BOR POWER NANO GREEN YAĞ KATKISI

Ultralion

Saygın Üye
Tepki
264
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Arkadaşlar aracımı yakında bakıma sokacağım.80 bin km de şu an.Bazı sitelerde bor power yağ katkısının motoru koruduğu,sessizleştirdiği ve performansı artırdığı yazıyor.Ben de 40 Tl ye en son çıkan Nano Green isimli katkıdan aldım.yağı değişirken atacağım yağ deposuna.

Benim merak ettiğim bu üründen kullanan oldu mu hiç? Faydasını veya zararını gören var mı? Ben ilk kez kullanacağım amlum 80 bin km oldu araba.Yeni olsa kullanmaya gerek duymazdım...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Kayhan Bey bence bu tip katkılara gerek yok çünkü zaten motor yağlarının içinde koruyucu maddeler bulunuyor

buna örnek olarak derslerde gördüğüm zaten tuzu kıvamında olan çorbaya ayriyetten tuz atmak gibi yani yağın vizkozitesini yani akışkanlıgınıda bozabilir

Ultralion

Saygın Üye
Tepki
264
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Kayhan Bey bence bu tip katkılara gerek yok çünkü zaten motor yağlarının içinde koruyucu maddeler bulunuyor

buna örnek olarak derslerde gördüğüm zaten tuzu kıvamında olan çorbaya ayriyetten tuz atmak gibi yani yağın vizkozitesini yani akışkanlıgınıda bozabilir

Oguz Bey bazi forumlarda ozellikle NNT firmasinin bor katkili urununu kullananlar baya ovmusler bu urunu.Eh arac da artik cok yeni sayilmaz.Motor bir miktar yipranmistir sanirim.O yuzden alip denemek istedim.Bir kullanalim bakalim birsey degisecek mi...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Deneyin tabi bi zarar olarak yqgin akilanlik ve.akma derecelerini etkilyebilir

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
hiçbir araç firması yağ katkısı tavsiye etmiyor.aksine kullanılmamasını tavsiye ediyor.

minibuscu59

Onursal Üye
Tepki
497
Adı
Barış KUŞKU
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Şoför
Modeli
Araç Yılı
2009
Renk
Metalik Giri (Linea)
Çok bilmiş gibi konuşmak istemem ama babam şöförlük mesleğine gönül vermiş bu işi meslek olarak kapan 43 yıllık otobus şöforüdür tırından kamyonundan hepsine binmiştir bizde muavinlik falan derken fazlasıyla bu işlerin içinde olduk ne sanayideki tanıdık usta ne otobusçüsü ne tırcısı kimse katkı yağlarını tavsiye etmez kendim servis şöförüyüm bende tavsiye etmiyorum isteyen kendi bilir kendi tercihidir

Ultralion

Saygın Üye
Tepki
264
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Zaten servisler tavsiye etmezler bu tur seyleri genelde.Yakit katkilarini da sorsaniz onlari da tavsiye etmeyeceklerdir.Araba sifir veya 40 bin km nin altinda olsa ben de kesinlikle koydurmazdim bu katkilardan ama 80 binde olunca bir deneyelim dedik...

Ultralion

Saygın Üye
Tepki
264
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Çok bilmiş gibi konuşmak istemem ama babam şöförlük mesleğine gönül vermiş bu işi meslek olarak kapan 43 yıllık otobus şöforüdür tırından kamyonundan hepsine binmiştir bizde muavinlik falan derken fazlasıyla bu işlerin içinde olduk ne sanayideki tanıdık usta ne otobusçüsü ne tırcısı kimse katkı yağlarını tavsiye etmez kendim servis şöförüyüm bende tavsiye etmiyorum isteyen kendi bilir kendi tercihidir

Neden tavsiye etmiyorlar Barış? Ne gibi zarari oluyormus bu tur katkilarin? Gerci tircilar ve otobusculer de mazota 10numara yag katiyorlar:)

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Kayhan Abi nedenini ben açıkladım bence o yüzden tavsiye etmiyorlar

mustafa200295

Misafir
Tepki
132
Adı
Mustafa
Modeli
Renk
bordo

Kesinlikle katılıyorum *tup* Bende fakültede makine elemanları dersinde yatak hesaplamaları sırasında prof. hocamızdan konu ile ilgili detaylı bilgi almıştım, bu sitede de yazmıştım. Yağ işi çok hassas! yağlarda viskozite ve yağlama kalitesi arasında ters orantı var hassas bir denge yani. Bu nedenle kesinlikle kullanılmamalı ve zaten yağ üreticileri ve motor üreticilerinin(yani kurumsal firmaların) de tavsiye ettiği bir katkı yok diye biliyorum eğer varsa o kullanılabilir.

Araba motorları çok parçalı mühendislik harikasıdır, motor ömrünü kullanım şeklide çok etkilemektedir, eğer motor otomatik çalışan bir makineye güç veriyor olsaydı katkının - veya + etkilerini test edip görebilirdik, ama insan kullandığı için etkilerini görmek çok zor dur. Zaten yeni motorlar bakımları düzgün yapılırsa 1.000.000 km ye kadar gidiyor bu nedenle siz bu katkıyı kullandıktan sonra ne olur kimse bilemez. ama faydadan çok zararı olur kanaatindeyim, zararını siz görür müsünüz yada motor ömrünü tamamlamadan satar mısınız onu bilemem.

Ama arabanızı çok seviyorsanız yağını daha sık değiştirin o daha etkili bir koruma yöntemi, genel olarak yağ değişimi 10.000-20.000 km denir ancak motoru zorlama durumunuza göre bu süre değişkenlik göstermektedir.Motor üreticileri ortalama olarak bakım periyotlarını oluşturmuştur.

Çok uzun oldu ama tamamlayıcı bilgi; Sanayide kullanılan kompresörlerde de durum aynıdır, belirli bir saat çalıştıktan sonra yağ değiştirilir, ucuz yağ kullanan kompresör firmaları sık yağ değişimi önerirken atlascopco firması kompresör bakımlarını diğer firmaların iki katı zaman sonra yapılmasını önerirler ve pahalı yağlar kullanırlar.

minibuscu59

Onursal Üye
Tepki
497
Adı
Barış KUŞKU
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Şoför
Modeli
Araç Yılı
2009
Renk
Metalik Giri (Linea)

Neden tavsiye etmiyorlar Barış? Ne gibi zarari oluyormus bu tur katkilarin? Gerci tircilar ve otobusculer de mazota 10numara yag katiyorlar:)
Faydasının olmadığını söylüyorlar evet bazı arkadaşlarımız 10 numara yağ kullanıyor ne muavinliğimde nede kendim hiç kullanmadım hep euro dizel

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Zaten common rail dizelde yag kullanilmaz ve cok sakincalidir rail ve enjektorlerin canini okurlar

Ultralion

Saygın Üye
Tepki
264
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.Haftaya bakıma sokacağım arabayı.40 TL bayılıp bu yağ katkısından almış bulundum.İlk kez deneyeceğim.Olumlu veya olumsuz bir yanını görürsem burada paylaşırım.Alt tarafı 250 ml lik bir sıvı herhalde zararı olmaz inşallah:)

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
sonuçları bekliyoruz

erhan34

Daimi Üye
Tepki
34
Adı
erhan
Meslek
klima sogutma
Modeli
Renk
beyaz
bor katkısını denersenız ve paylasırsanız sevınırım eskıden 444 dıye bısı vardı ben ejenerotor tamırı yaparken 1 cay kasıgı yagına atardım ınanılmaz farkedı :D

Ultralion

Saygın Üye
Tepki
264
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Dedigim gibi haftaya bakima sokacagim arabayi ve yagi degistikten sonra bu katkiyi koyacagim.Arti bir de 25TL ye Total sistem temizleyici almistim 100 TL mazot alip onu da bosaltacagim depoya.Umarim arabanin gidisi baya farkeder.Tabi bunlarin etkilerini gormek icin bir muddet kullanmak gerekir arabayi diye düşünüyorum...

minibuscu59

Onursal Üye
Tepki
497
Adı
Barış KUŞKU
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Şoför
Modeli
Araç Yılı
2009
Renk
Metalik Giri (Linea)
Dedigim gibi haftaya bakima sokacagim arabayi ve yagi degistikten sonra bu katkiyi koyacagim.Arti bir de 25TL ye Total sistem temizleyici almistim 100 TL mazot alip onu da bosaltacagim depoya.Umarim arabanin gidisi baya farkeder.Tabi bunlarin etkilerini gormek icin bir muddet kullanmak gerekir arabayi diye düşünüyorum...

Kullandıktan sonra görüşleri bekliyoruz

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Kayhan Abi enjektörlerin temizliği için würth 1 numara gerçekten işe yarıyor

Ultralion

Saygın Üye
Tepki
264
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Kayhan Abi enjektörlerin temizliği için würth 1 numara gerçekten işe yarıyor

Biliyorum Oğuzcum Würth bir dünya devi ve bu konularda bir numara.Buna bağlı olarak biraz pahalı ürünleri.Gerçi benim aldığım TOTAL sistem temizleyicisini de çok övdüler.Üstelik miktarı daha fazla 473 ml ve aynı paraya alınıyor Würth de 25 TL ye satılıyor bildiğim kadarıyla.

Bu TOTALİ kullanıp daha sonra 2-3 bin km de bir ROM marka yakıt katkısı kullanmayı düşünüyorum.Malum onlar çok daha ucuz 9 TL ye satılıyor...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Abi bence ucuz olanı hiç kullanma bunlar deterjan katkılı asit miktarı yüksek se daha fazla zararı olur bence arada bir kaliteli olandan at daha iyi