Doblo Triger Zinciri kopması

ugurakyuz

Azimli Üye
Arkadaşlar 2010 1.3 Multijet Premio Doblo d2.
Dün akşam ikinci viteste giderken birden yığıldı kaldı. Çekiciyle tamirciye götürdük Triger zinciri kopmuş dedi. Daha önce böyle bişey başına gelen var mı nekadar tutar fiyat genel bi bilgi verebilecek var mı?

meheme

Aktif Üye
Doblo
Adı
Mehmet İsa
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Bordo
inşallah başka yere zarar vermemiştir. sadece zincir belki uygun olabilir ama sağa sola motor içine zarar verdiyse baya masraflı olabilir

ugurakyuz

Azimli Üye
Hocam sadece malzemeler 2.500 ü bulur dediler çok şaşırdım daha önce başınıza geldi mi böyle bişey

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ
başıma gelmedi ama ustanın dediği olay motora da girmiş triger o parayı bulmaz. geçmiş olsun

AHMETMUTAF1057

Balıkesir İl Temsilcisi
Yetkili Kişi
İl Temsilcisi
Doblo
Adı
AHMETMUTAF
Kan Grubu
A RH +
Meslek
ACİL TIP TEKNİSYENİ-PARAMEDİC
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
DERİN BORDO
Büyük geçmiş olsun

ugurakyuz

Azimli Üye
Eyvallah çok saolun. Şimdi tamircideyim de rektefiyede kalıcak 3 gün sürer diyo motorun yarısı sökülecek dedi görünmez olay durup dururken çekici parası bilmemne 4 bine patlıcak bize başka ustalara sorucam emin olmak için. Bildiğiniz tanıdığınız usta varsa bi soruverseniz çok iyi olur hem bilgilenmiş oluruz.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Motoru açmadan anlaşılmaz. Hangi parçalar zarar gördü görmedi tespit edilmesi lazım. Çok geçmiş olsun. Araç kaç model km kaç ?hiç değişti mi zincir ?

ugurakyuz

Azimli Üye
Motoru açmadan anlaşılmaz. Hangi parçalar zarar gördü görmedi tespit edilmesi lazım. Çok geçmiş olsun. Araç kaç model km kaç ?hiç değişti mi zincir ?
Şaşırtıcı olan normal değişim süresi 160 bin veya ses gelince olarak yazıyo her yerde. Ses gelme vb bişey olmadı. Birkaç yerde okudum 250 bine kadar giden varmış talihsizlik gerçekten. İşçilik konusundada bi tamirci 1200 lira dedi başka bi yer 600 e olur dedi tereddütte kaldım. Malzemeleri kendim alıcam 1.sınıf almaya dikkat edicem

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Sizden başka kullanan hor kullanmış. Zincir kopması anı kalkış zorlama, vurdurma gibi durumlardan sonra ortaya çıkıyor. Talihsizlik geçmiş olsun. Geliyor birini buluyor.

ugurakyuz

Azimli Üye
Sizden başka kullanan hor kullanmış. Zincir kopması anı kalkış zorlama, vurdurma gibi durumlardan sonra ortaya çıkıyor. Talihsizlik geçmiş olsun. Geliyor birini buluyor.
Hocam teşekkür ederim allah razı olsun.
Bu durumu özellikle sordum neden olmuştur diye. Tamircilerin hepsi hor kullanmadan kaynaklı zincir kopmaz dedi bide benden başka kimse yok kullanan. Araba 140 binde 14 kere yağ demişmesi gerek. Ben birkaç kere yağ değişimini aksattım. Yani şöyle söyleyim 11-12 kere değişmiştir yağı. Yağ değişim kmsinden sonra 1-2 bin kilometre sonra değiştirdiğim olmuştu. Bazı Tamirci sorun bundan kaynaklı olabilir dedi kimisi de onunla ilgisi olmaz dedi. Durum bu şekilde.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Yag değişimi ile alakası olacağını hiç sanmıyorum. Triger belli km ve belli yilda değişir. Bunun amacı parca ya madden malzeme olarak ya da yil yorgunluğu ile kopmasin diye müdahale etmekdir.

