Kara Duman Ve Yakıt Katkısı

ahmetkl38

Daimi Üye
Adı
ahmet
Arkadaşlar aracım kara duman atmaya başladı ve içime dert oldu ..2005 1.3 multijet 140 bin de olan aracımda ..sanayide yakıt katkısı önerdiler ..berner- würth- liqui molly ...düşüncelerinizi bekliyorum sağlıcakla kalın

Leblebici

Azimli Üye
Adı
Önder
@ahmetkl38
Kardeşim, benim tanıdığım tamircilere sorup öğrendiğim kadarı ile bizim araçlarda yakıt katkısı ve yağ katkısı önermiyorlar. Sadece kaliteli ,orjinal Borlu bir yağ katkısı kullanabilirsin dediler. Siyah duman sürekli mi atıyor yoksa gaza yüklendiğinde ilk anda mı? Vites geçişlerini genel kullanımda kaç bin devirde yapıyorsun? Hava filtren yeni mi? Yakıtı nereden alıyorsun ve hep aynı yakıtı mı kullanıyorsun?

ahmetkl38

Daimi Üye
Adı
ahmet
Gaza yüklendiğimde oluyor önceden olmazdı bu..yakıtı shellden sürekli aynı yetden alırım..2,5-3000 devirlerde vites atıyorum..hava filtresini değiştireli çok olmadı..enjektörde sıkıntı mı var diyecem daha yüksek kilometrwde bile değil..bayır çıkarken arkadan atıyor dediler ama performansta değişim yok

Leblebici

Azimli Üye
Adı
Önder
Siyah dumanın sebebi ,bir şekilde motorda zengin karışım oluşması yani havanın yetersiz kalması,yanmanın tam olamaması. Bunun için ilk önce hava hortumlarını bir kontrol et,çatlak vs var mı diye.. hava filtresi yeniymiş zaten. Bunun dışında hava akış metresinden yada egr nin kurumlanmasından da olabilir ve tabi enjektörlerin tıkanması yasa arızalanması da siyah duman yapabiliyor.. Bunun içinde bana kalırsa hava boruları vs kontrol ettikten sonra sorun oralarda değilse, bir süre yüksek devirli kullanıp (mümkünse uzun yolda) enjektörlerdeki kurumdan kurtulabilirsin diye düşünüyorum, özetle benim başıma gelse böyle yapardım . Unutmadan birde turbonun hortumunu da kontrol edebilirsin. Umarım masraf çıkmadan çözülür...