Doblo Otomatik Vites Panorama

mehmett28

Azimli Üye
Aracım Yok
Adı
mehmet
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Aracım Yok
Üretimi durduruldu denildi Bayrampaşa Göker bayisi tarafından. Bu doğru mu?

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Bir kac senedir uretilmemete.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Piyasada kullanılan otomatikler memnun etti mi kullanıcıları ? şikayet var mi acaba?

polatz

Azimli Üye
Doblo
Adı
Fatih
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Şoför
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
Bir dönem bende otomatik doblo kullandım ve memnundum. 500L'de de aynı şanzımanı kullandım. Tabi Doblo'da 1.6 motor, 500L'de 1.3 motora uygulanıyordu. Onun için doblo'daki tadı daha güzeldi dualogic vites. Sorunsuz bir şanzıman ama tabi kullanımda kimisine göre geç tepki verdiği belirtiliyor.

Birkaç yıldır yani yeni 120 bg'lık motora geçildiğinden beri otomatik üretilmiyor. Dobloyu ticari amaçla alan otomatik vitesi almayı göze almadı çünkü artı bakım maliyeti oluşturur, belki hor kullanmaya gelmez, performansı tatmin etmez gibi sebepler...

Binici için bence yeterli, tam otomatik viteslere göre daha az bakım maliyetli idi.

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Bende iki yila yakindir kullanmaktayim ve acikcasi cok memnunum. Tabii ki de bir cift kavramali kadar konforlu degil ama bakim maliyetleri acisindan ona gore cok avantajli.
Tek dezavantaji vites gecisleri manuel kadar hizli degil bu da kalkis esnasinda eger ki seri kalkmak isteseniz de normal kalkisa sebep oluyor ama zaten bu araclar kalkis (drag) yapilacak araclar olmadigi icin bana kalirsa bir dezavantaj degil hatta sanzimanda veya debriyajda hasar olusmasinin da onune geciyor ki bu bir avantajdir.

sedat28

Saygın Üye
Doblo
Adı
Sedat
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Teknik Müdür
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Bende 2014 D3 otomatik var . Daha önce 1.3 Fiorino ve uzun süre PSA grubu yarı otomatik kullandım. Kalkışta zorlanmasın diye 1.6 90 beygir olarak ayarlanmış. Ben gayet memnunum.
Bu dönem karavana sardığım için Caravelle alıp campervan yapma planlarım var. Yoksa aracı değiştirirsem D4 otomatik alır devam ederdim.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Ben de otomatik var şuan. 5 senedir kullanıyorum memnunum. Haftaya VW bayisine gidip fiyat almayı düşünüyorum
Dsg ye geçiş yapmayı mı düşünüyorsunuz ?
Asfalt harici çamurlu yollarda bizim vitesler 3 yada 5 kat daha sertleşiyor. Otomatik şanzuman bu gibi yollarda problem çıkarır mi sizce ?

Frigolu

Azimli Üye
Doblo
Adı
Yunus
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Asfalt harici çamurlu yollarda bizim vitesler 3 yada 5 kat daha sertleşiyor. Otomatik şanzuman bu gibi yollarda problem çıkarır mi sizce ?
Hocam bu sertleşmenin sebebi nedir?

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Hocam bu sertleşmenin sebebi nedir?
Vites halatlarının içine yada mekanizma çevresine çamur giriyor veya yazın kuru havadaki dolan toz toprak ıslandıgı zaman halatların rahat hareket etmesini önlüyor olabilir bilemiyorum. Yıllardır öyle kullanıyoruz. Çok ağır çamurlu yollardan geçince Fiorinonun vitesleri özellikle kütük gibi oluyor. Kuruyunca bir kaç gün sonra düzeliyor geri.

mehmett28

Azimli Üye
Aracım Yok
Adı
mehmet
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Aracım Yok

Hem aracımın 5 senesini doldurdum. Hem de Caddy almak için birkaç girişimde bulunacağım. Bakalım kısmetse fiyatı uygun gelirse alâ.

