Yol tutuşu

yunushan444

Daimi Üye
Merhaba beyler benim araç (normal lastikle ) en ufak buzda bile patiaj çekiyor ve normal asvaltta frenden dolayyı kızaklama yapınca sanki plastik sise sürter gibi ses yapıyor neden dir (şimdiden teşekkürler )

S@MeT38

Saygın Üye
yunushan444 tarafından yazılan metin:
Merhaba beyler benim araç (normal lastikle ) en ufak buzda bile patiaj çekiyor ve normal asvaltta frenden dolayyı kızaklama yapınca sanki plastik sise sürter gibi ses yapıyor neden dir (şimdiden teşekkürler )
kardeş buzda patinaj çekmesi kadar normal birşey yok.kızaklamaya gelince frenlerin orantısız tutuyordur ihmal etmemeni tavsiye ederim

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
evet buzda normal patinaj çekmesi..

balatalarınıza bi baktırmanızı tavsiye ederim.

yunushan444

Daimi Üye
balatalarımı değiştirdim 1 ay önce ama üstüne çok km yaptım 250 km falan alışma süresi geçmiş olmalı

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
Aynı Sorun bende de var dı Kompresörde bile Kızaklıyordu araba ama bende abs yok direk sonuna kadar basarsan frene kızaklar abs yok sa pompalamam lazım freni onu da senin kendin ayarlaman lazım

bende şu 205/55/16 jant lastik var arabanın yol tutuşuna fren mesafesine büyük katkıda bulundu öncekiler 165/65/14 tü büyük fark var arada

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
sizn sıkıntınız ToeXicT arkadaşın dediği gibi lastiklerle ilgili. kullandığınız lastik ölçünüz ne ? 14 jant kullanıyorsanız 185 taban 15 jant kullanıyorsanız 195 taban lastik kullanın . bu lastiklerde pati çeksin diye aracı zorlamanız gerekicek :)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
yunushan444 tarafından yazılan metin:

bu güne kadar 4 mevsim diye bildiğimiz lastikler aslında sadece yaz lastiğidir.yazlık lastikler +7 derecenin altında sertleşir ve performansı düşer.bu yüzden kuru yolda bile fren ve yol tutuş açısından beklenen performansı karşılayamaz,basit frenlemelerde sertleşmeden dolayı kızaklar,basit kalkışlarda bile patinaja düşer.

bahsettiğiniz sorunun önüne geçebilmek için kışın kış lastiği,yazın yaz lastiği kullanmanız gerekir.

4 mevsim lastik olarak daha önce goodyear bir model çıkarttı.orta dişleri kışlık yan dişleri yazlık olan bu lastiğinde düzensiz aşınma problemi mevcuttur.