akü tercihi

ayintap

Aktif Üye
ayintap tarafından yazılan metin:
geçenlerde benim akü mefta oldu bir anda gece bıraktığımda hiçbir sorun yoktu ertesi gün tık yok sanırım plaklar arası bağlantılarında sorun oluştu akü 2007 yılın aküsü dephi marka 60 amp.

bu arada ben aküyü biraz uyanıklık ettim ve servisteki bir arkadaş sayesinde işimi halletim sağolsun fiatın kullandığı orjinal çıkma bir akü ayarladı canavar gibi şimdilik

ank_erdogan

Aktif Üye
arkadaşalr benim akü tam 3 yıl gitti sonra arabayı bi eyre parkettim gittim geldim kontagı bi çevirdim ibreler kalkmıo :))) benzin yok sanki dahdad abah fulledim hararet kalkmıo hani yarım kontak çeviriosunuz ya bi çevirdim kontogı tak dio başka hiç bişi yok adamlar bana sakın takfiye yapma demişlerdi arabanın beyni gider bir dahda gelmez dediler korktum milleti aradım bilmiom dediler 1 saat bekleledim lan dedim ne olursa olsun bi focusla yaptık çalıştı beyneen bişi olmadı tek saati sıfırlanmış o kadar siz böle bişi duydunuzmu beyne zarar verir flan bilginiz varmı

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
geçmiş olsun arkadaşım akü arızalı oldugunu ya sabah belli eder yada birden gider.arada öpriler vardır akünün koparsa birden gider.takviye olayına gelince takviye yaparken şayet tam temaz saglanmassa araca zarar verebilir yani saglıklı deyil ::

ank_erdogan

Aktif Üye
saol kardeşim bunu ögrenmek isityorum ama kimse net cvp vermio en iyisi yanında bi yedek akü bulundurmak

sametcakal

Azimli Üye
Benim akümde dün mefta oldu kontağı açıp uzunları yaktım başka bi arkadaşın aracında bi işlem yapıyoduk yarım saatten fazla yanıkkaldı daha doğrusu unuttum sonra aracabindim kontağı çevirdim tak dedi gitti sistem. saat filan sıfırlandı ertesi gün sanayide aküyü şarj ettirdim 2 saat filan şarjda kaldı işim olduğundan aldım gittim bugün 10dk müzik dinledim sonrası malum akü değişecek bosch 60am 3yıl idare etti aslında daha uzun ömürlü olabilir bu konuda gayet bilgi sahibi olmama rağmen ihmal ve umursamazlık erken akü almama sebep oldu. Heryıl düzenli olarak akü araçtan çıkarılıp "0" deşarj edildikten sonra full dolana kadar şarj edilmeli uzuuun yıllar kullanmak için. Düzenli olarak suyu kontrol edilmeli sıksık olmamak kaydıyla tamamlanmalı.

DobloM tarafından yazılan metin:
Ek ışık donanımlarını, konsoldaki sis anahtarlarının yanlarını kullanarak uygulayacağım Abi

Konsoldaki sis lambaları butonlarının yanındaki butonlarda sembol ve ışık yoksa altları boş tamamen kullanım dışı *no* sadece kımıldamasınlar diye bir plastik parça ile desteklemişler ama orjinal bişey olsun istersen yüksek bi işçilik ve sabır ile yanındaki tuşların altındaki butonlardan temin edip boş olan yerlere takabilir elektronik bilgin var isede orjinal yolları iptal edip sadece ordaki butonu kullanmak için oraya film kablo ile ulaşıp altlarındaki destek plastiklerinide söktükten sonra kullanılır hale getirebilirsin. Şahsen ben böyle yapacağım.

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
biz hala fabrika çıkışlı aküyü kullanıyoz :D

geremy

Onursal Kurucu
Heryıl düzenli olarak akü araçtan çıkarılıp "0" deşarj edildikten sonra full dolana kadar şarj edilmeli uzuuun yıllar kullanmak için

bu işlemi duymamıştım.

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
inş.bundan sonra sorun çıkmaz :)

selimhan26

Daimi Üye
Adı
mehmet uyar
Modeli
Renk
crono grisi
ben inci akü kullanıyorum. orjinal akü 33000 km 4.yılında bitti.