Siz farkında olmadan yıpratmışsiniz. Ilk sahibisiniz herhalde yoksa dicem sizden önce hirpalanmis..

Bir orn2k vereyim amcam da düz 1.9 var triger kayiş. Sorun gözükmezken araç stop etmesinden ötürü yolda üşenip 3 de 4 e 3de 4 e atıp vurdurma yapmış. Nitekim 4 5 seferden den sonra koptu. Sizin durumun Aynisi başına geldi.

Ondan mütevellit soğuk motorda ani hareketten kaçınmalı, genel olarak ani gaz asilmalarinun önüne geçmek gerek..
Motor kulakları şanzuman ekzantrik en önemlisi triger sente atabiliyor hatta kopabiliyor..
Ayrıca en nihayetinde olabiliyor youtube videolar var izliyoruz.. durduk yere kol çıkartan ne bileyim triger koparan ...

Sizden de Allah razı olsun. Bununla geçmiş olsun.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Yağ değişimi ve ani zorlamaların zinciri koparacağını sanmıyorum. kopası gelmiştir malzeme ömrü kısadır kopmuştur. Fiorino 1.3 üm 325000 km'de ve fabrikanın zinciri halen duruyor hiç değiştirmedik.
Ani zorlama derseniz zorluyorum Araç hantal olduğu için yüksek devir kullanıyorum şuana kadar bi sıkıntımız olmadı. Olmaz mi sıkıntı olabilir tabi ama yeni zincirde de olabilir şans işi birazda.
Biz birde asfalttan ziyade staplize yolda çok kullanıyoruz.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Toprağım devirli kullanmak ayrı arabayı kaldırırken haldir huldur patiyle ne bileyim ivmeyle kaldırmak ayrı. Haklisin fiorino yük de koydun mu ağır kalıyo mecbur yüklememeden olmaz ama nasıl anlatayım bilemedim.. bu zincir kayış karışık işler yaaa.

Şimdi fabrika 160bin km der de şartlar ayrı bizim kullandığımız şartlar ayrı.. 160 dıyorsa kafada 130 140 da değişecek zaten.. yoksa kaçınılmaz son her an gelir. Sakası yok..

Benim triger kayiş mesela 290k da değişmiş. Değişen usta deftere demiş ki 360 k ve 5 sene. Yanı ben şuan 351 bin deyim, 2015 sonu değişmiş.. Yanı km dolmasa da yaş dolacak zorlama sıkıntıya gelme değiş diyor..

Bende ipin agzindayim allah muhafaza. Değişecegim yakında..

Sen doblo da 200kusur kala baskı balata değişmedin.. sen bir istisnasin.

Istisnalar kaideyi bozmazz :)))))

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
1.3 motorlarda triger ömrü 5 yıl veya 160 bin km hangisi önce dolarsa.
Sizin aracınız 140 binde 2010 model. Yani hem değişim km yaklaşmış hemde değişim yılı 5 yıl geçmiş. Bence kopması gayet normal.

Zincir kopması sibobları eğer horozları kırar. En büyük zararı budur motora. Bir nevi yarım rektifiye olacak aracınız.

Geçmiş olsun

ugurakyuz

Azimli Üye
Yag değişimi ile alakası olacağını hiç sanmıyorum. Triger belli km ve belli yilda değişir. Bunun amacı parca ya madden malzeme olarak ya da yil yorgunluğu ile kopmasin diye müdahale etmekdir.

Siz farkında olmadan yıpratmışsiniz. Ilk sahibisiniz herhalde yoksa dicem sizden önce hirpalanmis..

Bir orn2k vereyim amcam da düz 1.9 var triger kayiş. Sorun gözükmezken araç stop etmesinden ötürü yolda üşenip 3 de 4 e 3de 4 e atıp vurdurma yapmış. Nitekim 4 5 seferden den sonra koptu. Sizin durumun Aynisi başına geldi.

Ondan mütevellit soğuk motorda ani hareketten kaçınmalı, genel olarak ani gaz asilmalarinun önüne geçmek gerek..
Motor kulakları şanzuman ekzantrik en önemlisi triger sente atabiliyor hatta kopabiliyor..
Ayrıca en nihayetinde olabiliyor youtube videolar var izliyoruz.. durduk yere kol çıkartan ne bileyim triger koparan ...

