lastik tecrübesi.

kokplot

Onursal Üye
ewet şimdi lüks araçlarda olmayan far yıkama bile vardı he he özlemişim ya o günleri

geremy

Onursal Kurucu
evet.
metalik boya-kadife döşeme-otm ön camlar-hidrolik direksiyon-kalorifer-uzun yoldaki ıslık sesi
daha neler neler.
hele petrol yeşili yokmu

Black Hawk

Saygın Üye
volcano38 tarafından yazılan metin:
arkadaşlar 2003 model dobloların fabrika çıkışında kriko ve bijon anahtar seti varmıymış? ben ne yerini gördüm ne kendilerini, stepnede bile yeri yok. bilen varsa yazarsa sevinirim. aracı yeni aldımda soracağım eski sahibine.:?

Hemşerim kriko bijon vs. tümü bezden cırtcırtlı bi çantayla arka koltuğun altında olması lazım. (Benim araçta orda)
Stepne arka altta aracın dışında olduğundan kriko bijon vs oraya konmamış. aracın içinde tutuluyor.

Black Hawk

Saygın Üye
Arkadaşlar 6 Nisan tarihinde aracıma 175 / 70 R 14 84 T Michelin energy saver taktırdım. Zaman içerisinde denedikçe sizlere aktarıcağımı söylemiştim. Öncelikle lastiğin konforu, yumuşaklığı ve az sarsması mükemmel. Normal hava koşullarında yol tutuşu zaten liste başı. Teknik verilere dayanarak bazıları yağmurda yetersiz olduğunu söylüyordu ki şansıma Kayseride 1 haftadır her gün deli gibi yağmur yağıyor. Her türlü yağmur koşulunda test etme imkanım oldu.
Öncelikle su tahliyesinde bi sorun yok. Fren mesafes de bence mükemmel. Yol tutuşu testi ise bana 5 TL ye mal oldu çünkü sol ön jant kapağım fırladı... Yol tutuşu gayet iyi. Virajda arabayı zorladıkça zorladım ama yolu bırakmadı, daha fazlasına da çekindim araç 2 tekere kalkacak diye. Ben gayet memnunun almayı düşünen arkadaşlar olursa çekinmesinler derim. Saygılar...

kokplot

Onursal Üye
Black Hawk tarafından yazılan metin:
Arkadaşlar 6 Nisan tarihinde aracıma 175 / 70 R 14 84 T Michelin energy saver taktırdım. Zaman içerisinde denedikçe sizlere aktarıcağımı söylemiştim. Öncelikle lastiğin konforu, yumuşaklığı ve az sarsması mükemmel. Normal hava koşullarında yol tutuşu zaten liste başı. Teknik verilere dayanarak bazıları yağmurda yetersiz olduğunu söylüyordu ki şansıma Kayseride 1 haftadır her gün deli gibi yağmur yağıyor. Her türlü yağmur koşulunda test etme imkanım oldu.
Öncelikle su tahliyesinde bi sorun yok. Fren mesafes de bence mükemmel. Yol tutuşu testi ise bana 5 TL ye mal oldu çünkü sol ön jant kapağım fırladı... Yol tutuşu gayet iyi. Virajda arabayı zorladıkça zorladım ama yolu bırakmadı, daha fazlasına da çekindim araç 2 tekere kalkacak diye. Ben gayet memnunun almayı düşünen arkadaşlar olursa çekinmesinler derim. Saygılar...

teşekkürler black bize aktardığın tecrüben için saolasın*clap*. bu söylemiş olduğun markayı, afrika kıtası ve kutuplar dahil test etmişler yıllardır zaten. o yüzden dünyanın en iyisi olduğunu söylerler.*tup*

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Şahin Abi, paylaşım için teşekkürler.

Doblo için 3 firma lastiği kullandım.

DobloM Bridgestone, Diğer DobloM(çöl gri) ise Good Year.

Son olarak 8 lastik Pirelli P6000 aldım. 195 65 R15.

Aradaki farkı şöyle söyleyeyim. Çok keskin dönüşlerde, önceki lastikler 50km/h ile kıç attırıyordu. Ancak Pirelli 60 km/h ile rahatça virajı kavrıyor. :)

Bu söylediklerim yağmurlu ve kaygan yollar içinde geçerli. Performans son derece yüksek.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
2 sene demeden onada sıra gelir Abi. :D

kokplot

Onursal Üye
bu gün lastiklerimin havasını ilkkez ölçtüm. bu güne kadar bakmadım yani direkt kontrol etmemiştim. ama lastik havalarının çok fazla olduğunu biliyordum. çok takırtı ve olması gerekenden fazla yerle ilgili sert temas hissiyatı veriyordu.