B_MOOSTY

Daimi Üye
BİLGİ TALEBİ

geçende arka lamba açık kaldığından aku boşalmış.

aRAÇ üstünde orj 40 veya 50 lik aku var.. şarj ederek aracı çalıştırdım. sonra sanayiye giderek akü yü ölçtürdüm.
usta cihazı göstererek; '-14 değerinin üzerinde kalması lazım ,ama 14,5 gösteriyor dedi ve akü artık darbeyı yemış, ne zaman yolda bırakacağı belli olmaz'' dedi. kanaat getiremedim ya 14 değilde 14,5 üzerinde sabit kalması gerekiyorsa... ??

(yeni aku için pazarlık yaptığımda ısrarla eski akuyu de istedi)

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
evet bazen eski aküyü istiyorlar.ama şarz ettirip dene eski akünü kullanabilirsin

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aga akü yolda bitmez.yani yolda akü yüzünden aracın stop etmez.yada akü yüzünden yolda kalmazsın.akü biter,sabaha kadar yatar araban.havada soğuksa sabah çalıştıramazsın.kısacası akü seni yolda bırakmaz.

benim tavsiyem.şimdi sen bu akünle aracını kış başına kadar kullan.baktın ki bir sabah araba çalışmıyor.o zaman al bi sıfır akü,tak arabana devam et.

yani o akü daha gider rahat ol!lambayı açık bırakmasan akünün durumundan haberin bile olmazdı...arabada açık bişey bırakma kışa kadar sorunsuz gidersin bu aküyle.

cnkshn

Saygın Üye
eski aküyü istemesinin sebebi depozito ücreti alıyorlar.

örnek
eski aküyü almazlarsa 110 tl
eski aküyü alırsa 95 tl

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
ben mutlu aldım 3 senedir kullanıyorum fazla km yapmadı topu topu 15-20 bin akü alırken 72 amp.aşğı almayın büyük akü her zaman daha iyi aracın ilk çalışmada zorlanmadan çalışmasını sağlıyor. Benim elektirçim tüm dizel araçlarda en düşük amp akü 72 olması gerek diye söylüyor.

B_MOOSTY

Daimi Üye
aga akü yolda bitmez.yani yolda akü yüzünden aracın stop etmez.yada akü yüzünden yolda kalmazsın.akü biter,sabaha kadar yatar araban.havada soğuksa sabah çalıştıramazsın.kısacası akü seni yolda bırakmaz.

benim tavsiyem.şimdi sen bu akünle aracını kış başına kadar kullan.baktın ki bir sabah araba çalışmıyor.o zaman al bi sıfır akü,tak arabana devam et.

yani o akü daha gider rahat ol!lambayı açık bırakmasan akünün durumundan haberin bile olmazdı...arabada açık bişey bırakma kışa kadar sorunsuz gidersin bu aküyle.
Yolda bıraktı' dan kastım, kayınederlere gittim. park halındeyken ışık açık kalmış. aşağı indim arabaya konsol titredi,bilgisayarı sıfırladı araç çalışmadı.

Peki, yazın kullanırım aküyü de. Kışında büyük ihtimal değiştiririm.
O teknik bilgiye takıldım: göstergeyle ölçtü 14 yerine 14,5 de durdu gösterge (araç çalışırken şarjı ölçtü). şarjda 14 değerini geçmemeli dedi, Bilmek istiyorum ; olması gereken değer nedir ? Elektrikçi varmı aramızda?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

Yolda bıraktı' dan kastım, kayınederlere gittim. park halındeyken ışık açık kalmış. aşağı indim arabaya konsol titredi,bilgisayarı sıfırladı araç çalışmadı.

Peki, yazın kullanırım aküyü de. Kışında büyük ihtimal değiştiririm.
O teknik bilgiye takıldım: göstergeyle ölçtü 14 yerine 14,5 de durdu gösterge (araç çalışırken şarjı ölçtü). şarjda 14 değerini geçmemeli dedi, Bilmek istiyorum ; olması gereken değer nedir ? Elektrikçi varmı aramızda?

ona baki abi bakar...ama dediğim gibi...lamba falan açık unutma,kışa kadar bi sorun yaşamazsın.

serkanortanca

Onursal İzmir Yöneticisi
Başka Araç
Adı
YİĞİT SERKAN ORTANCA
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Özel kolluk
Aracınız
Başka Araç
Modeli