1.3 MULTİJET ZİNCİR DEĞİŞMELİ DEĞİŞMEMELİ Mİ?

izmirlidoblo

Daimi Üye
Arkadaşlar 1.3 multijetlerde triger kayışı yok sadece klima power kayışı var ama zincir hiç değişmicek anlamına gelmez belki bunu değişmesi gerektiğini araştırıp bilen arkadaşlarımız var ama herkes bilmiyor triger gibi onun da bakım aralıkları değişim zamanı var çünkü bu zincir uzama ve boşluk yapıyor bu da sese ve arabanın sente ayarının az da olsa kaçmasına ve perfomansdan düşmesine neden oluyor.Fıat ve Opel'in seminerlerinde bunu ilk 1.3 multijet(cdti) combonun zincirini değiştirmizde krankda diğer arabalarda genelde var kama 1.3 lerde yok belirli km aralıklarında sente ayarı kontrol edilmelidir diye düşünmüştük sonra araştırdığımızda fıat opelin açıklamasına göre italyanlar her 60,000 km de aracın motor sente kitleme aparatları ile kontrol edilip eğer sente kaçmış ise eski yerine getirilmesi gerektiği eğer boşluk fazla ise zincir değişimine gidilmesini gerektiğini söylemiştir.

Söylemek istediğim şu zincir de değişiyo arkadaşlar bence 150,000 km de 1.3 multijet zincir değiştirmeli her 60,000 km de kontrol edilmeli tabi bunu kaç tane usta bilir merak konusu ama ayrıntılı isteyene anlatılır..fotolarını çektim tel yoluyla bakın fikir sahipi olun.Kitleme aparatı yoksa bu işlemi yapılmaz

Çağdaş Oto Fiat Özel Servisi
0232-282-06-38 6.sanayi-İzmir

izmirlidoblo

Daimi Üye
bu arada opelin 1.3 cdtı ile 1.3 multijet aynı opelle ne alakası var denmesin opele bu motoru fıat veriyooo

izmirlidoblo

Daimi Üye
ne demek 1.3 multijetde alırken zincirin ses yapıp yapmadığından emin olun arabayı öyle satın alın dobloyla ilgili daha çok şey paylaşıcam yoğun çalıştığımız için geç konu açıyoruz

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşlar her iki tipide kullanıyorum. doğan slx in triger kayışı değişimi 60.000 km de birdir.kopması halinde tehlike arzettiği için 45.000 km de değiştiriyorum.

dobloya gelince triger kayışı yerine zincir kullanılımış,bu daha güvenilir.ancak 120.000 km de değiştirildiğini biliyorum. 150.000 diyen arkadaş olmuş oda doğru olabilir ama 150.000 bile olsa ben bunu 120.000 de değişirim.çünkü bi keserse sizi kimse kurtaramaz.hasar motorla sınırlı kalmıyor kollar motor kaputundan çıkıyor.seyir halinde triger kesmiş bi doğanı servisde yatarken görmüştüm.inanın bu riski almak istemezsiniz.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
RAPTOR tarafından yazılan metin:
arkadaşlar her iki tipide kullanıyorum. doğan slx in triger kayışı değişimi 60.000 km de birdir.kopması halinde tehlike arzettiği için 45.000 km de değiştiriyorum.

dobloya gelince triger kayışı yerine zincir kullanılımış,bu daha güvenilir.ancak 120.000 km de değiştirildiğini biliyorum. 150.000 diyen arkadaş olmuş oda doğru olabilir ama 150.000 bile olsa ben bunu 120.000 de değişirim.çünkü bi keserse sizi kimse kurtaramaz.hasar motorla sınırlı kalmıyor kollar motor kaputundan çıkıyor.seyir halinde triger kesmiş bi doğanı servisde yatarken görmüştüm.inanın bu riski almak istemezsiniz.

doğru söylüyorsun raptor. Benim 103.000 oldu. 120.000 oldumu değiştirim artık. Çağdaş maliyet nedir bunun?

izmirlidoblo

Daimi Üye
180 ytl zincir 150 ytl işcilik team doblocu olursa 120 ytl olur motorun sağ tarafı komple sökülüyo kitleme aparatı olan yere yaptrın yoksa elvedaa

munurkavalci

Daimi Üye
Adı
münür
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Aşçı
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2011
Renk
siyah
1.2 nin triger setini ve tüm kayışlarını değiştirmek ne kadar işçilik sadece????????? çağdaş ben ce sen fiyat listesi çıkar burada yayınla ona göre herkez bilsin başka yerlerde kazık yemesin arkadaşlarımız olmazmı??????

ERCAN

Daimi Üye
bendeki 1.3 doblom 73.000 binde ...şimdilik bir sorun yok gibi..ama arabayı ilk marş yapıpı çalıştırdığımda ..cam açık ise motor kısmından çıngıl çıngıl diye...sanki zil çalar gibi ses geliyor..gaza bastığımda kesiliyor gibi ..acaba bu ses tiriger zincirin sesi olabilirmi..sibopların vuruntusu kesinlikle değil..onu biliyorum..

