1.9 d doblo motor yağı hangi marka ve numara olmalı

doblocu25

Azimli Üye
iyi günler abiler bir soru sormuştum yanlış yerde yazmışım bilmiyorum şimdi doğrumu yazıyorum.neyse bizde 1.9 d doblo var yağ değişimine gideceğizde buna orjinal hangi yağ koyuyorlar hangi yağlar iyi bide 100.000 i geçmiş araç için carbon clean yaptırmak sağlıklımı bi kaç yerde bu konuda iyi olmadığınız ifade ediyorlar yaptırıpta faydasını gördünüz mü?saygılar...

geremy

Onursal Kurucu
orjinal yağ selenadır.
ama her yağın kalitelisi var bunlarlada devam edilebilir.her seferinde farklı marka kullanmayın.

bunyas288

Daimi Üye
doblocu25 tarafından yazılan metin:
iyi günler abiler bir soru sormuştum yanlış yerde yazmışım bilmiyorum şimdi doğrumu yazıyorum.neyse bizde 1.9 d doblo var yağ değişimine gideceğizde buna orjinal hangi yağ koyuyorlar hangi yağlar iyi bide 100.000 i geçmiş araç için carbon clean yaptırmak sağlıklımı bi kaç yerde bu konuda iyi olmadığınız ifade ediyorlar yaptırıpta faydasını gördünüz mü?saygılar...

Carbon temizlemeyi ben dobloma yaptırdım ve servise sordum arkadaşım fiat 40.000km de bir carbon temizlemeyi tavsiye ediyormuş.Benim doblo 44.000 de idi.Faydasına gelince motor sesi azaldı, eskiye nazaran daha atak hale geldi.. Ama 100 bini geçmiş diyorsun ona bir şey diyemeyeceğim izmirli çağdaş ustaya sormak lazım..

doblocu25

Azimli Üye
evet sormak lazımda bu numarsı var bunların onları biliyormusunuz 5 40 10 40 var onun bi kaç versiyonu var hangisini kullanmakta fayda var bide bunların hava fitlresi nerede baya baktımda bulamadım eski kasa versionlarında varsa bi foto ekleme imkanınız varmı

geremy

Onursal Kurucu
konuların birinde yağ numarası yazıyordu sanırım hatırlayamadım
sentetikti herhalde

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
geremy tarafından yazılan metin:
konuların birinde yağ numarası yazıyordu sanırım hatırlayamadım
sentetikti herhalde

evet konununda birinde çağdaş usta nosuna kadar yazmıştı. Aratalım sitede

izmirlidoblo

Daimi Üye
10w40 olur 5w30 5w40 kullanabilirsin selenia şart değil castrol mobil agip v.s olur carbon clean işlemini de çekişte düşme zor çalışma duman varsa yaptırabilirsin

doblocu25

Azimli Üye
izmirlidoblo tarafından yazılan metin:
10w40 olur 5w30 5w40 kullanabilirsin selenia şart değil castrol mobil agip v.s olur carbon clean işlemini de çekişte düşme zor çalışma duman varsa yaptırabilirsin

bilgi için teşekkürler abi benim çok yakıyor araç o yüzden carbon temizliği fayda sağlar mı şehir içi 1.9 250 300 bin lira arası yakıyor yağ içinde hangisi önerirsiniz

kolega20

Azimli Üye
Doblo
Adı
Mustafa ÖZDEN
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
Selenia fiatın orjinalyağıdır.Değiştirmemeni tavsiye ederim.5w 40

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
O DOBLOLARIN YAĞI 10 40 SELENA DİZEL dir. 5 litrelik kutusundan alırsan 1 litre artar onuda eksildikçe tamamlarsın ve daha ucuza gelir.

efsane05

Onursal Üye
Adı
Ahmet KELEŞ
Modeli
Renk
SİYAH-VİP
slm arkadaşlar 3 mayıs 14 c.tesi günü motor yağını değiştirdi.biraz mecburiyetten oldu würth 10w40 sentetik yağ kullandı ustam alt tıpayı açtı 1 saat bekledi (tam boşaltsın) dedi ve varil depodan doldurdu 5 litre oldu dedi yaklaşık 50 km yaptım pazar günü eve geldim bıraktım pazartesi akşam ölçtüğümde üst çizgide olan yağ seviyesi orta çizgiye düşmüş.Normalmi diye aynı ustaya gittim hortumlar kanallar ve filtre çekmiştir dedi 250-300 cc daha ekledi.normalmi acaba acil yardım 10 mayısta yola çıkacağım saygılar....