Vites konusunda tam bilmiyorum sertliğini. Gayet memnunum. Bazen 5. Vites giderken bile vites istiyor araba sesinden anlaşılıyor. Buna 6 vites ekleselerdi daha güzel olurdu.

Frigolu

Azimli Üye
Doblo
Adı
Yunus
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Vites halatlarının içine yada mekanizma çevresine çamur giriyor veya yazın kuru havadaki dolan toz toprak ıslandıgı zaman halatların rahat hareket etmesini önlüyor olabilir bilemiyorum. Yıllardır öyle kullanıyoruz. Çok ağır çamurlu yollardan geçince Fiorinonun vitesleri özellikle kütük gibi oluyor. Kuruyunca bir kaç gün sonra düzeliyor geri.
Ben de aynı durumu yaşıyorum, aracım D3 2014. Bende aşırı yağmurlu havalarda trafikte kalkarken vitesi değiştiremeyeceğim kadar sertleşiyor, sonra daha kuru bir bölgede kullandığım zaman kendiliğinden düzeliyordu. Araca karter muhafazası taktırdıktan sonra daha da azaldı bu durum.

JetTurboDizel

Saygın Üye
Adı
ömer
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
Ben de aynı durumu yaşıyorum, aracım D3 2014. Bende aşırı yağmurlu havalarda trafikte kalkarken vitesi değiştiremeyeceğim kadar sertleşiyor, sonra daha kuru bir bölgede kullandığım zaman kendiliğinden düzeliyordu. Araca karter muhafazası taktırdıktan sonra daha da azaldı bu durum.
Ben aşırı toz topraklı çamurlu yollarada giriyorum. Geçenlerde kadran plastik camını temizledim. Kadran görünmeyecek derecede tozlanmıştı. Böyle idare ediyorum. Merak ettiğim husus , otomatik versiyonlar da böyle sertleşir mi ? Eğer öyle sertleşir ise ne robot kalır , ne şanzuman 😁

burakd

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak Döker
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Ben aşırı toz topraklı çamurlu yollarada giriyorum. Geçenlerde kadran plastik camını temizledim. Kadran görünmeyecek derecede tozlanmıştı. Böyle idare ediyorum. Merak ettiğim husus , otomatik versiyonlar da böyle sertleşir mi ? Eğer öyle sertleşir ise ne robot kalır , ne şanzuman 😁
Toz toprakli yollara girmisligim var ama surekli ve asiri degil fakat simdiye kadar vites gecisiyle ilgili bir sorun yasamadim. Gerci robot degistirdigi icin vitesleri ve bu robot sanirim elektro-hidrolik de oldugu icin vites gecmeme gibi bir sey soz konusu olamaz robotize otomatiklerde.

meren

Azimli Üye
Fiorino
Adı
Eren
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Elektrik Yüksek Mühendisi
Aracınız
Fiorino
Modeli
Pop
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2017
Renk
Beyaz
Yarı otomatik olayını bizim toplumumuzda biraz abartıyorlar. Konfor için TC-tam otomatik ya da CVT, performans için DSG. Tabi bu araçların fiyatları da ortada. Arabada debriyaj yok, vitesi senin için bir robot değiştiriyor. Evet çok stabil değil biraz geç kalıyor ama buna alışıyorsun. Aslında fiziksel vites geçişinden daha hızlı değiştiriyor. Sadece bizim değiştirme tepkisini verdiğimiz anda değiştirmemesi geç değiştiriyormuş gibi bir algı oluşturuyor. Yenilerini üretsinler isterim açıkçası. Ben çok memnunum. Tek dez avantajının sanki 1500 devirlerde kavramayı bırakıyormuş gibi hissediyorum. Bu da baskı balata ömrünü azaltıyor diye tahmin ediyorum.

Berkay31

Yeni Üye
Doblo
Adı
Sertaç
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Selam aleyküm bendede 1.6 2015 otomatik var ilk kalkışlarda silkeleleme yapıyor bayram nedeniyle gösteremedim bu konuda kullanıcı yorumları ve usta yorumları nedir acaba km 18000