Chip tuning yaptıracaklar için bilgiler 2#

Omer Akdemir

Onursal Üye
Selamun aleyküm abiler ve kardeşler;

ChipTuning'i gerçekten düşünüyordum fakat bu videoyu izledikten sonra fikrim gerçekten değişti. Chiptuning yapıcaklar arkadaşlar bu videoyu bir izlesin derim :)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=QpJAYrcYiqs[/youtube]

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
ömer ben hep diyorum bu araba 1.3 sonuçta 1248cc den 90 hp elde edilmiş bu motorun her parçası 90 hp olarak seçilmiş bence güçlendirme yürüyen aksam hatta motorun can damarları dahi ömrü kısalacaktır tamam şu var motordaki saklı gücü çıkarıyor ama bence kesinlikle ömrünü kısaltır güçlendirme için motorun bazı parçalarıda değişmesi gerekir ayrıca performans istiyorsan neden 1.3 aldın ki basıyım fırlasın diyorsanız 1.6 mjet yada 2.0 mjet alacaktınız o yüzden bence hiç gerek yok ben ekonomik olsun yokuşlarda basyılması dedim 1.3 aldık çokta memnunum

Omer Akdemir

Onursal Üye
ömer ben hep diyorum bu araba 1.3 sonuçta 1248cc den 90 hp elde edilmiş bu motorun her parçası 90 hp olarak seçilmiş bence güçlendirme yürüyen aksam hatta motorun can damarları dahi ömrü kısalacaktır tamam şu var motordaki saklı gücü çıkarıyor ama bence kesinlikle ömrünü kısaltır güçlendirme için motorun bazı parçalarıda değişmesi gerekir ayrıca performans istiyorsan neden 1.3 aldın ki basıyım fırlasın diyorsanız 1.6 mjet yada 2.0 mjet alacaktınız o yüzden bence hiç gerek yok ben ekonomik olsun yokuşlarda basyılması dedim 1.3 aldık çokta memnunum

Aynen öyle abi bizde 1.3 aldık fakat bizimki yokuşta bayılıyo ya :/ 3000 devirde 2 vitese alıyoruz çıkmıyo :/ Yüksek devirde mi kullanmamız gerekiyor anlamadım :( Bu yüzden istiyordum da fazla zorlamaya gerek yok zaten aile arabası yani :) Uzun ömürlü olucak, Allah'ın izniyle kaza bela görmezsek :)

Birde yaptırmak istiyen arkadaşların arayıpta bulamadığı sağdan soldan duydukları şeylere inanamayıpta bulmak istedikleri şeylerin konuşulduğu bir video olarak gördüğüm için burada paylaşma gereksinimi duydum :) Umarım yardımcı olmuşumdur Oğuz abi :)

mali_55

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
'yıl oldu ben chiptunning yaptıralı.... ama araba gidiyor diye hiç gereksiz yüklenmedim, pati çekmedim v.s...sadece rampada bayılmasın sollamalrda daha güven versin yetiyor.... böyle bir kullanımla araca minimum zararı olur diye düşünüyordum hep...

Yaw arkadaş adamlar öyle bir senaryo çizmişki, netsek bilemedim.. gidip eski yazılı geri mi yükletsek... o_O

piston kolunu kırar, yatak sarar diyor.. kabus gibi...*no*

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
her kafadan başka başka cevaplar çıkıyor insanlar artık kime inanacağını şaşırıyor...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE

Aynen öyle abi bizde 1.3 aldık fakat bizimki yokuşta bayılıyo ya :/ 3000 devirde 2 vitese alıyoruz çıkmıyo :/ Yüksek devirde mi kullanmamız gerekiyor anlamadım :( Bu yüzden istiyordum da fazla zorlamaya gerek yok zaten aile arabası yani :) Uzun ömürlü olucak, Allah'ın izniyle kaza bela görmezsek :)

Birde yaptırmak istiyen arkadaşların arayıpta bulamadığı sağdan soldan duydukları şeylere inanamayıpta bulmak istedikleri şeylerin konuşulduğu bir video olarak gördüğüm için burada paylaşma gereksinimi duydum :) Umarım yardımcı olmuşumdur Oğuz abi :)

Ömer yararlı tabikide

Ömer yokuşun dikliğine göre vites değiştire devrini kendin hissedip değiştireceksin inanan 1.3 devrinde kullanılırsa asla yokuşta bayılmıyor hatta bazen fazla yükelndiğimde yokuşlarda 2. viteste dahi pati çekiyor buda benim hoşuma gidiyor

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Teknoseyiri düzenli takip ederim bu vidyoyuda izlemiştim
chiptuning olayı çok değişken. Kararında yapılrısa bi zararı yok bence. Biyerde okumuştum standart chiptuning araca hiçbir zararı yok. Mesela benim aracım 75 lik bu motorun gerçek gücü 90 ama fabrika bu oranı düşürüp 75 olarak piyasaya sunuyor. Nedeni ise hem yakıtı düşürmek hemde motor km sini uzatıp parça ömrünü uzatmak. Buda markanın imajını düzeltir.
Asıl önemli olan chip yaptırdım diye basmamak. Eğer chip yatırınca şu anki kullanım tarzında kullanırsan en ufak bi zararı yok. En kötü seneryoyu söylüyrlar. Mesela ebay da 1.3 multijet 75 i 130 yapan chip var bunu göze alarak zararlı diyorlar.

1.3 ü kullanmasını öğrenince gerçekten iyi gidiyor hele yokuş çıkarken 2. viteste gazı kökleyince kafa sallıyor pati çekiyor o kadar güçlü :)

mali_55

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
Hanefi bu videodaki elemanlar olayi baya abartmis bana gore de...

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
evet abi felaket seneryosu çiizmişler :D

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
1.3 ü kullanmasını öğrenince gerçekten iyi gidiyor hele yokuş çıkarken 2. viteste gazı kökleyince kafa sallıyor pati çekiyor o kadar güçlü :)

*tup*

tevfik araçlı

Azimli Üye
Adı
Tevfik
2011 1.6 Multijet 105 hp aracıma çip tuning partikül iptali pedalbox açık hava filtresi ile 155 hp şuan aracım 2.0 passat tdi yi bile çok rahat tokatlıyorum.
Düzgün kullanımda şehir içi 6.7 litreye kadar düşüyor.yakıtta süper gidişide

tevfik araçlı

Azimli Üye
Adı
Tevfik
@EAB53
Zaten patikül iptali ve hava filitresinden nerdeyse 10 hp alıyor.çip ilede 40 hp almış oluyor

Yolgezer

Onursal Üye
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
@tevfik araçlı
Olay budur kardesim

Yolgezer

Onursal Üye
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
@2009_premio
Detayli ve dogru anlatim

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
@tevfik araçlı

Açık hava filtresinin diesel araçlarda zararlı olduğunu ve performans düşüsü yaşandığını ve uzun süre kullanımda zararlı olduğunu düşünüyorum.

Diesel araçlar için özel kapalı sistem spor hava filtreleri kullanıyor kapalı kullanılmasının sebebi de performansını ordan alması ve açık hava filtrelerinde kapalıda ki gibi performans alınamaması dite hatırlıyorum zamanında çok araştırmıştım hatta denemelerim bile oldu ancak benzindeki sesi alamamıştım maalesef.

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
@2009_premio

yakın arkadaşım 2013 model 1.6 a3 üne hard yazılım attırdı ve performans konusunda acayip bir artışı var aracın dışı komple s3 e çevrildi tabi yazılım dışında downpipe kat iptali turbo basınç ayarı gibi ufak tefek oynamalar da oldu ancak performans nerdeyse 2 ye katlandı diyebilirim kendi kullanımımda da bunu fark ettim araçta ecu ya bağlı bir taplet bulunmakta ve tabletten yazılımın modu SOFT - NORMAL - HARD diye ayrılmakta şeçim vermekte hard moduna alınca araç çıldırıyor zaten ancak soft modunda hemen esnaf moduna geçip en az yakması için programlanıyor.

Ayrıca neredeyse 1,5 yılı aşkın bu şekilde kullanıyor hiç bir sıkıntı çıkartmadı

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç