1.3 MULTİJET YAĞ MI YAKIYOR

Fikret

Azimli Üye
Arkadaşlar Aracım 2009 Doblo Premio 1.3 Multijet. Arabam 47 bin km.de ve 40 bin bakımı da dahil bütün bakımlarını yetkili Fiat servisinde yaptırdım. Bugün motor yağını kontrol ettiğimde yağ çubuğuna hiç değmediğini fark ettim. Yarım litre yağ ilave ettiğimde yağ çubuğunun ucunda 1 cm. kadar yükseldi. Yani daha yağ ilave etmek istiyor.Benim asıl merak ettiğim,ilk sahibi olduğum 47. bin km. deki aracım yağ mı yakıyor.Motor üzerinde en küçük bir kaçak ve sızıntı yoktur. Multijet motorlar yağ yakmaz deniyor.Benim motorun yağı nerede, endişelenmeye başladım. Servise gideceğim ama konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa ve paylaşırsa memnun olurum. Saygılarımla

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Hiç zaman kaybetmeden ve kendi başınıza bir çözüm üretmeden derhal servise gidiniz.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
motor yağını kontrol etmek için 1.3 mjette motoru çalıştırın stop edin ondan sonra kontrol edin eğer araba yattı ise süzülebiliyor

ama siz yinede servise bigidin kontrol etsinler 1.3 mjet yağ yakmaz hele 47 binde asla tabi hararet falan yapmadı ise zaten eksiltse idi bi önceki yaptırdığınız bakımda söylerlerdi içinden yağ çıkmadı diye

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Arkadaşlar Aracım 2009 Doblo Premio 1.3 Multijet. Arabam 47 bin km.de ve 40 bin bakımı da dahil bütün bakımlarını yetkili Fiat servisinde yaptırdım. Bugün motor yağını kontrol ettiğimde yağ çubuğuna hiç değmediğini fark ettim. Yarım litre yağ ilave ettiğimde yağ çubuğunun ucunda 1 cm. kadar yükseldi. Yani daha yağ ilave etmek istiyor.Benim asıl merak ettiğim,ilk sahibi olduğum 47. bin km. deki aracım yağ mı yakıyor.Motor üzerinde en küçük bir kaçak ve sızıntı yoktur. Multijet motorlar yağ yakmaz deniyor.Benim motorun yağı nerede, endişelenmeye başladım. Servise gideceğim ama konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa ve paylaşırsa memnun olurum. Saygılarımla

abi multijet motorlar yağ eksiltmez.en küçük eksiltme arıza belirtisidir.47 bin km deki aracınızın motor bitirmiş olması imkansıza yakın bir ihtimaldir ama turbodan yağ boşaltıyor olabilir yada yağ soğutucusundaki bir çatlaktan yağ sızdırıyor olabilir.en masum ihtimal bakım sırasında eksik yağ koyulmasıdır.

1.3 multijetler için yağ eksiltme ciddi bir problemdir.zaten 3.2 litre olan motor yağı çok sürratli bir şekilde minimum seviyenin altına düşebilir.en kısa zamanda yetkili servise yada iyi bir ustaya gitmeniz gerekir.

Fikret

Azimli Üye
Arkadaşlar değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Uyarılarınızdan sonra yağ seviyesine tekrar baktım ve gördüm ki seviye ortanın az üzerinde(benim ilave ettiğim yarım litre ile).Araba son stop etmeden önce yoldan gelmişti yani motor sıcaktı, yağ kartere daha iyi süzülmüştü.2dakika kadar motoru çalıştırıp 5 dakika sonra tekrar baktığımda ise yağ çubuğun ucundan 1 cm. kadar yükselmişti.Yani ilave ettiğim yarım litre yağ olmasa yine çubuğa değmeyecekti.Bu durumun seviyeyi bukadar etkilediğini bilmiyordum.Arabamın motoru yağ mı yakıyor diye endişelenmiştim ama şimdi biraz rahatladım.Serviste de kontrol ettireceğim. Tekrar değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
motor yağı araç soğukken kontrol edilmelidir.yani yola çıkacağınız zaman motoru çalıştırmadan önce yağı kontrol etmeniz gerekir.varış noktasında motoru stop edince yağ kontrol etmek yanıltıcı sonuçlar verir.

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Arkadaşlar değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Uyarılarınızdan sonra yağ seviyesine tekrar baktım ve gördüm ki seviye ortanın az üzerinde(benim ilave ettiğim yarım litre ile).Araba son stop etmeden önce yoldan gelmişti yani motor sıcaktı, yağ kartere daha iyi süzülmüştü.2dakika kadar motoru çalıştırıp 5 dakika sonra tekrar baktığımda ise yağ çubuğun ucundan 1 cm. kadar yükselmişti.Yani ilave ettiğim yarım litre yağ olmasa yine çubuğa değmeyecekti.Bu durumun seviyeyi bukadar etkilediğini bilmiyordum.Arabamın motoru yağ mı yakıyor diye endişelenmiştim ama şimdi biraz rahatladım.Serviste de kontrol ettireceğim. Tekrar değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

Siz yine de kontrol ettirin ne olur ne olmaz.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bencede bi ustaya servise gösterin yağ çok önemli