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
slm arkadaşlar 3 mayıs 14 c.tesi günü motor yağını değiştirdi.biraz mecburiyetten oldu würth 10w40 sentetik yağ kullandı ustam alt tıpayı açtı 1 saat bekledi (tam boşaltsın) dedi ve varil depodan doldurdu 5 litre oldu dedi yaklaşık 50 km yaptım pazar günü eve geldim bıraktım pazartesi akşam ölçtüğümde üst çizgide olan yağ seviyesi orta çizgiye düşmüş.Normalmi diye aynı ustaya gittim hortumlar kanallar ve filtre çekmiştir dedi 250-300 cc daha ekledi.normalmi acaba acil yardım 10 mayısta yola çıkacağım saygılar....

1.9 jtd motorlara kullanılan yağ fabrika tarafından 10W40 olarak belirlenmiştir.würth gurubunun yağını hiç kullanmadım ama würth genel olarak kaliteli bir markadır.

ilk kontrolü yağ koyulduktan hemen sonra (motor çalıştırılmadan) yaptıysanız ustanız haklıdır.

normalde yağ seviyesi ölçümünde önce yağ koyulur,sonra 10 dakika kadar araç rolantide çalıştırılır,10 dakika sonra motor stop edilip,10 dakika yağın sızması ve soğuması beklenir,yağ tekrar ölçülür,gerekli görülürse tekrar yağ eklenir.

aracınızın bir gün içerisinde 300 cc civarı yağ eksiltmesi önemli bir arıza olduğunu gösterir ki bu arızayı sizinde açıkça farketmeniz gerekirdi.ama görüyorum ki yağ ölçümünde ki eksiklik dışında gözle görülür bir başka şikayetiniz yok.ben bunun ölçüm hatası olduğunu düşünüyorum.

ama aracınızla ilgili başka bir sıkıntınız varsa (egzostan mavi veya beyaz duman,hararet,radyatör taşma kabında kararma,motor dışında yağ birikintisi ve ya sızıntısı...v.s.)o zaman bir arıza olup olmadığını değerlendirebiliriz.şimdilik sorun sadece ölçüm hatası gibi görünüyor.

efsane05

Onursal Üye
Adı
Ahmet KELEŞ
Modeli
Renk
SİYAH-VİP

1.9 jtd motorlara kullanılan yağ fabrika tarafından 10W40 olarak belirlenmiştir.würth gurubunun yağını hiç kullanmadım ama würth genel olarak kaliteli bir markadır.

ilk kontrolü yağ koyulduktan hemen sonra (motor çalıştırılmadan) yaptıysanız ustanız haklıdır.

normalde yağ seviyesi ölçümünde önce yağ koyulur,sonra 10 dakika kadar araç rolantide çalıştırılır,10 dakika sonra motor stop edilip,10 dakika yağın sızması ve soğuması beklenir,yağ tekrar ölçülür,gerekli görülürse tekrar yağ eklenir.

aracınızın bir gün içerisinde 300 cc civarı yağ eksiltmesi önemli bir arıza olduğunu gösterir ki bu arızayı sizinde açıkça farketmeniz gerekirdi.ama görüyorum ki yağ ölçümünde ki eksiklik dışında gözle görülür bir başka şikayetiniz yok.ben bunun ölçüm hatası olduğunu düşünüyorum.

ama aracınızla ilgili başka bir sıkıntınız varsa (egzostan mavi veya beyaz duman,hararet,radyatör taşma kabında kararma,motor dışında yağ birikintisi ve ya sızıntısı...v.s.)o zaman bir arıza olup olmadığını değerlendirebiliriz.şimdilik sorun sadece ölçüm hatası gibi görünüyor.

Raptor cevabın için sağol araçta performansta artış var ama herhangibir arıza göremedim.(sızıntı,hararet veya duman gibi.)bugünde çalıştırmadım eve gidince bakacam yağına....

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

Raptor cevabın için sağol araçta performansta artış var ama herhangibir arıza göremedim.(sızıntı,hararet veya duman gibi.)bugünde çalıştırmadım eve gidince bakacam yağına....

senin için burdayız...