arkalar 46/46 idi önler 45/45 . bende arkaları 33 e indirdim ve deneyerek bu gün yine servise giderek dört lastiğide 36 bar yaptırdım. sağ ön kapı iç yanında 2.7 olması gerektiği yazıyomuş.

araçta sert temas tıkırtıları kesildi.

adamlar ama abi aracın lastiklerini fazla indirme araba çok yakmaya başlar dediler. boşver çok yaksın ben arabayı elimde dökmiyim deyip önümdeki maçlara *tup*baktım

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Bisiklet lastiği tak Abi, hiç yakmaz belki :D:D:D

kokplot

Onursal Üye
lastik yerle temasımızı sağlayan tek nesne. ona iyi bakmamız gerektiğini söylememe gerek yok.

lastiğin sert olması yük ayarında olmasıda arabanın genleşmeen eğilip bükülmeyen lastikler sayesinde yer teması net olduğundan az yakar doğrudur. ama sert bir zeminde çok çabuk kırılabilir ve iki katı daha çabuk eskir.

biraz daha makul lastikler ise hem aracı rahatlatır hemde lastiği korur.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
O iş ölüm Abi, sökme, direk çekici çağır. :D

kokplot

Onursal Üye
runbelx tarafından yazılan metin:
ben daha yedek lastiği sökmesini bilmiyorum

bi gün boş kaldığında bir bak şöyle gözle. yedek lasitği yerinden indirme işi bazen çileden çıkarabiliyor.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
kokplot tarafından yazılan metin:
runbelx tarafından yazılan metin:
ben daha yedek lastiği sökmesini bilmiyorum

bi gün boş kaldığında bir bak şöyle gözle. yedek lasitği yerinden indirme işi bazen çileden çıkarabiliyor.

Sökme :) , çoğu kişi söküp takarken istetme koruyucuyu, diş attırıyor. Ondan dedim çekici çağırman daha iyi diye :)

brain35

Azimli Üye
bazı doblocuların çalınmış okuduklarıma göre her gün araca binmeden istetmeyemi bakıcam diyolardı çalınması basitmiş öyle yazmışlar

ank_erdogan

Aktif Üye
bende mischlen enerji saver var aldım zıplaması gitti ve konfor geldi arabaya baya iyi oldu ıslak zemindede baya iyi

Akineton

Azimli Üye
Doblonun orijinal lastiklerine laf söylemeyin arkadaş karışmam.
Bugün aklıma nereden estiyse havaları kontrol edeyim dedim, vay babam 60-65 hava tıkmışlar vicdansızlar yav. birde ben o halde uzun yola gittim geldim çoluk çocuğumla. servise ilk gidişimde şikayet formunu dolduruyorum.. herşeyi tamam abi hayırlı olsun deyip anahtar teslim etmeyi bahşiş almayı biliyorlar.
lastiğin üstünde max 55ps yazıyorken ben 65ps ile yol gitmişim hâlâ gözüm seyiriyo:mad:

UmitKaraburun

Daimi Üye
Akineton tarafından yazılan metin:
Doblonun orijinal lastiklerine laf söylemeyin arkadaş karışmam.
Bugün aklıma nereden estiyse havaları kontrol edeyim dedim, vay babam 60-65 hava tıkmışlar vicdansızlar yav. birde ben o halde uzun yola gittim geldim çoluk çocuğumla. servise ilk gidişimde şikayet formunu dolduruyorum.. herşeyi tamam abi hayırlı olsun deyip anahtar teslim etmeyi bahşiş almayı biliyorlar.
lastiğin üstünde max 55ps yazıyorken ben 65ps ile yol gitmişim hâlâ gözüm seyiriyo:mad:

Katılıyorum Allahtan basına bişey gelmemiş bundan sonra dikkat et bence servise körü körüne güvenme, zaten güvenemessin...

smh53

Azimli Üye
dün 4 tane bridgestone marka lastik aldım , doblo için normal taban genişliği 185 miş adam bana 195 i denememi söyledi yol tutuşu için , bende 195 lik taktım , yol tutuşu muazzam oranda güzelleşti ve lastikden ıslak kuru tutuş iyi tavsiye ederim.

aalp

Azimli Üye
Merhaba sevgili arkadaşlar;
Bir kaç haftadır lastik değiştirme planlarımız vardı. Forumda ki konular ve piyasa araştırnası sonucunda Lassa Actara 175 / 70 R 14 84 T lastik aldık. Üzerinde Prelli P400 aqua vardı. Lastikleri değiştirdikden sonra arabada farkedilir derecede bir değişim oldu. Ben bu kadar beklemiyordum açıkcası...