Akünün bitmesi.

Mico16

Daimi Üye
abilerim öncelikle konuyu doğru yeremi açtım bilmiyorum yanlış açtıysam kusuruma bakmayın.
benim doblonun mazotu bitmiş geçtiğimiz cuma günü,ama ben bilmiyordum mazotun bittiğini arkadaşımda marş basmaya çalıştı akünün enerjisini azalttı. Daha sonra 1-2 saat müzik dinledik parklar filan yanıyodu. Arabadan indik çıktım eve ertesi gün cumartesi günü yani 10 litre mazot aldım benzin istasyonundan. Geldim eve koydum doblonun deposuna. Bismillah dedim bastım marşa arabadan tık yok. Sonra Devir saati,mazot,sıcaklık,hız ibreleri titremeye başladı. Bende korktum kontağı kapattım,tekrar açtım gösterge ışıkları yanıp sönmeye başladı,sonra ekranda şu yazılar çıktı

-Airbag arızalı
-Airbag devre dışı kılavuza bakın
-Fren sistemi devre dışı kılavuza bakın
-ABS devre dışı kılavuza bakın
-ABS arızalı kılavuza bakın

tabi bende korkudan kontağı kapatıp kaçtım eve. Pazar günü tekrar bindim çalışmadı yine. Bende bizim Mitsubishiyle ,Doblonun aküye takviye yaptım. Bi 10 dakika sonra Doblonun marşına bastım çalıştırdım Allaha şükür. Size bi sorum olacaktı. Şu ekranda çıkan yazılar akü bitti diye mi çıktı,herhangi bi doğruluk payı olabilirmi? ve takviye yaptığımız için serviste filan bi sakıncası olurmu?

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
akü enerjisi az olduğunda göstergeler sapıtabiliyor bence normal :)

Mico16

Daimi Üye
yok abi ona değilde şu ekranda çıkan yazılar kafamı bozdu biraz

nabolant

Azimli Üye
korkma o yazılardan birşey olmaz akü zayıflayınca voltajda beraberinde düşüyor ve sensörler hatalı ölçüm yapmaya başlıyor arıza kodları o yüzden veriyor,zaten daha sonra takviye yapıp çalıştırınca tekrar etmemiştir,şu anda senin en önemli problemin zayıflamış olan akü bir süre daha idare etse de artık eskisi gibi olamaz son demlerini yaşıyor

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
AYNEN SIKINTI olmaz.

Mico16

Daimi Üye
aynen abi zaten bana çok bile dayandı bu akü. Diğer arabalarımızda 2 tane akü bitirdiğimi hatırlıyorum. :)

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
araç daha 2011 model bu kadar çabuk mu ömrünü tamamlar? yeni nesil aküler baya dayanıklı en az 4 - 5 yılı var. bende 2009 fabrikanın taktığı aküyü kullanıyorum hala

Mico16

Daimi Üye
araç daha 2011 model bu kadar çabuk mu ömrünü tamamlar? yeni nesil aküler baya dayanıklı en az 4 - 5 yılı var. bende 2009 fabrikanın taktığı aküyü kullanıyorum hala
Abi akü bitirmek çok kolay benim için :D

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
dostum aküyü bitirmek tabi kolay ben kullanım ömründen bahsediyorum. Sürekli boşalıncaya kadar kullanılmazsa uzun yıllar dayanır. Sürekli araç marş basamayacak kadar boşaltılmadığı sürece akü uzun yıllar dayanır.

Mico16

Daimi Üye
dostum aküyü bitirmek tabi kolay ben kullanım ömründen bahsediyorum. Sürekli boşalıncaya kadar kullanılmazsa uzun yıllar dayanır. Sürekli araç marş basamayacak kadar boşaltılmadığı sürece akü uzun yıllar dayanır.
Doğrudur abicim. Ama bizim bi aralar rahmetli bi starex vardı perte çıkmıştı. onunda aküsü 2 yıl ya gitti ya gitmedi. Marş basmakta güçlük çekiyordu. Takviye yapıyoruz faydası olmuyordu.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
starexde kullanılan aküler sulu akü, suyu bittimmi dediğin gibi hem marş zor basar hemde ömrünü yer. benim eniştede de var 2005 model starex hala üzerinde orjinal sulu aküsü var. Yiğenler sürekli müzik dinler akşama kadar yinede akü sıkıntı çıkarmadı.
Senin akü daha gider merak etme. Ben bile 2 senedir şehir dışında olduğum için araca 2 ayda 1 marş basıyorum benim akü dayandıysa seninkide dayanır :) Ancak marş basınca motoru zor çeviriyor aküm baya zayıf orası ayrı :)

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
geçmiş olsun. bence de bir sıkıntı olmaz.

Mico16

Daimi Üye
sağol Hanefi abim. Sıkıntı olmaz bencede ama ne bileyim sanki akü takviye yapıldıktan sonra marş basarken araba bayılmaya başladı.

metekose

Saygın Üye
Adı
Mete Köse
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf ve Sanatkar
Modeli
Araç Yılı
2005
geçmiş olsun,
senin içine bir kurt daha düşüreyim; deponun dibini de çekmişsindir sen. en kısa zamanda mazot filtreni değiştir. (bendeki araç benzinli, dizelciler yorumlasın..)

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
akü bitince araba sapıtıyor abi bu arada kontağı kapatıp eve kaçmışsın benim doblonun bujisi çıktı pancar motoru gibi çalışıyordu duman geliyordu dreksiyonun oralardan yine kaçmadım :D

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
mete abi iyi bi noktaya değindin :) evet deponun dipindeki pislikleride çekmiştir, enjektörlere kadar ulaşırsa hiç iyi olmaz. ayrıca ışık yanmadan mazot alsan iyi olur pompa zorlanır. mete abi'nin tavsiyesi üzerine filtreyi değiş bencede.

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
kolay gelsin o zaman

lpg li araçlarda benzin normalde az oluyor ve devamlı o şekilde kalırsa bir süre sonra benzin deposunun içindeki motordu sanırım bozuluyor yada arızalanıyor sıralı sistemler için dikkatli olmak lazım dolmuş o yüzden yolda kalmıştı yine çekmiştik

hsn3414

Daimi Üye
benim akümde fabrikanın koyduğu 50 amper akü üstünde sis farlarım ve tesisatım bağlı ama hala canavar gibi bi kere boşaltmıştım bende tamamen sabah sisler açık kalmış akşama kadar boşaltmış ondan sonra başkada sıkıntı yaşamadım allaha şükür...

Mico16

Daimi Üye
geçmiş olsun,
senin içine bir kurt daha düşüreyim; deponun dibini de çekmişsindir sen. en kısa zamanda mazot filtreni değiştir. (bendeki araç benzinli, dizelciler yorumlasın..)
Mete abi tamda kuşkulandığım şeyi söyledin babamda her ne kadar arabadan anlamasa bile o da söyledi pislikleri çekmişsindir diye. He birde abi ben marşa basmak için zorlamadım afedersiniz ş.refsiz bi arkadaşım zorladı. Saygılar... :)