Doblo 3. Sıra Koltuk Ekleme

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
Tüm Doblo dostlarına hayırlı geceler dilerim. Çanakkale'den selamlar sevgiler. Kazasız ve keyifli sürüşler dileğiyle...Bir konuda yardım ve görüşlerinize ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

2011 model doblo 1.6 Premio serisi aracım var. 1 yıldır kullanıyorum. Genel olarak oldukça memnunum. Ancak yaz başında Adana'dan Çanakkale'ye tayin oldum. Bu tayin sonrasında da 7 koltuklu bir araca ihtiyacım oldu. Şehir içinde bir şekilde çözüyordum bu durumu ancak şimdi uzun mesafede (1200km) büyük zorluk oluyor. Aracımı severek aldım ve değiştirmeye de pek gönlüm razı olmuyor. Şimdi;

1- Normal yada maxi kasalara koltuk ekleten var mı? (ruhsata işli yada değil) bu durumda yaşanılan sıkıntılar nelerdir?

2- Aracıma 3. sıra koltuk ekletmek istiyorum. Ancak bunun artık pek mümkün olmadığını duydum. Hatta otomobil ruhsatı çıkartmak istiyorum ancak bunun artık imkansız olduğunu duydum. Yinede istanbul bursa izmirde halen ilgilenen firmalar olduğunu duydum. Bu konuda bilgisi olan varsa sevinirim. İnternette sağlıklı bilgi bulamadım. birkaç firma ile görüştüm, onların artık bu işleri bıraktığını ancak belirttiğim illerde biraz derin araştırma sonrasında yapanların olabilieceğini öğrendim. Arka bagaja 3. sıra 2 kişilik bir koltuk ekleterek aracımı 4+1 panelvandan 6+1 panelvana çevirebilir miyim. (Normal yollarla ekletmeyi pek düşünmüyorum)

3- Aracıma koltuk ilavesi sonrasında bagaj kalmıyor gibi. Bunu tavan bagajı ile çözmeyi düşünüyorum. Ancak aracımı satıp maxi kasalarla değiştirmem ve koltuk ilave etmem sonrasında hem bagaj hemde iç mekanda istediğim sonucu alabilirim gibi gözüküyor. Maxi kasaların normal D3 kasalarla kullanım yada konfor açısından farklılıkları var mı?

Aracımı satmak taraftarı değilim. Çünkü memnunum. Ancak satarsam bile ilk tercihim maxi kasalar olacaktır. onun dışındaki 7 kişilik araçları yada farklı markaları düşünmüyorum. Paylaşımda bulunan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Aracınız km kaç

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Değişiriz belki. 38000km FB_IMG_1478882846998.jpg FB_IMG_1474632442391.jpg

acankaya

Aktif Üye
Doblo
Adı
AHMET ÇANKAYA
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Bu koltuk İzmir 6. sanayi sitesinde Döşemeci Metin usta tarafından imal edildi. Koltuğu taktırdıktan sonra 4000km.lik Balkan Ülkeleri (Yunanistan, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Bulgaristan) turu yaptık. Gümrük kapıları dahil hiçbir sorun yaşamadım. Türkiyede de 2 kez koltuğun üstünde yolcu varken çevirmeye girdim, kontrol edilmediği için yine sorun olmadı. Koltuk çift sıra olmadığı için (bize 6 kişi yettiği için) yanında kalan boşluk bagaj için yeterli oldu, tavan bagajı takmadım. Yaptığım araştırmalara göre ilave koltuğun proje yapılarak ruhsata işlenebilmesi ve legal hale getirilebilmesi için CE sertifikası gerekiyor, bu işlem çok pahalıya geleceği için yaptırılamaz zaten. Eğer çevirmede üzerinde yolcu ile yakalanırsan, fazla yolcu taşıma cezası; yanlış hatırlamıyorsam 69TL ceza ödeyip geçiyorsun. Tabi ki ruhsata işli olmadığı için vizeye giderken koltuk sökülüyor.

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
@acankaya
Teşekkür ederim Ahmet bey. Gerçekten güzel gözüküyor.
Aslında ikinci aracım da doblo 1.2 cargo. panelvan. Arkada ruhsata işli olmayan 3Lü koltuk mevcut. Bu güne kadar (5 yıldır bizde araç) soran yada kontrollerde sorun çıkartan olmadı. Ancak öyle bir an gelir ki...çoluk çocuk sorun yaşamak istemiyorum. Çanakkale Adana arası bursa-eskişehir-ankara-aksaray 4 il geçiyorum. Birinden biri denk gelir diye korkuyorum açıkcası. Şimdilik arka kısma bağlantısız küçük bir ev koltuğu koydum :) idare etmeye çalışıyorum. Güvenli değil biliyorum. ancak şimdilik idare ediyorum. Ancak bagaj ciddi sorun oluyor. Valizlerle iç içe gidiyoruz.

2000 lerde ford panelvan ile 9 kişi düğüne giderken aksaray girişinde "araç panelvan. 5 kişilik ceza yazacağız. Aracı bağlayacağız" şeklinde bir sorunla karşılaştık. O gün bu gün korkarım.

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
@yunus0635
Yunus bey....Aracınız güzel ve aradığım gibi...Düşünürseniz....neden olasın :)

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
JqaRJY.jpg
[/IMG] a.JPG c.JPG DSC_0323.JPG
Bu da benim aracım :)

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
170.000km'ye yakın. (168.500 idi sanırım) Araç 1 aydır adana'da. Çocukların yanında. yılbaşından sonra getireceğim aracı.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Km baya yüksekmiş

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
Tolga hocam uzun şaselere koltuk takıp servisçilik yapan bile var

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
@doblo3535
Uzun şaseler güzel evet. Şimdilik araç değiştirirsem ilk alternatifim o. Ancak ruhsata işletme işi olmaz ise....sıkıntı. Piyasada koltukları işli 7 kişilik sadece taksi çıkmalarına rastladım.

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
@tolgakmg
Zaten çoğu ruhsata işli değil muayenede söküyorlar

bedbaht155

Daimi Üye
Adı
HAKKI
Daha önce babamnı hyundai H100 kapalı kasa 2+1 kamyoneti çift sıra koltukla yanları camlı 5+1 panelvana cevirmiştik, yasal olarak. Doblomda hiç düşünmedim. Makine mühendisi proje çizen bir arkadaşım var unutmaz isem soracağım.Yasal olurmu olmazsa bile nerde bu işlemi yaptırabiliriz?

tolgakmg

Daimi Üye
Adı
Tolga
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğretmen.
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2009
Renk
Kahverengi
@bedbaht155
Benim de 2008 de starex aracım vardı. Onu 2+1 den 5+1'e çevirmiştim. 2013 de tek kapı bir palio 1+1 van aracım vardı. Onu da 3+1 e çevirip cam ve koltuk işletmiştim. Şimdi görüştüğüm bu firma artık bu işlemi yapamadıklarını söylediler. Şimdi istanbul ve hatayda var olduğunu duydum. ancak firmalarla irtibat kuramıyorum.

mhmt55

Azimli Üye
Adı
mehmet
Kan Grubu
A RH -
Meslek
sağlık
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
gül kızılı
arkadaşlar iyiakşamlar.. karşılıklı koltuk yaptırmak istesek olur mu dobloya??bilgisi olan var mı?

doblo3535

Fenomen Üye
Adı
m.i
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Gıda toptancısı
Modeli
Araç Yılı
2017
@mhmt55
Tabi ortayada bir masa süper olur

gaslihak

Aktif Üye
Doblo
Adı
GÖKHAN ASLIHAK
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Gaz yakıcı Cihazlar Uzmanı
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
İNCİK GRİSİ
Yazın bende almak istemiştim 560 civarı fiyat vermişlerdi katlanıp arka koltuğun arkasına yapışıyor

Dosyalar

• Adsız2.png
    Adsız2.png
    223,8 KB · Okunma: 69