BALATA DEĞİŞTİRME MALİYETİ ?

siyah_08

Aktif Üye
Arkadaslar herzamanki gibi aksiliklerle savaşıyorum... Bu aksam arabayı arkadasa kullandırdım işten çıkmıştım ölüyodum yorgunluktan geçtim arkada uzandim.. bi süre sonra koku gelmeye basladi camlar açık kalabalık trafik bizden degildir diye devam ettik.. sonra duman çıkmaya baslayinca baktım ki arkadas el frenini indirmeden gelmiş tee oraya kadar :S neyse çektik bi kenara sogusun diye bayağı bekledik.. sonra direksiyona ben geçtim eve dogru yine yol almisken freni kullanmam gerekti malüm kalabalik trafik.. ancak araba durmadi :S 2 3 arabaya birden çarpmakdan kıl payı kurtardim direksiyona hakim olmam sayesinde.. çok korktum ya :S simdi fren yumusacık.. en dibine kadar bastiğimda zar zor duruyo düşün ikinci viteste durmak için önce bire attim firene bastim belki 30 40 metre sonra durdu :S el freninin ayak frenini etkilemesi ne tür hasar açmıstır acaba komple balataları değiştirmeyi düşünüyorum.. ama maddi açıdan da sıkıntıdayım.. tamirciye gidene kadar burda bi paylasayımda hazirlikli gideyim istedim.. maliyeti ne olur bana tahmini olarak ? balatalarin değiştiğini varsayarsak.. ? birde muhtemel arızaları göz önüne alacak olursa.. ? acil cevaplarinizi bekliyorum arkadaslar

diamond

Saygın Üye
18 tl oparın ön balata takımının ücreti arkalarda o civardadır. toplam 40 desen 10 da işçilik 50 tl ye mal olur.

kokplot

Onursal Üye
benimde daha önce başıma bü tür bir olay geldi. kardeşim her zaman bu gibi aksiliklerde baş rol oynardı.

fren balatalarını ön arka değiştirdim.

ön disk ler fena yara almış değiştirdim.

fren halatı sallamış kendini değiştirdim.

birde baskı balataları kontrol ettirdim . fakat onlar dayanmış fazla bozulmamış allahtan yanii.

o zmanın parası ile 1987 model 3000 km deki vişne çürüğü tertemiz bir şahin e baya para verdim. yıllık izin paramın yarısını yatırdım oraya o zamanlar (1993 yazı) .

ama doblo parçaları olarak bakarsak bu aksamlar öncelikle bakılacaktır . değiştirilirse bile sadece fren balataları masraf açmaz. ama diskler derinlik yaraları aldıysa mutlaka değiştirilmeli .

100 tl yi eçme ihtimali var.

siyah_08

Aktif Üye
iymiş ozaman ya hiç bilgim yoktu yüksek rakkamlar bekliyordum.. teşekkür ederim bilgi için.. kalitelimi söylediğin balatalar ?

kokplot

Onursal Üye
fiyatlar şimdi ucuz. eskiden zor zanaat işleri çok para idi ve usta + parça az idi:)

kokplot

Onursal Üye
kontrol ettirilirse ihtiyaç olanı değiştirirsin. fazla tutmaz sanırım yine.

siyah_08

Aktif Üye
yani diskler balatalar basklı balataları fren kablosu ivir zivir hepsinin değiştiği varsayımı altında ki durum ?

kokplot

Onursal Üye
baskı balatada bişi yoktur sanırım olsa söylerdin. ama fren disklerini bi kontrol ettir yine. bu gün olmazsa ihtiyaç varsa para olunca yenilerini atarsın. disklerin çizilmesi çok problemler yaşattı bana önceki araçlarımda. ses oldu araçta , iyi fren tutmama, hafif sağa sola kaçma gibi durumlar .

diamond

Saygın Üye
baskı balatayı değiştirmeyi kalksan en az 200 tl masraf çıkartır. Fren balataları ön arka 40 tl tutar sana komple 300 tl ye yakın fiyat çıkar.

siyah_08

Aktif Üye
tamam hocam teşekkür ederim.. yarın bi 150 ile ugrayayım tamirciyede bakalım artık ne masraf çıkartcak.. öyle sıkışık zamanıma geldiki.. diyodum şimdi 200 300 de buna masraf çıkcak.. hepten içeri gircem falan.. hep aksilikler en kötü zamanı buluyor..

kokplot

Onursal Üye
allah kolaylıklar versin. para ödemesi insanı bitiren en acı nokta zaten. diamond un masrafı sana uyar.. o daha ucuz.*tup*

geremy

Onursal Kurucu
geçmiş olsun.
ben genelde düz yerler park ettiğim için el freni kullanmam.
el freni bir diş çekik olasa bile araba hareket edince sesli uyarı veriyor yol bilgisayarı. el freni ikaz ışığıda yanık oluyor haliyle

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
siyah_08 cok geçmiş olsun allah korumuş sadaka falan ver.derler.büyüklerimiz.böyle şeylerde

iyi araçlara vurmamışsın belki sen deyilde ark olsaydı mazallak kaza yapardı ucuz atlatmışsın büyük geçmiş olsun

ön arka balatalar.40 tl yada 50 tl tutar. ön aynalar.60 tl baskı balata 100 tl işcilik de tamirciye kalmış ?

madem maddi yönden sıkışıksın bence gerekenleri yaptır yeter

siyah_08

Aktif Üye
evet iydir el freniyle geldiğini farkettikten sonra ben geçtim direksiyona yoksa allah korusun feci kaza yaşayabilirdik.. şimdi geldim tamirciden yaptirdim .. önlerde sorun yok 5 6 bin km daha götürür dedi ön balatalar ama arka balatalar kül olmus resmen .. arka taraf balatalar değişti.. sol arka ayar çubuğu değişti.. kırıLmış... 50 balatalara verdim ORA marka.. 45 tl ayar çubuguna verdim ( yan sanayi orjinali 90 tl.) 25 de işçiLik parası aldı sapa sağlam oldu.. ama ömür boyu tedirgin kullancam araabalari dün kü o freni basıp da arabanin durmamasi çok korkuttu beni resmen saniyeler içinde şoka giriyosun .. seçim yapmak çok zor.. allahdan reflekslerim hızlı çabuk karar verdim neyapacagima.. allah herkesi kazadan beladan saklasın arkadaslar.. bi arkadasimida kazada kaybettim direksiyon hakimiyetini yitirip yan yatmisti kafasini camdan disari asfalta vurmustu kafa oldugu belli olmiyodu param parçaydi :s korkuyorum ben araba islerinden bide ilk arabam bu en ufak şeyde hepten heyecan yapiyorum tedirgin oluyorum..

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
hadi geçmiş olsun bir kere daha kardeşim maliyet olarak 120 tl uygun bence

firensiz araba kulanmak. demek ölmek demek. o yüzden arabayla bir yere giderken rütün konturol yapmak.her zman iyidir.ve ne olursa olsun kendi aracını kimseye güvenip vermeyecesin

arkadaşın için cok üzüldüm başın sagolsun kardeşim yakınlarına allah sabırvesin

siyah_08

Aktif Üye
yıllardır araç kullanan birisiydi kendi arabasıda var yoksa zaten güvenip vermezdim .. onunda çok büyük dalginlgina gelmis heralde.. kafası kim bilsin nerdeydi.. neyse kazasız belasız oldu bitti ya canı sağolsun.. teşekkür ederim allah razı olsun premio hocam..

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
2004 de toyoto corolla arabamız.vardı boluda 140 km hızla soldan eniştem bariyerlere vurmuştu biri cocuk 5 kişiydik.allah korudu ya burnumuz bile kanamadı cok şükür

rabbim dert verip derman aratmasın kimselere

diamond

Saygın Üye
iyi pek fazla ücret tutmamış. Toyota corolla gözümün önünde 7-8 takla attı araca inanırmısınız hiç birşey olmadı. Japan lar yapıyo ya.

siyah_08

Aktif Üye
aracım yine frencide :( dün aksam yine yokuşta park ettim el freni ni çektim ayagimi debriyaja dokundurdugum an araba kayiyo.. tırstım iiyi yapamadığını düşündüm.. dayıma bıraktım arabayı tanıdık bi usta varmış sadece fren işleri yapiyo ona göstercekti.. bakalım bi sorun çikcakmi