Sizden de Allah razı olsun. Bununla geçmiş olsun.
Vurdurmak aklıma geldi ama arıza olur olmaz direk tamircimi aradım yak dörtlünü çekici çağır dedi bende direk öyle yaptım sadece ilk etapta birkaç kez marşa bastım çalıştırmaya çalıştım onun dışında her hangi bişey yapmadım iyiki yapmamışım.

ugurakyuz

Azimli Üye
1.3 motorlarda triger ömrü 5 yıl veya 160 bin km hangisi önce dolarsa.
Sizin aracınız 140 binde 2010 model. Yani hem değişim km yaklaşmış hemde değişim yılı 5 yıl geçmiş. Bence kopması gayet normal.

Zincir kopması sibobları eğer horozları kırar. En büyük zararı budur motora. Bir nevi yarım rektifiye olacak aracınız.

Geçmiş olsun
Tamircinin verdiği listede siboplar ve horozlarda var Hocam yukarda listeyi paylaştım bakabilirsiniz. Bazı tamirciler vurdurmadıysanız siboplarda bişey yoktur dedi. Rektefiye konusundada rektefiye görecek motor dedi. Aklıma takılan şey zincir eskidiğinde değişimi geldiğinde ses yaparmış ses yapıyomuydu diye sordu bütün tamirciler.
Bende hiç ses vs yoktu onun için sürpriz oldu biraz kopması.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Tamircinin verdiği listede siboplar ve horozlarda var Hocam yukarda listeyi paylaştım bakabilirsiniz. Bazı tamirciler vurdurmadıysanız siboplarda bişey yoktur dedi. Rektefiye konusundada rektefiye görecek motor dedi. Aklıma takılan şey zincir eskidiğinde değişimi geldiğinde ses yaparmış ses yapıyomuydu diye sordu bütün tamirciler.
Bende hiç ses vs yoktu onun için sürpriz oldu biraz kopması.
Malzemeleri aldınız mı.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Toprağım devirli kullanmak ayrı arabayı kaldırırken haldir huldur patiyle ne bileyim ivmeyle kaldırmak ayrı. Haklisin fiorino yük de koydun mu ağır kalıyo mecbur yüklememeden olmaz ama nasıl anlatayım bilemedim.. bu zincir kayış karışık işler yaaa.

Şimdi fabrika 160bin km der de şartlar ayrı bizim kullandığımız şartlar ayrı.. 160 dıyorsa kafada 130 140 da değişecek zaten.. yoksa kaçınılmaz son her an gelir. Sakası yok..

Benim triger kayiş mesela 290k da değişmiş. Değişen usta deftere demiş ki 360 k ve 5 sene. Yanı ben şuan 351 bin deyim, 2015 sonu değişmiş.. Yanı km dolmasa da yaş dolacak zorlama sıkıntıya gelme değiş diyor..

Bende ipin agzindayim allah muhafaza. Değişecegim yakında..

Sen doblo da 200kusur kala baskı balata değişmedin.. sen bir istisnasin.

Istisnalar kaideyi bozmazz :)))))
Hemşehrim valla usta elinin değdiği yer ve yanındaki parçalar maalesef çok gitmeden arıza veriyor. Bu nedenle zorunlu olmadıkça usta yanına gitmemeye gayret ediyorum.
Doblom 255000 de orjinal debriyaj baskı balata ? usta frene basıp debriyaj testi yaptı bu bitmiş dedi yıllar geçti hâlâ bitecek ? Yolda kalıncaya kadar debriyajı değişmem , Doblom da zaten yolda bırakmaz bilirim huyunu suyunu , tahminim 100000 km daha sıkıntısız gider debriyaj ?
Fiorino turbo yedi , bi turbo değiştik değiştigim günden beri 5 te çekiş düştü. Hortumlar yenilendi ama eski turbo gibi olmadı. Turbo basıncı ölçüldü normal deniyor anlamadım gitti. Kaçak da yok sonuçta.
Velhasıl kelam çalıştığı yere kadar devam , haa elimin yeteceği bişey ise kendim onarırım hiç değilse adam gibi sapasağlam olur devam ederim ?