2000 devir civarında kendi kendine aragaz

sfkonak

Azimli Üye
Tepki
1
Adı
serdar
Merhaba;
2011 model 1.3 90 doblo aracım var.
Olayın özü şudur.
normal kullanımda 2.viteste 2000 devir civarında arabada ığnn ığnn şeklinde kendiliğinden aragazmı desem silkeleme mi desem gaz kesmemi desem ustaların tabiriyle kendini kapatıp açıyormu desem. sorun var.

iki defa servise gittim. pcye bapladılar sorun çıkmadı. ilgili tüm yerleri temizlediler düzelmedi. filtreler değişti düzelmedi. hatta sıfır beyin taktılar yine aynı. sonunda usta beni bosh servise yönlendirdi. gittim.
test sürüşüne çıktık enjektörlerde sorun olsa her zaman olur dedi usta geri dönüşü değiştirdiler olmadı.
pompayı sökelim dediler söktüler dağıttılar topladılar gene aynı..
velasıl deneme yanılma oldu arabam..
forumlardan okuyup denedim debimetrenin fişini çekip bindim sorun ortadan kalktı hiç sorun olmadan gidiyor ancak ikinci çalıştırmada aaç çalışmayıp motor arıza ışığını yakıyor.
temizlenmesi gerek demişler yağsız sprey aldım denedim olmadı..
battı balık yan gider dedim sıfır debimetre aldım. taktım ama ne çare sorun aynen devam.

Allah aşkına kablosu çekilince düzelip sıfırı takıldığında dahi yine aynı problemi yaşatmasının başka ne sebebi olabilir.
Allah rızası için yardım..
NOT: Lütfen arama yapın falan demeyin. Çok okudum aynı probleme rastlayamadım..

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Bence sizin aracin derhal turbosuna bakilmali muhtemelen turbo yeterli basinci sagliyamiyor benim ilk aklima gelen turbo oldu

araciniz gazi koklediginizde dumaan atiyor mu?

sfkonak

Azimli Üye
Tepki
1
Adı
serdar
@doblo vip premio
duman atma sorunu yok. çekiş problemi de yok hatta 2500-3000 devir arasında turbo düğmesine basılmış gibi arabanın roketlendiğini hissedebiliyorsunuz uçuyor.. bu sebeple turbo sorunu olduğu düşünülmemesi. işin ilginç yanı debimetre fişli çekildiğinde sorunun ortadan kalkması..

Alirüzgar

Onursal Üye
Tepki
693
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Hoş geldin serdar öncelikle geçmiş olsun doblolarda bu tür arazalar kolay kolay cıkmaz ama bu biraz senin şansına böyle denk gelmiş bana kalırsa arıza debimetrenin fişinde yada tesisatında gibi bazen arızalar hiç tahmin edilmeyen yerlerde cıkıyor gerekli herşeyi yaptırmışsın debimetre bile sıfırıyla degiştiyse sanırım tesisatta bir sıkıntı var gibi diyeceksinki fişi çekince arıza ışıgını yakıyor demekki fiş çalışıyor ama sadece gelen sinyali okuyor diger işlemleri tam yapmıyor olabilir iyi bir elektirikçi bulup kabloyu kontrol ettir derim

sfkonak

Azimli Üye
Tepki
1
Adı
serdar
fişi çekip ilk çalıştırdığımda motor arıza ışığını yakmıyor sorunsuzca çalışıyor ve bahsi geçen silkeleme problemi de olmuyor. ama stop edip ikinci çalıştırmada motor çalışmayıp motor arıza ışığını yakıyor. marşa basarken gaz verirsek belki çalışıyor.

ahmetkl38

Daimi Üye
Tepki
94
Adı
ahmet
Abi tam anlayamadim ama...emme manifoldunda hava kacirma gibi seyler aklima geldi benimde .. motor sogutmasindan veya akünde sorun olabilir...bence en son sorun motorda diye dusunuyorum ...Allah yardim etsin

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun debimetre ve kablolarını tekrar kontrol ettirmekte fayda var.o olayı servise de anlatsanız.

sfkonak

Azimli Üye
Tepki
1
Adı
serdar
peki debimetrenin fişi çekildiğinde devre dışı kalan başka bir parça daha varmı mesela map sensör egr valfi vb. gibi yoksa bu debimetre fişi direk ecu ya mı bağlı.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
direk bağlı olması lazım.ben d1 i biraz debimetresiz kullanmıştım.(yenisi gelene kadar)

asaglam

Onursal Üye
Tepki
1.775
Adı
Ahmet
Meslek
Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Siyah
yakıt basınç regülatörü var muhtemelen ondandır.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Tepki
3.146
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
debimetrenin fişinde problem olabilir bi bakılması gerekli Ali Abi nin dediği mantıklı bence

sfkonak

Azimli Üye
Tepki
1
Adı
serdar
@asaglam
Bu yakıt basınç regülatörü dediğiniz parça MAP Sensör mü. Ayrıca şunu da soracağım net olsun. Debimetrenin fişine dolaylı da olsa bağlımıdır bu regülatör. debimetrenin fişi çekilince sorun düzeliyor ya onun için ona bağlı olabileceğini düşündüğüm için soruyorum..

asaglam

Onursal Üye
Tepki
1.775
Adı
Ahmet
Meslek
Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Siyah
@sfkonak

diğer adı rail müşiri diyebilirsin.

sfkonak

Azimli Üye
Tepki
1
Adı
serdar
@asaglam
bu parçanın sorunlu olduğunda pc ye bağlanınca gözükmediği durumlar oluyormu.
aldığım bilgiler bu parçada sorun olabileceğini destekler gibi görünmeye başladı.
debimetrenin fişi çekildiğinde sorunun düzelmesinin sebebi olarak yakıt kontrol ünitesinin dumura uğratılması sonucu standart çalışmasından dediler. yani bozuk parça tespitine yaramayıp sadece egr-turbo basınç sensör -emme yakıt sensör ile yakıt sensör dörtlüsünü işaret ettiler.
bu nasıl bir yazılımdır ki arızalı ya da düzensiz parça pc ile bulunamıyor..

asaglam

Onursal Üye
Tepki
1.775
Adı
Ahmet
Meslek
Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Siyah
@sfkonak

bu parça bi valf sinyali beyinden alıyo valf olunca haliyle mekanik bi parça beyin sinyali gönderir ama valf açma yapmassa bunu pc de göremez.

sfkonak

Azimli Üye
Tepki
1
Adı
serdar
Az evvel EGR valfin fişini çektim. şimdilik sorun düzeldi. Acaba sorunmu çözüldü yoksa debimetrenin fişini çekince düzelmesi gibi EGR valfinin fişini çektiğimizde sorunlu bölge by pass mı oldu.

asaglam

Onursal Üye
Tepki
1.775
Adı
Ahmet
Meslek
Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Siyah
egr rolantide devreye girer gaz verdimi devreden çıkar. egr ihtimali de olabilir.

sfkonak

Azimli Üye
Tepki
1
Adı
serdar
@asaglam
EGR gibi bir sistemin sadece rölantide çalışması konusunda eminmisiniz. Eğer dediğiniz gibi rölantide çalışıp yükte devreden çıkıyorsa o zaman sorun ondan olamaz. Çünkü benim sorun sadece yükte oluyor.

MEVKU946

Onursal Kocaeli Yöneticisi
Tepki
1.367
Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
SLM SERDARCIĞIM. GEÇMİŞ OLSUN. MOTOR ARIZA IŞIĞI DEVAMLIMI YANIYOR YOKSA ARA ARA MI YANIYOR. SLM MEVLÜT AMCA.

sfkonak

Azimli Üye
Tepki
1
Adı
serdar
@MEVKU946
A.S. DEbimetrenin de EGR nin de fişi çekildiğinde ilk çalıştırmada arıza ışığı yanmıyor. sonraki çalıştırmalarda sürekli yanıyor.