yük nakli hususi ve yolcu nakli hususi

KomanDoblo

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emrah
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
selamünaleyküm arkadaşlar yük nakli hususi ve yolcu nakli hususi ile ilgili bir sorum var vergide fark var mı 2008 Doblo 1.9 105'lik Doblom var yük nakli hususi yazdığı için 1050 lira vergi ödüyorum yolcu nakli hususi ile arasında fark var mı bunu değiştirme imkanımız vardı bilenler yorum yapabilir mi

Dosyalar

• 20220509_121511.jpg
    20220509_121511.jpg
    16,1 KB · Okunma: 14

KomanDoblo

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emrah
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
arkadaşlar lütfen konu hakkında tam bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

Eniste07

Aktif Üye
Doblo
Adı
Abdurrahman Glgr
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Usta net bir şekilde, değiştirme imkanınız bulunmuyor. fabrikadan ne çıktı ise o. Uzun yıllar önce bu tür islemler oluyordu. Şimdi bitti.. otomobil ruhsatlı ise otomobil, kamyonet ise kamyonet. İstediğiniz şekilde ispatlayın devlete. Maalesef yine diyorum. Ne yazıyorsa o.

Eniste07

Aktif Üye
Doblo
Adı
Abdurrahman Glgr
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
El altından, atıyorum 10bin'e 15'bine değiştirebileceğini iddia eden şahıslar mevcut. Sadece paranızı kaptırırsınız

KomanDoblo

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emrah
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
El altından, atıyorum 10bin'e 15'bine değiştirebileceğini iddia eden şahıslar mevcut. Sadece paranızı kaptırırsınız
teşekkür ederim bu kısmını anladım peki aracın devrini alırken ticari mi yoksa husu yolcu içinmi diye soruluyor o neden soruluyor

KomanDoblo

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emrah
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Usta net bir şekilde, değiştirme imkanınız bulunmuyor. fabrikadan ne çıktı ise o. Uzun yıllar önce bu tür islemler oluyordu. Şimdi bitti.. otomobil ruhsatlı ise otomobil, kamyonet ise kamyonet. İstediğiniz şekilde ispatlayın devlete. Maalesef yine diyorum. Ne yazıyorsa o.
birde vergi farklı mesela bende yük nakli hususi yazıyor aynı araç bir arkadaşım yolcu nakli hususi yazıyor o 760 lira ödüyor ben 1050 lira ödüyorum bu neden

onurustaoglu41

Daimi Üye
Doblo
Adı
Onur USTAOĞLU
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Vergilerde Yük nakli ticari- yük nakli hususi ve otomobil olarak 3 çeşit var. Aynı zamanda dobloların 1.9larında fabrikanın attığı kazık var oda ruhsata yazan motor cc değerleri

2 çeşit 1.9 var

Ruhsatta 1890 veya 1900 yazanlar standart vergi ödüyor

Ama ruhsatta 1901 üstü yazıyorsa ozaman 2 dilime giriyorsunuz sizin tartıştığınız fark bu aslında
Otomobil ruhsatına dönebiliyorsunuz ama şartları var
1 araç yaşı (yanlış hatırlamıyorsam 7 yaşından küçük olmalı)
2 aracın sıfır ötvsi ödemek, ruhsat ve vs masraflar. Ticari ile otomobil arasındaki ötv dilim farkı yani

KomanDoblo

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emrah
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Vergilerde Yük nakli ticari- yük nakli hususi ve otomobil olarak 3 çeşit var. Aynı zamanda dobloların 1.9larında fabrikanın attığı kazık var oda ruhsata yazan motor cc değerleri

2 çeşit 1.9 var

Ruhsatta 1890 veya 1900 yazanlar standart vergi ödüyor

Ama ruhsatta 1901 üstü yazıyorsa ozaman 2 dilime giriyorsunuz sizin tartıştığınız fark bu aslında
Otomobil ruhsatına dönebiliyorsunuz ama şartları var
1 araç yaşı (yanlış hatırlamıyorsam 7 yaşından küçük olmalı)
2 aracın sıfır ötvsi ödemek, ruhsat ve vs masraflar. Ticari ile otomobil arasındaki ötv dilim farkı yani
Vergilerde Yük nakli ticari- yük nakli hususi

bunun birde yolcu nakli hususi olanı var onu diyorum abi onlar herşey aynı sadece yolcu nakli hususi yazıyor diye daha az vergi veriyor ben onu diyorum

