doğal olarak düşünülmediği bu sınıf araç için gayet iyi. Mesela aynı sürüş tarzında otomobil kullansaydınız tabiki daha az yakardınız örneğin Linea 1,6 (30.000 km kullandım) yada Focus 1,6 (20.000 km kullandım) ile 4,5-4,8 L civarı yakabilirdiniz. Ama bu karşılaştırma doğru olmaz sınıfları ve amaçları farklı araçlar neticede. Sadece bilgi amaçlı verdim.

çok mantıklı çözümleme ;)

PoyrazEfe35

Azimli Üye
Benim aracı alalı 4000 km oldu ve ilk defa yol bilgisayarından l/km seçeneğini seçerek ortalama yakıt tüketimini görmek istedim. Zira aldığımdan beri km/l hesabı ile kullanıyordum ve 17 km de 1 lt tüketim vardı. Yani 5,9 lt 100 km deki tüketimdi.
5,8 olarak gösteriyor.
Yani şehir içi ve şehir dışı karma 5,8 !
Arabayı benden başka kullanan yok. Yaptığım yolu bilmesem zor ikna olurdum.
Bakalım yağmur gibi gelen zamlardan sonra ne yapacağız?
Allah yardımcımız olsun.
Selamlar

PoyrazEfe35

Azimli Üye
2002 yılı temmuz ayında bir Serçe almıştım. 1992 model. Hiç tüp takılmamıştı. Güneydoğu'da görev yapıyorduk eşimle. İlk senemiz bitmiş ve ilk seneyi Rahmetli Dedemin VW 1973 model kaplumbağası ile geçirmiştik.
Vos Vos çok yakıyordu. Benzinin litresi bugünün parası ile 1,25 tl idi. (2001)
Serçe ile de ilk yıl tüp taktırmadan gittim geldim. Yani 2002 yılında 1485 km yola benzin ile gidiyordum. :D 2002 de benzin 1,63 tl idi. (1.630.000 TL)
2003 yılı yaz tatilinde Serçe'ye LPG taktırdım ve hiç unutmam litresi 86 KURUŞ evet yanlış okumuyorsunuz 86 kuruştan gaz alıyordum.

Şimdibugün itibari ile benzin 5,00 TL'sını da geçmiş bulunuyor :(
Hani diyorlar ya memurun maaşı 3 kat arttı diye :D
Evet arttı ama benzinin fiyatı da 3,5 kattan fazla arttı !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Benzine zam geldi mi her şeye zam gelir !
Ben göreve başladığımda bir ekmek 150.000 TL (15 KURUŞ) idi. Şimdi 75 KRŞ. Yani 5 kat artmış !!!

Neyse işte böyle arttı yakıt sarfiyatımız demek istedim de konuyu nerelere getirdim

Bu sene av sezonu açılmadan Doblo'ya kavuştuk. Almadan önce epey bu forumu okudum hala daha da okumaya devam ediyorum.
Paylaşımlarınız için hepinize teşekkür ederim kendi adıma :)
Ben çok faydalanıyorum. Senelerce direksiyon öğretmenliği yapmış biri olarak ben bu forumda çok yeni şeyler öğreniyorsam,
İşte buna harika derim.
Selamlar

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız