D3 ön fren disk sorunu

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Arkadaşlar bir süredir düz yolda 100 km ve daha üzeri bir hızla giderken fren pedalına hafif dokunduğumda direksiyonda titreme oluyor.Yetkili serviste bunun disklerden kaynaklandığını söylemişlerdi.Önceleri araba garantideyken ücretsiz değiştiriyorlardı.Şimdiye kadar en az 5-6 defa değişti bu diskler ama sorun bir türlü kaybolmadı.En son 5000 km önce bakımda ön balatalar değişti disk değişmedi.Yeni lastik taktırdım ilk başta sorun yoktu ama daha sonra bu sorun yine oluştu.Bugün gösterdim ustaya inceledikten sonra balataların daha yıpranmamış olduğunu,diskleri tornadan geçirirsek balataların da değişmesi gerektiğini söyledi ve balatalar eskiyene kadar bu şekilde kullanmamı tavsiye etti.Ne de olsa garantide değil artık ve dünya para.

D3 kullanan arkadaşlarda bu sorun oldu mu daha önce? Bu soruna gerekçe olarak araç yıkanırken jantlara tazyikli su püskürtülmesi olduğu söylendi.Güya diskler sıcakken tazyikli soğuk su geldiğinde diskler eğiliyormuş.Bana saçma geldi ama aldığımdan beri bir türlü bu sorundan kurtulamadım tam olarak.Değiştiriyoruz diskleri ilk başta iyi oluyor ama sonra yine aynı.Acaba üretim hatası mı söz konusu?

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
İlk olarak dobloda fren sisteminde kronik bir sorun yok. Sadece fren ısınıp şişme yapıyor biraz oda çok abanırsan. Arkalar kampana olduğundan dolayı ön disklere çok yük biniyor.
İkincisi yıkama muhabbeti doğrudur. Diskler sıcakken suyun deydiği sıcak bölgelerde zamanla eğilmeler meydana gelir. Bu tüm disk frenler için geçerlidir.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Diskler sicakken yıkanması diskte atmalara yol acar.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Tavsiyem aynı ölçülerde brembo takımı alman. Fiyatta aşağı yukarı kafa kafaya gelir.

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Cevaplarınız için teşekkürler arkadalar.Brembo takımı nedir Sezgin?

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
Sıcak yıkattığın sürece çözüm yok

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
O halde arabayı çalıştırdıktan çok kısa bir süre ve mesafe sonunda aracın diskleri ısınmadan mı yıkatmak gerekiyor?

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
Aynen öyle

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
AYNI ŞEY BAŞIMA GELDİ 100KM HIZDA SEYİR EDERKEN FRENE BASINCA HAFİF TİTREME OLUYODU TÜM SERVİSLERDEN FİYAT ALDIM İSİM VERMİCEM SERVİSLE PAZARLIK YAPA YAPA 550TL TAKTIRDIM DİSK VE BALATA ARCTA 1,6

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
SAKIN TORNA ETTİRME DÜZEN TUTMUYOR.DIŞARDA ÖZEL TAMİRCİLER 450 400TL FİYAT VERDİLER AMA GARANTİ VERMEDİKLERİ İÇİN YAPTIRMADIM SERVİSTE YAPTIRDIM SENDE ÖYLE YAP.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Disk, balata ve genel bakım işlemlerini fiat yetkili özel servislerden yapabilirsiniz. Uygun fiyata olur. Fatura almayı unutmayın.

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
ÖZEL SERVİS SIKINTILI OLABİLİR.ÖZEL SERVİS SADECE BULUNDUĞUN MUHİTTEN ÇIKMADIĞIN SÜRECE İLGİLİ OLUR.AMA YETKİLİ SERVİS KURUMSALDIR HER İLDE FAYDASI VARDIR MECBURİDİR.:):):):)

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Yetkili servis iyi güzel de son derece pahalı yapıyorlar işleri.Bir de direksiyondaki titreme ben frene hafif dokunduğumda oluyor daha sert dokunduğumda hissetmiyorum.Sizde de öyle miydi?

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
@yunus0635

Düzen tutmuyor derken balanstan mı söz ediyorsunuz?

yunus0635

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
diskleri torna ettirmeyin düzen tutmaz catlar

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Gittiğin ustaya gore değişir. Ben servisin fren ayarndan hic memnun değil idim. Hep dışarda yaptirirdim. Diskler de tornalanirdi zaman zaman. Olduğu yere cakilirdi aracim. Hicbir problem yasamadim. Bursa daki arkadaşlara da şiddetle tavsiye ederim frencimi. Sakin servislerde duzelttirmeyin kendinizi. Yazıktır.

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
@RAPTOR
Cahilliğime ver kardeşim pek anlayamadım kaliper ne oluyor?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
@Ultralion

hocam bu balataların üzerine takıldığı,balatalara baskı yapan parça.hani bazen boyayıp renklendiriliyor.o parça.

şimdi o parça balataları tam bırakmıyorsa araç sürekli frene hafif basılı gibi gider.hem yakıt tüketimin arttırır hem aracı yorar hem de diski sürekli ısıtıp erken bozulmasına neden olur.

Ultralion

Saygın Üye
Adı
KAYHAN GÜMÜŞ
Modeli
Renk
BEYAZ
Anladım kardeşim sağol ancak öyle birşey olsa ustam söylerdi herhalde.Yakıt tüketimim normal seviyelerde arabanın gidişinde de bir sıkıntı göremedim.Tabi bu da bir seçenek ama dedikleri gibi arada bir arabayı yıkatırken lastiklere basınçlı su tutulmasından kaynaklanıyor olabilir...