2006 1.3 mjet kalorifer ısıtma sorunu

ankyra06

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım
2006 model 1.3 mjet active aracımız var, araç 3 senedir bizde
Araçtaki sorunumuz ise, kışın motor soğukken ancak 7-8 km gittikten sonra kaloriferi açabiliyoruz, bu süreden önce sıcak üflemiyor
Ankara batıkentte oturuyorum, evim hemen istanbul yolunun yanında(Ankaralı olanlar için anlatıyorum:)
sabah araç hareket ettikten sonra direk istanbul yoluna çıkıyorum yani hiç dur kalk yapmıyorum bu yol boyunca, sabit olarak 2200 devir falan sürüyorum, bu sürüş boyunca dediğim gibi anca 7-8 km gittikten sonra kalorifer hafiften ısıtmaya başlıyor
duyduğum kadarıyla kışlık yazlık olarak termostat varmış, dobloda böyle kışlık termostat varmı?
varsa bu termostat ne kadardır?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ankyra06 tarafından yazılan metin:
Araçtaki sorunumuz ise, kışın motor soğukken ancak 7-8 km gittikten sonra kaloriferi açabiliyoruz, bu süreden önce sıcak üflemiyor
Ankara batıkentte oturuyorum, evim hemen istanbul yolunun yanında(Ankaralı olanlar için anlatıyorum:)
sabah araç hareket ettikten sonra direk istanbul yoluna çıkıyorum yani hiç dur kalk yapmıyorum bu yol boyunca, sabit olarak 2200 devir falan sürüyorum, bu sürüş boyunca dediğim gibi anca 7-8 km gittikten sonra kalorifer hafiften ısıtmaya başlıyor
duyduğum kadarıyla kışlık yazlık olarak termostat varmış, dobloda böyle kışlık termostat varmı?

kardeşim musluk ayarlarına baktınız mı?yazlık kışlık termostat ayarı var bazı araçalarda ama bizim araçlarda böyle bir ayara ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.zira ben senelerdir bu arabanın böyle bi ihtiyacı ile karşılaşmadım

sizin sorununuz şöyle.normalde araç kaloriferi motordan gelen sıcak suyun,kalorifer radyatörünü (kalorifer peteğini)ısıtmasıyla çalışır.bu petek aracın konsolunun önünde yer alır.fan aldığı havayı bu peteğ üfler,petekten ısınarak geçen hava yolcu kabine girer.

kısacası aracınızın sıcak hava üfleyebilmesi için önce motorunun kendisinin ısınması ve kalorifer ayarlarının düzgün olması gerekir.soğuk olan motor suyunun kalorifer radyatörünü ve bu radyatöründe kabine giden havayı ısıtmasını bekleyemezsiniz.

soğuk motor soğuk hava üfler.

selimhan26

Daimi Üye
Adı
mehmet uyar
Modeli
Renk
crono grisi
üstat ben de batıkentte oturuyorum . aynı sorun bende de var .bende 10 km gitmeden klima sıcak hava vermiyor . bizim doblo 2007 1.3 . arabanın motoru ufak olduğu için bence motor geç ısınıyor . bence buna yapılacak bi şey yok maalesef.

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
RAPTOR tarafından yazılan metin:
ankyra06 tarafından yazılan metin:

kardeşim musluk ayarlarına baktınız mı?yazlık kışlık termostat ayarı var bazı araçalarda ama bizim araçlarda böyle bir ayara ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.zira ben senelerdir bu arabanın böyle bi ihtiyacı ile karşılaşmadım

sizin sorununuz şöyle.normalde araç kaloriferi motordan gelen sıcak suyun,kalorifer radyatörünü (kalorifer peteğini)ısıtmasıyla çalışır.bu petek aracın konsolunun önünde yer alır.fan aldığı havayı bu peteğ üfler,petekten ısınarak geçen hava yolcu kabine girer.

kısacası aracınızın sıcak hava üfleyebilmesi için önce motorunun kendisinin ısınması ve kalorifer ayarlarının düzgün olması gerekir.soğuk olan motor suyunun kalorifer radyatörünü ve bu radyatöründe kabine giden havayı ısıtmasını bekleyemezsiniz.

soğuk motor soğuk hava üfler.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Raptor kardesim hakli ayni zamanda aracin 2006 model zaman ve kullanilan su zamanla radyatorde kireclenme ve camurlasmaya neden oluyor...ben size sunu oneririm....kendiniz yapabiliyorsaniz kendiniz yapin yapamiyorsaniz bir ustaya radyatorunuzu sokup ilacla temizletip sislettirin.....isitmanin inanilmaz arttigini goreceksinz...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşlar 1.3 motorlu araçları rolantide ısıtmanız çok zor. aracı önce rolantide 2-3 dakika çalıştırın(hava çok soğuksa 5-6 dakikaya kadar uzatın).sonra yola çıkınca 1800 devirde motor normal sıcaklığına ulaşana kadar kullanın.75 derceden sonra kafanıza göre takılabilirsiniz.

motorun o sürede ısınması anormal bi durum değil.bu gün bende denedim.özellikle yavaş ve düşük devirle gittiğim halde motor ısıtmak çok uzun sürdü.

ankyra06

Yeni Üye
Vallahi arabanın radyatörü temizletmeye gerek yok, çünkü geçen sene önden çarpınca radyatör değişti :)

Birde benim çalıştığım yer ankamall ün orda zaten eve 10 km, işe vardığımda araba ısınmış oluyor, yani arabanın kaloriferinin bana kışın hiç faydası yok :)

Arkadaşımın unosu var 1,4 galiba araç, arabayla 2 km gittikten sonra kalorifer sıcak üflüyor, motoru hiç ısıtmaya falan gerek olmadan yani, durum bu şekilde işte arkadaşlar :)

selimhan26

Daimi Üye
Adı
mehmet uyar
Modeli
Renk
crono grisi
üstat bizim arabalar geç ısınıyor dediğin gibi .bu şekilde kullanmaya alışacağız .kışın ancak uzun yolda klimanın faydası olur .

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
bizim 1.4 doblo 520 bin kmde radyatör değişti ama yinede ısınmıyodu termostatı değiştik araba 10 dk geçmeden ısınıyor bu arada 2 defa termostat değişmiş olduk :D

ankyra06

Yeni Üye
berat tarafından yazılan metin:
bizim 1.4 doblo 520 bin kmde radyatör değişti ama yinede ısınmıyodu termostatı değiştik araba 10 dk geçmeden ısınıyor bu arada 2 defa termostat değişmiş olduk :D
demek termostat varmış, yarın hemen ünlü otoya gidiyorum :) orda vardır galiba

Dark Knight

Fenomen Üye
Bugün servise gittiğimde frenler ile birlikte kaloriferden gelen sese baktırttım. 1.kademede ve açıp kapatırken bi ses geliyordu. Sorun çok büyük olasılıkla kalorifer motorundan kaynaklanıyor dediler, parça geldiğinde değişiklik için arayacaklar.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:
Bugün servise gittiğimde frenler ile birlikte kaloriferden gelen sese baktırttım. 1.kademede ve açıp kapatırken bi ses geliyordu. Sorun çok büyük olasılıkla kalorifer motorundan kaynaklanıyor dediler, parça geldiğinde değişiklik için arayacaklar.

Kalorifer motorundan degil kanki ...kalorifer motorunun fan pervanesinde capak var.....benim kulagim hassastir....ogun dinledim....goturunce gorursun....

Dark Knight

Fenomen Üye
bakiergul tarafından yazılan metin:
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:

Kalorifer motorundan degil kanki ...kalorifer motorunun fan pervanesinde capak var.....benim kulagim hassastir....ogun dinledim....goturunce gorursun....

Moruk serviste söyledikleri bu. Acil olarak parça siparişi geçtiler. Sesi sadece 1. kademede değil açıp kapatırken de yapıyor.

globetroter

Saygın Üye
1.3 motorlar böyle geç ısınıyor. bundan önce bizde 1.9 düz vardı. hemen ısınırdı. piston capları ve silindirle ilgili. 1.3 lerde ufacık piston var. normaldir.