LASTİK HAVASI

hamzakarakaya

Onursal Yönetici
Doblo
Adı
hamza
Kan Grubu
0 +
Meslek
oto lastık sökme takma rot balans
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
metalik siyah
@MEHMET78
fakrika degil lastik üretiçi ve servisler daha iyi bu konuda yeniveya eskı kasa doblo ve o tarz arabalar 35 35 önarka eger koltuk yoksave sürekli dolu gidip geliyorsa 40 40 ama dolu boş gidip geliyorsa 35 53 3n ideal hava birde tonaj calişan var mesala sürekli adam yük atıyor onları yükte 1000 kg ön 40 arka 45 yapıyoruz bunların dişina cıkarsa yada altına inerse lastik az veya cok havadan hasar görür ve ömrü kısalır

hamzakarakaya

Onursal Yönetici
Doblo
Adı
hamza
Kan Grubu
0 +
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
metalik siyah
@ahmet-42
tekil kulanacaksan al

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Pirelli chrono kullanan d3 ve d4 sahipleri araçlar bu lastik takılı iken test ediliyor. Test edilirken en iyi performans verimi lastik basıncı boş 2.7 bar yükte 3.1 bar da iken vermiş ki adamlar etiketi basmış.
Lastik basıncını çevreden duyduğunuz bilgilere yada keyfinize göre basmayın. Lastik basıncı az veya çok basılmışsa fren mesafesi yakıt direksiyon sertliği alt takımın aldığı darbeler vs herşeyi etkiler. Lastiğiniz orijinal ebatlarda değilse lastikçinin dediğini yaparsınız.

hamzakarakaya

Onursal Yönetici
Doblo
Adı
hamza
Kan Grubu
0 +
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
metalik siyah
@Sezgin Tok
sezgin kulaktan dolma degil benim meslegim lastikci ;)

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@hamzakarakaya
Yok abi yanlış anlama sana veya başkasına yönelik bi yorum yapmadım. Sadece ben orijinal ebatlar için konuştum chronoya 32 hava basanlar var. Ki ben havayı benzincide bile basmıyorum lastikçide saatle ölçtürerek bastırıyorum.

hamzakarakaya

Onursal Yönetici
Doblo
Adı
hamza
Kan Grubu
0 +
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
metalik siyah
@Sezgin Tok
zaten benzincide yani petrolde hava kontrolu yaparsanramdımanlı olmaz cogu lastıkçilerde bile hava sati düzgündegil onun için büyük bir serviste bu hava kontrolu yapılırsa arac jant ve lastik acısından cok saglıklı olur zaten üçret almaz cogu lastik servisi

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@Sezgin Tok
d1 d2 32-33 olur.ama adam d3 le 32 havayla geziyor ondan sonra araç fazla yakıyor diyor.ben 40 basıyorum hiç zararını da görmedim.sonuçta aracı en iyi üreten tanır.bizim lastikçilerin çoğunun bildiği tek hava basıncı da 32 maalesef.

hamzakarakaya

Onursal Yönetici
Doblo
Adı
hamza
Kan Grubu
0 +
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
metalik siyah
@MEHMET78
bende d 3 var ve havası 35 psi ve ben şehir içi şehir dişi yolda 230 liralık yakıtla 1150 km yol yapıyorum lastik üretiçisilastıkten motor üreten motordan kısacası herkes kendi mesleginde ustadır

hamzakarakaya

Onursal Yönetici
Doblo
Adı
hamza
Kan Grubu
0 +
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
metalik siyah
@MEHMET78
40 psihava basınca ön arka arkaya yük atınca ister istemez aracın arkası cöker haliyle önlastikler havaya kalkar ve dreksiyon hafifler ve hakimiyet azalır bunada 40 veya 45 psi hava basarsano lastigin yere basarı zaten bir avcun içi kadar hava fazlaolunca basar daha azalır ve sürüş hakimiyetin ister istemezgüvensiz olur

hamzakarakaya

Onursal Yönetici
Doblo
Adı
hamza
Kan Grubu
0 +
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
metalik siyah
Hava Basıncı
Lastiğin hava basıncının gerekenden az ya da çok olması, tamiri mümkün olamayacak hasarlara yol açabilir. Ayrıca, lastiğin düzensiz ve erken aşınmasına neden olur. Hava basıncı lastik soğukken ölçülmelidir. ve lastik üreticilerinin belirlediği hava basıncı değerlerine mutlaka uyulmalıdır.

Rot Ayarı
Aracınızdaki mekanik ve süspansiyon sistemindeki aksaklıklar nedeni ile direksiyon ve araç yönü aynı olmayabilir. Ön düzen bozukluğu sadece lastiklerinizde ekonomik kayba neden olmakla kalmaz, aynı zamanda aracınızın süspansiyon ve döner aksamına da zarar vererek zaman içerisinde yüksek bir mekanik tamir ve bakım masrafına yol açar

Balans Ayarı
Jant ve lastiğinizin kütle dağılımına uygun olarak dengede tutulması gerekir. Yoksa, özellikle hızlı sürüşte, zıplama, yalpalama gibi rahatsızlıklar konforunuzu etkileyecek, lastiklerinizde düzensiz aşınma görülecektir.

Rotasyon
Lastikleriniz araçta takılı oldukları her ayrı pozisyonda değişik aşınma özellikleri gösterir. Lastiklerinizin yerini periyodik olarak değiştirin. Bu, lastiklerinizin ömrünü uzatır.
Lastiklerin Düzensiz ve Çabuk Aşınma Nedenleri

Mekanik Düzensizlikler

Öne Açıklık
Normal düzeni toe-out şeklinde olan araçlarda, yanı dingil üzerindeki tekerleklerin ön tarafı arka taraflara oranla normalden daha açık olursa, lastik tabanının dış kenarlarında tüylenme biçiminde aşınmalar oluşur.

Öne Kapalılık
Normal düzeni toe-in şeklinde olan araçlarda aynı dingil üzerindeki tekerleklerin ön tarafı arka tarafına oranla normalden fazla kapanık olursa, lastik tabanının iç kenarlarında tüylenme biçiminde aşınmalar oluşur.

Kaster
Araca yandan bakıldığında dingil ekseninin tekerlek düşey ekseni ile yaptığı açıya kaster denir. Kaster düzgün bir sürüş sağlar. Kaster açısının normalden farklı olması aracın gezinmesine, lastikle düzensiz ve çabuk aşınmalara sebep olur.

Dışa Yatıklık
Kamber, direksiyonda konfor ve kolaylık sağlamak amacıyla lastiklerin yere basan alt kısmının, üst kısmına gore daha açık (negatif kamber) veya kapalı (pozitif kamber) olmasıdır. Aşırı derecede pozitif kamberde lastiğin dış omuzu, negatif kamberde iç omuzu aşınır.

Sarkık Akslar
Bu tür arıza yükün lastik üzerine dengesiz dağılımına sebep olur. İç taraftaki lastikleri yükün daha büyük bir bölümünü taşımak zorunda kalır.

Bozuk veya Eskimiş Amörtisor
Bozuk ya da eskimiş amortisörler de düzensiz lastik aşınmasına neden olur.

Tandem (Bağımsız) Tekerlekler
Normal düzeni toe-out şeklinde olan araçlarda yanı dingil üzerindeki tekerleklerin ön tarafı arka taraflara oranla normalden daha açık olursa, lastik tabanının dış kenarlarında tüylenme biçiminde aşınmalar oluşur.

Eğri Şasiler
Normal düzeni toe-in şeklinde olan araçlarda aynı dingil üzerindeki tekerleklerin ön tarafı arka tarafına oranla normalden fazla kapanık olursa, lastik tabanının iç kenarlarında tüylenme biçiminde aşınmalar oluşur.

Frenlerdeki Bozukluklar
Araca yandan bakıldığında dingil ekseninin tekerlek düşey ekseni ile yaptığı açıya kaster denir. Kaster düzgün bir sürüş sağlar. Kaster açısının normalden farklı olması aracın gezinmesine, lastikle düzensiz ve çabuk aşınmalara sebep olur.

Diğer:
Kamber, direksiyonda konfor ve kolaylık sağlamak amacıyla lastiklerin yere basan alt kısmının, üst kısmına gore daha açık (negatif kamber) veya kapalı (pozitif kamber) olmasıdır. Aşırı derecede pozitif kamberde lastiğin dış omuzu, negatif kamberde iç omuzu aşınır.

Hız
Bu tür arıza yükün lastik üzerine dengesiz dağılımına sebep olur. İç taraftaki lastikleri yükün daha büyük bir bölümünü taşımak zorunda kalır.

Sert Durma ve Kalkmalar

Sıcaklık

Lastikteki Hava Basıncının Aşınmaya Etkileri

Az Hava
Bu durum aşırı bir esnemeye sebep olur. Dolayısıyla oluşan fazla ısı, lastiğin arızalanmasına yol açabilir. Aynı zamanda tabanın dış kenarlarında fazla miktarda aşınma görülür.

Fazla Hava
Bu durum lastiğin yol arızalarına direncini azaltır. Yerle temas azaldığından sürüş rahatlar. Aynı zamanda taban ortasında aşırı aşınmaya sebep olur ve lastiğin sadmeyi azaltma özelliği çok azalır.

Normal Hava
Bu durum lastik tabanı yola tam olarak uyum sağlar.

Lastikte Yer Değiştirme ve Rotasyon

Bir araçta ön ve arka lastikler, hatta sol ve sağ tarafta bulunan lastikler farklı aşınma gösterdikleri için eş aşınmayı sağlamak, lastik ömrünü ve sürüş konforunu artırmak için radyal binek lastiklerinin her 10.000 km, çapraz binek lastiklerinin ise her 5.000 kmde bir yerleri değiştirilmelidir.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@hamzakarakaya

arkadaşlar o zaman iyi motorcunun biride bu araçlara 4,5 lt yağ fazla bence en iyisi 3 lt demesi ne kadar mantıklı. adamlar 39-40 psı diyor.yok bizce en iyisi bu diyoruz. aracı yapan adamlardan (bir dünya mühendisi teknikeri var) daha mı iyi biliyoruz yani.ben kendi şahsi düşüncemi değil fabrikanın vermiş olduğu kullanma klavuzundaki teknik verileri söylüyorum ve bu bana daha mantıklı geliyor.

hamzakarakaya

Onursal Yönetici
Doblo
Adı
hamza
Kan Grubu
0 +
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
metalik siyah
@MEHMET78
ya güzel kardeşim o zaman 40 40 yapın niye 39 psi 1 psi ne değiştirecek bir psi nın ha varlığı ha yokluğu lastikçiye gitsen 39 ön 40 arka yap desen o adamda hepsini 40 40 yapsa yada 39 39 imkanı yok farkına varmazsın ben 40 yılık lastikçiyim ben tecrübeyle deneme yanılma yöntemi ile bilgimi akrarıtım zorlama kızma gücenme yok her kes bildiği gibi kafasına yatan şelilde yapsın canı isteyen 35 canı isteyen 40 canı isteyen 39 yapsın sorun değil :)

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
Abi 36 36 yapsam olur mu :D

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@hamzakarakaya
kızma gücenme darılma yok.ben ön arka anlamında 39-40 demiyorum.ister 39 bas ister 40 bas diye diyorum.sebebi 2.7 bar 39 küsür psı yapıyor o yüzden.ben 40 basıyorum zaten.ben teknik özellik olarak kullanma klavuzuna göre olması gerekeni belirttim.yoksa çoğu kişi 32 basıyor.teknik anlamda kullanma klavuzuna göre basılması gereken değer 2.7 bardır.gerisi dediğiniz gibi.

hamzakarakaya

Onursal Yönetici
Doblo
Adı
hamza
Kan Grubu
0 +
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli