akü tercihi

izmirlidoblo

Daimi Üye
akü deyip geçmeyin zayıflarsa doblo için söylüyorum abs arızası yok airbag testi bilgi ekranı bile sabıtıyor hele aracta cihaz varsa yolda kalırsınız doblolaa nedense 1.3 multijete 50 amper mutlu 1.9 jtd ise 60 amper akü koymuşlar biraz daha olsa iyi olucak benimki 50 idi 60 amper yaptım çok memnunum

geremy

Onursal Kurucu
izmirlidoblo tarafından yazılan metin:
akü deyip geçmeyin zayıflarsa doblo için söylüyorum abs arızası yok airbag testi bilgi ekranı bile sabıtıyor hele aracta cihaz varsa yolda kalırsınız doblolaa nedense 1.3 multijete 50 amper mutlu 1.9 jtd ise 60 amper akü koymuşlar biraz daha olsa iyi olucak benimki 50 idi 60 amper yaptım çok memnunum

benzinlilere 50 dizellere 60 amper koymuşlar bende 60 lık alsam sorun olmaz değilmi.

geremy

Onursal Kurucu
akü ebatlarında problem olmazda amper yüksek olunca şarj dinoması yetiştirirmi fazlamı yorulur dolduramazmıki diye aklıma gelmişdi ama fazla bir fark yok zaten bir şey olmaz herhalde.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Ben aracıma ufak ufak sağlam bir ses sistemi kurduruyorum.
Aküyü bitircem diye ödüm kopuyor.
Müzik açıkken daha hiç kapatmadım kontağı. Ancak akşam vakti farlar başlıyo göz kırpmaya.

Kapasitör takviyesi yapacağım ama aynı zamanda da aküyü mümkün olduğunca büyütmek istiyorum.

Uzun yola çıkıyorum ve yüksek ses sevdiğim için gerekli olduğunu düşünüyorum.

Önerileriniz nelerdir?

ERCAN

Daimi Üye
Araçların tümünde.. akünün temel görevi.. marş dinamosunu çalıştırma için gerekli voltaj ve amperi sağlamaktır..bu fiziki kuraldır..bunun yanısıra aküden araç çalıştırımadığı anlarda aşırı akım çekimi..akünün ömrünü kısaltır..araç çalışırkende belirli bir seviyenin üzerinde akım çekilirse...aküyü şarz etmekle görevli alternatör çok çabuk arıza verir..bunun yanısıra araç çalışırkende çekilen akım kapasiteyi aşarsa yakıt giderlerinde yükselmeler olur..mevcut orjinal kapasitenin teknik verilerine göre..extradan çekilen güç hesaplanmalı..o na göre tedbir alınmalı..

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
1.5 KW kadar güç kullanıyorum.
Hesaplamayı nerede yaptırayım? Yani kime danışayım?

ERCAN

Daimi Üye
Ben normal elektrikçiyim amma ..12 volt araç elekriğinin işlerinden hiç anlamam..oto elektirikçisi bilebilir..aslında bir elek.mühendisi bunun hesabını kesin ve net olarak ortaya koyabilir.yani verilere göre.. mevcut + extra =sonuç
formülüne göre hesaplaması var...

ERCAN

Daimi Üye
Dediğim gibi aracın alternatör çıkş gücü,akü değerleri ve..extra çekim gücünü ..elektirik mühendisi 5 dakikada hesaplayabilir ...formül esaslı..kesin net bilgi alabilirsin..

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
beyler bazı yorumlarda dikkate alınmayan bişey var...bir arkadaş yol bilgisayarı abs sapıtır demiş...hareket halindeyken aracın beslemesini akü yapmaz şarj dinamosu yapar.o yüzden sapıtmaz korkmayın.yolda kalırısnız demiş bir arkadaş...şarj dinamonuz bozuksa akünüz sağlamda olsa yolda kalırsınız.çümkü motor dinamodan karşılayamadığı elektriği kısa bir süre için aküden karşılayacaktır.dinamo bozuk olduğu için şarz alamayan yada yeterli şarj alamayan akü kısa sürede aracın ihtiyaç duyduğu elektriği sağlayamaz hale gelecek sonuç olarak araç stop edecektir(benzinlilerde ateşleme durduğu için,dizellerde ECU kapandığı için)bu yüzden elektrik problemi yüzünde yolda kalan arkadaş aküsünü değil şarj dinamosunu baktırsın.akü bitmiş olsa bile araba yolda kaldığına göre şarj dinamosu çalışmadığı için bitmiştir...

ilk çalıştırmada bu sorunlarla karşılaşırsak diyecek şimdi biriniz...peşin peşin vereyim cevabını...beyler küçücük yol bilgisayarını çalıştırmayan akü zaten marş motorunu çalıştıramaz.akıl var mantık var.o duruma gelmişse o akünün zaten değişmesi gerekir.

KULLANMA KULAVUZUNDAN ALINTI:
ARACINIZDAKİ MEVCUT AKÜYÜ FARKLI AMPER VE DEĞERLERDE BAŞKA AKÜLERLE KESİNLİKLE DEĞİŞTİRMEYİNİZ!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
akü tercihim...doğan slx de ÇELİK,doblo yeni olduğu için fabrikanın koyduğu FİAT marka akü var.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
geremy tarafından yazılan metin:
RAPTOR tarafından yazılan metin:
akü tercihim...doğan slx de ÇELİK,doblo yeni olduğu için fabrikanın koyduğu FİAT marka akü var.

fiatın kini mutlu mu üretiyor?

Hiç dikkat etmedim geremy.fiat amblemi vardı üstünde o kadar.yarın arabam servisten çıkacak.bakarım ne olduğuna

kokplot

Onursal Üye
bizim yenilerde iki türlü akü yapmışlar. 1.4 ile 1.3 lerinki 63 lük bizimkiler yani 1.6 ve 2.0 inkiler 72 lik. fabrikasyon fıat. fabrika çıkışı genelde akülerde iyi oluyor.

geremy

Onursal Kurucu
benim marşda bir sorun yok ama bir iki gün kullanmaya
ınca yolbilgisayarı hata veriyor.

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
benim doblo 2007 di premio aküsü 50 ap yani orj aküsü inci koymuşlar fitmarkasıda yazıyo 3 yılı gecti cok şükür birşey yok tesisatda var sorul olmuyo