2004 jtd hararet sorunu

Durum
Konu kapatılmıştır.

muzo

Yeni Üye
Oncelikle yardimci olmaya calisan butun arkadaslara tesekkurler
Aracima kis icin antifiriz koyana kadar bir tek sorunum hava akis metresi idi yeterli performansi alamiyorudum kis icin aracima antifiriz koydugumda motor blok tapalarindan birinin delinmis oldugunu gorduk ve degistirildi antifiriz koymadan once araci zorlasamda 160 ustune cikmoyordu tapa degistikten sonra performans denemesi yaptigimda aniden arac iceriye sicak hava yerine ilik uglemeye basladi ve hararet normal seviyede idi bir iki dakika sonra normale dondu bende umursamadim genel bakimini yaptirirken hava akismetresini de degistirdim aracin performansi yerine geldi ancak bu sefer hararet ibresi tavan yapmaya basladi normal kullnimda herhangi bir sikinti yok birde hararet yaptiginda genlesme tankindan sicak suyu disari atmaya basladi su ilavesi yapip normal kullandigimda ornegin 130 gecmedigimde sikinti yok eger zorlarsam direk hareret ibresi devir saati gibi yukselmeye basliyor motor ust kapak kontrol edildi sikinti yok haliyle conta degisti termostat ve devir daimde degisti ayni sorun devam ediyor ve arac hararet yaptiginda iceri soguk hava ufluyor basina boyle bir ariza gelen bir arkadas varsa yardimci olursa sevinirim herkese kolay gelsin

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Gecen hafta ayni sorun kuzenimin aracında oldu. Sistemde hava varmış. Havasını aldılar sorun çözüldü.

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Geçen hafta buna benzer bişey geldi başıma motordan ugultu sesi geliyordu şüphelendim ibrelere baktım hararet baya yükselmiş ugultuda zaten fandan geliyormuş harareti düşürmek için kaliriferi sonuna kadar açtım ılık üfledi biraz hararet düşünce baktım su kalmamış arabada ama akıntı görmemiştim su ilave ettim çalıştırdım hiç akıntı olmadı ertesigün sanayiye gittim orda akıtmaya başladı radyötör hortumlarından biri fana sürtüp aşınmış ısınıp sıkıştırınca basıncla bir anda suyu bitirmiş aynı şeymidir bilmiyorum ama hararet sorunu şakaya gelmez

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Fethi arkadaşın dedigi gibi hava yapmışta olabilir ama hava yapması için biryerlerden hava yapması gerek diye düşümüyorum

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
Ben de 1.9 Jtd kullanıyorum benzer bir sorun benimde başıma geldi aracı Sıkıştırinca hararet yapıyordu ve suyu eksiltiyordu her yere baktık bir şey göremedik en sonunda şu haznesine tıkayici ve çatlakları kapatici bir ilaç koydum 1 yılı aşkın süredir hararetle ilgili bir sıkıntı yaşamıyor um.

muzo

Yeni Üye
Evet suyu eksiltiyor ancak genlesme tankından dışarı atıyor genlesme tankı ve kapagida yeni

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Termostata baktirdiniz mi

sistemde hava olama ihtimali var

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
2004 jtd...

hocam büyük ihtimalle contadan turbo basıncını soğutma sistemine kaçırıyor.radyatörü ve taşma kabını patlatma ihtimali var.daha önce çanakkaleli bir kullanıcımız bu tip bir sorun yaşadı.

conta haşladığınız zaman ortaya çıkan hararet sorunu kapağı eğmiş olabilir yada takılan conta uyumsuz olabilir.kapağı söktürüp rektefecide ölçtürmeniz lazım.kaliteli bir rektefeciye götürün.kapak işçilik hatası kaldırmaz.

Son düzenleme:

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bu sorun büyük ihtimalle rampada gaza yüklendiğinizde ortaya çıkıyordur.

Bursalıkadir

Daimi Üye
Adı
Kadir Gültekin
Modeli
Renk
Füme
Bendede sürekli su eksiltiyordu, Radyötörü değiştirdim şimdi şeytan kulağına tık tık :)

muzo

Yeni Üye
sorun başladıktan sonra conta değişti kapak kontrol edildi sıkıntı yok rampa aşağı inerkende yapıyor araba 140 i gecince bir flap acilip su devirdaimin kapatiyor gibi

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Siz en garanti aracinizi servise goturun basinizdan geceni ve hangi islemleri uyguladiginizi anlatiniz servis geregini yapacaktir.

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Servise gitmiyorsan 88 otoda bir yer tavsiye ederim genelde ticarilere bakıyor doblo agırlıkta düzgün biryer ve oldukça ilgili ve bilgililer en azından oturup adam gibi dinliyorlar derdini bilmedigini başka bir yere sorup çözüm arıyorlar

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
@muzo

hocam diğer araçta da kapak kontrol edilip conta değişmişti.kapakta %1-%2 civarı bir eğrilik kalmış,conta da uyum sağlamamıştı.kapak,conta,radyatör,taşma kabı ve radyatör hortumları değişti.

anlamanın kolay bir yolu var.140 lara çıkmaya gerek yok.dik bir rampada 2.vitesle 37 devire çıkın.sıkıntı tekrar ediyorsa ciddi ciddi bu olayı düşünün.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aracı çok kaliteli bir servisin görmesinde fayda var.

muzo

Yeni Üye
Arabaya bir bakim yaptirdim gelmeyen sey kalmadi basima simdi de motor ariza lambasi yaniyor ve araba 3500 devirin ustune cikmiyor lamba sondugunde hersey normale donuyor

Durum
Konu kapatılmıştır.