ERCAN

Daimi Üye
1.4 95 hp için 26100 dediler..bu sadece onların teklifleri..yani pazarlığa girmedim ,,girsem daha cazip teklifleri mutlaka alırdım..

tamz

Daimi Üye
Vallahi çok teşekkürler arkadaşım...Ben de 2008 doblo maxi var. araç 73.000 km de...Hep şehir içi kullanıyorum.70Bin bakımında usta zincirden ses geliyor dedi.Ancak 1.000TL civarı tutar dedi.Yüksek değil mi ?

filizcima

Daimi Üye
hey benım düldül 120 bınde bende bı ustayı zıyaret edıcem sankı ama burdan bırıkerını onerırsenız ızmırede gıdebılırımtam olarak ıscılık malzeme 1,3 ıcın nekadar oluyor:D

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
benım doblo 140 binde ben daha değiştirmedim ama kısa zamanda değiştirmeyi düşünüyorum sanayide sordum zincir dişlileri filan herşeyi içinde 200 işçilik 200 ve yağları filanda 100-200 arası tutar dediler yanı nerden baksanız 500-600 tl arasında bir fiyat cıkardı servisi rayıp onlarla konustum onlarda tam olarak 600 tl dediler değiştirmem gerekıyor ama ne zaman değiştiririm bilmiyorum :)

izmirlidoblo

Daimi Üye
zincir malzemesi orjinal zincir seti işciliği 350 tl halloluyor :) ama aracın en az 5 6 saatlik kalması lazım

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
yav agalar biz bu güne kadar bu zincir değişir diyoduk ama fiat servisi 170 binde gerginliği kontrol edilir çatlama yıpranma yoksa devam eder diyor...

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
dostlarım.tam nasıl anlarım zincirin değişme zamanı gelip gelmediğini?170bin oldu benim.değiştimi ilk sahibi hiç bilmiyorum.ben aldığımda 160bindeydi.usta açıp bakabilirmi illa servismi olmalı..nerden açtınız bu konuyu yav:D

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
doblo kullanıcı kitabı,sayfa 147,peryodik bakım tablosuna göre 1.3 multijet zincir değişim kilometresi 160.000 dir.

bu kilometre dolmadığı taktride normal kullnımda 5 yılda bir,zor şartlarda kullanımda 3 yılda bir triger seti değişir!

fabrikanın verdiği bilgidir ve kesindir!

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
peki nasıl anlıycas değişip değişmediğini?

Dark Knight

Fenomen Üye
RAPTOR tarafından yazılan metin:
doblo kullanıcı kitabı,sayfa 147,peryodik bakım tablosuna göre 1.3 multijet zincir değişim kilometresi 160.000 dir.

bu kilometre dolmadığı taktride normal kullnımda 5 yılda bir,zor şartlarda kullanımda 3 yılda bir triger seti değişir!

fabrikanın verdiği bilgidir ve kesindir!

Ben hayatta doldurmam 5 yılda 160bini. Zaman ne gösterir bilinmez ama şayet aracım hala bende kalırsa 160bin dolmasa da değiştirmek zorunda mıyım?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
izmirlidoblo tarafından yazılan metin:
Arkadaşlar 1.3 multijetlerde triger kayışı yok sadece klima power kayışı var ama zincir hiç değişmicek anlamına gelmez belki bunu değişmesi gerektiğini araştırıp bilen arkadaşlarımız var ama herkes bilmiyor triger gibi onun da bakım aralıkları değişim zamanı var çünkü bu zincir uzama ve boşluk yapıyor bu da sese ve arabanın sente ayarının az da olsa kaçmasına ve perfomansdan düşmesine neden oluyor.Fıat ve Opel'in seminerlerinde bunu ilk 1.3 multijet(cdti) combonun zincirini değiştirmizde krankda diğer arabalarda genelde var kama 1.3 lerde yok belirli km aralıklarında sente ayarı kontrol edilmelidir diye düşünmüştük sonra araştırdığımızda fıat opelin açıklamasına göre italyanlar her 60,000 km de aracın motor sente kitleme aparatları ile kontrol edilip eğer sente kaçmış ise eski yerine getirilmesi gerektiği eğer boşluk fazla ise zincir değişimine gidilmesini gerektiğini söylemiştir.

Tamirci olduğumuz için iki sefer ikisininde markası tesadüf belki combo ilki 180,000 km civarındaydı sesli çalışma vardı zincirdeki boşluktan değiştirdik sentesi yarım diş kaçmış bu da perfomansa etki eder 2-5 hp belki güç kaybı sadece zincir değiştirdik 150 ytl sadece zinciri

İkinci olarak gene bi başka combo bizi buldu bu da 216,000 km bi bankanın arabası araba kurtarıcıyla dükkana geldi çalışmıyo dükkanda baktık sesinden deneyimlerimizden anladık zincirden cihaza bağladık emin olduk açtığımızda araba senteden 1 diş atlamış allahtan sipoplara zarar vermemiş kitledik senteye geldi tek zincir değişti o da saat gibi oldu

Söylemek istediğim şu zincir de değişiyo arkadaşlar bence 150,000 km de 1.3 multijet zincir değiştirmeli her 60,000 km de kontrol edilmeli tabi bunu kaç tane usta bilir merak konusu ama ayrıntılı isteyene anlatılır..fotolarını çektim tel yoluyla bakın fikir sahipi olun.Kitleme aparatı yoksa bu işlemi yapamaz yapıcak olan yer bilginizee.. Saygılar

URL=http://img197.imageshack.us/i/ada174.jpg/]
ada174.jpg
[/URL]

bak aga,işte adam paylaşıyor!canavar paylaşım ilan ediyorum!teşekküre boğuyorum!