KomanDoblo

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emrah
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
yani alım satım sırasında sorulan ne için kullanacaksınız sorusuna yolcu nakli hususi desek problem kalmıyor

serkan8320

Pamukkale Temsilcisi
Yetkili Kişi
İlçe Temsilcisi
Doblo
Adı
Serkan Kaçar
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiçekçi-Esnaf
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Kahverengi
Sahis icin kullanacaksan hususi kamyonet, sirket icin kullanacaksan ticari kamyonet yazilir. Hususi kamyonet yuk yada yolcu nakli yazmasi mtv’sini degistirmez.

KomanDoblo

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emrah
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Sahis icin kullanacaksan hususi kamyonet, sirket icin kullanacaksan ticari kamyonet yazilir. Hususi kamyonet yuk yada yolcu nakli yazmasi mtv’sini degistirmez.
resime dikkat ettinmi abi yük nakli hususi yazıyor yolcu nakli hususi yazan da var ben 1050 lira vergi ödüyorum yük nakli diye yolcu nakli hususi yazan ise 760 veriyor

KomanDoblo

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emrah
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
arkadaşlar yolcu nakli hususi yazan bir Doblo cu arkadaşımız yokmu bu grupta

Gunki K

Aktif Üye
Doblo
Adı
Güner
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Gri
Sanırsam yok herkeste aynı yazıyı gibi

saltinto

Aktif Üye
Doblo
Adı
Serdar
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
resime dikkat ettinmi abi yük nakli hususi yazıyor yolcu nakli hususi yazan da var ben 1050 lira vergi ödüyorum yük nakli diye yolcu nakli hususi yazan ise 760 veriyor
Merhaba, şu an Doblo aracım mevcut. Eskiden Megane otomobilim vardı. Ruhsat görsellerini ekte belirttim. Bence Yolcu nakli-Hususi diye belirttiğiniz, Otomobil ruhsatlı Doblo. Aynı bilgi Megane ruhsatın dada belirttiğiniz gibi yazılmış. Bahsettiğiniz karşılaştırma için araçların ruhsatında CİNSİ yazan yerede bakmanızı öneririm.

Dosyalar

• horz.jpg
    horz.jpg
    170,4 KB · Okunma: 18

Gunki K

Aktif Üye
Doblo
Adı
Güner
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Gri
Ustam bencede o şekilde dün akşam bayağı bi araştırdım ticari olup yolcu nakli hususi yazan göremedim hepsi yük nakli hususi.Burada olan otomobil Doblo ile kamyonet Doblo kıyaslaması gibi duruyor.

KomanDoblo

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emrah
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Merhaba, şu an Doblo aracım mevcut. Eskiden Megane otomobilim vardı. Ruhsat görsellerini ekte belirttim. Bence Yolcu nakli-Hususi diye belirttiğiniz, Otomobil ruhsatlı Doblo. Aynı bilgi Megane ruhsatın dada belirttiğiniz gibi yazılmış. Bahsettiğiniz karşılaştırma için araçların ruhsatında CİNSİ yazan yerede bakmanızı öneririm.
abi birtane cornet var arkadaşta şimdi ona baktık onda cinsi kamyonet yazıyor alta kullanım amacı yolcu nakli hususi yazıyor 1.8 motor 110 Luk vergisini 760 lira ödüyor bunlar hepsi aynı değil mi 2012 model

Gunki K

Aktif Üye
Doblo
Adı
Güner
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Gri
Agam benim en son anladığım olay şu ruhsatta yazanın önemi yok sizin kullandığınız araç 1.9 olduğu için vergi bir miktar yüksek çıkıyor 1050 TL diğer 1.9 olmayan ve 7-15 yaş arasındakilerede 653 TL çıkıyor.2008 model yazmışsınız sizinkide 1 yıl sonra bi alt vergi dilimine giriyor

KomanDoblo

Azimli Üye
Doblo
Adı
Emrah
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
onu da araştırdım ondan haberim var siz ne kadar ödüyorsunuz

Gunki K

Aktif Üye